up
ara

fatih ozan

İnsan akıllı okumalı ! 50 yıllık yaşantıda haftada 2 kitap bitirsek 5000 kitap eder. Milyonlarca kitaptan sadece 5.000 kitap bitirebilecekse bir insan, çok dikkatli seçim yapmalı. Akıllı okumalı..
Doğum Tarihi : 22 Aralık Çarşamba 1982
Katılım Tarihi : 5 Nisan Pazar 2015 9:21 - 1565 gün
Cinsiyet : Erkek
Medeni Durum : İlişkim yok
Şehir : İstanbul / Türkiye (Turkey)
Üniversite :
İnsan akıllı okumalı ! 50 yıllık yaşantıda haftada 2 kitap bitirsek 5000 kitap eder. Milyonlarca kitaptan sadece 5.000 kitap bitirebilecekse bir insan, çok dikkatli seçim yapmalı.
Akıllı okumalı..
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Ah O Kokular paylaşım fotoğrafı
Ah O Kokular
Hele bir de yeni kitap kokusu yok mu, sırf okuma sebebi,,
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Ne okur hediyeleştirir paylaşım fotoğrafı
Ne okur hediyeleştirir
Kitaplarımı hediye ederken, aynı şekilde hediye de alacağımı hiç düşünmemiştim. Hadi bu oldu diyelim,ben genelde hediye kitaplarımı bim poşetlerine koyup :) öyle gönderdiğim için gelen hediyenin de benzer olacağını düşünür ve böyle güzel çalışma şeklinde de geleceğini de hiç tahmin edemezdim. @biravucduaym , kitaplardan da öte , hediyenin güzelliğinden de öte, hediyeyi düşündüğün için teşekkür ediyorum.
8 yorum
bir_avuç_duaym (@biravucduaym)
Rica ederim. Asıl ben teşekkür ederim gönderdiğiniz değerli eserler için:) Ayrıca hediyeleri beğenmenize sevindim. Kitapların içeriğini de çok seveceğinizi ve beğeneceğinizi umuyorum. Güzel anlarınıza eşlik etmesi dileğiyle.. ^_^
14.06.19 beğen 1 cevap
Rabia Bilen (@rabiaa)
üç yildir üyeyim biri de demedi " Rabia su kitabi çok beğendim sana da yollayayım okuyunca seninle istişare yapalım." 😒
14.06.19 beğen 5 cevap
Feyzanur (@vareste)
Hayırlı olsun keyifli okumalar, böylesi hediyelesmeleri gördükçe seviniyorum :)
14.06.19 beğen 2 cevap
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Onlara yeni bir dosttan söz ederseniz, asıl önemli olan şeyleri sormazlar size; hiçbir zaman "Sesinin tonu nasıl? En çok sevdiği oyunlar hangileri? Kelebek koleksiyonu yapar mı?" diye sordukları olmaz, "Kaç yaşında? Kaç erkek kardeşi var? Kilosu ne kadar? Babası ne kadar kazanıyor?" diye sorar ve yalnızca o za- man onu tanıdıklarina inanırlar.
ataç ikon Küçük Prens
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Hepimizin bildiği üzere her ne kadar oruç, yememe ve içmeme üzerine kurulu da olsa aslında ahlaken güzel olmadıkça tam işe yaramıyor. "Kim yalan sözü ve onunla amel etmeyi terk etmezse , Allah'in onun yemesine ve içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur" hadisini de eminim ki hepimiz ezbere biliyoruz.

İşte sadece açlık olarak değil de gerçekten orucu anlamak için bu tarz kitapları okuyamasak bile iftar ve sahurlarda yapılan programlardaki nasihatlere kulak kabartıp sadece dinlemeyip hayata geçiriyor olmalıyız ,hiç olmazsa Ramazan'da denemeliyiz .

