up
ara

Ergün Çil

Daha ilkokulda başladım okumaya. Babam köy ilkokulu öğretmeni olduğundan ve yaz tatilinde bütün köy çocukları bağa, bahçeye, yaylaya gittiğinden hiç arkadaşım olmazdı, ama kocaman bir okul kütüphanesi vardı. İki köy değiştirdik. Tüm kitaplığı okuyarak bitirdim mecburen. Hatta köylüler için olan kitapları bile okuduğumu hatırlıyorum. Tarım, arıcılık ve hayvancılık kitapları, casus romanları, efelerin veya yağlı güreşçilerin biyografilerileri vb. O zamandan beri de okuyorum...
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Abuk sabuk bir film
Youtube mu çok sansürledi, yoksa kendisi mi bu kadar savruk, anlamadım. Zamanıma yazık oldu, hiç tavsiye etmem. Ne başı, ne sonu, ne konusu, ne hikaye belli. Yapboz gibi ama parçaların yarıdan çoğu kayıp.
Raziye
filme 4 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

GRİNİN 10,5 TONU
Grinin 50 tonunu ve diğer 2 kitabı yazan kadının bu filmden etkilendiğini sanıyorum. Neden mi, Bi kere adam başarılı bir iş adamı, soyadı Grey, psikolojik sorunları var, sadist ve dominant. (Chris Grey gerçi tüm sorunlarının kaynağını paylaşıyordu kitaplarda ama bunda neden belirsiz.) Kadın genç ve güzel, o da sorunlu, mazohist ve edilgen. Veeee, sonuçta zorla da olsa aşk kazanıyor. Bu kadar benzerlik yetmez mi?

Ha seyretmeye değer mi? O konuda çekimserim, çok beğendim diyemeyeceğim. Daha güzel bi film seyredebilirdim yerine bence.
Sekreter
filme 6 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

GENÇLER NEDEN İNTİHAR EDER?
Yazar bu kitapta 5 adölesan kıza sahip tutucu bir ailenin daha doğrusu baskıcı bir annenin davranış bozukluğu nedeniyle hem kendini hem ailesini toplumdan izole etmesi sonucu kızlarının hepsinin intihar etmesi ile biten bir kitap. Bu arada yazarın ya kitabı yazarken ya da özel ilgisi sonucu intihar etme ve nedenleri hakkında oldukça bilgisi olduğu da anlaşılıyor. Betimlemeler de güzel. Okurken fark ettim ki bu tip baskıcı ebeveyn sadece bizim gibi eğitimsiz, düşük gelirli toplumlarda değil batı toplumlarında da az da olsa görülebiliyor. Murakami’nin 1Q84 kitabını okuduğumda şok olmuştum. Japonya gibi eğitim düzeyi çok yüksek bir toplumda bile ne kadar saçma ve rezil tarikat vs. var olabiliyor diye. Demek insan her yerde insan. Eğitim ancak oranı azaltıyor, saçmalıkları sıfıra indiremiyor. Amerika doğumlu yazarın babası Bursalı, annesi İrlandalı imiş. Sanırım ailesinden duyduğu bazı anıları ya da duyumları da eklemiş kitabın uygun yerlerine, aşağıdaki alıntıda olduğu gibi (Muhtemelen Kurtuluş Savaşı sırasında Bursa, Mudanya civarında geçmesi muhtemel bir olayı anlatma istiyor. Bilindiği gibi Mudanya ve Tirilye civarında o yıllarda hakim nüfus Rumlardan oluşuyordu, Mübadele ile Yunanistan'a gittiler.):
İhtiyar Bayan Karafilis mahalle dedikodularıyla hiç ilgilenmezdi. Genç bir kızken yakalandığı savaşta, Türkler tarafından öldürülmemek için bir mağaraya saklanmıştı. Bir ay boyunca zeytinden başka bir şey yememiş, tok tutsun diye zeytin çekirdeklerini bile yutmuştu. Ailesinin erkeklerinin öldürülüşüne, cesetlerin güneş altında çürümesine tanıklık etmişti.
ataç ikon Bakir İntiharlar
kitaba 7 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

