up
ara

Makinist Paylaşımları

Affinity

Affinity

@biocide

El Maquinista !!! paylaşım fotoğrafı
El Maquinista !!!
Scott Kosar'ın harikalar yarattığını söyleyerek başlamak istiyorum incelemeye, muhteşem bir senaryo. Filmin konusu, oyuncu kadrosu ve bana göre yönetmenin (Brad Anderson) çıkardığı en iyi iş. Christian Bale her haliyle karizmatik değil mi ya Hu?! Zaten oyunculuğuyla ve fedakarlığıyla benim gönlümün birincisi olmanın çok da ötesinde...

Filmden genel olarak bahsetmek gerekirse; girişinde uykusuzluktan çok anorexia veya bulimia hastası bir adam görüyor gibi oluyorsunuz, izlemeye devam ederken işlerin rengi yavaş yavaş değişiyor. Reznik işi konusunda oldukça iyi ve başarılı bir adam olarak göz dolduruyor, zayıflığının yanında oldukça bilgili, yeri geliyor bilgisiyle iş arkadaşlarını kollarken şef kişisinin gözüne batmayı da başarıyor.

Bir yanda sevgi ihtiyacı, diğer yandan paronaya, halüsinasyon, uykusuzluğun neden olduğu kişilik karmaşası... Ivan karakterinin görünüşünün -bana göre- ürkütücü ve oldukça rahatsız edici bir yanı var ki yönetmenin ve senaryonunda vermek istediği mesaj bu. *Spoiler* Reznik kafasında kendinden ayrıştırıp Ivan'ı yaratıyor öyle ki Ivan'a bakıyorken dikkatsiz davranarak iş arkadaşının kolunu kaybetmesine sebep oluyor işler bundan sonra değişiyor bütün paronaya burada başlıyor ve en azından iş arkadaşları tarafından sevilen, davet edilen, hoş görülen kişi dışlanıyor ki bu durum bana göre filmde en tahmin edilebilir yerdi. Geriye kalan her sahnesi ayrı bir şevk veriyor ayrı şaşırtıyor.

Kronikleşmiş insomnia nelere sebep oluyor derken filmin sonunda bunun sebebini de öğreniyorsun ve asıl sorunun suçluluk duygusu olduğunu görüyorsunuz ve insan kanundan kaçsa vicdanından kaçamıyor değil mi? Ahlak ne harika şey ve vicdan ne muhteşem yargı. Fiziki acıya doğru giden ruhani bir ızdırap...

O kadar derin, o kadar güzel işlenmiş ki patalojik karakteri o kadar harika canlandırmış ki Bale... Bütün hayranlığımı burada kusmak istiyorum ama sizi daha fazla bunaltmayacağım. Psikoloji ve gerilim filmlerini sevenler için bulunmaz hint kumaşı, ne bileyim kaşıkçı elması değerinde!

Buyrun izleyin üyeler!
EK 1: " I know who you are " https://youtu.be/EzNRoUUbDvs 11.06.19
Makinist
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Solmaz (@ludingirra)
Benim izleyişim tahmini 6 yılı aşmıştır.Uzun vakit en sevdiğim filmdi kendisi.Teşekkürler çok tatlısın (özlemişim yürüdüm)
11.06.19 beğen 1 cevap
RUST

RUST

@wowowow

 paylaşım fotoğrafı
En sevdiğim filmlerden biri. Ayrıca Christian Bale efsane rol yapmış.
Makinist
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum