up
ara

RETA

Şiir diye birşey var bir kere; her yarayı sarar her aşka iyi gelir. Bir fincan kahve, kalın bir kitap Ve üzerine not düşülmüş kısa bir şiir... İnsana aşk gibi gelir
RETA

RETA

@duyguuu

Afife..
Doğarken daha, başımıza ne geleceğini ne yaşayacağımızı bilsek yine de dünyaya gelmek ister miydik? Şu başkalarının belirlediği, başkalarının kurallarıyla şekillenen yaşamdan bahsediyorum. Yani hepimizinkinden.
Toplum denen sosyolojik kavramın 'aynı değerlere sahip aynı kültürden gelen insanların bir araya gelerek oluşturduğu' cümlesindeki iyi anlamlar zımbırtısından çok her zaman kötü anlam ifade ettiğini düşünürüm hep.
Çok etkilendim evet. Afife Jale'yi sadece ilk müslüman kadın tiyatro sanatçımız olarak biliyordum. Bu yaşıma kadar hayatıyla ilgili hiçbirşey okumamış araştırmamış olmak eksiklerin en büyüğü bence. Bizim ülkenin suyundan midir bilinmez, insanların öldükten sonra kıymetleri biliniyor, koskocaman bir hayat yitip gitmiş son bulmuş artık, bu saatten sonra kıymet bilsek ne bilmesek ne?
Ha derseniz ki ne demek bu, ismi yaşıyor işte, hayatı okunuyor okutuluyor ibret olsun bi daha böyle şeyler yaşanmasın diye! O zaman tamam derim haklısınız böyle şeyler hiç yaşanmıyor artık. Günümüzde kıymet biliniyor, ihanet edilmiyor, emeğe ve emekçiye her zaman saygı duyuluyor. Aynı Afife Jale'ye toplumun her daim sahip çıkması gibi. (Öldükten sonra!)
Okusam mı diye fikir almak için buradaysanız okumalısınız bence Afife'yi, Medhiye Hanımı, Sofia'yı, Ziyayı, Doktor Sait Paşa'yı..
3 yorum
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
[silindi]
03.03.19 beğen cevap
RETA

RETA

@duyguuu

Alexandra Bracken'ın distopik kitap üçlemesinden ilkiydi karanlık zihinler. Buz kapanı ve ateş çemberi de devamı. Kitabını önceden okumuş olduğum için, film afişini gördüğümde garip hissettim diğer hepsinde hissettiğim gibi.
Çünkü okurken farklı farklı dünyaların içine giriyorsunuz değişik insanlar tanıyorsunuz, sonra da kurguladığınız kişilerin ve mekanların can bulmuş hallerini izliyorsunuz.
Konusuna gelecek olursam; ülkede başlayan salgın, çocukların büyük bir bölümünün ölmesine sebep oluyor. Ölmeyeler de devlet denetimindeki özel bir kampa veriliyor hem de aileleri tarafından.
Kamptan kaçıp kendi hayatını kurtarmaya çalışan bir grup çocuğun mücadelelerini anlatıyor. Çocukların her birinin ayrı bir yeteneği vardır ayrıca. Bazılarınınki de tehlike sayılabilecek düzeyde. Bunların başında da bizim Ruby geliyor (Ama benim favori karakterim Liam).
Açlık oyunları kadar ses getirmemiş olsa da ben sevdim kitabı da filmi de. Kitapla film arasında epey bir zaman geçirdiğim için tam olarak kıyaslama yapamıyorum. Ama genel olarak güzeldi, beni hayalkırıklığına uğratmadı. Devam filminde de ne gibi sürprizlerle karşılaşacağımızı merak ettirmeyi başarmış bir senaryo bana göre.
Karanlık Zihinler
filme 8 verdi
0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

Marvel..
Bilim-kurgu alanında en sevdiğim bir kaç film arasında yerini aldı bile. Film listemin arasına bi yere sıkışıp kalmış ve şans eseri fark ettigim filmlerden ve iyi ki fark etmişim dediklerimden.

Kendi ülkesinde kral olmaya hazırlanan T'Challa, kendi yerinde gözü olan kişilerden haberdar değildir. Tam bir engelin ortadan kalktığını zannederken başka başka engellerle karşılaşması; bizde, aslında klasik bir marvel filmi izlenimi yaratmaya baslamadan(!) hoop ters köşe. Da daaan. Karşınızda hem hayatin içinden(konu itibariyle) hem de tamamen dışından(olağanüstü güçler itibariyle) seyirciyi tamamen etkisi içine alan, hiç sıkmayan enfes bir film. Bunun yanında, görsel efektlerle de desteklenmis kendi türünün namını sonuna kadar hak etmiştir kendileri. Bence tabi.

