up
ara

Erguvan

Vazgeçmeler ustası https://www-youtube-com-demo.sitemod.io/watch?v=8luLiNUB44E
Doğum Tarihi : 1 Eylül Pazar 1974
Katılım Tarihi : 21 Nisan Pazartesi 2014 11:40 - 1920 gün
Şehir : İstanbul / Türkiye (Turkey)
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Şiir... Deniz... Aşk paylaşım fotoğrafı
Şiir... Deniz... Aşk
Sen İstanbul olsaydın; 
Ben, sende konacak bir dal bulamayan martı gibi
çığlık çığlığa atardım kendimi denizlere! 
Sen İstanbul olsaydın...

Şiire aldanmayın yer İstanbul değil
Akçay geçen yaz
Çok keyifli ve eğlenceli bir gündü
Şiire ve Denize olan aşkım hiç bitmeyecek
@bs bol gezmeli bir yaz olsun bu yaz eskilerini aratmayan :)

@semihoktay @karacurin @afd
@halejalelalevebütünmahalle
6 yorum
Burcu S. (@bs)
Geçirdiğin her yaz bir öncekinden çok daha güzel olsun. ☺️ Bir de bol buluşmalı, bol sohbetli, bol kitaplı, bol hediyeli,... 😄
06.07.19 beğen 1 cevap
Gülcan (@gulcann)
😞 😖 😭
07.07.19 beğen cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

1 mayıs paylaşım fotoğrafı
1 mayıs
Başlıkla kitabın tek bağlantısı okumaya başladığım gün olması. Niye bunu yazdım, ne bileyim aklıma yazacak bir şey gelmedi. Sırf paylaşım olsun diye paylaştım, haa bir de @semihoktay abim uzun süre ortadan kaybolunca merak ediyormuş beni :)
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Yahu Erguvan @erguvan nasıl merak etmem! Günlerce göremediğim zaman merak ediyorum. Hem artık yaşlandım ben,eskisi gibi umursamazlık edemiyorum. Paylaşımını eleştireceğim,hiç kusuruma bakma : Ne çok Stefan Zweig almışsın! Bir tanesini oku,yeter yahu! Haydi ikisini!
02.05.19 beğen 1 cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Mutsuz Filozoflar
Filozof olmuşlar ama mutlu olamamıştır. Mutlu olamadıkları için mi filozof olmuşlar. Filozof oldukları için mi mutsuz olmuşlar bilinmez ama filozofların aşkı beceremediğinin bir kanıtıdır bu küçük özet biyografiler...Arkalarından konuşmak gibi olmasın içimden geçeni söylemeden edemeyeceğim. Aşık olmayı ve gereklerini yerine getirememişsin. Aldatmışsın. Kendinden yaşça küçük yada büyük biriyle aşkı denemişsin. Çok eşlilik istemişsin. Falan filan... Sonra kalkmış aşk üzerine ahkam kesmişsin. Aşkı bilmiyorsanız aşk üzerine ahkam kesmeseydiniz bari. Daha da bir filozofun aşk üzerine söylediğine paye vermem :)
6 yorum
Asım Mauser⚘? (@mauser)
sokratese atfedilen bir söz var bilmem doğru bilmem yalan: " evlenin karınız iyi çıkarsa mutlu, kötü çıkarsa feylesof olursunuz" diye. ben demedim sokrates dedi kızmayın. elçiye zeval olmaz.
24.03.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Sokrates kadın olsaydı tersini söyleyecekti muhtemelen :) Olaya kadın yada erkek gözüyle bakmıyorum ben. Bilmek ve bilmemek olarak. Nice kadınlar var ki aşkı "dibi tutmuş bir yemeğin karıştırılmış hali" gibi yaşıyorlar:)
24.03.17 beğen cevap
Asım Mauser⚘? (@mauser)
ihtimal öyle söylerdi. çünkü bir nevi düşmanlığa dönüşmüş aşk okuyoruz devamlı. kanımca aşk hakkında en güzel yazan goethe. hiç kin tutmamış. felsefe dünyasinda karşı cinse bir düşmanlık var. olmadı diye karşı tarafı harcamak yerine kendi iç dünyasına yönelen goethe bir istisnadır bence.
24.03.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
İnsanoğlunun insana karşı bir düşmanlığı var daha çok. Bütün garabet burada sanki. Doğaya, hayvana ve maddeye duyulan sevgi veya bağımlılık hali var. ama aynı insan, insana düşman. Goethe'ye saygı duydum bir kez daha.
24.03.17 beğen cevap
Asım Mauser⚘? (@mauser)
DİNMEYEN AŞK
Bakmadan kara,yağmura,
Göğüs vererek rüzgâra,
Kayalar içinde ıslak,
Sisleri aşıp koşarak,
Sevmek, bıkmamak sevgiden!
Dinlenmeden, ara vermeden!

