up
ara

Emine ARSLAN

İnsan yalnız yüreğiyle doğruyu görebilir!
Koop - Koop Island Blues  paylaşım fotoğrafı
Koop - Koop Island Blues
EK 1: Hemen ardından da ;
https://www.youtube.com/w...h?v=V9A1JLlwUaM 28.04.17
2 yorum
Ebru G. (@ebrug)
Ben de mevsimi değiştirebilir miyim müsaadenizle? Pek bir sevdiğim yerden geldi de. (: https://www.youtube.com/w...h?v=u1fSSruXPCY
28.04.17 beğen 5 cevap
Şehir Tiyatroları – Macbeth Üzerine; paylaşım fotoğrafı
Şehir Tiyatroları – Macbeth Üzerine;
Geçen haftalarda Şehir tiyatrolarında oynamaya başlayan ve büyük heyecanla izlemeğe gittiğim William Shakespeare'in Macbeth adlı güzel eseri üzerine yazmak istedim.

Macbethle ilk lise yıllarında idealist Edebiyat öğretmenim Hakan hocanın yazılı sınava konu olarak seçmesi ile tanıştım, bundan kaynaklı bu eserin yeri bende ayrıdır.Konu itibariyle hırsın ve tutkunun insanı nasıl esir aldığını ve bu uğurda neler yapabileceğini , nelerden vazgeçebildiğini anlatan bir eser. Gel gelelim ki Şehir tiyatroları oyunu katletmekle kalmamış birde Postmodern yorum getirmişler ellerde kuklalar arkadan gelen motor sesi (Macbeth 16.yy. yazılmış motor sesi ne alaka anlayamadım ) hadi bunları da geçtim oyun yarım kaldı şak diye kestiler oyunu ve bitti. Metin kırpılabilir ama bu kadar kötü kırpılmaz , Layd Macbeth ve Kral Macbeth bir kurdele yardımıyla beraberce öldüler .( Shakespeare mezarında ters döndü). Oyunu hiç okumamış bilmeyen biri belki bu sona inanırdı ama o kadar kopuk kopuk olmuş ki oyun neresinden tutsan fiyasko. Emeğe saygım varda bir oyuncu çıkıp dememiş böyle güzel bir oyunu bu kadar basite indirgemeyelim sonu en azından kitaba sadık kalsın . Ticari amaç mı güdülmüş bir oyun çıksın da nasıl çıkarsa çıksın mı denmiş bilemiyorum ama olmamış.

