up
ara

Gün Doğmadan

- Before Sunrise (1995)

Gün Doğmadan Konusu ve Özeti

Gün Doğmadan
Celine ve Jesse, bir Avrupa yolculuğu sırasında trende tanışırlar ve o akşamı beraber Viyena'da geçirirler. Ancak ikisi de o akşamın, beraber geçirebilecekleri tek akşam olduğunu bilirler.
Süre: 105 dk
Yapım: 1995 ABD, Avusturya, İsviçre
Yönetmen:
Senaryo:
  • Richard Linklater
Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine (Julie Delpy) ile Amerikalı Jesse (Ethan Hawke), Budapeşte - Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine'e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine'in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana'da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar
Gün Doğmadan filmi İzlerken Boğazınızın Düğümleneceği En Duygusal Filmler listesinde yer almaktadır.
virane

virane

@kabaktadi

gerçi ben hayatı da pek hayat gibi bulmam
Film böyle tam da felsefi ve edebi ruhlu gençler için. Trende tanışan iki gencimizin beraber geçirebilecekleri sadece bir günü. Şiirsel kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir senaryo; tren, kitap, Prag, şiir, lunapark, tiyatro vb işte. O döneme göre iyi bir film olabilir, diyaloglarıyla falan bir edebiliği var hani ama beni şuan pek de tatmin etmedi. Sadece,/ tanrı bence insanın içinde değil, iki kişinin arasında, o bağda hani, ilişki de/ fikrini beğendim. Duygusal manada da yani eksik bir şeyler var, iyi bir müziği yok mesela ki bu filmi böyle daha da yukarılara taşırdı bence. Ne denir bilemedim doğru, yanlış gözüyle değil öyle bakarsak kesinlikle doğru bir film ama. Film gibi, yani film olduğu belli o hayatın aslında çirkin ama insana bir taraftan da hoş gelen tarafı yok. Galiba biraz en sevilen şairin en sevilen şiiri gibi. Bende böyle kaldı yani.
Gün Doğmadan
filme 7 verdi
6 beğen · 0 yorum
Hülya Özenç

Hülya Özenç

@hulyaozenc

Genel olarak diyalogların hakim olduğu insanı içine alan bir film. Devam filmleride en az gün doğmadan kadar özel benim gözümde.
Gün Doğmadan
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Yolların, ağaçların uzayıp gitmesinin tren camından seyrine ortak olan bir yabancı... Ve o yabancıyla yemek eşliğinde süregelen birbirinden keyifli, sıradan ama sımsıcak sohbetin demi. Ardı arkası kesilmeyen diyaloglar, aslında ilk görüşte aşkın habercisi olan heyecanın ta kendisi olsa gerek. Sıcak, samimi, doğal ve keyifli anların günübirlik bir kesitle aktarımı. Ummadığınız herhangi biriyle yaşadığınız bir gün ve o güne ilişkin yaptığınız çılgınlıklar, yaşayacağınız bir ömre bedel olabilir. Daima hatırlanacak bir anı bırakır sizde. Devamında yine karşılaşırsınız, yine aynı çılgınlıkları yapıp keyifli bir vakit geçirirsiniz ama o ilk günün tadı hep baş köşenizde durur. Filmdeki doğallık ve samimiyet aslında bu kadar etki ediyor insana. Farkında olmadan film bitene kadar yüzümde tebessümle izledim her karesini. Özellikle o ''milkshake'' ile ilgili şiir çok hoşuma gitti. İkilinin arasındaki kimya çok uyumluydu. Yapılan mecazlar, betimlemeler diyalogların içini fazlasıyla doldurmuş. Ses tonlarını diyaloglara göre şekillendirmeleri de etkileyiciliğini artıyor filmin. Filmin tren yolculuğuyla başlaması beni etkileyen başlıca unsur oldu. Zamandan bir kesit alınarak sunulan sohbeti bol bir yol filmi.
Gün Doğmadan
filme 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Btl

