up
ara

Eflin

Nur Noch Kurz Gie Welt Retten
Doğum Tarihi : 11 Kasım Perşembe
Katılım Tarihi : 10 Ocak Cumartesi 2015 16:43 - 1629 gün
Cinsiyet : Kadın
Nur Noch Kurz Gie Welt Retten
Eflin

Eflin

@eflin

S2-B8 Avrupa'nın en başarılı bankalarından birini kuran Medici ailesinin hayatını anlatan yapım; ilk sezon da tüccar ailenin Floransa da yerleşmesini, meclise girmesini ve fikir babası Giovanni suikastinin gizemini akıcı şekilde işliyor. Fakat çok fazla flashback ve hızlı gidişat göze batan cinsten.

İkinci sezon ise büyüyen ve yetkisi artan aileyle daha belirgin bir konu üzerinden gidiyor. Ama hız iki katına çıkıyor. Sahnelere ayrılan dakikalık süreler birbirini kovalıyor adeta. ilk sezondan alıştığmz güzel fon müziklerini bile tam duyamıyorsun. Tüm bu hıza inat final bölümündeki sahneye ayrılan 20 dakikalık bölüm dram ve kaosun o kadar iyi yansıtıldığı bir sahneki, dizinin en başarılı bölümü olmuş

Cast seçimi iki sezonda da başarılı. Cosimonun ciddi, sanatçı ve zeki karizmasına Madden, Lorenzo'nun tatlı dili ve iyimserliğine Sharman iyi oturmş. Düşmanlar,dostlar, hatta aradakiler; yüzlerinden anlaşılıyor adeta :)

Dizinin en başarılı yönü ise bence aile olgusunu harcamaması. Zaten olan şeylerin yanında, Trajedi olsun aileyi biraz daha karıştıralım kardeşler arasında taht çekişmesi yapalım dememişler. İntikam, hırs ve siyaset genel olarak ülke üzerine olmuş buda aileye sempatiklik katmış.
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Bourne'nin hikayesi aksiyon filmlerinden biraz farklı ve bu fark onu diğerlerinden bir üst kademeye taşıyor diyebiliriz..
Tahminle süre gelen ihtişamlı görüntülere sahip olmayan; az,öz ve olası sahneler ile anlatılan bir hikaye.
Bourne halk kahramanı değil, sadece kendini tanımayan ve arayış içinde olan bir adam
Silahlarla, bombalarla, büyük tuzaklar kurmayan ama etrafında kullanışlı gördüğü hemen hemen herşey ile bunlardan daha iyi günü kurtaran bir kahraman.
FBI veya CIA düzenini öven değil onların dünyada istedikleri senaryoyu uygulatma konusundaki ısrarlarıyla çıkan kaoslara vurgu yapan bir senaryo...
Matt ise karakteri tamamen benimsemiş şekilde bir zamanlar ki usta ajanla, şimdiki kafasında yığınlarca soruyla hafıza kaybını aşmaya çalışan mazlum adam arasında kalmışlığı öyle iyi yansıtıyor ki.
Son filmin aksine aksiyon sahnelerinde panik ile uçuşan kameralar olmaması artı bir özellik daha katıyor tabii :)
Çekildiği seneye ve türüne dair markalamış izlensi bir film
Geçmişi Olmayan Adam
filme 9 verdi
1 yorum
Büşra Rümeysa (@busrarumeysa)
matt hangi karakteri benimsemiyor ki
21.10.16 beğen cevap
Eflin

Eflin

@eflin

Birbirine dokunan hayatlar ve bir gencin yaşamını değer yolu üzerine değiştiren bir dostluğun hikayesi.

