up
ara

Dahice Kurgulanmış Matematik Temalı En Başarılı Filmler

1
Enigma
8.9
Enigma (2014)
Matematikçi Alan Turing ordu tarafından görevlendirilip İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler'in kullandığı şifreleme sistemi olan enigma kodunu kırmaya çalışıyor.
2
Kanıt
7.1
Kanıt (2005)
3
Akıl Oyunları
9.3
Film, gerçekte yaşanmış bir hikayeden yola çıkarak delilikle dahilik arasındaki ince çizgide yaşayan bir matematik dehası olan John Nash'in hayatını anlatır.
4
Küp 2 Hiperküp
6.7
1997 yapımı Küp filminin devamı olan gerilim ve bilim kurgu filminde, oraya nasıl geldiklerini hatırlamayan ve birbirlerini tanımayan 8 yabancı, kendilerini fizik kurallarının işlemediği küp şeklinde bir odanın içinde bulur.
5
Agora
9.2
Agora (2009)
Film, matematikçi, filozof ve astronom olarak bilinen İskenderiyeli Hypatia'nın hayat hikayesini anlatmaktadır.
6
Küp
8.0
Küp (1997)
Birbirlerini daha önce tanımayan 6 kişi tuhaf bir yerde uyanır. Bulundukları yer, iç içe geçmiş küplere benzeyen odalardan oluşmaktadır. Kurtulmaları için izlemeleri gereken yolda kendilerini ölümcül tuzaklar beklemektedir.
7
Can Dostum
8.9
Can Dostum (1997)
90'lı yılların en iyi dostluk filmlerinden biri olan Good Will Hunting, genç bir adamla bilge bir profesörün eşsiz dostluğunu anlatıyor. Zeki fakat kavgacı olan ve hademelik yaparak geçinen Will ile üniversite profesörü Sean McGuire bir gün tesadüfen karşılaşırlar. Profesör, Will'in üstün zekasını fark edince ona yardım etmeye karar verir.
Dahice Kurgulanmış Matematik Temalı En Başarılı Filmler
Matematik tutkunuysanız ve şaşırtıcı derecede zekice kurgulanmış filmler izlemeye bayılıyorsanız bu liste tam size göre. Dahi insanların yaşamlarını konu edinen, matematik temalı en iyi filmleri bu listede paylaşıyoruz.