Btl

@buteyra

♥️🌷🌹
İki kişi arasındaki 1 saat 36 dk bu kadar özel olabilirdi. Herkesin beğenmediği herkese hitap edemeyecek kadar özel bir film geldi bana. Viyana sokakları dahi bu iki kişiyle özelleşti sanki,iki kişi viyana ile değil. Bütün sohbet o kadar sardı ki beni.. Gerçekten güzeldi. Yönetmen Richard Linklater'ın diğer filmlerini hevesle izleyeceğim. Umarım hayal kırıklığına uğramam.
Filmin sonuna ise adeta bayıldım.. İzlemeyen varsa söylemeyeyim şimdi.. 16 haziran + 6 ay diyip bırakayım ♥️
EK 1
Serinin 2. ve 3. filminde aynı heyecanı bulamazsam üzülürüm.. 🌷 01.08.18
Gün Doğmadan
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Selin İpek

Selin İpek

@selinipk

Neden bilmiyorum ama filmin yarısını zar zor izledim. Sevemedim filmi..
Gün Doğmadan
filme 2 verdi
1 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

-Hangi dönemde doğduğun hiç fark etmiyor aslında. Mesela, annemle babam. Onlar 1968'in her şeye isyan eden öfkeli gençleriydi. Hükümete, muhafazakar Katolik geçmişlerine isyan ederlerdi. Ben doğduktan sonra babam başarılı bir mimar oldu. O köprüler, kuleler falan inşa ederken biz de dünyayı dolaştık. Yani, aslında hiçbir şeyden şikayet edemem. Dünyadaki her şeyden çok beni seviyorlar ve uğrunda savaştıkları özgürlükle büyütüldüm. Yine de, şimdi benim için başka bir savaş var. Biz de aynı şeylerle başa çıkmak zorundayız, ama düşmanın kim ya da ne olduğunu gerçekten bilemiyoruz.

-Gerçekten bir düşman var mı bilmiyorum.
Gün Doğmadan
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Jesse:Seksten başka bir şey yapmayan maymun türleri var.Ve sonunda en az saldırgan,en huzurlu ve en mutlu maymun türü onlar çıkıyor.Yani belki de aylaklık yapmak o kadar da kötü değildir.
Celine:Bunu hiç duymamıştım ama bana aylaklık yapmalarını haklı çıkaracak mükemmel bir erkek argümanı gibi geldi.
Jesse:Dişi maymunlar da aylaklık yapıyor,herkes aylaklık yapıyor.
Celine:Feminizmin erkekler tarafından daha çok aylaklık yapabilmek için icat edilmiş olduğuna dair korkunç,paranoyakça bir düşüncem var:''Kadın,aklını özgürleştir,bedenini özgürleştir,benimle yat.İstediğim kadar yattığım sürece hepimiz özgür ve mutluyuz''
Gün Doğmadan
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ayşegül

Ayşegül

@aysegull

Celine:Erkekler çiftleşmeden sonra kafalarını koparmadığımız için şanslılar.Bazı böcekler bunu yapıyor mesela örümcekler.Yaşamanıza izin veriyoruz daha ne şikayet ediyorsunuz?
Jesse:Dalga geçiyorsun ama bunun bir anlamı var.Hep bunun gibi konuları gündeme getiriyorsunuz.
Celine:Daima kadınlığın güçlü ve bağımsız bir sembolü olup hayatım bir adamın çevresinde dönmüyormuş gibi yapma baskısını hissediyorum.Ama birini sevmek ve sevilmek benim için çok anlamlı.Hep dalgasını falan geçerim ama hayatta yaptığımız her şeyi biraz daha sevilmek için yapmaz mıyız?
Gün Doğmadan
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Sanrılar içindeyim
Kapkara kirpikler...
Melek yüzlü sevgilim!
Kadehime dökülsün gözyaşın
Şu badem gözlere bakın!
Her şeyimsin benim
Şekerparem, muzlu sütüm...
Her an seni sayıklıyorum
Hayallere dalıyorum
İlân-ı âşk ediyorum işte
Kalbimdekileri bilesin diye
Bilmiyorsun nereden geldiğimi
Bilmiyoruz nereye gittiğimizi
Takıldık hayata nehirdeki dallar gibi
Akıntıya tutulmuş gidiyoruz
Ben seni taşırım sen de beni...
İşte, böyle olabilirdi.
Tanımıyor musun beni?
Hâlâ tanımıyor musun beni?''
Gün Doğmadan
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 1 yorum
Btl (@buteyra)
Çok özel yerlerden biri ♥️
01.08.18 beğen 1 cevap
Eflin

