up
ara

Filiz Dereci

Okuma ihtiyacı barut gibidir , birkere tutuşunca artık sönmez. VICTOR HUGO
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

Kafa bi dünya olunca paylaşım fotoğrafı
Kafa bi dünya olunca
Kafa bi dünya olunca .. En iyi kafa okunur dedim...
#kafa
23 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Melih (@melihh)
Ah bu resim..
04.03.17 beğen 2 cevap
6 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Promiyer (@pronuyer)
Tespitte biraz daha uzatsaydı "geber ulan" diyecektim :D
08.06.15 beğen cevap
Promiyer (@pronuyer)
Aslında doğru tespitler :) bizler başımıza bir şey geldiğinde küfür eder nalet okuruz çevremize zarar veririz. Halbuki oturup düşündüğümüzde kim bilir ne tür sonuçlarla karşılaşırız
08.06.15 beğen cevap
Filiz Dereci (@filizdereci)
Çok güzel ve anlamlı bir hikaye... Coğu zaman sonuç kısadır ama biz çok uzun alt satırlar ekleriz..Gerek yok buna önemli olan ânı yaşamaktır..Bizler çok severiz uzun senaryolar eklemeyi. :)
08.06.15 beğen cevap
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

Seçimler
#seçim
Yarın seçim günü.Hani teslimiyetçi olmayı severiz ya, bende en teslimiyetçi yanımla şunu diliyorum seçim ülke çoğunluğunun yararına olacak şekilde sonuçlansın.
Her sonuç bir şekilde birilerinin yararına , birilerinin zararına olacak ..Herkese eşit yarar sağlamak imkansız.
Çok objektif bakmaya çalışıyorum.Bana göre devlet kavramı hiçbir zaman tam anlamıyla millet yararına olamaz , her zaman en yararlanan devlet kadrosundakilerdir, siyasilerdir.Kimse mağdur olsun istemiyorum ama çok zor bir istek bunu da biliyorum.

İnanana , inanmayana, kendi partisinden olana olmayana, kadına , erkeğe , yoksula, zengine, kentlisine , köylüsüne , doğulusuna , batılısına en eşit kim bakacaksa ya da kimler , dilerim onlar kazanır.Bana sorsanız eşit bakan var mı?Bence yok, ya çok muhafazakar, ya dindarları aşağılayan, ya da hiç kendine bakamayıp hep diğerine çamur atan partiler ve yandaşları ..Dindarlığıyla başa gelen ama işine geldiğinde üç maymunu oynayabilen parti liderleri.
Sevdiğini her yönüyle kusursuz sayarak sevmek sadece karşı cinse duyulan aşk olmalıdır :) Fakat bizim ülkemizde , partilerini neredeyse canını verecek kadar seven insanlar var.Hep vardır bir bildiği deyip , ya nedir şu bildiğiniz diye sormak bile istemeyen..
Belki de ben ne bir partiye ne bir takıma ne bir sanatçıya fanatiklik derecesinde hayran olamadığım için anlayamıyorumdur bu durumu.
Çok yönlü arkadaş çevrem olduğu için çok şanslıyım.Çok dindar arkadaşım da var , ateist arkadaşım da, Ak partili arkadaşım da var, Chp li arkadaşımda , Hdp li arkadaşımda ,Atatürkçü arkadaşımda var Osmanlıcı arkadaşımda var.. Hepsinin ortak yönleri güzel kalpleri, hepsinin niyeti iyi ama hepsi diğerleri için ''Onlar '' diye bahsediyor.Sizi bilmem ama ben onları dinlerken çok eğleniyorum.Hiç tanımadıkları insanları kendi kafalarındaki algılarla bir sürü yafta yapıştırıp yargılıyorlar.
Genelde benim gibilere de ne tarafta olduğu belli olmayanlar diyorlar. Tarafım çok belli , hiçbir zümreyi hatalarını göremeyecek kadar sevmeyen, hiçbir zümreden başarılarını inkar etmeyecek kadar nefret etmeyen taraftayım.
Birbirlerimizin hayatlarını yaşamadan birbirimizi anlamak çok zor.Ama anlamaya çalışmalıyız.Aynı ülkede yaşıyoruz hangi parti kazanırsa kazansın tüm ülke insanları huzur ve refah içinde yaşasın umarım.Seçimden sonra şapkasını önüne alıp düşünecek olanlar çok az olacak malesef.. Herkes bir diğerini sorumlu tutacak herkes işaret parmağını diğerine uzatacak.
Bazen iyi dilekte bulunmak dışında bir şey gelmez elimizden.Bende tüm iyi dileklerimi Türkiye için kullanıyorum. Kin, nefret , intikam duyguları olmadan amacı kendini anlatmak ve karşısındakini anlamak ve çoğulculuk ideolojisinde olan kazansın umarım..İyiler kazansın..
Seçim ,2015 Filiz Dereci
7 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Metin (@metin02)
Ne gerek vardı kii bu kadar kendini yormaya
09.06.15 beğen cevap
Metin (@metin02)
Hep kardeşçe yaşayacak değiliz yaa yaşasın halkların sevgililiği.
09.06.15 beğen 1 cevap
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

