up
ara

Erkin Çoban

Следуй за своей мечтой... Потому что МЫ ВСЕ УМИРАЕМ МОЛОДЫМИ.
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Warcraft dünyası hakkında neredeyse hiç bilgim yok. Çevremde birçok insan Warcraft oynamıştır ama hiç oturup hikayesini dinleme fırsatım olmadı. Senaryo biraz aceleye gelmiş gibi hissettim. Öncelikle tanıştığımız bu yeni dünya hakkında daha detaylı bir giriş yapılıp ardından akış devam etseydi daha bağlayıcı olurdu diye düşündürdü bana.

Film görsel efektler ve sanat yönetmenliği bakımından çok başarılı. Kostümler ve makyajlar da çok etkileyici.

Vikings'den tanıdığımız Travis Fimmel'ın başrolü oynaması filme hızlıca ısınmamı sağlamış olsa da finali devam filminin gelmesini kolaylaştırabilmesi amacıyla biraz garip olmuş. Rahatlıkla 10 dk sürdürülebilecek hikayeler 3 dk içine sığdırılmış ve hayal kırıklığı yaratıyor. Biz böyle finallere alışkın değiliz.

İzleyip kendiniz karar verin.
Warcraft
filme 7 verdi
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

İlk FPS Film
Bildiğim kadarıyla bu yapım dünyanın ilk uzun metraj First Person Shooter tarzı filmi. FPM diyebiliriz bence. Yaşattığı deneyim oldukça farklı ve biraz baş döndürücü, mide bulandırıcı ancak öyle görünüyor ki çok yakında VR gözlükleriyle bu tarz filmler seyredeceğiz.

VR deneyimini test etmek şansı bulan azınlıktan olduğum için rahatça şunu söyleyebilirim; yaşattığı deneyim beklenenden çok daha fazlası. Vr teknolojisinin kullanıldığı filmler geldiğinde sinema deneyimimizin kökten değişeceğine eminim. Sabırsızlıkla bekliyorum.
Hardcore Henry
filme 7 verdi
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul


Filmin mesajı: Aile önemlidir ve diğerlerinin iyiliği için gerektiğinde kendini feda etmen gerekebilir mesajını olabilecek en iğrenç şekilde veren bir film.
Rahatsız edici sahneler: Film ilk sahnesinden itibaren rahatsız edici sahneler ile dolu. Ben kolay kolay rahatsız olan bir izleyici değilim ancak bu yapım hayatımda gördüğüm en uç iğrençliğe sahip.
Senaryo üzerine: Senaryo baştan sona tahmin edilebilir şekilde hazırlanmış. Kesinlikle özgün değil. Zaten özgün olmak gibi bir kaygı da güdülmemiş. Maksat maksimum seviyede iğrençleşmek olmuş.
Oyuncular: Oyuncular hayatlarında çok az yaşayacakları bir tecrübe edinmişler. Bundan daha iğrenç sahneler çekebilecekleri başka bir yapımda rol almaları zor. Gerçi Sacha Baron Cohen zaten tanınmaya başladığı andan beri iğrençliği ve aşırılığı ile ünlüdür ancak bu filmde kendini aşmış.
En iyi sahnesi: Filmin tek hoşa giden sahnesi finalinde yaşanıyor. Spoiler vermemek için açıklamayacağım. Filmin sonuna böyle bir sahne yerleştirilerek sempati toplanmaya çalışılmış gibi hissettim.
Filmi beğenenlere tavsiye: Bu filmden hoşlandıysanız Sacha Baron Cohen'in diğer filmleri de hoşunuza gidecektir.
Film hataları: Film mantıksızlıklarla dolu ancak absürd aksiyon komedi janrasında bir film olduğu için bu konuda eleştirmek çok yerinde olmaz.
The Brothers Grimsby
filme 1 verdi
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Kapıyı tut!
S6-B5 Altıncı sezonu resmen yarıladık ve ilk sezon başından beri merak edilen birçok soru cevap buldu. Özellikle Hodor'un kim olduğu ve neden sadece "hodor, hodor" deyip durduğu sorusunun cevabı 6. sezonun 5. bölümünde en çarpıcı şekilde cevaplandı. Zaten birkaç bölümdür kendisine özel sahnelere yer veriliyordu, sonunda herkesi tatmin edecek açıklama yapılmış oldu.

Bunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu olan Ak Gezenler'in kim olduğunun cevabının ilk temelleri de atıldı. Muhtemelen ilerleyen bölümlerde bu konuda gelişmeler izleyeceğiz. Şu an için giriş niteliğinde ipuçları verildi.

