up
ara

İhtiyar Delikanlı

Oldboy - Oldeuboi (2003)

İhtiyar Delikanlı Konusu ve Özeti

İhtiyar Delikanlı
Kaçırılıp 15 yıl boyunca esir tutulan Oh Dae-Su serbest kalır ve kendisine bu zulmü yapanları bulmak için sadece 5 günü vardır.
Süre: 120 dk
Yapım: 2003 Güney Kore
Yönetmen:
Senaryo:
  • Park Chan-wook
  • Garon Tsuchiya
  • Nobuaki Minegishi
  • Chun-hyeong Lim
  • Jo-yun Hwang
  • Joon-hyung Lim
Karısı ve bebeğiyle mutlu bir hayat süren işadamı Oh Dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. Uyandığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. Karısının öldürüldüğünü öğrenen Dae-su, 15 yıllık tutsaklığın ardından serbest bırakılır. Oh Dae-su yemin etmiştir. Mutlu hayatını yok eden adamdan intikam alacaktır. Bir Japon lokantasında tanıştığı Mido, intikamını alması için ona yardım sözü verir. Daha sonra ortaya çıkan Evergreen lakaplı bir adam ona 5 gün içinde neden hapsedildiğinin nedenini bulmasını aksi takdirde Mido'yu öldüreceğini söyler. Oh Dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği bulur. Bununla beraber başka bir gerçeği de.
İhtiyar Delikanlı filmi İzlenmesi Gereken En İyi Güney Kore Filmleri listesinde yer almaktadır.
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

Gülersen dünya seninle güler, ağlarsan tek başına ağlarsın.
Aynı isimli Japon mangasının Güney Kore uyarlaması olan film, tarih kadar eski iki olgu üzerine kurulmuş; intikam ve ensest aşk. Yasak, yasak olduğu kadar da naif bir aşkın akıbeti üzerinden intikamın anlatıldığı film; karısından ve kızından koparılarak 15 sene boyunca bir odada, dünyadan izole bir şekilde tutulan Oh Dae-Su’nun; başına gelenlerin nedenini, dokunduğu her şeyi harap eden bir öfkeyle araştırması, bu arada genç bir kızla karşılaşarak ona aşık olması ve filmin sonunda öğrendiği gerçekler karşısında yaşadığı trajik yıkımı anlatıyor. Adı O-di-su şeklinde telaffuz edilen kahramanımız film boyunca yaşadıklarıyla, başka bir trajedinin başkahramanı olup, adı ensestle özdeşleşen talihsiz Kral Oedipus’a selam çakıyor.

Başrol oyuncumuz Min-Sik Choi. İlk sahneden başlayarak kontrolsüz, ağzı bozuk, bıçkın Oh Dae-Su'yu hakkını vererek oynuyor. Yağmurlu bir akşamda, bir kadına sarkıntılık yaptığı iddiasıyla karakolda beklerken yaptığı saçmalıklar, karakteri hakkında ilk bilgileri veriyor. Ve karakol çıkışında, mor bir şemsiyenin gizemi altında kayıplara karışan Oh Dae-Su'muz kendini birdenbire bir odada bulup, orada kaldığı 15 sene boyunca başına gelen bu “şey”in nedenini anlamaya çalışıyor. Sıradan otel odası konforunda bir mekanda yaşarken dünyaya dair herşeyi, bu arada karısının öldürüldüğünü, kendinin bu ölümden sorumlu tutulduğunu televizyondan öğreniyor. Film boyunca Min-Sik Choi’nin gözlerine, dudaklarına, yüzündeki çizgilere, gövdesine sinen öfkeyi, korkuyu, çaresizliği ve nefreti izliyoruz.

Film, başlangıçta Oh Dae-Su’nun öyküsü üzerinden ilerleyecek gibi görünse de kareler ilerledikçe onun yaşadıklarının aslında başka bir trajedinin sonucu olduğunu, senaryoda iç içe geçmiş intikam ve ıstırap halkalarının bulunduğunu öğreniyor, bu intikam öyküsünün sabırlı ve kederli kurgucusu Lee Woo Jin ile tanışıyoruz. Yoo Ji-Tae’nin canlandırdığı bu karakter filmin kötü kişisi gibi görünse de, senaryonun temelini oluşturan kişisel trajedisi, onu seyircinin öfkesinden koruyarak sempati kazanmasına neden oluyor.

Filmde, açık arayla, en çok etkilendiğim öğe müzikleri oldu. Senaryonun ruhuyla inanılmaz uyumlu, sahnelerin etkisini derinleştirip duygularınızı yoğunlaştıran müzikler filmi başka bir boyuta taşıyor. Çaresizliği, öfkeyi, korkuları, aşkı... filmin mayasında yer alan tüm duyguları alıp notalara dökmüşler gibi, sözcükler yetersiz kalmış da enstrümanlar duyguları aktarma görevini üstlenmiş gibi. Filmi tekrar izler miyim, bilmiyorum, ama soundtrack uzun zaman hayatımın arka planında çalacak gibi görünüyor.