Anı Yaşamak
Hep duyarız bu sözü ;An’ da yaşamak..Aslında huzurlu mutlu ve ayakları yere basarak yaşamanın anahtarıdır An’da yaşamak..Fakat denildiği kadar kolay değildir elbette ki..Hem düşünüldüğü gibi de her anını zevkle eğlenceyle ve geleceğini düşünmeden yaşamak da değildir.
Bugün yarının planlarını yapabilirsiniz , yapmalısınız da ..Hayat ,yaşadığınız anların toplamıdır…Hatta yarın ki planlarınız için bu anda ne yapmanız gerekiyorsa onu yapmalısınız.. Ama dün de yaşadığınız olumsuzlukları düşünmeden, ya da yarınlar için endişe taşımadan ..Bugün , sen, ne yapabilirisin ne kadar yapabilirsin ? önemli olan soru budur..Dünkü başarısızlığının önemi yok bugün yeni birgün..Her sabah yeniden doğar , her akşam yeniden ölürsün..
Baktığımız da hayatımızın hep beklentiler ve endişeler üzerine kurulu olduğunu görürüz..Beklentilerimize ulaşınca yeni beklentiler.. Bu kısırdöngü böylece devam eder..Halbuki bugünümüzde tadını çıkartacagımız odaklanacagımız zevk alacagımız o kadar cok sey varki..Israrla görmek istemeyiz..Örneğin kalan ömrümüzün en genç hali bugün..Belki en sağlıklı hali..Belki çok sevdiğimiz ailemizle yaşayacagımız son günler.. Bunları bilmeyiz ama elimizde oldukları için önemli değildirler.Huzurla içtiğimiz bir fincan kahvenin değerini o kahveyi içmeye vaktimiz kalmadığında fark ederiz.
Bir an zamanı durdurup âna dönmek lazım..Etrafına bakmak, sahip olduğun değerlere, evladına , eşine , sevgiline , işine , evine , sağlığına.. Bazen şükredeceğimiz onlarca şey varken sadece bizi yoran üzen ayrıntılara takılırız.Ya da gerçekleşme ihtimali olan olumsuzluklara daha gerçekleşmeden sırf ihtimalleri bile bize bugünümüzü zehir edebilir.
Bugün ki bir adım yarınımızda çok şey değiştirebilir ..Eyvallah..Bugün ki adımımızı düşünerek atmalıyız..Ama bugünün koşullarında olabilecek en iyi şeyi yaşamalı, bugün yarın için ne yapabileceksek onu yapmalı ve endişelenmeyi bırakmalıyız…
Sevdiğimize sımsıkı sarılmalı, yaşadığımız son anmış gibi sadece ona odaklanmalıyız...Oğlunla kızınla geçirdiğin zamanının tamamı onun olmalı..Çalışıyorken işinin en iyisini yapmalısın..
Sanırım hayatta çok şey ıskalıyoruz. Bakmadan yaşıyoruz. Ya da görmeden.Her saniye gidiyor ömürden..
Bazen bir yatağa uzanır kendimi yaşlanmış ve ömrümü tamamlamış olarak hayal ederim..Hayalimde şimdi geleceği görünen yaşantımı yaşadığımı ve bitirdiğimi düşünürüm.. Sonra nasıl göründüğüne bakarım… Neleri kaçırmış olabileceğime.. Ve en sonunda o yaşlı kadını tekrar genç, şimdiki halime geri getiririm..Kendime bir şans daha veririm.. O zaman hayata bakış açım değişir..Değerlerim değişir…Bu hayatta ıskalamak istemediğim tek şey sevdiklerime ve kendime ayıracağım zaman dilimi sanırım..
Ân da yaşamak mutluluk getirir… Beklediğiniz telefona odaklanmazsınız geldiğinde tadını çıkarırsınız, hasta olmaktan korkmazsınız olursanız çözümüne bakarsınız, yarınki sınav sonucunun bugünkü keyfinizi kaçırmasına imkan yoktur..Ya da bugün ayrıldığınız sevgilinizin yaşamınızın devamını da size acı vereceğini düşünmezsiniz bu anda böyle hissettiğinizi ve bir süre sonra daha farklı hissedeceğinizi bilirsiniz, aldatılmak, işten kovulmak, ya da terk edilme korkunuz olmaz çünkü bunlar gelecekte başınıza gelirse önem taşır ama şuan da yokturlar..Ve dün; dün neyi yaşadığınızın artık bir önemi yoktur..Bugündesiniz artık , dünün size kattıklarıyla yaşarsınız ama değiştirilemez her gerçeğini kabul eder ve üstüne süngeri çekersiniz.Yaşamda her şey değişim halindedir.. Hiçbir şey sabit ve durağan değildir.Bunu kabul etmek ve elindeki tüm kaybetmek istemediğin değerlere odaklı yaşamak.. İşte bence mutluluğun sırrı :)
Ân’da kalın ..
Sevgiyle kalın..
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

