up
ara

Emine ARSLAN

İnsan yalnız yüreğiyle doğruyu görebilir!
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Kitabı roman olarak değerlendiremedim çünkü biriyle bağlantısı olmayan toplantıda bir araya gelen insanların hayatı kısa öyküler olarak olarak anlatılmış öykü gibi düşünüp okudum.Nekropolis kısmını iyi düşünülmüş ölülerin gözünden geçmişteki İstanbul ve günümüz İstanbulunun bir nevi karşılaştırması.
ataç ikon Konstantiniyye Oteli
8.1 (379 oy)
0 yorum
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Bir varmış bir yokmuş.Varlık mı yokluğun içerisinde yoksa yokluk mu varlığın içerisinde, gerçekte gördüğümüzü sandığımız her nesne her insan ya sadece hayal ürünümüzse gerçeğin varlığını sorgulatan derin düşüncelere daldıran güzel bir kitap,
Bu kitabı okumama vesile olan değerli arkadaşım bacım peroşa nam ı diğer dünyalıya teşekkür ederim :)
ataç ikon Gölgesizler
8.6 (176 oy)
1 yorum
Modest (@happy)
Ozur dilerim android telefonda evet diyecektim yanlışlıkla hayır oldu kusura bakmayin
20.08.15 beğen cevap
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Freud'un dediği gibi buz dağının görünmeyen yüzünü Nabakov çok güzel ele alıp işlemiş kitabın kimi bölümlerinde konudan kopukluklar var ama genelinde güzel.Sapıklık olarak adlandırdığımız duyguları kendi romantizmi içerisinde eritmiş , sonunda sapık olarak adlandırdığım kişiye acır buldum kendimi.
ataç ikon Lolita
8.5 (77 oy)
2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Kısaca ama çok güzel özetlemişsiniz kitapla ilgili düşüncelerinizi,
Bunun için tebrik ediyorum:)
29.07.15 beğen 1 cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
teşekkür ederim ;)
29.07.15 beğen cevap
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

o kadar güzel betimlemeler var ki kendinizi Vişegrad da drina köprüsünün üstündeki kapiyada insanları izlerken buluyorsunuz.Köprünün gözünden tarihe tanıklık ediyorsunuz.
ataç ikon Drina Köprüsü
8.3 (87 oy)
0 yorum
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Barışın gözünden hapishane diyemeyiz sadece bu kitap için düşüncenin suç sayıldığı kitapların yakıldığı zamanın Türkiyesini bir çocuğun gözünden görüyoruz.İnsanı düşündüren çok zor sorular soruyor Barış.Muhakkak okunması gereken bir kitap
0 yorum
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Durgun başlıyor olaylar birbirinden kopuk gibi geliyor ama ilerledikçe olayların bağlantılı olduğu anlaşılıyor.Konuyu çözmek için kitabın sonunu beklemek lazım.
0 yorum
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

George Orwel ın 1984 kitabını hatırlattı.İnsanların makineleşmesini konu alan bir kitap düşünmeden sorgulamadan herşeyi olduğu gibi kabul edip yaşayan insanlar 1984 farklı olarak bu kitapta bir umut var o hoşuma gitti.Kitapsız bir dünya nasıl olurdu acaba sorusunu soruyorsunuz.Kitapda kelime yazılışlarında hatalar var redaksiyonu düzgün yapılmamış.
ataç ikon Fahrenheit 451
8.2 (450 oy)
2 yorum
Jagermeister Chrysalis (@jagermeisterchrysalis)
İzlemediyseniz filmini de öneririm.
01.05.15 beğen cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
izlemeyi düşünüyorum teşekkür ederim ;)
01.05.15 beğen cevap
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

yazarın siyasi hayatını anlattığı bir kitap sosyalizmin İtalyada gelişmesi ve kapanan bir devir resmediliyor.Kitapda en sevdiğim yer Nazım Hikmetin adının da geçiyor olması ve yazarın " sesi sanki bir müzik alet gbiydi .şimdi sevecen.şimdi ısrarcı. şimdi ısrarcı sonsuz aşkı ve özgürlüğü dile getiriyordu.hayatımda bir daha asla buna benzer şey duymadım.bu. kızıl saçlı çilli yüzlü hapishane yıllarının izini taşıyan ince vücutlu adam etrafına eşşiz derecede canlı bir yaratıcılık ve özgür düşünce elektriği yayıyordu.hem de sadece sesindeki virtiyözlük ile." ifadelerini kullanması kitabı değerli kıldı benim için
0 yorum
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Körlük bana daha önce okuduğum vebayı hatırlattı konu itibariyle benzeşmeler var.Kitap insanlara özgü olan şeref utanma gurur vb duygularının açlıkla beraber yok oluşunu ve insanların içindeki hayvani dürtülerin açığa çıkışını çok güzel bir dille anlatımına tanık oluyoruz.
ataç ikon Körlük
8.9 (387 oy)
0 yorum
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Bu tarzda okuduğum ilk kitap sıkılmadan okudum.Kişi sayısı az olduğu için katili tahmin etmek zor olmadı, tahmin ettikten sonra neden öldürdü sorusuna cevap arıyorsunuz.Okunması kolay bir kitap polisiye için biraz daha heyecanlı verici olabilirdi.
ataç ikon Trendeki Kız
6.9 (320 oy)
0 yorum
/ 6