Oyuncu performanslarına değinmek istedim bence performansı en kötü Lady Macbethdi, kitapda iktidar hırsıyla yanan kararlı güçlü karakteri olan bir kadın görüyoruz oyunda ise pasif kalmış arada elinde kovayla sahneye (burası daha trajikomik ) gelip devamlı elini yıkıyan bir kadın. William Shakespeare yazdığı metne göre Lady Macbeth Kralı öldürtmek için kocasını gaza getirmiş sonuç olarakda öldürtmüş kraliçe olmuş ama zaman ilerledikçe vicdan azabından kafayı yemiş bir kadın. Halüsinasyonlar görüyor kralın kanının elinde olduğunu zannedip ellerini yıkıyor kitapda olay bu şekilde. Oyunda ise oyunun en başından neredeyse sonuna kadar devam eden bir ritüele dönüşen sahne de şöyle ; sahne kararıyor ve bir anda Layd Macbeth beliriyor elinde kova ve hep aynı replik “çık ellerimden çık , çıkmıyor. Kim derdi ki yaşlı birinde bu kadar kan olsun” en az altı kere tekrarlandı bu sahne pes dedim. Esas oğlan Macbeth ise vasat bir oyunculuk sergiledi güçlü karakterlerin olduğu bu oyunda Macbeth gibi hırslı tutkulu bir karakter hafifletilmiş. Oyunda en çok gözüme batan noktalar bunlar. Kendimce oyunu yorumladım kusurum varsa affola :)
10 yorum
Nisf (@nisf)
Kurdele hakikaten ne alaka? Ben öyle bir son okuduğumu hatırlamıyorum. Adını değiştirselermiş bari ?
18.04.17 beğen cevap
Nisf (@nisf)
Cadılar nasıldı cadılar onlardan haber ver merak ettim bak şimdi ?
18.04.17 beğen 1 cevap
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Ben, Macbeth adlı eser hakkında hiçbir bilgisi olmayan biri olarak gittim ve izledim. Bu yüzden eserle oyunun arasında bir ilinti kurmaya çalışmayacağım. Oyun ilk sahneden itibaren dikkatinizi çekmeyi başarıyor, fon müzikleri, duman ve diğer efektlerle oluşturulan atmosfer gayet iyiydi. Son ana kadar tedirginlik hissettim, bunu iyi başardılar. Macbeth'in büyük bir savaşçı olduğunu henüz oyunun başında anladım fakat Macbeth'i canlandıran oyuncuyu karakterle pek bağdaştıramadım. Hızlandırılmış bir oyun olmuş, konunun yarım kaldığı aşikar.. Oyunun sonundaki tango ne amaçlaydı anlamış değilim. Seyrettiğim diğer Shakespeare oyunlarındaki tadı alamadım. Favorim hâlâ 'Bir Yaz Gecesi Rüyası.'
18.04.17 beğen 2 cevap
Kitap Her Yerde paylaşım fotoğrafı
Kitap Her Yerde
Sevgili @bs kitap heryerde paylaşımında topu bana atmış bnde cevap vermeden edemedim :)
EK 1: Topuda @erguvan @nill @tabula-rasa ya atıyorum ;) 26.02.17
31 yorum
Burcu S. (@bs)
Teşekkürler =) Boğaz fotoğrafı yoktu, güzel oldu =)
26.02.17 beğen 3 cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
Beklerim bu taraflara gelirsen ;)
26.02.17 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Hadi kendimi geçtim de ya @semih-oktay; ağbi'yi niye es geçtin Sn.@earslan! ;) aha şimdi ben etiketledim..:)
26.02.17 beğen 2 cevap
Lizbon ' a Gece Treni  paylaşım fotoğrafı
Lizbon ' a Gece Treni
@pelinnn @gulcan32 @celibon @tabula-rasa dünyalı @kgk @lililerle yarın itibariyle Lizbon’ a Gece Trenini okumaya başlıyoruz. Lizbon yolcusu kalmasın :)
61 yorum
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Lililerleyi 1000 yıldır gören olmadı. En son moria madenlerinde balrogla dövüştüğü biliniyor. Ak lililerle olarak döndüyse bilemem.
24.01.17 beğen 15 cevap
Gülcan (@gulcann)
@kisibasinadusenmilligelir sana selamın lililerle'nin :)
24.01.17 beğen 2 cevap
Gülcan (@gulcann)
Selamı var diycektim. Telefon yanlış yazdı :)
24.01.17 beğen 1 cevap
2016 Neokur Ödülleri paylaşım fotoğrafı
2016 Neokur Ödülleri
Teşekkür ederim Neokur kitaplarımdan iki eksik var Hamlet ve Beyaz Diş onlarda gelince fotoğraf tamamlanmış olacak. Kitapları okuyanlardan da yorum bekliyorum özellikle Vişnenin Cinsiyeti ve Murphy hakkındaki fikirlerinizi bekliyorum.
11 yorum
Burcu S. (@bs)
Keyifli okumalar =) Vişneci bir arkadaş olacaktı buralarda =)
23.01.17 beğen 4 cevap
Fethiye (@fthykc)
@bs Seni takip ediyor gibi oldum bugün :) Vişneci derken beni mi kastediyorsun =) Keyifle okuyunuz @earslan
23.01.17 beğen 2 cevap
Black Garden (@blackgarden)
Kağıt Ev'i tavsiye ediyorum ben, ilk onu okuyunuz...
23.01.17 beğen 1 cevap
LP - Forever For Now  Bu adamı seviyorum paylaşım fotoğrafı
LP - Forever For Now Bu adamı seviyorum
7 yorum
Büşra Yaman (@busrayaman)
Laura pergolizzi aslıda bir kadın. 'Öyle diyolar'mış :) Yeri gelmişken bildireyim dedim :)
19.12.16 beğen 2 cevap
Portakal Dedektifi (@yagmuralbayir)
bende asırı severim bu 'kadını' :) :) muhteşemm
19.12.16 beğen 1 cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
Erkek değil mi o_O
20.12.16 beğen cevap
Tiyatro - Ahmet H.Tanpınar / Huzur paylaşım fotoğrafı
Tiyatro - Ahmet H.Tanpınar / Huzur
Ahmet H.Tanpınar' ın Huzur eserini okumak kısmet olmadı henüz ama oyunuyla bir başlangıç yapmak istedim. İnceleme bölümünde okuduğum incelemeler kitap hakkında pek de tatmin etmedi beni, kimisi kitabın karmaşıklığından yakınmış dilini ağır bulmuş, kimiyse dilini muhteşem bulmuş, kimi Mümtaz ve Nuran'ın aşkından bahsetmiş en çok dikkatimi çeken inceleme; " Mümtaz... Bir kitap karakteri bu kadar mı benzer bir insana" şeklindeki inceleme oldu. Umarım hayal kırıklığı yaşamam.
Bilgilendirme: ilgilenen arkadaşlar oyunla İstanbul Devlet Tiyatrosunda oynuyor.
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ev-vet! Haklısın.Ben de oynuyorum oyunla! Sen nereden biliyorsun peki "ilgilenen arkadaşlar oyunla İstanbul Devlet Tiyatrosunda oynuyor." olduğunu?!
05.12.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
HUZUR başlıklı bu romanı okumuştum zamanında fakat bir takım kendini bilmez arkadaşlarım sayesinde ikinci bir defa okumak durumunda kalmıştım.
05.12.16 beğen cevap
Tiyatro  paylaşım fotoğrafı
Tiyatro
Neokur grubu olarak bir tiyatro organizasyonu yapalım dedik @cihan-yildiz @sezgintasci @erguvan @hem-narin-hem-zorba @neurosphora hep beraber Jennifer'in Düğünü isimli oyuna biletlerimizi aldık...