Eflin

@eflin

Ben aşkı yalnız olmayı bilmeyen iki kişi için bir tür kaçış yolu olarak görüyorum.. Komik.. İnsanlar hep aşkın tamamen bencillikten uzak olduğundan söz ederler.. Ama düşünürsen, bundan daha bencilce birşey olamaz…Feminizmin erkekler tarafından daha çok aylaklık yapabilmeleri için icat edilmiş olduğuna dair korkunç, paranoyakça bir düşüncem var.. ‘Kadın aklını özgürleştir,bedenini özgürleştir, benimle yat..’ İstediğim kadar yattığım sürece hepimiz özgür ve mutluyuz.. “ (Celine)
Gün Doğmadan
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
11
FİLM
İzlerken Boğazınızın Düğümleneceği En Duygusal Filmler
Film izlerken ağlamam diyenleri bile ağlatabilecek kadar duygu yüklü en duygusal filmleri bu listede paylaşıyoruz....
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
30
FİLM
Kafa Gerektiren Felsefi Filmler
Herkesin izleyemeyeceği, kafa yormayı gerektiren, hayatın anlamını ve varoluşu sorgulatan en iyi felsefi filmler listelenmekt...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
10
FİLM
Şehirleri Anlatan En Güzel Filmler
Şehirleri konu edinen, yeni yerler keşfettiren, adeta oradaymış gibi bir hisse kapılmamızı sağlayan en güzel şehir temalı fil...
mey aybar

mey aybar

@meyaybar

 paylaşım fotoğrafı
eğer rahat bir nefes almak istiyorsanız
Gün Doğmadan
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
bahar kaygusuz

bahar kaygusuz

@baharkaygusuz

sevdiğim film paylaşım fotoğrafı
sevdiğim film
Gün Doğmadan Önce, yolları kesişen bir kadın ve bir erkeğin hikayesini anlatıyor. Sıradan bir Avrupa yolculuğu sırasında trende karşılaşıp tanışan iki farklı insan, Jesse ve Celine bu yolculuğa sıradışı bir şekilde sürdürürler. Viyana şehrindeyken trenden inmeye ve birlikte bir günlüğüne bu şehirde kalmaya karar veren ikili, Viyana sokaklarının sonsuzluğunda ilginç bir gün yaratma fırsatını yakalarlar. Bu süreçte birbirlerine karşı bir şeyler hissetseler de asla sözlere dökemezler. Çok emin oldukları tek şey ise bu gecenin birlikte geçirecekleri ilk ve son gece olacağıdır.
Richard Linklater'ın düşük bütçeli ve mütevazi bir hamleyle peliküle yansıttığı film, ilk gösteriminin ardından büyük beğeniyle karşılanmış; zamanla kendine has bir hayran kitlesi yaratmıştır. Neticede dokuz yıllık bir aranın ardından Before Sunset adlı devam filmiyle hikayeyi kaldığı yerden devam ettirmiştir.

——————————

There's wind that blows in from the north.
And it says that loving takes this course.
Come here. Come here.
No I'm not impossible to touch I have never wanted you so much.
Come here. Come here.
Have I never laid down by your side.
Baby, let's forget about this pride.
Come here. Come here.
Well I'm in no hurry. Don't have to run away this time.
I know you're timid.
But it's gonna be all right this time.
Gün Doğmadan
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Anna K.

Anna K.

@meftunekadin

lili paylaşım fotoğrafı
lili
Lili bugün en sevdiği üçleme filmin birincisini tekrar izledi. İzlerse yeniden inanacağını adı gibi biliyordu ve öyle de oldu. İnancının ona aşkı, hürriyeti, bağımsızlığı sunacağını biliyor. Bu sabah saçlarını taramayacak. Uyandığında parmak uçlarının değdiği her şey ona yabancı gelecek ama filmdeki bir sahneyi az önce yaşamış gibi anımsayacak. Bir kağıt bir de kalem arayacak gözleri diyaloğu yazabilmek için ama bulamayacak. O zaman uyandığı bu evi hatırlayacak. Hiç sevmiyor Lili bu evi. Hiç mi hiç hem de. Sevmemesi için sebep mi ? Kağıt-kalem yok bu evde. Zaten daha önce de kabaca terk ettiğini hatırlayacak bugün de öyle olacak.
Gün Doğmadan
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 2 yorum beğen ikon
özcanarabacı (@ozcanarabaci)
👏🏻👏🏻👏🏻
07.12.18 beğen 1 cevap
Burcu

Burcu

@burrcu

Gün Doğmadan
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.6/10
111 oy
Sence kaç puan almalı?
0