up
ara

Harry Potter ve Felsefe Taşı

- Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001)

Harry Potter ve Felsefe Taşı Konusu ve Özeti

Harry Potter ve Felsefe Taşı
Harry Potter, anne babasını kaybettiği için amcasının evinde yaşayan ve halası tarafından itilip kakılan bir çocuktur. Büyüdükçe garip yetenekleri olduğunu keşfeder. Bir gün Hogwarts Büyücülük ve Cadılık Okulu'ndan gelen bir mektup tüm bu garipliklerin sebebini ortaya çıkarır. Harry, büyü yapmayı öğrenmek üzere Hogwarts'ın yolunu tutar.
Süre: 152 dk
Yapım: 2001 ABD, İngiltere
Yönetmen:
Senaryo:
  • J. K. Rowling
  • Steve Kloves
Harry Potter, muggle (büyücü yada cadı olmayan insanlar) amcası ve halasıyla sıradan ve zorluklarla dolu bir hayatı yaşarken, yılanlarla konuşabildiğinin, kızgınlık öfkesi sırasında eşyaları hareket ettirebildiğinin farkına varacaktır. Hogwarts Büyücülük ve Cadılık Okulu'ndan kabul edildiğini belirten mektup ise hayatının sıradanlığını değiştirecektir. Artık o bir büyücü adayıdır.
Harry Potter ve Felsefe Taşı filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler listesinde yer almaktadır.
Dahlia Clarke

Dahlia Clarke

@caglaakun - İzmir

Kitabını okur okumaz izlediğim ve atladıkları sahnelerden dolayı biraz olsun hayal kırıklığına uğradığım film. Elbette bir romanı iki buçuk saatlik bir filme sığdırmalarını bekleyemezdim ancak yine her izlediğimde şu sahneyi alsanız olmaz mıydı demeden yapamadım.

Hikaye/kurgu olarak çok iyi, oyuncular karakterlerin betimlemeleriyle bütünleşmiş, yaratıcı bir romandan çıkan yaratıcı bir film olmuş. İlk sahnelerinde Harry'nin giydiği o bol kıyafetler okurken beni çok etkilememişti ama film beni bu konuda etkilemeyi başardı.

Filmde en sinirimi bozan kısım sahne kesmesinden çok Neville Longbottom'un daha az ancak (benim kitapta okuduğumu bile hatırlamadığım) Seamus Finnigan'ın daha çok sahneye sahip olmasıydı. Kitapta Ron, Hermione ve Harry bir anda arkadaş olmuyor, bir sınıf ortamında yavaşça gelişen bir arkadaşlığa sahip oluyorlar. Ayrıca üç kişilik bir arkadaş grubu değiller. Özellikle Neville onlara ara sıra dahil olan, üç başlı köpek, Malfoy'un ispiyonu, yasak orman gibi sahnelerde de aslında bulunan bir karakter. Yazarın bir yan karakter olan Neville'ı yerleştirme şekli üç merkez karakterimizin evrenden ve diğer karakterlerden yalıtılmasını engelliyordu. Keşke dört kişi oldukları sahnelerde en azından Neville'e yer verilseymiş de Neville'ın karşı çıktığı o son sahnede seyirci "Sen nerden çıktın ya?" demeseymiş.