Kitapta da orucun fıkhi yönden hiç bir noktasına değinilmemiş, ahlaken olması gereken yerlerini vurgulamış . Yalan söz, rüşvet, ihanet , zina gibi işlevlerin orucun zararları arasında saymış , orucun gerçekten mektebi yönünü vurgulamış.
ataç ikon Bir Mekteptir Oruç
kitaba 9 verdi
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

İzledikçe diğer dizilerden farkıni göremeyip herkesin ballandıra ballandıra anlatmasına ağzı açık baktığım , acaba ben ne göremiyorum abi diye hayıflandıgim ,az önce de finalden bir önceki bölümünü izlediğim dizi. Bir walking dead'den,lost'dan, prison break'den ,breaking bad'den daha mükemmel değil (O değil de bunlar da fena dizilerdi hani ha :) ) . Ama yine de çok çok abartılmısindan yana değilim , klasik güzel bi dizi işte .
Game Of Thrones
filme 8 verdi
1 yorum
aisling (@aisling)
Sizin güzel olduğunu söylediğiniz diziler de bana abartılmış geliyor. Demek ki kişilerin zevkleri farkedebiliyor.
13.05.19 beğen 2 cevap
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Kur'ân, bugün bi'l-fil terk etmeyi emr etmiyor. Belki gayr-i meşru olan müstakil bir dunyayi terk etmeyi emr ediyor. Dünyáya, esmá-i llâhiyyenin âyine ve âhirete mezraa olmasi i'tibåriyle çalişmayi ve hatta bu cihette daha da fazla zengin olmayı emr ediyor.
ataç ikon Rahman Süresi'nin Tefsiri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Şiir
Alttaki şiir bir diziden alıntı ,fakat anlamadım. Anlamadığım gibi şairinden olsa gerek beni çeken birşeyler de var. Bunun az da olsa tahlilini yapabilecek olan var mı? İnternet es keza bi linke denk gelirseniz ,ona da raziyim.

Allah elçilerinden sonra en büyük insana-
Bir orman gibi büyür içimde
sevmek-
Içimde insan bir mahser gibi kararırken-
Ey her suça ortak cikan kalbim.

Erdem Beyazıt
14 yorum
bir_avuç_duaym (@biravucduaym)
Şiiri ilk okuyuşumda, Peygamberlerden sonra Allahü Teâlâ sevdiği kullara, mübârek insanlara karşı şairin gönlünde oluşan bir sevgi geldi aklıma..
09.04.19 beğen 1 cevap
bir_avuç_duaym (@biravucduaym)
Daha sonra: "Bu şiiri sevdiği hanıma mı yazdı acaba?"sorusu takılınca aklıma netten araştırma yaptım ve şöyle bir bilgi buldum. Buyrun: "Şiirdeki bu anlamı bulabilmek için dini bilgilerimizi yoklamamız yeterli
olacaktır. İslam’ın dört halifesinden ilki olan Hazreti Ebu Bekir (radıyallahu anh), Hazreti Muhammed’in (sallahu aleyhi vesellemin) de en
yakın dostuydu. Ona İslam’ı tebliğ ettiği dönemlerde de maddi manevi çok desteği
olmuştur. Hazreti Ebu Bekir maddi olarak çok iyi bir durumdaydı ve tüm servetini hiç
tereddüt etmeden bu yolda harcamıştır. İslam için elinden geleni yapmış, çok büyük
fedakârlık göstermiştir. İnsanlığa yaptığı en büyük fedakârlıktan birisi de Allah’a:
“Rabbim bedenimi öyle genişlet ki, cehennemde benden başkası yanmasın.”
Şeklinde dua etmesidir. Bu yapılabilecek en büyük fedakârlıktır. Şiirde Hazreti Ebu
Bekir’in bu duasına telmih vardır:
Bir orman gibi büyür içimde sevmek
İçimde insan bir mahşer gibi kabarırken
Ey her suça ortak çıkan kalbim.
Hazreti Ebu Bekir’in bu duası ondaki insan sevgisinin bir göstergesidir.
Başkalarının yaptığı hatanın bedelini ödemek istemesi onun ne kadar yüce bir ruha
sahip olduğunun göstergesidir. Şair, bu fedakârlığı sebebiyle ona ithaf ettiği şiirde
ondan ‘Allah’ın elçilerinden sonraki en büyük insan’ diye bahseder. Şiirin ismi de
onun insan sevgisinden dolayı ‘Sevmek’tir.
Şiirde sevmek duygusunun bir orman gibi büyüdüğünü söyler. Şair de Hazreti
Ebu Bekir’deki gibi bir gönül zenginliği ile içindeki insanların bir mahşer gibi
kabardığını söyler. Şair kendini Hazreti Ebu Bekir gibi yüce bir gönle sahip görür, çünkü
o da Hazreti Ebu Bekir gibi her suça ortaktır ve bedel ödemeye razıdır."
09.04.19 beğen 10 cevap
Merdümgiriz (@yasinbahat)
Şiir her okuyan için ayrı bir keşif olduğu için kadına benzer. keşfedilmeyi bekler. o yüzden şiir örtünür de örtünür. merakı kamçılar. çıplaklık şiirde keşif macerasını öldürür, hayali de öldürür. Der Cahit Zarifoğlu
09.04.19 beğen 4 cevap
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

https://www.trthaber.com/haber/yasam/rukiye-tureyen-hayallerine-kavustu-annesine-ev-aldi-406368.html
Ve Ev Alınmış , Yupiii :)
Başardık gençler, bu onur tüm Türk milletinin..

Bilmeyenler için : Bu sitede ve bir kaç arkadaşımın instagram hikayeleri ile farkettiğim bu kitap, yüzde 98 engelli bir kardeşimizin yazdığı kitaptı. Haberde 3 ayda 150bin satış yaptığını söylüyor ve ev alınmış. Çok sevindim.

Ve bir şey daha, bi olay gördüğümüzde elimden ne gelir ki dememenin ispatıdır bu aynı zamanda, sosyal medyanın ve haberlerin gücü. Peygamberimizin de dediği gibi eğer hiç bir şey yapamıyorsan hiç yoktansa insanlara duyur.
ataç ikon Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanla...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

İlk sezon çok hoşuma gitmişti, fakat ikinci sezonun ilk bölümünün yarısını bile izleyemedim. İlk sezondaki gizem ikinci sezonda yavaşlığa bırakmış kendini, devamında belki toparlardı ama dayanamadım, bıraktım.

İlk sezonda ana karakterin kendini öğrenme serüveni sizi diziye bağlayacaktır.
Iron Fist
filme 8 verdi
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

18.06.19

Güzeltmek ne demek?

Güzelleştirmek ve düzeltmekten türetilmiş en sevdiğim uydurukça kelime (Ufuk Tarhan, T-İnsan adlı kitabından)
yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Gelecek ve Kişisel Gelişim
Kitap ilk yetmiş altı sayfasını nasıl daha iyi bir insan olunur girişi ile kişisel gelişim tadında başlıyor. Daha sonra geleceğe dair ön görülerden daha çok teknoloji bilgileri veriyor. Fakat bir müddet sonra tekrar kişisel gelişim yöntemine dönüyor. Böylece teknoloji ile karışmış bir insan modelini ortaya koyuyor. Kitabın sevdiğim bir diğer yanı QR Code'ları kullanıp sizi interaktif sürece sürmesidir, bunu Popular Science dergisinde görmüştüm ilk ,harika bir şey . Size anlattığı bir konu ile ilgili kitaptan Youtube'a bağlıyor, interaktif olarak konuyu derinleştirmiş oluyorsunuz. Böylece bazen iki üç sayfayı yarım saatte geçemiyorsunuz.