Ömrün tadını, neşesini
Taşımadansa boş yere
Ben ıstırabı, acıyı
Üstün tuttum sevinçlere,
O yakınlık duygusunu,
Gönülden gönüle akışı;
Ah bir şeye benzemez
İnsanı yaratır acı!

Nereye kaçayım, nereye?
Ormanlara mı, ırağa mı?
Boşuna her şey, boşuna!
Huzura varmayan neşe
Ey aşk! Her şeyin başı!


Johann Wolfgang Von GOETHE
24.03.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Hem baş tacı , hem baş belası !
24.03.17 beğen cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Hadi len oradan! Bak git!
09.12.17 beğen 1 cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Aşk her şeydir, size her şeyi verir, her şeyinizi alır.

Soren Kierkegaard
0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Kış Romanı
Bir Semih Oktay kitabı daha :)

Semih Abim, "bana kitap tavsiye etme, hediye et" sloganımdan yola çıkarak, bana tavsiye ettiği Çingenem romanını geçen hafta ki sahaflar gezimizde bir başkasına hediye etmek üzere almıştı, fakat ben bir çingene gibi "eee hani bu kitabı bana da alacaktın" diye mızmızlanınca bana vermek mecburiyetinde kaldı. Neyse ki okuyup iade edeceğimi söyledim de bir kez daha sahaflar turu yapmak zorunda kalmadık :)

Bir hafta içerisinde okuyup, bir sonraki buluşmada iade etmek niyeti ile bir cuma akşamı oturdum kitabın başına, kitaptan kafamı kaldırdığımda cumartesi akşamı idi ve 24 saat içerisinde, 606 sayfalık kitap bitmişti.

Bazı kitaplar konusunda hala hemfikir olamayıp sürekli tartışsak da Roman konusunda Semih Oktay'ın tavsiyeleri her zaman takdire şayandır. Kendisi de zaten en sevdiği edebi türün roman olduğunu her fırsatta belirtmektedir. Okumak istediğiniz roman türünü ve ruh halinizi @semih-oktay a bildirin, gerisini merak etmeyin. Ruh halinize ve beklentilerinize uygun bir roman tavsiye edecektir hemencecik :)

Kitabın özeti @semih-oktay incelemesinde mevcut olduğundan tekrarlama gereği duymadım.

