up
ara

Emine Huylu

Biz burada bin şu kadar yıl binlerce çocuk ahrette buluşmacasına bahse tutuştuk.İ.Ö
Doğum Tarihi : 19 Mart Cuma
Katılım Tarihi : 27 Temmuz Cumartesi 2013 22:45 - 2214 gün
Biz burada bin şu kadar yıl binlerce çocuk ahrette buluşmacasına bahse tutuştuk.İ.Ö
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

Yaratıcının insana verdiği değer mutlak ve sonsuzdur. Çünkü varlık ve yokluk arasındaki fark ya da mesafe sonsuzdur demiştik ya. İnsana sonsuz değer verilmediyse, neden ona sonsuz bir mesafe kat ettirilerek varoluş imkanı tanınsın ki? VAR/YOK=sonsuz=sonsuz değerlilik. Beyaz'ın vurgulamak istediği, insanın var edildiği an, mutlak değerli olmanın tadını da artık bildiği idi. Hayat boyu aradığı hep bu, yani Mutlak Yaratıcının verdiği mutlak değer olacaktı. İnsan ruhu, kalbi değerli olmakla asla tatmin olmayacaktı. Onu ancak mutlak değerli olduğu duygusu doyuracaktı. Yaratıcı ile ilişkilendirilmeyen hiçbir sevgi, hiçbir ilgi,hiçbir takdir, hiçbir aşk insanı tatmin etmeyecekti çünkü edemezdi. İnsan ruhu yalnızca ve yalnızca mutlak değerli olma duygusuyla teskin olacaktı. Başka hiçbir şey insanın ruhunu yatıştıramayacak, bilakis bunun dışında her şey ona endişe verecekti. Bir kere mutlak değerli olmanın tadına varan insanın, artık asla daha azına razı olamayacağına inanıyordu Beyaz. Hiçbir zaman yokluk ve hiçlikle arası iyi olmayacağı gibi, mutlak bir değere ulaşamayacak olan hiçbir sevgi, hiçbir ilgi ile de tatmin bulmayacak diye düşünüyordu.
ataç ikon Aynalar Koridorunda Aşk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

evet ,çok sürükleyici
evet, karekterler çok belirgin
evet,olayları hikayeleştirmesi ustaca
ama;
edebi bir tat alamadım.
o kadar zamanı bu kitaba ayırdığıma acıdım.elif şafağın bir paragrafında aldığım lezzeti 500 sayfada alamadım.
ataç ikon Gerçek Renkler
kitaba puan vermedi
0 yorum
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

Ezel bezmi öyle bir meclis idi ki, orada yan yana olanlar, yakın olanlar, birbirlerini görenler, birbirleriyle konuşanlar; bu dünyaya geldiklerinde de birbirleriyle yan yana ve yakın olurlar; buluşur ve ya konuşurlar. İnsanlar arasındaki çağ farkları, uzaklık ve yakınlıklar ile biğanelik ve aşinalığın temeli işte o ezel gününe dayanır. Bu durumda dünya, ezelde kader olarak yazılanın vuku bulduğu (kaza) bir duraktır; o kadar. Bu durakta aşkın ve aşığın nasibi de ezel günündeki durumuyla bağlantılı olarak bu dünyada görünürlük ve yaşanırlık kazanır.
ataç ikon Kitab-ı Aşk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

 ♥  ♥  ♥ ikinci defa okudum ve son okumam olmayacak biliyorum.hala altını çizdiğim cümleler ve bu cümlelere ^^vay be,evet ya^^şeklindeki repliklerim gülümseyişlerim ve üstada saygı duruşlarım eşlik ediyor.ve tabi kahve...:)
''insanlara olduklarından başka gözlerle bakmakta ısrar edişime içerliyordum.'
'ben gene eskisi gibi dünyadan uzak ve daima tasavvurlarımın ve iç dünyamın bir oyuncağıydım.'
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
0 yorum
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

Ayır artık iyi ile kötüyü birbirinden. Yerlerini belirle, bir bütün olarak kavra kavranacak ne varsa öylece gör göz yummakla dünyayı cennet kılacağını sanma. Yıka gözlerini acı suyla. Sen de o meşhur uçurumlara uğra. Kolaycı iyimserliğin saflığıyla, aldatıcı küçücük hazzıyla kandırma kendini. Ayıl artık gaflet uykusundan. adını sabır koyma acizliğin. buna tahammül deme. Kendi masumluğunda yok olma. Bırak, masumlar için bozulsun masumiyetin. Masumiyet, tek kişiyi korur ancak: Bilmemenin güvencesi. Bilmesem daha mı iyi olurdu? Oysa bilmeli. Her acıyı bir kezde kendi nefsinde çekmeli. Çünkü kelimeler kitabının ilk iki kelimesinin, hem mukaddimesinin hem hatimesinin, o ezeli rekabetin varlığını reddetmekle çözülmez bu düğüm. Adını anmaktan korkma kötülüğün ve onun bütün müştaklarının, mecazlarının, yan anlamlarının, derin yapılarının, öğelerinin, söz dizimlerinin, temsillerinin, tefsirlerinin, şerhlerinin, ezberlerinin. İnkar etme artık varlığını. Kabul et. Yüzleş onunla. Görmezlikten gelme. Azami dikkatle bak gözlerinin içine ve bütün ayrıntılarını fark et. İyiliği ancak kötülükle mukayese et.
ataç ikon La: Sonsuzluk Hecesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

Derdi ki elçi, hem Şark'ta hem Garp'ta ilim tehlikeli uğraştır. Fakat sadece Şark'ta, devlet bir yandan, ahali bir yandan, insanın öğrenme şevkini kırar. Garp'ta da alimlerin başı derde girer ama yenileri çabuk çıkar. Halbuki Şark'ta yenilerin yetişmesi zordur, çünkü çıraklarda ustalar gibi köstek görür her koldan...
ataç ikon Ustam ve Ben
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

"Hayat, anlamını basitliklerin içinde gizliyor. Derine daldıkça istiridyedeki inciyi bulacağın gibi çamura da batabilirsin..."

Eddi Anter
irfan hoca ve meryem karakterleri arasındaki kıyaslama yukardaki sözün hakkını verdiriyor adeta.
Livanelinin dili ve üslubu hiç yormadan sarıp sarmalıyor,karakterlerine gelince tek kafaya sığdırdığımız doğu-batı-çağdaş-gelenekçi- tramvalarımızın ürünü kişiliklerimiz farklı karekterlerle temsil edilmiş.
Ve ülkemizin kadına bakışını gayet iyi sorgulamış livaneli.
Eğer ;biraz tanıdık, bizden bir şeyler olsun diyebileceğiniz bir kitap arıyorsanız, irfan hocanın bolca filozof sözleriyle harmanlanmış cevaplarında duymaya çalıştığı toprağın sesini duyabilirsiniz :)
ataç ikon Mutluluk
kitaba 10 verdi
0 yorum
Emine Huylu

Emine Huylu

@eminehuylu507

Dünyanın en basit ,en zavallı,hatta en ahmak adamı bile,insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!..Niçin bunu anlamakta bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyla öteye geçiveriyoruz?
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum