up
ara

Eray Erdoğan

instagram.com/eray_erdgn
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Albert Camus - Düşüş
Yazarın okuduğum ikinci kitabı ve gerçekten dili, üslubu biraz değişik ve zorlayıcı fakat bir o kadar da keyif verici diyebilirim. Kitapta geçmişi anımsayıp yaptıklarıyla, yaşadıklarıyla yüzleşen çapkın, kendine her anlamda aşık soylu gibi görünen ama soyluluk adı altında art niyetler besleyen bir adam ve bunları anlatışı geçmekte. İnsanın geçmişte yapmış olduklarıyla yüzleşebilmesi ve hiçbir şeyi değiştiremiyor oluşundan kaynaklı o “düşüşü” yaşayışını çok güzel vermiş kitapta Camus. Herkese tavsiye ediyorum fakat okurken biraz zorlanabilirsiniz, eğer Camus’ya yeni başlıyorsanız..
ataç ikon Düşüş
kitaba 9 verdi
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Albert Camus - Yabancı
İlk defa Camus okuyorum ve dili biraz garip geldi fakat kötü anlamda değil. Kitapta genel olarak, anakarakter vesilesiyle insanların toplumdakilerden farklı düşünüp farklı hareket etmelerinin yadırganışını ve kendi dünyasına çekilmiş ve kendi doğrularını yaratmış bir insanı ve onun nasıl nesnel davranışlar sergilediğini ele alıyor. Bir insan, toplumca doğru bilinen şekilde görünmek ya da davranmak zorunda olmadığını anlatmaya çalışılıyor ve gayet başarılı biçimde bu verilmiş. Ben şahsen beğendim, tavsiye ediyorum herkese.
ataç ikon Yabancı
kitaba puan vermedi
6 yorum
Merdümgiriz (@mrdmgrz)
Meursault ilk okuduğumda beni ürkütmedi değil. Ölüme karşı hele ki annesinin ölümüne karşı kayıtsızlığı... Bu, makineleşmeye karşı çıkmak değil duygu yoksunluğudur zannımca. Hayatı anlayamamaktır. Evet çoğu zaman bize koyulan sınırlar ardında yaşıyoruz lakin bu hayatın değersiz olduğu anlamına gelmez. Sınırları koyan nasıl insan ise o sınırları yıkanda insan olacaktır elbet. Olmalıdır da. Kaçış hiçbir zaman çözüm değil. Hayatı değersizleştirmek de öyle. Güzel inceleme, emeğinize sağlık. :)
24.11.18 beğen 2 cevap
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Tess Gerritsen - Cerrah
Yazarın ilk okuduğum kitabıydı, adından çokça bahsettiren ve benim de duymuş olduğum Tess Gerritsen, bu kitabıyla beni kendine kesinlikle çekebildi diyebilirim. Akıcı, sürükleyici ve merak edip zaman zaman geren zaman zaman merak uyandıran bir polisiye gerilim kitabıydı, polisiye sevenlere ve gerilmek isteyenlere diyebileceğim şey bu kitap bunun için doğru adres. Herkese tavsiye ederim.
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

İlber Ortaylı - Türklerin Tarihin 2
İlk kitabında olduğu gibi yine bu kitabında da Türklerin tarih içerisindeki durumuna daha derinden dalış yapıyoruz. Gerçekten İlber Ortaylı’dan öğrenilecek çok şey var, o yüzden bir an önce yeterince onun kitaplarından okumaya çalışıyorum. Bu kitabı zaten bir devam kitabı olarak çıkartılmış, görevini de layığıyla tamamlamış bir kitap. Herkese öneririm.
ataç ikon Türklerin Tarihi - 2
kitaba 10 verdi
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