Bu tür kitapların sevdiğim yanı insanın bakış açısını geliştirmesidir, misal geçen bir tanıdığım İngilizce'nin gelecek olduğu için oğluna iyi bir İngilizce eğitimi vermeyi planlarken ben, gelişen teknolojinin bir gün cihazlarla artık dil gereksinimin ortadan kalkacağını düşünüyordum (Tabii ki hala yabancı bir dil eğitimi alıyorum ama önemli olan vizyon sahibi olmak, geniş fikirli düşünebilmek, görülmeyini görmek). Misal şu anda Google 'ın duyma engelli insanlar için geliştirdiği ve henüz beta aşamasında olan "Canlı Altyazı" uygulaması direkt sesleri yazıya dökebiliyor. Bu başarıyı devam ettitirse gglass, akıllı saatler gibi teknolojiyle translate google'n bu uygulamayla birleşmesiyla futirist'lerin ön gördüğü bu geleceğin çok uzakta olmayacağını varsayıyorum .

Sonuçta her teknolojik kitap gibi eskimesi kısa süreceği için her zamanki gibi tavsiyem kütüphanelerden faydalanmanızdır, henüz bir çok kütüphanede olmasa da satın alıp okuyanların kütüphanelere bırakmasını tavsiye ederim.

Kurgu Dışı Kitaplarla Kalın..İyi okumalar..
ataç ikon T-İnsan
kitaba 9 verdi
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Hediye Kitap paylaşım fotoğrafı
Hediye Kitap
Bu 5 kitabı kargosu size ait olacak şekilde yoruma ilk yazan arkadaşa hediye etmek istiyorum. Yakın olduğum kütüphanede bu beş kitap olduğu için sizlerle paylaşmak istedim.

