up
ara

Gri Kurt

- The Grey (2011)

Gri Kurt Konusu ve Özeti

Gri Kurt
Başrollünde oyuncu Joe Anderson yer aldığı, yönetmenliğini Joe Carnahan üstlendiği film
Macera türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Macera, Aksiyon türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Gri Kurt isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 117 dk
Yapım: 2011 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Joe Carnahan
Gri Kurt filmi Araftaki Filimler listesinde yer almaktadır.
hasan satan

hasan satan

@hasansatan

Hayatta Kalabilecek Miyiz?
Liam Neeson 'ı 96 saat filmiyle tanımıştım ve gerçekten izlerken zevk aldığım bir aktör. Bir uçak kazası ve geriye kalan 7 kişi... Tam bir hayatta kalma savaşı. Soğuğun ve açlığın yanı sıra kurtlara karşı direnmeye çalışan bu insanların mücadelesi anlatılıyor. Genel olarak dramın daha ağırlıklı olduğunu görüyoruz ve yer yer gerilim sahneleriyle film biraz daha heyecanlanıyor. Ama aksiyon diyemeyiz. Ben ara ara sıkıldım bence orta düzey bir film ama bu türü sevenlere ideal.
Gri Kurt
filme 6 verdi
0 yorum
Rogojin

Rogojin

@rogojin - İstanbul

Filmin hayvanlarla ilgili gerçekleri çok abarttığı, ve hayvanları canavarlaştırdığını söyleyebiliriz. Nitekim yönetmen ve film ekibi daha gerçekçi olması adına kurt eti yemişler. Ayrıca film çekimleri sırasında 4 kurt öldürülmüş. Ancak ne kurtların filmdeki vahşeti ne de diğer hayvanların insanlara yaptığı şeyler insanların herkese ve herşeye yaptığı kötülüklerle boy ölçüşebilir. Hayvan hakları grupları filmi eleştirmeye devam ediyor. Bu filmin aslında uygarlığı öven ve korkularımızı büyüten bir film olduğunu düşünüyorum. İnsanlar uygarlığın bize bahşettiği nimetlerden soyutlanınca en ilkel halleriyle karşılaşıyorlar. Sonuçta 7 kişi de bir avuç kurt karşısında ne kadar dayanabiliyor? Uygarlık bize şehirler verdi, evler, güvenli mekanlar verdi. Burada bütün kötülüklere rağmen gene de doğadan ayrıyız ve bir şekilde de olsa güvendeyiz. Burada ölümümüz bile anlamlı, mezar taşlarındaki isimler, okunan dualar ve bütün o ahiret inancımızla. Ama orada, o soğukta, ne kadar iyi insanlar eğitimli insanlar olsak da nihayetinde diğer hayvanların bizim için ifade ettiği şeyin aynısıyız: animal planet’te karnının doyururken izlediğimiz o hayvanlar gibi, birileri için rahatça öldürülebilecek, mideye indirilecek avlarız o kadar. Bu yüzden The Grey hem bir uygarlık övücülüğü yapıyor, hem hayvani ve doğal olan yanımızın yadsınarak yüceltilmesini gerçekleştiriyor hem de bizi çiğ bir hakikatle başbaşa bırakıyor: bizler öleceğiz. ve burada, doğada öldüğümüzde, adımıza hikâyeler yazılmayacak. Ottway’in filmin sonunda koluna taktığı GPS aleti ve bütün o cüzdanlar da ölümlerin boşuna olmaması için. yani hayatımızı değerli kılan biraz da nasıl öldüğümüz. Hiç birimiz doğaya dönmek istemiyoruz…göklere karışmak istiyoruz. Bu yüzden hayvanların canavarlaştırılması, doğanın acımasızlaştırılması çok olağan geliyor bana, yönetmen ve senarist böyle yaparak bizi mahrum bırakılmadığımız anlamlar için müteşekkir olmaya çağırıyor. gerçekten de bir başka film sitesinde bir izleyici aynen bu yorumu yapmıştı: imkânlarımız için Allah’a şükretmeliyiz, diyordu. Doğa, kontrolümüzün yitirildiği ve insanlık tarihinin orada yaşayan canlılar açısından bir önem arzetmediği bir yer olmalı. Hikâyelerini yazan ve anlatanlar, onlardan efsaneler çıkaranlar bizleriz. Şehirler kuran, hayaller kuran bizleriz. Doğada ise bir kurt grubunun lideri alfa erkekle bir insan grubunun lideri alfa erkek karşı karşıya kaldığında sadece güçlü olan yenebiliyor. Şehirlerde, uygarlıkta kazanan belli. Hayvanlar insanların kölesi. Peki ya doğada ? Peki ya uygarlık kalmadığında?
Gri Kurt
filme 10 verdi
0 yorum
Cihan Bağ

Cihan Bağ

@cihanbag949 - Mersin

2000’ lerin başlarında vizyona giren Flight of the Phoenix’ de aynı şekilde,bir grup insanın uçak kazası sonrası vahşi yaşamda soğuk hava ve vahşi kurtlara karşı hayatta kalma mücadelelerinin anlatıldığı sıkılmadan izlenebilecek bir film.

-Oyuncu kadrosuna bakarsak eğer Nesson’ın baskın karakteristik özelliği
diğer oyuncuların ön plana çıkmalarını engellediğini görebiliriz .
Gri Kurt
filme puan vermedi
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

– Hey! Uçak düşerse sakın kafanızı bacaklarınızın arasına sıkıştırmayın.
+ Niye öyle dedin lan şimdi?
– Ne bileyim, uçak kazalarında en çok öyle ölüyorlarmış, Discovery’de izlemiştim.
Gri Kurt
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kadir

Kadir

@khadyr89 - Sarajevo

Gri Kurt
“Savaşın ortasındasın bir kez daha… Bildiğim son sıkı kavganın içinde… Bugün yaşarsın ve ölürsün İşte bugün yaşarsın ve ölürsün…”


Gri Kurt (The Grey)
Gri Kurt
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Gri Kurt
Hayatında ölmeyi değil de biraz daha yaşamayı istemeni sağlayan her ne varsa onun için mücadele etmelisin.
Gri Kurt
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem - Gaziantep

"Korkuyorum ama ölmekten değil, bir kurda karşı savaşı kaybedip yem olmaktan korkuyorum."
Gri Kurt
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

Korkacak ne kaldı ki? Ta ki, hiç bilemeyeceğin şeyi kendine sorana kadar.
Gri Kurt
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
44
FİLM
Araftaki Filimler
İyi mi yoksa kötü mü olduğuna bir türlü karar veremediğimiz, izlense de olur izlenmese de olur dediğimiz araftaki filmleri bu...
26
FİLM
Doğada Yaşam Mücadelesi Temalı Filmler
Into the Wild, Cast Away, 127 Hours ve daha fazlası... Vahşi doğada yaşam mücadelesi üzerine kurgulanmış en iyi filmler bu li...
8/10
24 oy
Sence kaç puan almalı?
0