Küçük bir not Atilla Tokatlı çevirileri ile romanlar bir başka akıcılık kazanmakta olsa da ufak tefek takıldığım, bu da buraya uymamış dediğim noktalar bulunduğunda romana 9,5 'dan 10 puan verdiğimi belirtmek isterim.
ataç ikon Çingenem
kitaba 10 verdi
41 yorum
Nil (@nill)
9,5 mu??? söz sende @semih-oktay abim :D bakalım o ne diyecek? :)))
13.02.17 beğen 1 cevap
Erguvan (@erguvan)
@nill :)) Şu an destansı bir cevap yazdığına bahse girebilirim :) Bekleyelim de görelim bakalım ne diyecek?
13.02.17 beğen 1 cevap
Emine ARSLAN (@earslan)
Şu elden ele işini para gibi bu kitaba da yapsak mı :) ergucuğumm
13.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"Okumak istediğiniz roman türünü ve ruh halinizi @semih-oktay a bildirin, gerisini merak etmeyin. Ruh halinize ve beklentilerinize uygun bir roman tavsiye edecektir hemencecik :) " E,bir de baharda mı yoksa kışta mı okumak gerek bunu da bildiriyorum ya!..Niçin eksik yazıyorsun hakkımda @erguvan? Misal bu ÇİNGENEM başlıklı romanı okumanın tam zamanı değil mi sence de? Bazı arkadaşlar misal @nill gibi o kadar söylememe rağmen kaçındı bu romanı okumaktan ama kendi bilir elbette;okumasın.Bak bir de sıkılmadan bir de "9,5 mu???" diye soruyor! Sen de hele şükür mırın kırın etmeden bir romanı okudun Erguvan.Bir ufak misilleme de seziyorum gerçi ama bu puanı layık gördüysen Zaharia Stancu'nun bu destansı romanına sen de benden bir daha roman önerisi iste bakalım,ne olacak? Atilla Tokatlı çevirilerinden kırdım diyorsan o yarım puanı hâlâ daha,,,halt etmişsin diyorum ben de sana...Sen önermiş olduğum 606 sayfalık kitabı yirmi dört saat içerisinde oku,sonra da yarım puanını kır o romanın,öyle mi? Daha bitmedi.Görüşeceğiz.Haberin olsun!
13.02.17 beğen cevap
Nil (@nill)
hah! dedim ben @erguvan :)) geldi işte zehir zemberek cevabı @semih-oktay abimin. biliyordum kabağın benim başıma da patlayacağını. off çileli başım :))
13.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Başına gelecekleri biliyordun @nill! Sen aylarca üç kitabıma da el koy...Okuma! Sana ne desem azdır az! Kış geçince elinden alacağım o kitapları KÖR BAYKUŞ hariç!..Onu er baharda (Abbas Sayar) okursun! :) Şimdi okuma,havalar hem soğuk hem de kasvetli... :)
13.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
@earslan pazar günü ben Semih Abi'ye veriyormuş gibi yaparım, o da sana veriyormuş gibi yapar, böylece elden ele olur gibi me geliyor :) @nill Semih Abi ile başa çıkabilirim biliyorsun, hatta seni de savunurum diyecektim ama sen kaşındın biraz da, niye hatırlatıyorsun ki kendini :)
13.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Hiç ya gördün mü Erguvan.Sanki kendisini övecekmişim gibi girmiş araya! Senin dediğin nedir öyle elden ele ne alınıp veriliyor?
13.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Ben halt etmedim Semih Abi, kusura bakma ama Atilla Tokatlı abimiz halt etmiş biraz. Bir sonraki görüşmemizde münakaşa ederiz bu konuyu :)
13.02.17 beğen 1 cevap
Nil (@nill)
Ben bir şey demedim ki. tek suçum senin incelemene yorum yapmaktı @erguvan :)) @semih-oktay abi unutur mu sanıyorsun?? ve eminim ben bir şey yazmasaydım da o beni etiketleyip yine kabağı başımda patlatacaktı.. ben bilmez miyim ebimi :)) hee bir de semih abi kör baykuşu zaten alamazsın. onu sen vermedin bana :)) samsa dan hediye gelmişti :)
13.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Mütalaa ederiz.Münakaşa edeceğimiz bir durum yok ortada Erguvan.Yazın yanlışlarıdan puan kırıyorsan o başka mamafih çeviri hatalarından diyorsan "halt etmişsin" diyeceğim gene.Atilla Tokatlı Ağabeyimiz Türkçemizi o kadar muhteşem kullanmış ki ödüller almış.Varsa bir hata redaktör hatasıdır...
13.02.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Gerçi parmak gösteremiyorum fakat öyle farz edin birdaha yapmayın:)
13.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Münakaşa etmesek mütalaanın tadı çıkmaz Semih Abi :) @nill en azından yüz yüze gelinceye kadar rahat olacaktın :) @karacurin ne yapmayalım ? kime kaldırdın parmağı? :)