Bu tarz senaryolar bu filmden sonra da çoğu kez tekrarlanmiştır. Genelde iyi temele dayanan bir senaryo olduğundan güzel de olurlar; ama kalitesini arttırmada önemli olan işlenişi

İçerisinde geçen altı çizilmelik replikleri ve senaryosunu daha 20lerinde ki Matt ve Ben'in yazmış olması takdire şayan.
Film kimlere hitap ediyor?: Özellikle genç neslin izlemesi gereken ama muhtemelen yetişkinlerin daha çok pay çıkaracağı gerçekli bi film
En iyi sahnesi: Doğaçlama sahnesi olduğu açıklanan 'kimse mükemmel değil' sahnesi en samimi sahnelerden biriydi
Can Dostum
filme 10 verdi
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Tatyana merdivende dengesini kaybetti düşünce elinde ki cami bıraktı, alexandr cami havada yakaladı yere koyduktan sonra tatyanin yerden kalkmasına yardım etti. Tatya titriyordu ama birşeyi yoktu kaşlarını çatarak ona baktı. "ne oldu" diye sordu alexandr "reflekslerim hoşuna gittimi, dusia bana hayatı boyunca dua edecek. Ne var?" "reflekslerini seviyorum. Iyi iş başardın, sadece bir noktanın üzerine basmak istiyorum. Karınla cam arasında bir seçim yapman gerekiyordu, sen cami seçtin ve taktire değecek kadar hızlı davrandın. Alexandr gülerek onu da merdivene oturttu."ben cami tercih etmedim, sen zaten yerdeydin" "ben yere yuvarlanırken o harika reflekslerinin gücünü göremedim" "öyle mi? Peki ya o cam üzerine düşseydi ne olacaktı, o zaman benden yana hiç de mutlu olmayacaktın" tatyana gülerek ona daha çok sokuldu "ah şu anda da senden yana mutlu değilim"
ataç ikon Bronz Atlı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Böyle olabileceği hiç aklıma gelmezdi, aşkın seni düşerken yakalayabileceği...
ataç ikon Yıldız Masalı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Siz var olan şeyleri görür ve şöyle dersiniz; Neden? Oysa ben hiç olmamış şeyleri hayal eder ve şöyle derim ki; Neden olmasın?
G.Bernard Shaw
ataç ikon Mucizeler Yağarken
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

YAVUZ paylaşım fotoğrafı
YAVUZ
#Yahyakemal
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Just stop your crying
It's a sign of the times
We gotta get away from here
We gotta get away from here...
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Film görkemli karografisi, harika renk şölenli, muhteşem müzkleri ile tam bir gösteri. Bu yüzden sinema da izlediğinizde ses sistemi ve beyaz perde ile adeta bir şov hissi veriyor. Müzikal olmakla beraber müziklerini şov kısmına serpiştirdiğinden türün meraklısı olmayana da keyif vericek tarzda bir hikaye

Baştan sona tüm Soundtrack'ı dinlenesi olan bi rakibi daha olduğunu sanmadığım kadar iyi müziklere sahip. Oyuncular üzerine düşeni çok iyi yapmış. Hedefler atılan adımlar... sonuçları... dostluk, yenilikçi fikirler ve bunların toplum üzerinde etkisi, eleştiri, sevgi ve dahasından birer tutam serpiştirilmiş bu hikaye kendini coşkuyla izletiyor

Lalaland ile kıyaslayanlar çok ama bence türü hususunda kıyaslanamaz derecede çok daha iyi bir müzikalite. Bir kere oyuncuların hepsinin sesi parçalara çok yakışmış. Sesleri çok hoş. Sıkıcı değil. Konu olarak daha tahmin edilebilir olması bi gerçek ama seyir zevki çok üst oldugundan bi o kadar daha olsa izlerim diye düşündürüyor.
Muhteşem Showman
filme 10 verdi
1 yorum
Eflin (@eflin)
[silindi]
06.01.18 beğen cevap
Eflin

Eflin

@eflin

Vatan ve Görev
Savaşı bu kadar fazla sahada ki gerçekliğine inerek anlatan bir film olduğunu düşünmüyorum. Öyle ki insan ilerken dahi yüreği kaldırmıyor.

