up
ara

Mert Aydın

Bağımsızlık benim karakterimdir
Mert Aydın

Mert Aydın

@ernestoecevit

68'i Anlamak
Deniz Gezmiş yirmi beş yıllık hayatına sığdırdıklarıyla Türk solunun sembolü haline gelmiş bir lider...

Peki neydi onu milyonların sembolü yapan?
Devrimi en içten yaşayan devrimci olmasıydı.
Ve Deniz Gezmiş'i en içten anlatabilecek kişi de eminim ki Can Dündar'dı...

Kitapta Deniz'in sadece politik duruşunu değil tüm yönleriyle yaşam öyküsünü bulacaksınız. Usta gazeteci Can Dündar ve Deniz'in kardeşi Hamdi Gezmiş'in ortak çabalarıyla meydana getirilmiş bu eser hem Deniz'i daha iyi tanımanızı hem de 68 kuşağının mücadelesini anlamanızı sağlayacak.

Can Dündar'a selam olsun.
Tam Bağımsız Türkiye dileklerimle.
ataç ikon Abim Deniz
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Mert Aydın

Mert Aydın

@ernestoecevit

Tam Bağımsızlık Reçetesi
Devrimci liderimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emperyalizme karşı verilen tarihi mücadeleyi Samsun'a çıkışından başlayarak anlattığı çok kıymetli bir eser.Nutuk'u her Türk gencinin okuması ve anlaması gerekir.Mustafa Kemal daha ilk sayfadan hilafet ve saltanatın nasıl büyük bir gaflet ve dalalet içerisinde olduğunu anlatmaya başlıyor,şu an hala bunları savunanların önce o satırları okuması gerekir bence.Nutuk'u okurken diğer kitaplardan farklı yaklaşmanızı tavsiye ederim. Bizzat tarihin en büyük devrimcisinin kaleminden çıkan satırları okurken büyük bir ciddiyet içersinde olmanız gerekir.

Bence Nutuk'un en büyük özelliği geçmişi anlatarak geleceğe yol göstermesidir.İçinde bulunduğumuz vakitte başka ülkelerin avucunda oyuncak ve kendi içimizde bir kaos toplumu olduğumuz bu günlerde tam bağımsızlık reçetemiz Ulu Önder'in Nutuk adlı eseridir.

Tam Bağımsız Türkiye dileklerimle
ataç ikon Nutuk
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Mert Aydın

Mert Aydın

@ernestoecevit

Kim O Deme Boşuna
Öncelikle Özdemir Asaf diğer şairlerden ayrı düşünülmelidir.Şairlerin yoğun imgeli şiir tarzından uzak sade bir dille onlarca imgenin anlatamadığını anlatabiliyor.Şiirlerinin büyük kısmı çok kısa.Belki de Özdemir Asaf birkaç mısraya büyük bir sevdayı sığdırabildiği için bu kadar büyük bir şairdir...

Bu kitap her gün içini karıştırıp birkaç şiir okuduğunuz başucu kitabınız olmalı.Okuduğunuz her şiir size hislerle anlamları aynı anda yaşatacak ve belki hiç şiir okumamış bir insan olmanıza rağmen şiir okuma alışkanlığı kazandıracak.

Kitabın en güzel tarafı içinde her şiiri Özdemir Asaf'ın kendi sesinden dinleyebileceğiniz bir CD olması.
5 beğen · 0 yorum
Mert Aydın

Mert Aydın

@ernestoecevit

Açın Düş Yaralarınızı
Değerli felsefe hocam Sedat Delioğlu'nun bu hafta çıkardığı kitabı büyük bir merakla okumaya başladım. Kitabın diğer kitaplara göre ayrı bir samimiyeti ve sürükleyiciliği var.Yazılan öyküler şair yüreğiyle yazıldığı için apayrı bir heyecan veriyor.Elimden hiç bırakmadan,başladığım gibi tek nefeste bitirdim diyebilirim...

11 tane öyküden oluşan bu eserin her kitaplıkta bulunması gerekir bence.Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen şimdiden diğer kitapların beklentisini fazlasıyla yükseltti.
ataç ikon Küskün
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Mert Aydın

Mert Aydın

@ernestoecevit

Commandante
Gerilla Savaşı uzun zamandır okumak istediğim fakat bir türlü bulamadığım bir kitaptı. Ben de bu yüzden PDF olarak indirip öyle okudum...Tarihteki en büyük gerilla zaferlerinden biri olan Küba Devrimi'nin sembol ismi Ernesto Che Guevara,hem bu devrimi nasıl yaptıklarını anlatmak hem de gelecekte yapılacak olan devrimlere ışık tutmak amacıyla gayet önemli bir eser kaleme almış. Kitabına savaşta kaybettikleri yoldaşlarını anarak başlaması ve hiçbir şekilde kendini öne çıkartan, yücelten ifadeler kullanmaması onun gerçek bir devrimci olduğunun en iyi örnekleri.

İçerik olarak gayet geniş bir kitap. Küba Devrimi'nin kendince haklı sebepleri,devrimde izlenen yol ve devrimin amacı direkt birinci ağızdan anlatılıyor. Bunların yanı sıra gerilla örgütlenmesi,stratejisi,propagandası gibi konular detaylıca ele alınıyor.

Bu kitap için gerillaların ders kitabı denebilir.Düzensiz ve eğitimsiz gerilla birliklerinin güçlü bir orduyu nasıl mağlup ettiği,edeceği tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor. Gerillaların zafere ulaşmasındaki en önemli nokta:silahlı birlikler,halk,kadın destekçiler ve propagandacıların uyumlu bir teşkilatlanma kurması.Bunun iyi yapılması için de bu kitap en önemli kaynaklardan biri olabilir.

Ve son olarak şunu söylemek isterim ki Küba Devrimini yapan ve savunanlar terörist örgütler PKK ve DHKP/C ile özdeşleştirilmemelidir.Bu devrimi Küba'yı bağımsızlığına kavuşturan anti-emperyalist devrimdir,terör eylemi değildir.
ataç ikon Gerilla Savaşı
kitaba 10 verdi
5 beğen · 3 yorum
Emin Aydın (@kursunasker)
Bence farklı fikirlere dair de kitaplar okumalısınız. Eminim onlar hakkında da güzel incelemelerde bulunursunuz.
20.01.16 beğen cevap
Mert Aydın (@ernestoecevit)
Hmm.Kitap önerisinde bulunabilirsiniz o zaman
20.01.16 beğen cevap
Emin Aydın (@kursunasker)
Pekala özelden Size mesaj atarım
20.01.16 beğen cevap