13.02.17 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Sitedeki yeni akım-a gönderme yapmıştım sadece ve Semih Oktay bey sanki paylaşımınızı sabota eder gibimi geldi.:)
13.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@erguvan şuna emin ol bu @karacurin namlı arkadaşımız okumaya vakit ayırmadan yazmış belli! Ya da paylaşımları karıştırdı;malum hemen her paylaşımda tezahür edebilir kendisi.Akbank'a mı gidiyorsun SPİNOZAAA? Peki @erguvan madem münakaşa edeceğiz hiç olmazsa şu yarım puanı asıl neresine kırdın romanın,,,onu deyiver bana! Hem bana @nill'i sürekli hatırlat lütfen böyle!
13.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@nill sen mesajı almışsındır artık.Er bahar (Abbas Sayar) geliyor yavaş yavaş:Biri bitsin artık,bir diğeri başlasın! Üzerine bir daha var ya,asıl o n'olacak?! :)
13.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Yola revan olma vakti geldi Semih Abi, kısmet olurda görüşürsek hafta sonu o vakit açıklayacağım :)
13.02.17 beğen 1 cevap
Nil (@nill)
@semih-oktay abi mesaj felan almadım ben. mesaj yollarım tıkanmış benim :)) ben yokum haftasonu hem. hadi rahatsın. birisine laf söylemekten kurtuldun. gelen arkadaşlara da allah kolaylıklar ve sabırlar versin :P :))))
13.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) allah kolaylıklar ve sabırlar versin" demek böyle @nill? Demek
13.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Yanlışlıkla gitti ama silmeyeceğim.Vardır bir hayır bunda da.
13.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Erguvan bakalım ne açıklayacaksın? Pek merak ettim.Açıkla da herkes öğrensin,madem paylaşım açık seçik oldu.Buradan açıkla!
13.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Sayın @karacurin "(...) Semih Oktay bey sanki paylaşımınızı sabota eder gibimi geldi.:) " yazmışsın ya ben sana şu yazdığından önce bir söz mü söylemiştim acaba? Yazacaklarımı önceden tahmin etme becerisi mi geliştirdin yoksa? :)
13.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Basamaklara kızanlara gelsin : PARA tamam,okunur.KÖR BAYKUŞ kısa bir kitap zaten,sadece 73 sayfa,n'olacak,sabah başlasam öğleye doğru biter.Peki bu ÇİNGENEM ne oldu ÇİNGENEM? Sorunun muhatabı kendini biliyor Arkadaşlar! Rahatsız olmayın lütfen! Buradan bir selam göndermek istiyorum birkaç arkadaşıma : Misal Erguvan'a @erguvan, misal Nil'e @nill, misal ayse gülce'ye @aysegulce,misal Korkmaz'a @kgk,misal Kurtok 'a @kurtok,misal Nisf'e @nisf,misal Emine ARSLAN'a @earslan ve adını burada anmaya fırsatımın olmadığı birçok arkadaşıma...
21.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Misal Sn.Cevizkabuğu'na @karacurin selam olsun...
21.05.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Cingenem romanını bir günde okuyanlara selam olsun asıl! :)
21.05.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Erguvan konuyu sulandırma lütfen! Tamam 600 küsur sayfalık ÇİNGENEM romanını 24 saatte okudun ,tebrik ediyorum seni mamafih aklında asıl konuyu perdeleme gayreti varsa unutmanı tavsiye edeceğim sana!
21.05.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Peki sustum:)
21.05.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Sen okudun hem! Dış tabii.
21.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Bu ne yahu! "Sus tabii" yazmıştım!
21.05.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
@karacurin bunu görmelisin:))
21.05.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Sn.CK seni anladım nihayet.Bu akıllılar tıpkı senin dediğin gibi kendi başlarına buyruklarmış. Erguvan'ın bizi birbirimize düşürme gayretlerine hiç kulak asma sen!
21.05.17 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Gördüm gördüm , görmez olurmuyum#
21.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Sen asıl benim yazdığımı gör Sn.CK ve inan!
21.05.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Körlük okurken bu kadar çok gördüm demek biraz ironi değil mi? :))
22.05.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
31.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Kış Romanı
Bir Semih Oktay kitabı daha :)
17.09.17 beğen cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