Siyasi ya da çıkar çatışmaları arasında çatışmaların ne kadar korkunç olduğunu vatan ve görev bilincinin değeri konu alınmış.

En belirgin göze çarpılan eksikliğinin biraz daha duygu beklentinizin karşılıksız kalması olduğunu düşünüyorum.

Daha da abartırsak Komutan ve takım tarafindan görmeden sevilmeyen Er Ryan arasında dostluk samimiyetine parmak vurulsaydı film bulunduğu kaliteden daha da unutulmazlara yükselebilirdi.
Er Ryan'ı Kurtarmak
filme 9 verdi
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

04.10.16

seviyor sevmiyor nedir?

Papatya yaprağı ile duygu ihtimali deyimi gibidir.
Sonuç %75 pozitiftir. Olurda "sevmiyor" çıkarsa 'aslında sapı da sayılıyor' jokerini kullanabilirsinz
yorum
Eflin

Eflin

@eflin

09.06.16

insanlık nedir?

Her çağa göre değişen, hep muhtaç olduğumuz şeydir
yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Bazen anılar gözler önüne serilemeyecek kadar acı vericidir.
ataç ikon Mucizeler Yağarken
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

''Ne kadar romantik olduğumu bilmiyorum ama tek bir şekilde sevmeyi biliyorum.''
''Nasılmış o?''
''Bütünüyle.''
ataç ikon Bir Tutam Gündüz Bir Tutam Gece
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eflin

Eflin

@eflin

Var mı onun gibi adalet timsali?
Arsasını kaybeden Yahudi, komşusu olan bir Müslüman’a derdini anlatır. Sızlanır. Bana zulmedildi, der. Müslüman vatandaş da kendisine, Medine’ye git. Orada halife Hz. Ömer vardır. Derdini anlat. Ömer,son derece adildir, elbette seni dinler, der. Şamlı Yahudi Medine’nin yolunu tutar. Yorucu bir yolculuktan sonra Medine’ye ulaşır. Halifeyi sorar. Vatandaşlar bir hurma ağacının gölgesinde dinlenen halifeyi gösterirler. İşte halife bu zattır, derler. Adam Hz. Ömer’in yanına gider. Selam verip yanına oturur. Derdini anlatır. Hz. Ömer adamı dinler. Sonra bulduğu bir deri veya kemik parçasının üzerine şu cümleyi yazar: “Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim.” Kısa ve özlü bir cümle.

Yahudi bu yazıyı alıp ayrılır. Ama yolda giderken de kendi kendine şöyle konuşur: “Şam’daki idarecilerin giyim,kuşam ve oturdukları yerdeki ihtişam ve debdebe nerde, Medine’deki halifede bulunan tevazu nerde.Şam’dakiler şu mütevazı halifeyi ciddiye alırlar mı? Hiç sanmıyorum.” Kendi kendine böyle konuşur.Sonunda Şam’a varır. Doğrusu valiye gitmek de istemez. Çünkü sonuç alamayacağı kanaatindedir. Bununla beraber, mademki yorulup da oralara kadar gittim, bari halifenin şu yazdığı cümleyi valiye vereyim, der. Valinin huzuruna çıkar ve deri parçasını uzatır.

Medine’deki halifenin size mesajıdır, der. Vali bu cümleyi okuyunca, sapsarı kesilir. Uzun müddet başını yerden kaldıramaz. Sonra endişe içinde, başını kaldırıp şöyle der; arsanız size geri verilmiştir.

Yahudi vatandaş hayret eder. Şaşırır. Bir tek cümlenin valiyi bu kadar sarsacağını hiç tahmin edememişti. Merak ve dehşet içinde sorar. Lütfen bana bu cümlenin neden sizi bu kadar dehşete düşürdüğünü anlatır mısınız der.