Game of Thrones, hikayesi ile her zaman göz dolduran bir yapım. Her türlü insan duygusu ve kişiliğinin acele etmeden işlendiği, hatta bazen gereğinden yavaş ilerlediğini düşündüren bir akışa sahip. Bu konuda denebilecek pek bir şey yok. Hikayenin sezonlara yayılmasının gerektiği ya da kalabalık ekibin anlatılmasının zaman aldığı söylenebilir. Sonuç değişmiyor. Bu dizi biraz yavaş.

Her ne kadar zaman zaman sinir bozucu olsa da bu dizinin geniş kitlelerce bu kadar sevilerek izlenmesinin sebebinin "bu dünya kimseye kalmaz" mesajını her fırsatta, en şiddetli şekilde vermesinin yarattığı tatmin olduğunu düşünüyorum. En güçlü ve kibirli karakter iki bölüm sonra kepaze olabilirken en silik ve "hala nasıl ölmedi bu adam?" diye düşündüren tip serinin en karizmatik sahnesine imza atabiliyor. bkz. Hodor.

Son olarak, henüz Game of Thrones izlememiş olanlara söylemek istediğim şu; bu dizi tarih dizisi değil, savaş dizisi de değil, fantastik de değil. Bu dizi birçok janrayı içinde barındıran ve insan ilişkilerinin işlendiği bir dram. Yani, "bin fintistik sivmiyirim" demeyin. İzleyin. Herkesin kendine ders çıkarabileceği kalitede mesajlarla dolu, en kaliteli yapımlardan biri. Aldığı puanı ve övgüleri hakediyor.
Game Of Thrones
filme 8 verdi
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Az kalsın kaçıyordu
Bu film Will Smith'in en iyi performansları arasında sayılmalı. The Pursuit of Happyness ve I Am Legend da diğerleri.

Bu film vizyonda iken gitme şansım olmadı. Sonrasında da hep başka bir iş çıktı. Az kalsın unutuyormuşum, arşivleri gezerken gördüm ve izledim. İyi ki de izlemişim. Belki bir süre sonra tekrar izlerim. Muhtemelen izlemem.

Soygun, kumar, dolandırıcılık temalı suç filmleri genelde senaryolarının tahmin edilemezliğiyle öne çıkar. İzleyiciyi film boyunca birkaç kez şaşırtır. Focus'da da aynısı geçerli. Senaryosu gayet iyi.

Ama benim ilgimi çeken başka bir şey oldu. Ben film izlerken çok az gülerim. Gülümsediğim olur ama güldüğümü gören azdır. Bu filmi izlerken iki yerde güldüm. Biri Will'in yatakta kıza söylediği bir söz yüzündendi. Yani suç filmi ama komedi unsurları çok iyi yedirilmiş içine.

Will Smith sevenler izlemeli. Kariyerini oluşturan filmlerden biri. Gişe kaygısıyla çekilenlerden değil.
Fokus
filme 8 verdi
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Geçmişten günümüze cadılar dünyasında bir yolculuk
Hayal kırıklığına uğraMAdım. Normalde bu tür filmlerde ilk dakikalarda neyin ne olduğu kısaca anlatılır. Son Cadı Avcısı'nda ise direkt olaya giriyoruz, film boyunca neyin ne olduğunu yavaş yavaş çözmemiz sağlanmış. Problem yok.

Vin Diesel bildiğiniz gibi. Kendisinin sabit bir oyunculuğu var bence. Hangi role bürünürse bürünsün kokusunu alabiliyorsunuz. Filmin yarısında Fast & Furious çetesiyle buluşup göreve gitse yadırgamazsınız. Vin Diesel duruşu, Vin Diesel bakışı...

Yardımcı oyuncular Yüzüklerin Efendisi ile hayatımıza giren Elijah Wood, nam-ı diğer Frodo ve Game of Thrones ile tanıyıp aşık olduğumuz ama hayatımızdan erken çıkan İskoç güzel Rose Leslie (John Snow'un kızıl hatun). Elijah'ın çok rolü yok. Rose ise daha baskın. Bu kızı daha sık görmek istiyoruz. Oyunculuğunu da beğeniyorum. Yalnız Vin'in yanında pek bir ufak tefek kalmış, film boyunca topuklu ayakkabı giydirmişler boy farkını biraz kapatmak için ama yeterli olmamış. Vin'in yanında daha yapılı hanımları görmeye alışmışız. Farklı geliyor insana.