29.06.16

hayal kırıklığı nedir?

İnsana dair hayal kurarsan eğer, o da gelir bir güzel kırar. Oldu mu sana hayal kırıklığı!! Sonra yok efendim hayallerim vardı da kırıldı diye sızlanmalar, üzülmeli , mutsuz olmalı saçma sapan günler...İnsan sadece kendine ait hayal kurmalı, daha az kırılır belki de insan...
yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Piramit  paylaşım fotoğrafı
Piramit
Uzanmışım kumsala güneş damlar içime...
Yok yok şaka evdeyim hala...
Hala çalışıyorum amele gibi
Hala emekli olamadım...
Gerçi, olsam ne olacaksa bu ülkede!
Yaşamak için ölene kadar çalışmak zorunda insan bu ülkede.
Gece gece nerden geldim ben buraya 😤
Neyse, @semihoktay abi kitabı buldum. Bari bulmuşken okuyalım bakalım neler yazmış Golding Amca ☺️
Kitap okumayı özlemişim 💞
ataç ikon Piramit
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Keyifle oku her sayfasını Erguvan @erguvan!
20 sa beğen 3 cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Geri Dönüşüm Önemli Bir Olaydır :)  paylaşım fotoğrafı
Geri Dönüşüm Önemli Bir Olaydır :)
Uzun uzun sohbet etmek isterdim ama uzun zaman sonra ilk defa kitap okuma hevesi içerisindeyim. Heves kaçmadan okumaya başlamalı dedim kendime ve en son hediye kitaplarımdan biri ile yaz okuma sezonunu açmış bulunuyorum kendi çapımda. Kitap eski dostuö @afd den uzun zaman sonra seni görmek güzeldi. Daha sonra @semihoktay ve @karacurin bukalemunun kitaplarını okuyacağım ki onları da sırası geldikçe paylaşacağım. Anlaşılan o ki siteye dönüşüm gerçekleşti :) Yakın zamanda da büyük bir neokur buluşması programı yapacağım. Bakalım eskilerden kimler kalmış, yenilerden kimler gelmiş. Bu arada sitede başka erguvanlar da görüyorum. özhakikierguvan olarak rumuzumu değiştirebilirim :))
ataç ikon Kazanana Ödül Yok
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
21 yorum
AFD (@afd)
Emin değilim ama yanlış hatırlamıyorsam bu kitabı da bana @bs hediye etmişti. Ne de olsa hediyeyi hediye etmek ümmettir :P hoş geldin o zaman :)
28.06.19 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Seni tekrar aramızda görmek başta Sn.@semihoktay beğ olmak üzere Sn.Benide mutlu eder Sn.@erguvan; Sn.@afd'nin sana kitap verip beni es
geçmesine oldukça içerledim 2 saatlik metrobüs yolculuğu esnasında tek kelime etmeksizin Somurttum
28.06.19 beğen 1 cevap
Eseflal (@eseflal)
Hosgeldiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnn 😇🌼
28.06.19 beğen 1 cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Hem geziyorum, hem okuyorum  paylaşım fotoğrafı
Hem geziyorum, hem okuyorum
@semihoktay nerelerdesin diyenlere cevabımdır :)
ataç ikon Çocuk Yasası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ah Erguvan ah! Bazen eskiye özlem duyar insan. Bilir misin sen bu duyguyu Erguvan @erguvan? Gözü dalar insanın. Karşıdan gören katiyen anlayamaz eskiye özlem duyanın nerelerde gezdiğini. Sen ki bizim buraların insanıydın. Birlikte sevinir,birlikte yaşardık hayal kırıklıklarımızı. Şimdi gökyüzündeki bulutlar gibisin benim için: Ne tutabildiğim ellerimi uzattığımda ne de yanına varabildiğim. Hem gez,hem oku Eski Dostum! Hem gez,hem oku lütfen! Biz Sn.Cevizkabuğu @karacurin'i ile bağrımıza taş bastık çoktan : Gez dolaş sen yine de dilediğin yerlerde... 😭😢😓
27.04.19 beğen 5 cevap
Erguvan (@erguvan)
Erguvan agacı hem de 3 tane diyorsun 😍 ben bu mevsimde gezip erguvan agaçlarının resmini çekiyorum. Şimdi birileri resim çekilmez fotoğraf çekilir diyecek... Demesin... Biz de biliyoruz elbette ama ben resim demek istiyorum. Eski kafalıyım ben. Biz eskiden resim derdik. Neyse nerden geldim ben buraya. Haftaya geleyim rami parkına da o erguvanlarım resmini çekip neokurda paylaşayım kısmetse
27.04.19 beğen 3 cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Sürgün Romanı
Bazı kitaplarda kişi ve yer isimleri o kadar çok kullanılıyor ki , kadın mı erkek mi, yer adımı nedir bu bahsettiği gibi düşünürken kitaba konsantre olamıyorum. Bu kitabın ilk yarısında bu düşünce ile boğuştum. Konusu itibariyle ilgimi çeken bir konudur bu savaş anıları ve sürgün vs gibi yaşanmışlıklara ait romanlar. İkinci yarıdan sonra daha akıcı ve keyifli idi. Kitabı okumak isteyenler ilk yarısında dayanabilirlerse, ikinci yarısında daha çok beğeneceklerdir diye düşünüyorum.