Filmin en etkilendiğim sahnesi ilk başlarda, Harry ve Ron tanıştıktan sonra şekerleme satan kadının gelmesi ve Ron'un insanın içini burkan bir bakış ve gülümsemeyle sandviçini gösterip "benim yemeğim var" demesiydi. Belki çok büyük bir sahne değildi ama oradaki küçük oyunculuğu benim sempatimi kazanmasına yetti.
Filmde bir başka sevdiğim özellik ise tıpkı kitapta olduğu gibi izleyici sürekli yanlış kişiye ve yere odaklarken arkada aslında olayları gerçekleştirmesiydi. Kitabını okumuşsanız veya filmi daha önce bir kez daha izlemişseniz arkada gerçekleşen her şeyi aslında çok iyi görüyorsunuz, en güzel örneği Quidditch maçı diyebilirim.
Grafikleri 2001 senesine ait olduğu için biraz komikti benim için. Ama zamanına göre mükemmel yapılmıştı ve cadı ve büyücelere ait bir spor, Quidditch ancak bu kadar güzel sahnelenebilirdi.
1 yorum
MettÇk (@mettck)
Bütün kitaplar beyaz perdeye aktarılırken aynı sorunu yaşar. Sahnelerin tamamı filme sığdırılamaz. Mesela Warcraft filminin sahne aralarında bile aslında orjinal hikayede haftalar-aylar geçiyor.
21.09.17 beğen 1 cevap
Fatolina

Fatolina

@fatolina

Minik Potter
Hermoninin şimdiki halini görüp tekrar izleyince daha keyifli oldu..
Harry Potter ve Felsefe Taşı
filme puan vermedi
0 yorum
Sevgi-Mustafa Şimşek

Sevgi-Mustafa Şimşek

@mustafasimsek0 - Gaziantep

Çocukluğumun ilk sinema filmlerinden biriydi her gördüğümde beni hala heyecanlandırıyor. Fantastik etkileyici yanını hala ilk günki gibi hissediyorum. Her yeni çıkacak filmi merakla beklerdim ve beklediğime değdi deyip zevk ile izlerdim. film biraz daha gençlere küçüklere hitap etse de izleyenler eminim ilerde benim gibi memnuniyetle heyecanla hatırlayacaklar.
0 yorum
Ayşe Pelin Altuğ

Ayşe Pelin Altuğ

@aysepelinaltug

Çok güzel bir serinin çok güzel bir ilk filmi. Gerek oyunculuklar, gerek yönetmen her ne kadar toy da olsa, müthişti.
Film kimlere hitap ediyor?: Film Her yaştan açık fikirli insana hitap ediyor.
Nerede, ne zaman, kimle: Ben bu filmi ilk kitabını okuduktan kısa süre sonra izledim.
Oyuncular: Oyuncular yaşça küçük, acemilik hatsa-fada, ama buna rağmen mükemmel. Özellikle Emma Watson'un oyunculuğu göz dolduruyor.
En iyi sahnesi: Dudley Dursley'lerdeki Harry.
0 yorum
Elif

Elif

@elif152 - Malatya

harry potter
Tek kelimeyle harika izleye devam tavsiyemdir...
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İyi veya kötü yoktur, sadece güç ve onları alt edemeyen zayıflar vardır.

"İyi nedir? Güç hissini, isteğini ve gücün kendisini yükselten her şey. Kötü nedir? Zayıflıktan doğan her şey." Nietzsche
Harry Potter ve Felsefe Taşı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kübra Işık

Kübra Işık

@kubraisik - İzmir

Şimdi! İcinizden biri, bizi öldürmek için ortaya dahiyane bir fikir atmadan yatmaya gidiyorum.Daha da kötüsü,kovulabiliriz.
Harry Potter ve Felsefe Taşı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa - Casablanca

İyi veya kötü yoktur. Sadece güç ve onu elde edemeyen zayıflar vardır.
Harry Potter ve Felsefe Taşı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
144
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler
İzleyenleri herçek dünyadan koparıp hayali diyarlara sürükleyen, birbirinden etkileyici en iyi fantastik filmler listelenmekt...
41
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik - Bilim Kurgu Filmler
Fantastik ve bilim kurgu türlerini kendi içinde harmanlayarak izleyiciye sunan, hem fantastik hem de bilim kurgu unsurları iç...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
45
FİLM
Başrolünde Çocuk Olan Filmler
Çocuk oyuncuların oyunculuk hünerlerini sergilediği, başrolünde küçük çocuklar olan en iyi filmler listelenmektedir. ...
9.1/10
409 oy
Sence kaç puan almalı?
0