up
ara

Eray Erdoğan

instagram.com/eray_erdgn
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Friedrich Wilhelm Nietzsche - Deccal
Öncelikle ortada tabiki bir emek var fakat felsefe kulübü adlı yayınevinin bu hatalarla dolu çevirisinden dolayı okumakta zorlandığımı itiraf etmeliyim. Gelelim kitabın konusu ve içeriğine... Konu ve içerik olarak şahsen hoşuma gitti, olaylara bakış açısını da sevdim yazarın, Hristiyanlığı, kiliseyi, papazları yeriyor ve ne denli aldatmacaların olduğunu savunuyor yazar bu kitabında. Zaten mutlaka herkesin kitaplarını okumasa da kulak aşınalığı vardır yazar hakkında, ben şahsen tavsiye ediyorum fakat eğer okuyacaksanız başka bir yayınevinden okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Deccal
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Paul Auster - Kış Günlüğü
Kitap yazarın çocukluktan şimdiki haline, olan olayları, yaşanmış yıllarının anılarını aktarmakta. Yaşamının kısımlarını özenle ele almış, olabildiğince yaşamıyla ilgili her parçayı aktarmaya çalışmış yazar. Ben biyografi tarzını pek ilgi alanıma uygun bulmasam da sonuna kadar okudum ve yazarla ilgili fikre sahip olabildim. Biyografi tarzı kitaplar seviyorsanız tavsiye ederim.
ataç ikon Kış Günlüğü
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Halide Edib Adıvar - Ateşten Gömlek
Kitap, Kurtuluş Savaşı zamanını, İzmir’in işgalini anlatıyor. O zamanlarda olan o amansız savaşı, perişanlığı çok içten ve iyi bir şekilde anlatıyor yazar. İzmir’in acısını, perişanlığını ve bir o kadar da asiliğini ve asaletini temsil eden Ayşe karakterinin çok iyi işlenmiş olduğunu düşünüyorum. Romanı okurken, içimde o günleri biraz olsun anlamanın getirdiği acı ve kasvet içerisinde kaldım. Yaşadığım toprakların ne kadar kıymetli olduğunun farkındaydım ama bu roman sayesinde bir kez daha anlamış oldum. Yaşadığım şehrin işgali söz konusu olduğunda, insan biraz daha içten üzülüyor herhalde, ama bu vatanın her toprağında bu acı, bu kötü günler yaşanmış ve tırnaklarla kazıyarak bu millet bağımsız ve hür, toprağında barış içerisinde yaşamaya hak kazanmıştır. Bunun kıymetini milletçe bilmeli ve gerekli olan, bize yakışanı yaparak bu dökülen kanları onurlandırmalıyız. Umuyorum ki bu kötü günler tekrarlanmaz ve bu acı günleri milletimiz tekrar yaşamaz. Kitabı herkese tavsiye ediyorum, mutlaka okuyunuz. Bu ve bunun gibi size geçmişinizle alakalı bir şeyler katacak her yapıtı.
ataç ikon Ateşten Gömlek
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Paulo Coelho - Veronika Ölmek İstiyor
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve gerçekten çok beğendim, sonunu tahmin edebildim olayın tam olarak ne olduğunu ama yine de işleyişi ve içinde yer alan olayları veriş şeklinden dolayı beni rahatsız etmedi tahmin edilebilir olması. Kitap, insanın hayatını bir planın içerisine kurmuş şekilde tekdüze bir halde devam ettirişini ve aslında bunun içimizden gelenin değil de kendimizi, olmaya zorladığımız kişiye çevirişimizi anlatıyor. Belirli bir düzen içerisinde gitmenin güvenli olduğuna inandığımızı, farklı olmanın diğer insanlar gibi olmamanın garipseneceği korkusunu yaşadığımızı anlatıyor. Ve yine ölüm korkusuyla, hayatın kısalığını kavramakla beraberinde, aslında ne kadar pişmanlıklarımızın olduğunu ve yapmayı istediğimiz şeylerde kendimizi ne kadar sınırlandırdığımızı anlamamıza yardımcı olduğunu görüyoruz. Herkese tavsiye ediyorum.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi
6 beğen · 1 yorum
kader.cmln (@naturmort)
Benim nezdimde nasıl büyük bir yeri var bir bilseniz.. Emeğinize sağlık ☘
15.11.18 beğen cevap
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Jose M. de Vasconcelos - Şeker Portakalı
Mükkemmeldi. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve bu kitabın bir serinin ilk kitabı olduğunu biliyorum, kesinlikle diğerlerini de okuyacağım. Zeze’nin hayal gücü, olaylar karşısındaki bilinçli hali ve zekası ve sevgiye aç oluşu, sevgiyle tanışması durumundaki mutlu oluşu gerçekten çok iyi işlenmiş kitaba. Bu buruk hikaye, beni duygulandırmayı başardı ki okuduğum kitaplar arasında bunu başaran pek az kitap vardır. Sonu bir hayli üzücü bitiyor, sevgi ile tanıştıktan sonra, gerçek bir şeyler hissettikten sonraki gelen o hayal kırıklığı... Ama zaten gerçek hayatta da böyle değil midir bu? Herkese tavsiye ediyorum, kesinlikle okumalısınız.
ataç ikon Şeker Portakalı
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