Şam valisi Hz. Sad, bak der, sana bu cümlenin hikayesini anlatayım. O zaman benim neden bu kadar ürperdiğimi anlarsın:

İslam’dan önce ben ve bugün halife olan Hz. Ömer İran taraflarına ticaret için gittik. Yanımıza 200 deve almıştık. İran’a vardık. Orada cirit oynayan gençleri seyrederken, birileri zorla elimizdeki develere el koydular. Çok kalabalık bir çete grubuydu, bir şey yapamadık. Elimizde para da kalmamıştı. Üzgün bir şekilde, geceleyeceğimiz bir eski han bulduk. Hanın sahibine de sıkıntımızı anlattık. Adam iyi biriydi.Bize yardım etti. Sonra da; gidip krala durumunuzu anlatın, o adil bir adamdır, mutlaka size yardım eder, dedi. Biz de sabahleyin kralın huzuruna çıkıp durumu anlattık. Şikayetimizi bir mütercim krala tercüme etti. Kral Nuşirevan dikkatle dinledikten sonra her birimize birer kese altın verdi ve olayı inceleteceğinisöyledi. Bize de, memleketinize dönün, dedi.

Biz tekrar Han’a döndük. Ama doğrusu sonuçtan çok da memnun olmamıştık. Hancı sonucu öğrenince son derece üzüldü ve burada bir hata var, dedi. Gelin beraberce gidelim, ben size tercümanlık yapayım,teklifinde bulundu. Biz de gittik. Huzura çıktık.

Hancı durumu Nuşirevan’a anlattı. Develerimize el koyan kişilerin kıyafetini, halini, olayın geçtiği yerianlattı. Dikkat ettik, Nuşirevan’ın yüzü sapsarı kesildi.

Bir gün önceki mütercimi çağırttı. Ona sorular sordu. Sonra ayağa kalktı, her birimize 2 şer kese altın verdi, akşama kadar develeriniz gelecek, develeri alın ve sabahleyin burayı terk edin dedi. Ama giderken biriniz doğu kapısından, diğeriniz de batı kapısından çıkın, talimatını verdi. Bizler de bir şey anlamadan huzurundan çıktık.

Akşamleyin 200 devemiz kapıya geldi. Durumu anlamak için hancıya sorduk. Neler oluyor dedik. Hancı şöyle dedi: Sizin develerinize el koyan kişi Nuşirevan’ın büyük oğlu ile veziridir.

Bunlar bir çete kurmuşlar. Garibanların mallarına el koyuyorlar. Siz ilk gittiğinizde, mütercim bunu anlamış. Ama sizin sözlerinizi Nuşirevan’a yanlış tercüme etmiş. Böylece kralın oğlunu ve veziri korumuş. Ben sizinle gidip durumu anlatınca Nuşirevan bu oyunu anladı. Ama neden ayrı kapılardan gidin, dedi, ben de anlayamadım. Hele yarın olsun anlarız, dedi. Hz. Sad, anlatmaya devam ediyor: Ertesi gün ben doğu kapısından çıktım. Kapının çıkışında iki kişinin darağacına asılı olduğunu gördüm.

Halk toplanmış seyrediyordu. Sordum kim bunlar ve suçları ne, diye. Dediler ki, bunlardan biri Nuşirevan’ın büyük oğlu diğeri de veziridir. Bunlar, buraya gelen iki Arap’ı soymuşlar. Ceza olarak Nuşirevan ikisini de asarak idam etmiştir. Nuşirevan kendi öz oğlunu idam etmişti.

Hz. Ömer’in çıktığı kapıda ise bizim şikayetlerimizi yanlış tercüme ederek, kralın oğlunu korumaya çalışan kişinin asılı olduğunu gördük.

İşte Hz. Ömer senin eline verdiği deri parçasının üzerine “Bilesin ki, ben Nuşirevan’dan daha az adil değilim” sözüyle bana bunu hatırlatıyor. Halkına zulmedersen seni darağacına çekerim diyor.

Senin gözyaşlarına bakmam, tıpkı Nuşirevan’ın öz oğlunun gözyaşına bakmadığı gibi. Şimdi anladın mı neden benim benzim sarardı?
0 yorum