AMERİKA'DA ZENCİ OLMAK
Yine bir Zenci-Beyaz ayrımı ve bir dram. Yüzyıllar boyu süren hatta günümüze kadar uzanan "Zenciysen kesin haksız ve suçlusundur, Beyazsan Zencilere karşı her zaman haklısındır, hatta en haksız olduğun yerde bile" davranış biçimi. Maalesef tam bir adalet hiç bir yerde yok ve tarihte de hiç olmadı. Bu gidişle de olmayacak. Adalet insanın kimyasına aykırı demek ki.
ataç ikon Bülbülü Öldürmek
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

BABEK KİMDİR
Şair-yazar Tuğrul Keskin bu kitabında 8. YY. da yaşamış Azeri kahramanı Babek'in öyküsünü belgelerle anlatmakta ve şiirlerle de desteklemekte. Azeriler arasında kahraman sayılmasına ve adının hala çocuklara verilmesine karşın belgelere baktığımızda çoğunun Babek'i aşağıladığını, sapkın, cani ve kafir olarak tanımladığını görüyoruz. Bu çelişkili belgeler ve bilgiler neden böyle diye düşününce, sebebi büyük ihtimalle kendisinin asi olması, Müslümanlara, Müslüman yöneticilere ve o sırada hakim ve güçlü bir devlet olan Abbasilere karşı çok ciddi bir kanlı bir karşı koyuş sergilemesi olabilir. "Türkler Nasıl Müslüman Oldu" kitabında anlatıldığı gibi o sırada Türkler de yüzlerce yıl süren benzer bir direniş göstermiş, pek çok kan akmış, sonunda galip gelen Abbasiler olunca çoğu Türk Müslüman olmuştur. Tarihi de her zaman güçlü ve galipler yazdığı için yenilenlerin böyle gösterilmesi akla yakın görülüyor. Benzer bir davranışı da Osmanlılar sürekli otoriteye karşı gelip isyan eden ve Sünniliği kabul etmeyen Alevilere karşı göstermiş, hem acımasızca ketletmiş hem de (aynı Babek'e yapıldığı gibi) haklarında akıl almaz söylentiler çıkarmışlardır. Böylece katliamlara mantıklı bir kılıf yaratmaya çalışmışlardır. Tarihi av yerine her zaman avcı yazdığı için bu kural da değişmeden devam etmektedir.
ataç ikon Babek
kitaba 6 verdi
1 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
👏👏👏
03.05.19 beğen cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

HAYAT BU KADAR UCUZ MU?
Beş kısa öyküden oluşan, ince bir kitap. Öyküler genelde kötü sonlanıyor. Ama oraya gelene kadar çaresizlik, ümitsizlik, yılgınlık kokan olaylar ve bunlarla başa çıkamayan insanlar var kitapta. Bu arada derinlemesine kişilik analizleri de yapılmış tabii, bir Stefan Zweig klasiği olarak. Çoğu kişiliklerin Stefan Zweig'ın kendi kişiliğinden etkilendiğini de belirtmek gerek... Kahramanların sonları genelde Stefan Zweig'ın kendi sonu gibi bitmesi tesadüf olmasa gerek...
Altta bu Stefan Zweig hakkında yaptığım derlemenin linkini de veriyorum. Sanırım ilginizi çeker.

http://erguncil.blogspot.com/2017/05/stefan-zweig-kimdir-taniyor-muyuz.html
ataç ikon Ay Işığı Sokağı
kitaba 7 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

