up
ara

Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Fiyi cok begenmemistim ama pi cok farkli en iyisi aralarinda herseye dair dusunceler tartismalar cozumler insana bir sey katabilecegini dusundugum bir kitap keske herkes dusuncelerini bu kadar dogru sekilde ifade edebilse. Ilk kitaptan beri bi cinsellik tartismasidir almis basini gitmis gercek hayatinda cinselligin pesinde kosup klavye basinda kitapta filmde vs cok cinsellik var rahatsiz oldum diyen gereksiz safsatalardan ileri degil. Ozgurluk insan haklari nedir bilmeyen her allah peygamber diyenin pesinden sorgulamadan giden kendi dinini anlamaktan aciz hayatinda hicbir seyi sorgulamadan gelisine yasamis insanlar dogayi sevmeyen 2 agac icin diyerek dogayi kucumseyip dogaseverleri capulcu ilan edenler okumasin size fazla
ataç ikon Pi
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Fiye gore daha guzel daha akici cok daha etkili konulara deginmis fi gereksiz cok uzundu bu ona gore biraz daha ideal ve tabiki daha az duru daha cok ozge guzeldi sonucta ben begendim
ataç ikon Çi
kitaba 9 verdi
4 beğen · 1 yorum
SweetHexe (@glbn)
benim de üç kitap boyunca tek favori karakterim Özgeydi :)
11.04.17 beğen cevap
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Herkes icin olmadigi iddia edilen bi kitabin 226. Baskisini okumam ironi daha dogrusu basarili bir pazarlama stratejisi. Yer yer yapilan hayata dair yorumlar guzel bazilariysa bir esrarkesin aklina gelen kelimeleri siralamasi gibi. Yazar yorumlari daha anlamli kilabilmek icin elinden geldigince dusunceleri zor anlatimla vermeye calismis kendinin de dedigi gibi herkesin dilinde sakiz olan emperyalizmi kullanmak yerine onu anlatacak daha zor bir yol secmek anlatilani daha anlamli hale getirmiyo. Neyse borderline oldugunu dusundugum -ki ilerde oyle cikmasa bile benim icin oyle kalacak- can manayin fazlasiyla sig hareketleri ve canin hareketlerinden daha sig olan duruya saplanmasi pesinde kosmasi vs vs sikici. Durunun bolumlerini okurken bir kadini bu kadar asagilik gosterdigi icin cok zorlandim. Neyse genel olarak surukleyici ama okumaya deger mi degmez bence
EK 1
Olsundu yapsindi vs gibi kelimeler de gozlerimi kanatti unutmusum soylemeyi :) 10.04.17
ataç ikon Fi
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Felsefe tarihini anlamak bakimin da oldukca guzel bir kitap. Dusuncelerle kafaniz yoruldugunda roman kismina geciyor boylece hem surukleyiciligi artmis oluyor hem de dinlenmis oluyorsunuz. Tabi butun tarihi tek bir kitapta anlatmak imkansiz bu yuzden kisa anlatimlar anlayisla karsilanmali.
Ama butun dogu felsefesini aristotelesten etkilenmistir seklinde tek cumleyle gecistirmek darwin ve freud filozof olmamasina ragmen sayfalarca yazip nietzcheyi (umarim dogru yazmisimdir:)) bir paragrafa sigdirmak insani irrite etmiyor degil.
Sonucta bence okunasi bi kitap en azindan avrupa felsefesi hakkinda genel bir fikir veriyor.
ataç ikon Sofie'nin Dünyası
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Hayal kirikligi kendinin bile olmayan parayla zengin olan adam ve zenginim ama mutsuzum serzenisleri yine kendisinin olmayan parayi insanlara sacarak mutlu oldugunu zannetmesi kisacasi simarik burjuva bir adamin gereksiz hikayesi dunyayi kendi etrafinda donuyor zannetmesi zweig e yakistiramadim dogrusu
ataç ikon Olağanüstü Bir Gece
kitaba 5 verdi
7 beğen · 0 yorum
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Kitabin adi simdilik umursamamak olsun.
Hayat umursama diyecek kadar basit ve bos degil. Zaten yazarin dedigini yapip da hic bir seyi umursamazsak intihar ederiz niye yasayalim ki hic bi sey umrumuzda degil nasil olsa.
Kucuk seyleri tabiki umursamamaliyiz. Mesela bir hocadan azar isittik diye bunu gunlerce kafamiza takip uzulmemize gerek yok. Ama daha buyuk seylerde mesele universite sinavi gibi birak da bunu onemseyelim bir zahmet butun hayatimiz soz konusu degil mi. Kanser oldum mesela amaaannn umursama mi diyecegim.
Insanlar dogal olarak bazi travmatik olaylar sonucunda uzulurler belki depresyona girerler. Bu bizim hayatimizdaki gayet dogal bir surec. zamanla da o olayi bir sekilde atlatirlar umursamayarak degil ama zaman icerisinde mantikli dusunerek ve hayatlarina devam ederek.
Neden yasiyoruz ki? Ozunde mutlu olmak icin degil mi bir seyleri neden umursuyoruz? Cunku mutlu olmaya giden yollar onlar. Kucuk bir umursamayla buyuk mutluluklar kazanabiliriz. herseyi umursamayip surekli mutlu ol fantazisi gercekdisi ve gercekten fazlasiyla basit.
Sonucta kisisel gelisimle hic bir alakasi olmayan insana hic bir sey katmayan ve okurken de iskence cekmenize sebp olan bir kitap. Bu kadar fazla baskisinin cikmasina hayret ediyorum.
ataç ikon S*ktir Et
kitaba 1 verdi
2 beğen · 0 yorum
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