Kitapları yazarken keşke evrensel bir dil kullanılmaya biraz daha dikkat edilse, bu kitabı elin Türkü de okuyacak, o da anlasın yazılanlardan diye düşünseler ne kadar güzel olurdu :)

Bu düşüncemi dile getirdiğimde Jose Saramago'yu anmadan geçemem. Adam yer ve kişi adı kullanmıyor kitaplarında, mümkün oldukça az karakter kullanarak yazıyor. Kitaplarında paragraf ve noktalama işaretleri (virgül hariç) kullanmasa da akıcılık konusunda tartışılmaz bir yazar olduğunu bu tarz kitaplardan sonra bir kez daha anımsatıyor.
ataç ikon Yengeç Yürüyüşü
kitaba 8 verdi
0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

İnsan aşkın var olduğunu bilir de, ne olduğunu bilemez.

Emanuel Swedenborg
0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

Doyuma ulaşan her aşık büyük bir hayalkırıklığı yaşar. Em sonunda büyük hedefe ulaşılmasının ardından (her aşık) kendini aldatılmış hisseder, çünkü artık yanılsama yok olmuştur.

Arthur Schopenhauer
0 yorum
Erguvan

Erguvan

@erguvan

İstanbul Öyküleri
108 sayfalık kısa öykülerden oluşan bir kitap. Bir solukta okunacak kitaplardan...değil! Her bir öykü kısa ama derin...İçine sindirmek istiyor insan. Kelime kelime okumak, İstanbul'u, sokaklarını, insanlarını, duygularını adım adım takip etmek...

Uzun uzun inceleme yazmaya vaktim olsa, her bir öykü üzerine birer inceleme yazmak isterdim ama yazamam... Alın ve okuyun lütfen :)

Kitabı hediye ederek, Sait Faik ile tanışmama vesile olan kardeşim @superkimyonn a buradan bir mesajım olacak! O pervaneden yapabilmek için kaç kitabına daha ihtiyacım olacak sence? :)
ataç ikon Lüzumsuz Adam
kitaba 9 verdi
12 yorum
doğala özdeş (@superkimyonn)
Külliyatin tamamina ihtiyacimiz olacak kiymetli ablam onu da ben halledecegim :)
21.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
İşte bunlar duymak istediğim cümleler :) Kazandibi ve çayı hak ettin :)
21.02.17 beğen cevap
Portakal Dedektifi (@yagmuralbayir)
Sait Faik <3 en sevdiğim hikayelerinden biri de lüumsuz adam herkese tavsiye ederim
21.02.17 beğen cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
Bence birer porsiyon kesmez 3 alip yari yariya gomersek olur @erguvan :D
21.02.17 beğen cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
@yagmur-albayir evet ama semaver de cok guzeldi4
21.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Temizinden 4 diyelim o zaman @superkimyonn:)
21.02.17 beğen cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
@erguvan bana uyarrr
21.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Babam dün bir fotoğraf verdi bana.Arkadaşı 'Gelgezelim Raif'in sebze meyve sattığı kamyonunun önünde çekilmiş bir pozu bu.Arkada görünen üç katlı ev Abasıyanıklar'a aitti,dedi babam.Ben de evdeki Şair'e ait kitaplarımı okusun diye babama göndermek istedim.Malum,,,hemşerimizdir Sait Faik.Gitti LÜZUMSUZ ADAM.
21.05.17 beğen cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
.
21.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
21.05.17 beğen cevap
doğala özdeş (@superkimyonn)
???
21.05.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
?
21.05.17 beğen cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