KADININ ADI HİÇ OLMADI... BU GİDİŞLE DE OLMAYACAK...
Yazar bu kitapta tarih boyunca pek çok kadının çektiği çile ve uğradıkları haksızlıkları adı bilinen kadınlar üzerinden incelemiş. En eski çağlardan günümüze hiç değişmeyen biçimde kadınlar hep ikinci sınıf görülüp hep suçlanmış ve hep en ağır şekilde cezalandırılmışlar. Bunlar adı bilinen ve tanınan kadınlar. Ya bir de adı bile bilinmeyen, bu kadar gücü de olmayan diğer kadınlar? Onların dramı çok daha ağır, çok daha feci olmalı. İşin en dramatik yanı da bu sistemli aşağılamanın ve kadına şiddet, eziyet ve işkencenin günümüzde de azalmadan devam etmesi, buna adet, görenek ve dini inanışların da alet edilmesidir.
ataç ikon Kadınlar
kitaba 9 verdi
1 yorum
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Güzel bir inceleme olmuş emeginize sağlık @erguncil
25.04.19 beğen cevap
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

TEK KAŞ FRİDA KAHLO'NUN DRAMI
Daha çok kendi portreleri ve kendi yaşamını anlatan tabloları ile tanınan, kalın ve ortadan birleşmiş kaşları hatta bıyıklarını bile abartmaktan çekinmeyen, kendiyle barışık gibi görünen ama kitabı okuyunca böyle olmadığı anlaşılan kendine özgü Meksikalı kadınbir kadın... Az çok hakkında fikrim vardı ve başka bir meşhur Meksikalı ressam Diego Rivera ile uyumsuz evliliğini de okumuştum. Ama kitap o kadar ayrıntılı olarak özel hayatını irdeliyor ki, hem aşkları, hem kişilik yapısı, hem cinsel tercihleri, kıskançlıkları, aldatmaları, açmazları, başına gelen bir çok felaket ve acı sonu hakkında oldukça bilgi sahibi olunuyor. Biyografi ya da anı okumak isteyen, Frida hakkında fikri olup fazlasını merak eden zevkle okuyabilir. Ayrıca 2. Dünya savaşı, kapitalizm ve komünizm savaşı, Rockefeller, Stalin, Troçki vb. gibi o zamanın tarihi olayları ve kişileri hakkında da bilgi sahibi olmak mümkün...
ataç ikon Frida
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

FRANZ KAFKA DÜŞ KIRIKLIĞI
Dava ve Dönüşüm kitaplarından sonra aynı sıradışılığı ve tadı bulurum umuduyla alıp okumaya başladım. Son sayfaya kadar da ümitle bekledim. Ama sadec basit bir öykü buldum. Hani sanat eleştirmeni değilim ama binlerce kitap okumuş biri olarak okurken zevk aldığım kitaplardan değil maalesef. Zaten okuduğum versiyonda yazarın çıkardığı konular bölümünün verilmesi, yazarın da kitaptan tam memnun olmadığını, bazı yerlerini değiştirmek ihtiyacı duyduğunu gösteriyor. Bu haliyle tam bitmemiş havası var ve tümünü ele alınca pek okunmasını tavsiye edeceğim kitaplardan değil.. İkinci seçenek ise benim kitabı ve anlatılmak isteneni anlamamış olmam ki bu da mümkün... Bazı çok beğenilen kitapları benim beğenmemiş olmam bu ihtimali daha da güçlendiriyor... :(
ataç ikon Amerika
kitaba 5 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İNSAN, BİLİNÇ ALTI, EVRİM VE İZLERİ...
Incognito İtanyanca bilinmeyen demek. İçinde ilginç bilgiler barındıran bilinç ve bilinçaltına dair bir kitap. İnsanlar dik oturunca daha mutlu hissederler, alkol alınca ortaya çıkan kişiliğin gerçek olup olmadığı, eşinize (sevgilinize) olan sadakatin genetik olabileceği, dinlemediğiniz halde bir konuşmada isminiz geçince neden kulak kesiliriz? kimse kendini gıdıklayamaz ama şizofreni hastaları bunu yapabilir.
Kitabı anlamak belirli bir Tıp ya da Biyoloji eğitimi almışlar için mümkün... Halk için yazılmadığı kesin. Ben çok yararlandım. Kafamdaki birçok soru yerine oturdu... Ben okunmasını tavsiye ederim ama herkese değil, konu ile ilgilelenlere, biyologlara ve genetikçilere ya da Tıp eğitimi almış olanlara...
0 yorum
/ 41