KONU
Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayın pederi, hem piri olan Şeyh Edebalı, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan Osmanlı Devleti'ne Osman Bey eliyle nefes ve can vermiştir. Böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir.
Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans’ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo’nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır.
Düğüne davet için elçi olarak gönderilen Mihail dayanamaz ve eski dostu Osman’a kurulan tuzağı anlatır.
Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. Kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. Aynı anda hem Bilecik Kalesinde, hem düğün alanında başlayan savaş Osman Bey'in zaferiyle sonuçlanır.
5 yorum
Emine ARSLAN (@earslan)
seninle bambaşka programşar yaparız ;)
04.05.16 beğen 1 cevap
,'lü. (@neurosphora)
sizinle her şeye varım ben... (kayahan abiye saygılar)
04.05.16 beğen 2 cevap
Erguvan (@erguvan)
@haribu geçmez, geçmez... gelmen lazım yoksa hiççç geçmez :)
04.05.16 beğen 1 cevap
Vyaçeslav Ivanov – Aşk
iki ağaç gövdesiyiz biz, aynı yıldırımın yaktığı
iki aleviz, geceyarısı ormanında.
iki göktaşıyız, kayan, karanlıkta;
iki çatallı bir okuz, aynı yazgının fırlattığı.

tek bir elin dizginlediği iki atız
mahmuzunu tek bir elin vurduğu:
bir çift gözüz biz, aynı bakışla dolu,
aynı düşün, titreyen iki kanadıyız.

bir çift acılı gölgeyiz;
o eski güzelliğin uyuduğu
tanrısal mezarın mermeri üstünde.

ikimiz tek bir sfenkiz kendimize
aynı gizin, iki sesli ağzıyız biz,
aynı çarmıhın iki kolu.

(türkçesi: ataol behramoğlu)

https://www.youtube.com/w...NjN3MK8qIVZETIw
0 yorum
Özgecan Aslan Kültür Merkezi paylaşım fotoğrafı
Özgecan Aslan Kültür Merkezi
Özgecan Aslan Kültür Merkezi'nin kitaplığını doldurmak amacıyla başlattığım küçük çaplı yardım kampanyasını bugün itibariyle sonlandırmış bulunmaktayım. @cihan-yildiz @samsa @hicranhldn @hem-narin-hem-zorba ve @haribu ya çok teşekkürler. Kitapları teslim alan güler yüzlü bayandan da çok teşekkür aldığınızı bilmenizi isterim.
4 yorum
Emine ARSLAN (@earslan)
ben esas size teşekkür ederim jelibonum ;)
28.03.16 beğen 1 cevap
ahmet-samsa (@samsa)
Kesinlikle katılıyorum @haribu ya, bi de bu kadar kitap gönderdik mi biz yav? Sen de baya katkı yapmışsın ama çaktırmıyorsun anlaşılan @earslan :)
28.03.16 beğen 2 cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
ölemi diyorsun sayın samsa :D
28.03.16 beğen cevap
/ 28