5 Yıldız az gelen kitaplardan
"5 Yıldız az gelen kitaplardan" demiştim naçizane fikirlerimi belirtmek isterken bu kitap için. O zamanlar kitaplar 5 yıldız üzerinden değerlendiriliyordu. Şimdi bu kitap için 10 Tam puanı dolu dolu hak ediyor, hatta @semih-oktay tabiriyle "10 tam puan, üzerinde de 5 yıldızı var" diyebilirim gönül rahatlığı ile. Bu incelemeyi 2015 yılında kitabı bitirdiğimde yazmıştım. Şimdi @mamafih i kitabı okurken gördüğümde tekrar paylaşmak istedim;

Kitap okumayı seven biri olarak müdavimi olduğum neokur sitesi sayesiyle Cengiz Tuncer ve Kerkenez adlı romanı ile tanıştım. Yıllar sonra bile unutamayacağım, tekrar tekrar okunabilecek ender romanlardan biri olacak benim için.

Okunan bir kitap insanı sarmalı, içine almalı, kahramanların duygularını, yaşadıklarını hissedebilmeli insan... Hissedilerek okunursa eğer okuduğuna değiyor. Kitap ilk andan itibaren insanı içine alıyor. Hem bitmesin diye okumaya kıyamadığınız, hem de devamını merakla beklediğiniz için elinizden bırakamayacağınız uykusuz kalabileceğiniz bir kitap. Kitap bittiğinde çok sarsıldım. Sanki ben Salih'tim ve bütün o yaşananlar benim çevremde yaşanmıştı. Yüreğim sıkıştı çoğu zaman, öfkelendim, kızdım, üzüldüm, acıdım ve sonunda kendimden nefret ettim… Etkisinden yıllarca kurtulamayacağım, roman değil de sanki gerçek yaşam öyküsü.

Zor şartlar altında yaşayan köy insanlarının, insanca yaşayamadıkları için çektikleri acılar ve sorunlar bu kitapta birçok yönden ele alınmıştır. Salih’in yaşadığı tek göz oda evde çok eşli bir ailenin yaşam mücadelesi, annelerin sevgiden yoksun yaşamaları, Salih’in sağlıklı bir çocukluk yaşayamaması, onun ruhsal gelişimi açısından da olumsuz sonuçlar doğuracaktır. İnsanların cahillikleri, cinselliğin bilinmemesi ve yaşanamaması; Duygusal boşluklar, sapkınlıklar ve aile içi ensest ilişkiler gibi önemli sorunların da yaşanmasına neden olmaktadır.

Yazarın kalemi çok güçlü. İnsanı derinden etkileyen bir üslubu var. Bu kitabını okuduktan sonra diğer kitabı olan “Hacizli Toprak” romanını da kitaplığıma ve dağarcığıma ekleme ihtiyacı duydum. 2015 yılı içerisinde okuduğum en iyi 5 romandan 1’i idi diyebilirim rahatlıkla.

Özetini merak edenler için bir de link eklemek istedim.