kitabı okumadıysanız lütfen okuyun ve madonnanın hayatını anlatmıyor
geçen günkü rezillikten sonra yorum yapmamak hoş olmaz bir kendini bilmez cahil kadının kitabın madonnanın aşk hayatını anlattığını söylemesi insanlardan tepki alınca insanları suçlaması hala savını iddia etmesi. cahillik bilmemek değildir asıl cahillik bilmeyip bildiğini iddia etmektir asıl cahillik bu kadındır. kitabı okumamış ıolabilirsin okuma da zaten sen eksik kal sıkıntı değil madem okumadın niye yorum yapıyosun madonnanın hayatının filme çekilmesi ilginç olabilirmiş miş miş. yazıklar olsun böyle insanlara yazıklar olsun bunların tv a çıkmasını sağlayanlara. inanın kendi kitabıma hakaret edilse bu kadar sinirlenmezdim.
kürk mantolu madonna aşktır maria puder aşktır. öyle çok ahım şahım bi olay olmamasına rağmen sabahattin ali öyle güzel anlatmış ki aşkı hayatı her satırının altını çizesiniz gelir bir daha ve bir daha okuyasınız gelir
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Bazı şeylerin pik noktada bırakılması gerekir. Tıpkı senden önce ben gibi. Herkes merak ediyo bahanesiyle sırf önceki tuttu diye kitap yazılması hoş değil.
Daha kısa olabilirdi fazla uzun geldi bana fazla ayrıntı.
Willi seviyordum üzüldüm 2 yıl yoluma devam edemedim sonra başkasını buldum. Hafif bi pişmanlık ve kitap bu kadar. Gereksiz ayrıntılar yerine lounun duygudurumu daha iyi yansıtılabilirdi. Sami de tanıyamadık zaten.
Kitabın asıl puanı benim için 5. 1 puan kadın erkek eşitliğine değindiği için 1 puan da sürükleyiciliğine ekledim.
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

Orhan Pamuk 30 yıl önce 2 kuyucu ustasından etkilenmiş ve 30 yıl sonra 14 ayda bu kitabı yazmış. Yani aslında iddia edilenin aksine kısa sürede yazılmış bir kitap değildir.Ayrıca kendi hayatından da çok izler taşıdığını söylüyor kendisi.
Esasında baba oğul ilişkisi ve geleneklerimizin insan hayatını nasıl şekillendirdiğini anlatır. Babasızlık özgürlük mü yoksa eksiklik mi sorusunu irdelemiş.”Bir baba ihtiyacı her zaman mı vardır yoksa kafamız karıştığı dünyamız dağıldığı ruhumuz daraldığı vakit mi isteriz babayı?”
Kitapta hafif bir gizem yaratması beni sürükledi.Ayrıca batılılaşma sürecinde eski edebiyatımızı bir nevi kültürümüzü unutmamıza dair yaptığı küçük göndermeler de hoşuma gitti.
Kitabın adını başlangıçta kuyu olarak düşünmüş sonra bir farklılık yaparak kadını da işin içine katmış ve kitabın adını da değiştirmiş.Kitap erkeklerin üzerinden giderken sonunun kırmızı saçlı kadının ağzından yazılması çok hoşuma gitti. Ama bi yandan da sığ geldi kırmızı saçlı kadının bölümü. Duygularını tam olarak alamadım eksiklik hissettim. Halbuki erkeklerin bi şeyler yapıp kadınların ağlaması üzerine çok daha güzel şeyler yazılabilirdi.
Yine sonda kırmızı saçlı kadının enverin pipisinin nasıl büyüdüğünden ona bakışından vs bahsetmesi beni irrite etti. Niye anlattı ki şimdi bunu gibisinden bir hisse kapıldım.
oidipus ve rüstemden kendi yazdıklarından daha fazla bahsetmiş gibi geldi. Belki çıkış noktası buydu ama ayşeyi tanıyamadık sonuç da çok erken bağlandı oldu bittiye geldi resmen. Bunlar eksikken oidipusdan bu kadar bahsedilmesi hoşuma gitmedi.
ataç ikon Kırmızı Saçlı Kadın
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Duygu Hatinoğlu

Duygu Hatinoğlu

@duyguhatinoglu

He tamam kendine yabancilasmis he guzel konu off baydi artik bunlar hic begenmedim ustelik fransiz ne beklenir
ataç ikon Yabancı
kitaba 5 verdi
4 beğen · 0 yorum
/ 3