Konusu dışında değinmem gereken başka bir nokta da karakterler olsa gerek. Çok başarılı oyunculuklar vardı bizim kral dışında. Mesela kralın sevgilisi yada CIA ajanı gibi. Filme renk katmışlardı da diyebiliriz buna.
Yani işin özü bilim-kurgu sevenlere sesleniyorum, tabi ki izleyin.
Black Panther
filme puan vermedi
0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

Her ne kadar filmden beklentim farklı olsa da güzeldi. Güzel bitti.
Filmin konusuna kısıca değinecek olursam; iş arayan liseli bir gencin, kör bir adama bakıcı arayan aileyle temasa geçip işe alınmasıyla başlıyor hikaye. Ancak hiçte umduğu gibi bir yaşlı ya da umduğu gibi bir durumla karşılaşmaz. Ancak işe başlamıştır bi kere. Okulda şahit olduğu bir olay da peşini bırakmaz. Charlie, kendini hiç istemediği bir durumlar zincirinin içinde bulur.
Ben hep birşeyler var bu filmde diyerek izlemeyi bırakmadım ve iyi ki de bırakmamışım. İzlenmeye değerdi. İçerdiği mesaj itibariyle.

Dipnot: Abartılacak bir tarafı da yok yalnız. 9.2 yi görüp beklentinizi tavana çıkarmayın.
Kadın Kokusu
filme puan vermedi
0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

Evet, baştan sona tabutun içinde geçen bir film düşünün. Orada başlayıp orada bitiyor ve tek bir kişiyi izliyorsunuz sadece. Telefondaki kişileri saymazsak tabi.
İzlesem mi diye düşünenlere söylüyorum, izlemeyin. Film listenizden de silin yok edin mümkünse. Boşuna geçen 1.30 saat için üzgünüm şu an. Hangi beyin böyle bir konuyu işlemek ister ki? İçinde neler yaşıyordur yada?
Aptal bir adam aptal bir tabut aptal bir telefon ve aptal sesler..
Daha da başka bişey yazmama gerek yok herhalde.
Toprak Altında
filme puan vermedi
9 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
Sadece klostrofobiyi mi tetikler yani? Gerilimli atmosferinin etkileyici olacağını ummuştum ben de.
11.02.18 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
İzlemiş miydin filmi?
11.02.18 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Yok ama listemde vardı. Şimdi, "tehlikeye atılmaya aday bir 90 küsur dakika" gözüyle bakıyorum kendisine :)
11.02.18 beğen 1 cevap
RETA (@duyguuu)
Bence boşver izleme ya, tabuttaki bir adamın çırpınışını izleyeceksin sadece :)
11.02.18 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
Ama sen farklı bir yorum getirrsin belki, bilemem :)
11.02.18 beğen 1 cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Kapalı bir mekanda kalma hissini iyi yansıtamamış mı yoksa? Yani ne bileyim, gerilimi iyi aktarabiliyorsa izlenir diye düşünerek sormuştum sorumu da ama :)
11.02.18 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
O hissi iyi vermiş evette, ben genel olarak beğenmedim yani gereksiz buldum konusunu
11.02.18 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Anladım dostum :) yani gereksiz yere kendini germek istersen otur izle diyorsun, son kararımız budur :D
11.02.18 beğen 1 cevap
RETA (@duyguuu)
Senin bu durum tespitlerine bayılıyorum :)
12.02.18 beğen 1 cevap
RETA

RETA

@duyguuu

Baştan sona diken üstünde izledim desem yalan olmaz. Bir 'Split' kadar vardı diyebilirim. Şaşırtan filmlere bayılıyorum, inanılmaz bir haz alıyorum izlerken.
Göz gözü görmeyecek şekilde yağan yağmurlu bir gecede, gelişen olaylar sonucu, birtakım insanların tesadüfen aynı motele denk gelip kalmaya karar vermeleriyle başlıyor film.
Birbirinden tamamen farklı olan on kişinin, sadece bu yağmurlu geceyi geçirip ertesi günü yola koyulma düşüncesi vardır. Her birinin ayrı ayrı hayatları. Ta ki gizemli olaylar birbiri ardına gelene kadar..
Bir sürü tahmin ve teori geliştiriyorsunuz haliyle. Ama sonuç tamamen farklı çıkıyor. Öyle olmasa o kadar keyif almazsınız zaten. İyi seyirler.
Kimlik
filme puan vermedi
0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