İlber Ortaylı - Türklerin Tarihi
Kitabı alırken zaten ne kadar içi dolu, güzel ve keyifli olacağını tahmin ediyordum, daha önce İlber Ortaylı’nın sadece bir kitabını okudum ve bu tahmini de ona göre yaptım açıkçası ve yanılmadım. Sohbet tarzında ilerleyip, Türklerin tarihteki yeri, yaşadıkları coğrafya, kökü, girdiği savaşlar ve zaferler ve de bunların tarihteki yeri gibi konular yer almakta. Ben şahsen İlber Ortaylı’yı çok severim ve kitaplarını da okumaya başlayınca bu daha da arttı. Herkese tavsiye ediyorum bu kitabı, eğer Türkler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız veya tarihi öğrenmek.
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Chuck Palahniuk - Görünmez Canavarlar
Yazarın okuduğum ilk kitabı, bayıldım diyemem ama güzeldi, beğendim. Yeraltı Edebiyatı türünde kitapları zaten genellikle severim, kitapta anlatılan ün, şan, şöhretin ne kadar anlamsız olduğu ve insanı ne kadar sıkıp boğabileceği özetle anlatılıyor. Yaptığı şeyin hiçbir anlamı ve topluma faydası olmamasına rağmen ilgi odağı olan başkahraman zamanla ilgiden sıkılır, artık tanınıyor olmak veya ilgi çekici olmak ona anlamsız gelir. Yeraltı Edebiyatı okurlarına tavsiye ederim.
ataç ikon Görünmez Canavarlar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Mustafa Kemal Atatürk - Nutuk
Ulu Önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bu eseri ile geçmişte yaşanan ve eşi benzeri bulunmayan, bizleri bu günlere getiren ve daha nicelerinin ileri zamanlara yürüyebilmesini sağlayan milli mücadele yıllarını anlatmış ve aydınlatmıştır. O zamanlarda, ne gibi zorlukların cereyan etmiş olduğunu, kimlerin hangi tarafta ve ne şekillerde bulunduklarını, bu gelişen milli mücadele savaşının nasıl başlayıp ne şekilde devam ettiğini ve sonuçlarının ne olduğunu çok güzel, öğütleyici bir biçimde kağıda dökmüştür Mustafa Kemal Paşa. Okurken, yer yer tüylerimin ürperdiği, yer yer onurlanıp gururlandığım, yer yer minnet duyduğum yerleri olduğu gibi, üzüntü duyup sinir olduğum yerleri de oldu. Tabi ki üzüntüm, dökülen kanlara ve fedakarlıklaradır ve çıkarılan zorluklar karşısındaki çekilen kahırlardır. Bu kahırları çektirenler, düşmanlardır fakat düşman deyip geçmek de basite kaçmak olur. Düşmanların sadece İngiliz, Fransız, Yunan olmadığını görüyoruz yine kitapta anlatılanlar ve kanıtlar eşliğinde, düşmanlara eşlik eden bir de İstanbul hükümeti ve Padişah vardır ki işleri daha da zorlaştırmaktan başka bir işe yaramamaktadırlar. Keşke öyle olmasaydı, başka türlü olsaydı detirtiyor fakat maalesef elimizden bir şey gelmiyor, ayrıca bu yapılan hainlik zoruma gittiğinden dolayı sinir duydum. Her ne olursa olsun, ne gibi zorluklar çıkarsa çıksın Mustafa Kemal Paşa, bir an bile tereddüt edip yılmazlıkta bulunmamış olmasına minnet ve gurur duydum ve yine yürüdüğü bu yolda onu destekleyen halk ve silah arkadaşları, fikir arkadaşlarına da aynı gurur ve minneti duydum. Her gencin, her Türkiye Vatandaşı’nın okuması ve ibret alması gerektiğini canı gönülden söyleyebilirim. Bu yüzdendir ki herkese bu kitabı tavsiye ediyorum. Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa!
ataç ikon Nutuk
kitaba 10 verdi
2 yorum
ruh-u revan.🍒 (@the)
Okuduğum en güzel ve en özel kitap.Var ol Mustafa Kemal..
15.11.18 beğen 3 cevap
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Oğuzhan Uğur - 67
Oğuzhan Uğur’u youtubedan takip ediyorum, onun öncesinde de şarkılarından biliyorum ve başarılı biri olduğunu düşünüyorum. Kitap çıkardığı zaman hemen alıp okumayı istedim ve okurken gerçekten “ben ne okuyorum?” diye sordum kendime sonuna kadar fakat sonlarında her şeyin belli olmasıyla gerçekten ilk kitabı olduğunu göz önüne alırsak gayet iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Çok beğendim. Tavsiye ederim hepinize.
ataç ikon 67
kitaba 9 verdi
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

J. K. Rowling - Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Gerçekten yine sınırsız keyif alarak okudum, serinin ilk iki kitabı gibi yine eşsiz ve soluksuz bir macera bizi bekliyor bu kitapta da. Akıcılığı yine mükkemmeldi, bir çırpıda okunabilecek şekilde bir yazımı vardı ve sonunu merak ettirerek sizi epey heyecanlandırıyor. Ben seriyi çok sevdim ve kesinlike devam edeceğim. Şimdi de diğer iki kitapta olduğu gibi gidip filmini izleyeceğim. Herkese tavsiye ediyorum, mutlaka okuyun.
0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Stefan Zweig - Amok Koşucusu
Yine şu ana kadar okuduğum her kitabında olduğu gibi yalın ve akıcı bir dili vardı kitabın ve yine aynı şekilde diğer kitaplarındaki gibi karakterleriyle ortaya, insan psikolojisinin ne denli karmaşık olabileceği gösterdi yazar. Ben keyif alarak okudum ve beğendim, her kitabını da beğeniyorum Zweig’ın. Gerçekten kısa yazmasına rağmen o kısa hikayeye derin anlamlar yükleyen cümleler katıyor ve az ama öz bir iş ortaya koyuyor. Herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Amok Koşucusu
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 9