John Steinbeck - Fareler ve İnsanlar
John Steinbeck’in okuduğum ilk kitabıydı ve beğendim. Kitap, dostluğu ele alıyor ve iki dostun çalışıp para kazanarak hayallerine ulaşmaya çalıştığını gösteriyor bize. Okuması keyifli, bir nefeste okunacak bir hikayesi var fakat sonu pek beklediğim gibi olmadı diyebilirim. Yinede kitap gayet akıcı ve mesaj vericiydi. Tavsiye ederim.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Zülfü Livaneli - Huzursuzluk
Zülfü Livaneli’nin okuduğum ikinci kitabı ve gerçekten bu yazarı neden bu kadar çok sevdiklerini çok iyi anlıyorum. Çok derin hikayeler yazıyor ve okuyucunun yüreğine dokunuyor yazdıkları adeta, yaptığı tespitler ve eleştirmeler de her zaman çok yerinde. Bu kitabında da Ortadoğu’da olan zulmü, ziyanlığı, savaştan çokça etkilenen sivil halkı; küçük çocukları, kadınları anlatıyor bize. Okudukça içimi bir üzüntü ve huzursuzluk kapladı resmen, maalesef ki yazdıklarının her biri doğru olması da daha fazla üzüyor. Söyleyecek söz çok ama gerçekten bu sözler, o perişanlığı, zulmü yaşayanlara hiçbir fayda sağlamıyor bu yüzden icraat gösterilmedikçe konuşulması da anlamsız geliyor. Çok iyi bir yazarın elinden çıkmış çok iyi bir kitap, hikaye yürek burkuyor ve sizi çok fazla etkiliyor. Herkese tavsiye ediyorum.
ataç ikon Huzursuzluk
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

J. K. Rowling - Harry Potter ve Sırlar Odası
Yine bol mecaralı ve bol keyifli bir kitaptı. Seriye henüz bu ay başladım ve gerçekten çok sardığını hissedip hemen ikinci kitabını aldım ve böyle devam edip gidecek gibi, yine sizi içine çekip bağlayacak, büyüleyici bir hikayeye tanık oluyorsunuz bu kitapta. Yazar yaratıcılığı ile sizi büyülüyor.
0 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Irvin D. Yalom - Günübirlik Hayatlar
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve gerçekten öykülerden ve Irvin D. Yalom’un yaklaşım biçiminden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Kitabı okurken psikolojiyle alakalı birçok şey öğrenmiş oldum aslında ve birçok bilmediğim şeyin de olduğunun farkına vardım. Psikoloji ile çok yakından ilgilendiğimden ve sevdiğimden dolayı büyük bir ilgiyle almıştım ve beklentimi de karşıladığı kesin. İnsanların ölümden korkma durumlarını ve psikolojisini nasıl etkilediğini, o durumlardan nasıl kurtulabilineceğini görüyorsunuz kitapta. Diğer kitaplarını da en kısa sürede okumayı istiyorum, herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Cengiz Aytmatov - Beyaz Gemi
Cengiz Aytmatov’dan okuduğum ilk kitaptı ve bu zamana kadar okumadığım için pişman hissediyorum kendimi. Kitap çok dokunaklı, içten ve hüzünlüydü. İnsanların acımasızlığını, despotluğunu işlerken bir yandan da iyi kalpliliğini ve hoşgörülü, saf oluşunu işliyor kitapta. Başkahraman olan ve ismi kitapta geçmeyen çocuk; hayal gücünün ne kadar derin ve huzur verici olduğunu, saflığı ve iyi yürekliliği temsil ediyor olmalı bence. Kitap gerçekten sonunda beni üzdü fakat böyle güzel bir kitabı okuduğum için de mutluluk duydum. Herkese tavsiye ediyorum bu kitabı ve yazarın başka kitaplarını da kesinlikle okuyacağım.
ataç ikon Beyaz Gemi
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
/ 9