Hayırlı Ramazanlar..
16 yorum
erhan (@munzevi)
Görsünler diye.
25.05.19 beğen 1 cevap
Begonvil (@dreamerr)
Geç kaldık iyi mi :/
25.05.19 beğen cevap
fatih ozan (@fatihozan)
Erhan kardeşim canlıya çıksın diye yazmış, hala bir takipli aranıyor kitaplar için ,bilginize 😎
26.05.19 beğen cevap
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Eğer oruç karşıtları kul olduklarını hatırlayip oruç tutsalardı, kendileriyle aynı dünyada yaşayan mazlumların acilarını hissedecek, eşcinsellerin hakları için değil, mazlumların hürriyeti için yürüyeceklerdi. Ekranlar reyting uğruna cinselliği istismar ederek milletin kızlarını adalara davet etmeyecek, kızlı erkekli grupları Ramazan Ayi'nda yarışma adı altında şehvet arenalarina çıkarmayacak, kimse namusun tanımıyla bu kadar rahat oynayamayacaktı. Krallar, emirler, petrol şeyhleri "diyet orucu" yerine "tezkiye ve terbiye orucu" tutsaydı, Suriyedeki kadınlar böyle aç ve açıkta kalmayacaktı.
ataç ikon Bir Mekteptir Oruç
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
6 yorum
fatih ozan (@fatihozan)
Yazar biraz sert girmiş ama hakediyoruz.
24.05.19 beğen 1 cevap
NurcaN (@atanur)
Biraz mı? Bakış açısı son derece sıkıntılı.
24.05.19 beğen 1 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Tutanları görüyoruz ihale bağlama torpil ile yandaş işe alma rüşvet 6 maaş birden alanlar Rabia Naz Vatan ezerek öldüren şerefsizi kollamak say say bit mez oğluna okul kıyafeti alamayıp intihar eden baba ? Hayvanlara eziyet sapkınlığın gırla gittiği cemaat yurtları say say bitmez . Bu tv show izleyenler kimler acaba ? Her türlü hak yemenin tecavüzün pisliğin merkezinde olanlar . 60 bin kişilik cami yaptırsan ne olacak ? Vicdan ahlak adalet eşitlik yok ise ! Sadece görüntüde müslümanlar olur şuan olduğu gibi
24.05.19 beğen 3 cevap
Muhammed Fatih Dilmaç (@muhammedfatihdilmac)
Secdeleri altında kıbleleri kadına ve dolara endeksli beyler bir gün utandığında ancak bu durum düzelir.Ama ilahi adalet herkes için bişekilde tecelli edecek umutluyuz.Cennet ucuz olmadığı gibi cehennem de lüzumsuz değildir kardeşim.
24.05.19 beğen cevap
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Prensesim,
Güzel gozlerinizden damlayan inci, okudukça beni meftun eden mektubunuza degil, adeta içimi yakan cehennem alevine damlayıp söndürdu ve sinemdeki yaralara devâ oldu.O gül yaprağındaki şebnem misali inci ki, ay kadar güzel,ay kadar húzünlú ve ay kadar yalnız . BANA AŞKINIZI BAHŞETTİĞİNİZ İÇİN NE KADAR MESUDUM, asla bilemezsiniz! Emin olunuz ki, aşk hakikiyse eger, masallar da hakikidir ve onlarin hakiki olduğuna artık inaniyorum. Lütfen bana istediginiz masalı anlatınız, inanırım. Cüceleri, büyücüleri, devleri anlatınız, artık inanirim. Beni sevdiğinizi anlatınız, çocuk gibi inanırım. Çünkü güzel gözlerinizden kâğıda damlayan o inci tanesi, benim artık yegâne hazinem ve onu kalbimde saklayacağım. Çünkü kalbim artık sizin için atıyor ve sizin için sükûn bulmaya hazır. Tehlikeli de olsa denilenleri yapmaya hazır bir biçâre ve cennetime, yani size kavuşmaktan başka hiçbir çâresi olmayan bir aşk hastasıyım artık. Fotoğrafinızı görunce bin parça olan sırça şarap kadehinden farkı kalmayan bu aşığınız, sizi ait olduğunuz dünyada yalnız birakmayacak, gerekirse hayatını fedâ edecektir. Lütfen emin ve müsterih olunuz.
ataç ikon Yedinci Gün
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
fatih ozan (@fatihozan)
Büyük harflerle yazdığım kısım kitapta aslında yine küçük harflerle geçiyor , sadece beni vuran bi nokta olduğu için büyük yazmak istedim. Çok naif bi sesleniş şekli, çok sevdim:) . Şimdilerde biz, bize aşık olana burun kıvırma ,taktik uygulama ,acı çektirme hasletlerine bürünürken bu mektupta aşık maşukuna ne kadar da güzel hitap ediyor.
13.05.19 beğen 1 cevap
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Yedi güzel adam dizisiyle tanıdıktan sonra başladığım fakat yarım bıraktığım kitap , bi türlü beni yakalamadı. Doğumundan başlayıp ,yavaş yavaş büyümesini o yaşlardaki bi çocuk gözüyle anlattığı, 55.sayfalarda bıraktım. İlerleyen sayfalar belki dolu dolu olabilir ama bana çok detay veriyormuş gibi geldi , 5 yaşında iki arkadaşı ile bir taşı sıkarken sesin gelip gelmediğinin konusu 2 -3 sayfa sürünce artık ilerleyemedim.

Bu arada yazar ,Cahit Zarifoğlu ,yaşadığı hayatla,verdiği eserlerle canımız ciğerimizdir o da ayrı bi konu ;)
ataç ikon Romanlar
kitaba 2 verdi
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Türkiye'de durum o hâle gelmişti ki, şartlar ve çkarlar gerektiriyor diye, Moskof Amerika'lı ile, Alman Fransız ile banşır ve dost olabilir, herhangi bir konuda anlaşmaya varabilirdi ama, "aziz ve kutsal topraklarımızın üzerinde" hiç bir şart ve hiçbir ülke veya Devlet çıkarı muhalefet ile iktidar'i -parti temsilcileri ile birlikte "halk"larinı da- bir araya getiremez, barış şöyle dursun, anlaşmaya razı edemezdi. "Oh, keka!..
ataç ikon Gençliğim Eyvah - Bütün Eserleri 2
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

25.04.16

çayımsamak nedir?

Şiddetle çay içme isteği
Örn: "Özellikle pide yedikten sonra hep böyle çayımsarım."
:)
yorum