Film, şiddeti görsel bir şölen haline getirerek hatta bazen karikatürize ederek kullanmış. Anladığım kadarıyla seyirci de genel olarak şiddetin yoğun kullanıldığı sahneleri beğenmiş ancak beni en çok etkileyen ve tekrar tekrar izlediğim sahne birkaç saniyelik, küçücük bir an: Kızının gerçekleri öğrenmesini istemeyen Oh Dae-Su “Gerekirse senin köpeğin olurum.” deyip dizlerine kapanırken Lee Woo Jin’in elini çekmesi ve bu sırada düşmanının saçlarını hafifçe okşaması… Saçları incitmeden, hafifçe okşayan o elin görüntüsü filmin insana dair felsefesini daha iyi anlamamı, onu daha çok sevmemi sağladı.

Oldboy kesinlikle etkiyici bir film, seyircisini neredeyse ilk andan başlayıp filmin sonuna kadar derinliğini an be an artıran bir tür transa sokuyor. Hangi nedenle, kim tarafından başlatıldığı belli olmayan bir intikam oyununu, ensest gibi son derece hassas bir konuyla neredeyse mükemmel şekilde harmanlayarak anlatan senaryonun; ne yaptığını bilen yönetmen-yetenekli oyuncular ve efsanevi müzik üçgeninden doğan güçlü kimyayla kotarıldığı sürükleyici bir yapım olmuş.
İhtiyar Delikanlı
filme 8 verdi
5 yorum
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
[silindi]
04.01.19 beğen 1 cevap
Lethe (@thelethe)
Çok güzel bir inceleme sanırım en kısa zamanda bakacağım, teşekkürler.
04.01.19 beğen 1 cevap
Kübra Güven

Kübra Güven

@kubraguven

Uzun bir süredir listemde izlenmeyi bekleyen bir filmdi. Senaryo oldukça özgün ve kurgu sizi kesinlikle şaşırtıyor. Fakat filmdeki olaylardan o kadar rahatsız oldum ki filmden zevk alamadım maalesef. Özellikle sonu dumura uğratsa da mutlaka herkes izlemeli diyebileceğim bir film değil.
İhtiyar Delikanlı
filme 7 verdi
0 yorum
Tarduk

Tarduk

@tarduk500

Muazzam oyunculuğa sahip bir film. Bunu filmin ilk başlarında da görebilirsiniz. Konusu ise işlediği bir suçun ardından uzun süre ev hapsi yaşatılan bir adamın serbest bırakıldığında intikam arayışına girmesi ve bu intikam arayışı sırasında geçmişe ait bazı olayları gün ışığına çıkarması ile ilgili. Filmde bolca sadistik unsurlar ve kan banyoları görebilirsiniz. Sizlere tavsiyem incendies ile bu filmi art arda izlememeniz yoksa psikolojinizi 1 hafta kadar topluyamıyorsunuz.(Ben ettim siz etmeyin)
EK 1
Ayriyetten o ahtapotu canlı canlı yeme sahnesini 3 kez çekmişler . Kesinlikle filme büyük emek var. İzlemenizi öneririm. 19.08.18
İhtiyar Delikanlı
filme 8 verdi
1 yorum
rozella (@sunaaa)
Dis cekilme sahnesinde acilen kapatmistim bu filmi , herkes seyredemez bence
19.08.18 beğen cevap
Hazan