Film mükemmel değil, kötü hiç değil. Fantastik seviyorsanız kesin izleyin. Sevmiyorsanız zamanınız varsa izleyin. Film sevmiyorsanız atlata atlata Rose'un sahnelerini izleyin. Gözünüz gönlünüz açılsın biraz ;)
Son Cadı Avcısı
filme 8 verdi
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Michelin Yıldızı peşinde...
Filmin adı biraz anlamsız geldi izleyince ama takılmayacağım buna.

Son zamanlarda çok moda olan yemek pişirme ve aşçılık konusu işlenmiş. Hırslı bir şefin hikayesi anlatılıyor. Bradley Cooper zaten iyi oyuncu, ona diyecek pek bir şey yok. Yakışıklı da aynı zamanda. Yürür.

Konusu sebebiyle her an sıkıcı olabilecekken akışkanlık iyi sağlanmış bence. Sıkmadan ilerliyor.

Bazı anlam veremediğim detaylar da eklenmiş filme. Olmasa da olurmuş. Spoiler vermemek için derine girmeyeceğim.

Son olarak, filmde iki sahnede sigara gördüm. Son zamanlarda Hollywood yönetmenleri sigarayı öne çıkarmamak için dikkatli davranıyorlar ama bu filmde sanki özellikle sigara kullanılmış. Bu da gereksiz geldi bana.

Konudan sıyrılıp mesaja odaklanırsak; "hırslarının peşinde koşarken arkadaşlarını ve aileni unutma" denmiş.
Burnt
filme 8 verdi
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Oscar bu yıl Leo'ya gitmeli!
Zor kurulacak bir cümle ama; şimdiye kadar gördüğüm en iyi hayatta kalma mücadelesi filmi.

Film boyunca kameralar Leonardo'ya doğrultulmuş ve yılların verdiği oyunculuk birikimini göstermesi için mükemmel bir ortam sağlanmış. Replik çok az.

Mad Max: Fury Road'dan hatırlayacağınız Tom Hardy ise yardımcı oyuncu rolünde ancak Leonardo'ya göre çok daha az sahnesi var.

Zaman kavramı filmde çok zayıf işlenmiş. Yani akış içinde ne kadar zaman geçtiğini anlamak bazen zor olabiliyor.

Uyarı: Filmi izlerken ortamın özellikle sıcak olduğundan emin olun. Kalın giyinin.
Diriliş
filme 10 verdi
2 yorum
alperen karslıoğlu (@alperenkarslioglu)
benim bildiğim bu film daha gösterime girmedi internete mi düşmüş ayrıca bu film leo için değil Alejandro González Iñárritu (ismini kopyaladım :) ) için izlenir.
27.12.15 beğen 1 cevap
eda önbey (@edaonbey)
sen yeni hayatı izlemedin mi
01.02.16 beğen cevap
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

2015 MI5 yılı oldu
Öldü mü, ölmedi mi, geri gelecek mi diye tartışıp durduğumuz Game of Thrones'un John Snow'u Kit Harington'ın başrolünde olduğu güzel bir MI5 filmi.

Senaryo klasik: Haberalma ajansı içindeki köstebek ve onu tespit etmeye çalışan iyi ajanın başına gelenler. Oyunculuklar gayet iyi, senaryo akıcı ve sıkıcı değil.
Casuslar
filme 8 verdi
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban - İstanbul

Kaliteli birçok Hollywood filminden daha iyi
Norveç'teki Geiranger fiordunda geçmişte yaşanmış bir toprak kayması ve ardından gelen tsunaminin bir kasabayı haritadan silişinin günümüzde tekrarlanması konusunun işlendiği çok başarılı bir film.

Biliyorum bazılarımız yabancı sinema filmeri izlerken İngilizce'ye çok alıştık ve farklı dillerdeki filmlere mesafeli yaklaşıyoruz. Bu film de onlardan biri. Norveççe. İlk başta biraz garip gelebilir ancak sonradan alışıyorsunuz. Hatta Norveççe'nin güzelliği bir süre sonra hoşunuza bile gidecek.

Film her açıdan çok başarılı. Kurgu, oyunculuk, görüntüler dünya kalitesinde. Hatta birçok örneğin üzerinde. İlk 40 dakika biraz durağan geçiyor, Hollywood sinemasında yirminci dakikada olayın patlamasına alışkın olan bizler için biraz farklı bir durum. Ama sonrasında filmin sonuna kadar hızla ilerliyor. The Wave mutlaka izlenmesi gereken bir film.
Dalga
filme 8 verdi
0 yorum
/ 3