Bir katil ancak o kadar haklı olabilir davasında! Ve ancak o kadar acınmaz ölenlere.
Belli bir yaşa kadar gelmiş ve kendinize güzel bir hayat kurmuş olduğunuzu düşünün. Çocuğunuz olmuş sevdiğiniz insandan. Tüm hayatınız onlar olmuştur doğal olarak. Ve biri birgün ansızın gelip tüm bunları elinizden alsa, ne yapardınız?
Film bunun üzerine kurulu isminden de anlaşılacağı üzere. Baştan sona hareketli ve dikkatinizi hiç dağıtmayacak türden bir yapıt. Son sahnesine kadar pür dikkat izledim.
Yaşadığımız kara parçasında, gerçekten adalet olsa da adalet dağıtmak başkalarına düşmese keşke. İnsan karar vericilere güvenip başka işlere kalkışmasa. Ve bunun gibi daha birçok temenni. Bla bla bla velhasıl.
İzlemek gerek.
Adalet Peşinde
filme puan vermedi
0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

Savaştan yeni çıkan Kenya'da herkesin okuma ve yazma öğrenebileceği tüm halka duyurulur. Tabi herkes çocuğunu kapıp kayda gider. O kargaşada çocuk olmayıp okumayı öğrenmek isteyen tek bir kişi vardır yaşlı Maruge.. Kaç kez kovulmasına rağmen vazgeçmeyip ısrarla okul kapısına giden

Maruge sonunda Jane öğretmenin onayını alıp çocuklarla birlikte öğrenmeye başlar.
Tabi her yerde olduğu gibi geri kafalı, cahil insanların hedefi haline gelir ki bunların yanı sıra politika da işin içine girer.

Sanırım fazla ayrıntı verdim şimdi fark ediyorum bunu da :) Neticeye gelecek olursam; gerçek bir hayat hikayesini konu aldığı için etkileyiciliği oldukça yüksek.

Ve bazen bazı şeyler uğruna savaş veririsin, bedel ödersin ama arkana dönüpte baktığında giden, kaybolan yalnızca benim hayatımmış dersin. Malesef.

"Eğitim, sen toprak olana kadar devam eder."

"Evet yaşlı olabilirim ama ben daha ölmedim."
The First Grader
filme puan vermedi
0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

O nasıl bir hırstır?! İnsanın başarmak uğruna yapabilecekleri.. Hırsının kurbanı olmak diye buna denir heralde. Bu filmi izledikten sonra kendime hırslı demeyi bırakmam gerektiğini düşündüm.

Bir baletin başrolü almak ve istediği yere gelmek için neler yapabileceğini ve kendi içinde neler yaşadığını anlatıyor film. Bir insanın üzerindeki inanılmaz baskının ona neler yaptırabileceğinin akıl almaz bir şekilde anlatıldığı film, insanı hırsın, tutkunun olduğu bir hayata değil de sakin, sessiz, huzurlu bir hayata özendiyor. Yani benim açımdan öyleydi eğer amaç başkaysa da ben de ters tepti. :)

Etkisinden bi süre çıkamayacaksınız emin olun.
İyi iseniz beyaz kuğu olmanız kolay, peki ya siyah kuğu olmak?
Siyah Kuğu
filme puan vermedi
0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

'Ters köşe yapan filmler' adıyla derlediğim listemin bilmem kaçıncı sırasındaki bu filmde, ortadan kaybolan bir ceset ve arkasındaki gizem ele alınıyor.
Her polisiye kitap/filmde olduğu gibi aranan bir katil ve katili arayan zeki bir polis dedektifi. Baştan sona gizem kokan ve sizi her sahnesinde ürpertip merak katsayınızı arttıran türden bir film.
Spoiler olmasından korktuğum için fazla detaya giremiyorum ama açıkçası ben, katil olarak görülen 'kişiye' içimde bir acıma duygusu hissettim. Hiçbişey veya kiçkimse dışarıdan görüldüğü gibi değildir. Biraz klişe olabilir ama insanlar yargılama konusunda çok iyiler. İnsanları yaftalamak konusunda üstümüze yok. Sonuca bakıyoruz ve aa nasıl yapar aa ne kötü diyoruz. Bunu yapmak kolay olanı çünkü. Ve biz hep kolay olandan yanayız.
Sadede gelecek olursam, sonunda şaşırıp güzel filmdi diyeceğiniz türden.
Ceset
filme puan vermedi
0 yorum
/ 7