http://www.ozgurdersim.com/yazi/bir-cengiz-tuncer-romani-kerkenez-472.htm

Kitaplığınızda mutlaka bulunması gereken bir kitaptır KERKENEZ…
ataç ikon Kerkenez
kitaba 10 verdi
10 yorum
Beyhude (@mamafih)
Bu kitabı senin için okuyorum ,
10.02.17 beğen cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Ben de okuma listeme alayım o halde :)
10.02.17 beğen 1 cevap
Erguvan (@erguvan)
Umarım beğenirsin @mamafih :) Ben de okuma listeme alayım tekrar @tokmakan canım çekti :)
10.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Madem ismimi andın @erguvan bana da cevap vermek düştü! Neler yazmışsın neler! Derhâl söyleyeyim de incelemeni ve ardından benim bu yazdıklarımı okuyacak olan arkadaşlara ayıp olmasın.Arkadaşlar KERKENEZ başlıklı romanı ben de okudum pek tabii @erguvan sayesinde.Esere dokuz puan verdim.Arkadaş hatırıdır,dedim ve yarım puan daha ekledim.9,5'tan 10 puana tamamladım...Aslında hemen bu Kerkenez başlıklı olandan kısa süre sonra HACİZLİ TOPRAK başlıklı romanını okumuştum;Cengiz Tuncer'in asıl bu romanına dolu dolu bir on puan vermiştim...Bilinsin bunlar.Erguvan arkadaşımız demiş ki:"Okunan bir kitap insanı sarmalı, içine almalı, kahramanların duygularını, yaşadıklarını hissedebilmeli insan..." Ben Kerkenez romanını okuyorken bu duyguları yaşamadım.Erguvan devam etmiş:"Hissedilerek okunursa eğer okuduğuna değiyor. Kitap ilk andan itibaren insanı içine alıyor. Hem bitmesin diye okumaya kıyamadığınız, hem de devamını merakla beklediğiniz için elinizden bırakamayacağınız uykusuz kalabileceğiniz bir kitap." Hemen söyleyeyim:kesinlikle "uykusuz" bırakmaz bu roman insanı.Devamla demiş ki Erguvan: "Kitap bittiğinde çok sarsıldım. Sanki ben Salih'tim ve bütün o yaşananlar benim çevremde yaşanmıştı. Yüreğim sıkıştı çoğu zaman, öfkelendim, kızdım, üzüldüm, acıdım ve sonunda kendimden nefret ettim…" Böyle duygular yaşamadığım için bende mi bir tuhaflık var diyeceğim ama ben biliyorum kendimi.Yoktu bu romanda bana benzer duyguları veren bölümler.Ve son cümlesinde demiş ki Erguvan arkadaşımız:" Etkisinden yıllarca kurtulamayacağım, roman değil de sanki gerçek yaşam öyküsü. " Yıllarca,,,etkisinden...Erguvan arkadaşımız bu romanın etkisinden yıllarca kurtulamayabilir,haklıdır da.Ben Kerkenez romanını okuduktan bir hafta sonra konusunu bile unutmuştum.Kısaca bazı romanları abartıyoruz mamafih Kerkenez başlıklı bu romanı okuyacak olanlar bu eser hakkında en hakiki yorumu okudular işte...Okuyacaksanız da benim dediklerimi yabana atmayın! Aksi takdirde düş kırıklığı yaşayabilirsiniz.
10.02.17 beğen 1 cevap
Erguvan (@erguvan)
Elim kırılaydı da seni etiketlemeyeydim Semih Abi, döndük mü başa şimdi?!! İlk telefon görüşmemizi dün gibi hatırlıyorum (Unutkan olmama rağmen) Tam 33 dakika Para ve Kerkenez romanları üzerine sohbet etmiştik. O gün bugündür, bir "Para"dır, bir "Kerkenez"dir sürüp gidiyor işte :) Allah dostluğumuzu bozmasın... Senin için Para romanı ne ifade ediyorsa benim için Kerkenez romanı onu ifade ediyor. En öz hakiki yorum ise işte budur :))
10.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Allah korusun yahu,bahsetme şimdi yok,Elim kırılaydı,yok bilmem ne,diye...Acındırma kendini.Bi' defa her iki romanı da okuyacak olanlar aradaki bariz farkı kolayca göreceklerdir.PARA ile KERKENEZ romanları bana göre kıyaslanamaz zira aynı kulvarda değiller.Çok şu Kerkenez romanını layık olduğu kulvarlara lütfen.Şu iki romanı okumuş olanlar yok mu? Var.Bir sor onlara da öğren aradaki farkı artık,rica ediyorum senden.
10.02.17 beğen cevap
Erguvan (@erguvan)
Yahu Semih Abi, kitabı kıyaslayan yada kıyaslamaya başlayan ben değilim ki! Ben baştan beri sana bu iki kitabın kulvarlarının farklı olduğunu ve bu nedenle kıyaslanamayacağını söyleyip durdum zaten. Sen kıyasladığın için, ben de kıyaslansa bile Kerkenez her daim fark atar Para adlı romana dedim, demişim ve diyeceğim. Her iki kitabı okuyan biri olarak benim duygularım bana yeter, daha kime soracağım? Kimden feyz alacağım?
10.02.17 beğen 1 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ahaha!
10.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Akşam akşam güldürdün beni @erguvan.
10.02.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
İyi geldi bak.Sağ ol.Ay hiç gülesim de yoktu;sağ ol,var ol,berhudar ol @erguvan.
10.02.17 beğen cevap
Erguvan

Erguvan

@erguvan

14.04.16

Aşk nedir?

Otuzmilyon tane cümle kurup da, bir tek bu üç harfi bir araya getirememektir aşk...
Örn: Aşk
yorum