 paylaşım fotoğrafı
Hadi sizde kitap gönderin.. Okuyan yarınlarımız için
#umutlucocuklardernegi
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

Dağa taşa uçan kuşa , gülen kıza , aşıklara, maşuklara , tüm dünyaya #Günaydın
15 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Metin (@metin02)
Günaydın :)
18.05.15 beğen 1 cevap
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

6 Mayıs.1972 Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan
6 Mayıs.1972. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan.
Deniz Gezmiş ile hâkim arasında şöyle bir diyalog yer alıyor. Hakim #denizgezmiş‬ ' e "Neye gülüyorsun?" diye soruyor. Parmağıyla duvarı işaret eden Gezmiş "Duvarda adalet yazıyor ona gülüyorum” diyor.
Ve o duvarında "Adalet" yazan mahkemelerde ; Menderes, Polatkan, Zorlu , Necdet Adalı,Talat Aydemir , Fethi Gürcan ve 1920 ile 1984 yılları arasında 15'i kadın toplam 712 kişi idam edildi.
Kimi kardeşlik dedi, kimi sağ dedi, kimi sol dedi ... Aslına bakarsanız kimin ne dediği değildi önemli olan.Önemli olan düşüncenin suç, düşünenin suçlu olmasıydı..Asi olanların başkaldıranların başı ezilmeliydi , çünkü milletler değil devletlerdi önemli olan, masallar anlatılsın ve o anlatılan masallara inanan toplumlar yaratılsın .. Milletin kendi kendine yetmesinin imkansız olduğu işlensin, millet devlete devlet ise diğer devletlere gebe bırakılsın..
Kimin ne okuyacağına , ne izleyeceğine , neyi merak ettirileceğine devlet tarafından karar verilsin..Bir senaryo yazılsın ve oyuncular oyuncu olduklarını bile bilmeden uyuşmuş/uyuşmuş oynasınlar rollerini..
Herkeste bir ülke sevdası , benim ülkem benim insanım.. Nedir ülke?Senin ülken seninle ilgili hangi önemli kararda senden fikir alıyor? Senin ülken Türk -Kürt kardeşliği diyen Deniz Gezmiş'i , Hüseyin İnan'ı ve Yusuf Aslan'ı asarken kime sordu?
Senin ülken, ülke halkının %57 sinin oyu ile gelmiş Menderes'i hangi gerekçeyle astı?
Öncelik insandır diyemediğimiz sürece, bu dünyada ölümler, savaşlar , gözyaşları ve mutsuzluk bitmez.
Önceliğin insan olduktan sonra , ülkeni , komşu ülkeleri ve dünyayı zaten seversin.
11 beğeni · 5 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Ölme öldür...
06.05.15 beğen cevap
Filiz Dereci (@filizdereci)
Biraz açarsan.. Anlamadım çünkü.. :)
06.05.15 beğen cevap
Filiz Dereci (@filizdereci)
Bence ne öl ne öldür .. Yaşa ve yaşat..
06.05.15 beğen 4 cevap
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

#faridfarjad O çalsın ben dinleyeyim , ben dinleyeyim o çalsın.. #kemanaglıyor
10 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
'Bizede alkışlamak düşer."...
28.04.15 beğen 1 cevap
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

Ve yine #diyorumki bir başkasının sevdiği bir kişiyi, ideolojiyi, dini sevmeyebilirsiniz belki içinizden #saygı da göstermeyebilirsiniz ama saygısızlık etmeden durabilirsiniz.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

#diyorumki Dini, dine bakış açısı ,dili, ırkı, ideolojisi, cinsiyeti, mesleği,ülkesi farklı olsada ortak noktada buluşabilir #insanlık #sevgide #saygıda ve #insanlıkda
11 beğeni · 0 yorum beğen ikon
/ 4