Hazan

@hazan

Açıkçası ben bu filmi izlemeden önce ne özetine baktım ne de yapılan yorumlara, izlenmesi gereken filmler içerisinde sürekli önüme çıkıyordu ve verilen puanlar yüksek olduğu için hadi bi izliyim dedim ama izlemez olaydım.Arkadaş bu nasıl bir şeydir ya ,eğer naif bir kişiliğe sahipseniz kesinlikle izlemeyin.Nasıl bir psikopatlık,midesizliktir anlamış değilim ama ne yazık ki dünya üzerinde bir yerlerde bu tür psikopatların var olduğunu ve nefes aldığını bilmekte ayrı bir şey.Yani böyle bir şeyin çekilmesine gerçekten gerek var mı?
Çekilmese bir şey kaybedilmez ama bu filmi izlemek kayıplara yol açabilir.Bazı insanlar, bu tür filmler için [içerisinde ahlaksızlık(tabi bu ahlaksızlık dediğimiz şeylere kimi insanlar özgürlük diyor)ve şiddet içeren] sanat ,hayata farklı bir bakış açısı,vay be ne filmdi,mühteşemdi,yönetmen kendini aşmış,beynim yandı gibi lafların yanında beğenmeyenler için de ,rahatsız oluyorsan izleme,çocuğuna izletme,kumanda elinde kapat,bunlar beni etkilemez film der geçerim diyor, diyor ama sonrada ortaya, kendini atanlar, artık şiddeti normal olarak görmeye başlayanlar, filmden etkilenip ailesini parçalayanlar.Sinema,okul,hastane basıp katliam yapanlar,bide bu kişileri çevresinde ki insanlara sorduğunda "aslında kendi halinde güler yüzlü insandı ama.."diye cevap aldın mı tamamdır.Bazen insan kendisini tanıyamayabiliyor asla yapmam dediği şeyi yapabiliyor.Artık bilinç altınızı ve kendinizi neyle beslerseniz bir gün eğer şartlar sağlanırsa,kendinizin bile farkedemeyip biriktirdiği şeyler gün yüzüne çıkabilir.
Bir şeyi ne kadar çok göz önüne getirir ve tekrarlarsanız artık insan beyni bunu normalleştirir ve ezberler.Özellikle konu içeriği şiddet ve gereksiz boyutta ki cinsellik olan bu tür şeyler sadece televizyon ya da kişisel bilgisayarınızda,telefonunuzda değil gözünüzün görebileceği kulağınızın duyabileceği her yerde ne yazık ki.
(Özgürlük bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter)(normal)(ahlak) gibi kelimeler, cümleler ,kavramlar her ne kadar dünyanın farklı yerlerinde, yoruma açık olarak farklılık göstersede, aslında oturulup düşünüldüğünde aklın yolu bir olacak ama ne yazik ki kör olasıca nefsimiz,egomuz,şeytan artık ne derseniz buna izin vermiyor.Unutmamak lazım ki bu dünya ekosisteminde her şey bir zincir ve bu zincirin bir halkasında bulunan zincirlerden biri de insan ilişkileri( aman siz siz olun zincirleme kazaya mahal vermeyin). Allah bize akıl sağlığımızı ve doğruyu bulma yetimizi korumayı her daim nasip etsin inşallah
Bu kadar şeyden sonra filme gelicek olursak bu iğrençlikten etkilenmem ve oyuncuların,yönetmenin...beni buna inandırması filmi iyi yapıyorsa film iyiydi!
İhtiyar Delikanlı
filme puan vermedi
0 yorum
alperen karslıoğlu

alperen karslıoğlu

@alperenkarslioglu

Uzakdoğu sinemasının usta yönetmenin nadide eseri
İlk izlediğim Uzakdoğu filmidir ihtiyar delikanlı ilk dakikadan itibaren film seni içine alıp izletiyor. Park Chan-Wook (yönetmen) bil hassa koridor sahnesindeki çekimi hala holiwooddakilere parmak ısırtıyor. Oyunculuklar ise çok ama çok iyi. Bu filmin tek dezavantajı genel ahlak dışı bir olayla sonlanması bu insanlarda kendisine şu cümleyi kurduruyor. ben nasıl bir film izledim be. Film büyük bir sürpriz sonla bitiyor. Ben incelemelerimde filmin konusundan ve içeriğinden bahsetmeyi sevmem çünkü her çekilen film izlenmeye değerdir. Bundan dolayı bu filmi izleyin pişman olmazsınız.
konuda bütünlük:1
akıcılık: 1
senaryo: 1
görüntü kalitesi: 1
oyunculuk :1
toplam : 5*****
İhtiyar Delikanlı
filme 10 verdi
0 yorum
Furkan Karakaş

Furkan Karakaş

@furkankarakas19

Filmin sana vermeye çalıştığı hava ; İğrençlik,Çaresizlik,Pişmanlık,İntikam

Bu dört havayı gerçekten hissedebildiysen (ki ben hissettim) film iyidir.Hem de çok iyidir.

Tabii ki de epik dövüş sahnesi , mükemmel müzikleri , Güzel kamera açıları vs saymadım bile
Eksi yönü (ya da artı) İğrençliğin ve mazoşistliğin yüksek seviyelerde olduğu bir film.
İhtiyar Delikanlı
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

İhtiyar Delikanlı
Tanıdığım yalnız insanların hepsi karınca kabusu görmüştür. Bilirsin karıncalar grup halinde yaşar, bu yüzden yalnız insanlar kafayı karıncalarla bozuyor. Gerçi bana hiç olmadı ama...
İhtiyar Delikanlı
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Avcının elinden kurtulmuş bir geyik gibi tuzaktan kaçmayı başarmış bir kuş gibi kaç kurtar kendini. (Woo jin)
İhtiyar Delikanlı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

İhtiyar Delikanlı
Seni seviyorum Oh Dae Su

Ve lütfen dinleyin: https://www.youtube.com/w...h?v=vh2LWnenZvw
İhtiyar Delikanlı
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Apocalyptica

Apocalyptica

@bowie

Gülün ve dünya sizinle birlikte gülsün;
Ağlayın ve yalnız başınıza ağlayın.
İhtiyar Delikanlı
filme 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
30
FİLM
İzlenmesi Gereken En İyi Güney Kore Filmleri
Kore film tutkunlarının ve ilk defa Kore filmi izleyecek olanların mutlaka göz atması gereken listedir. Güney Kore sinemasını...
73
FİLM
Dumura Uğratan Psikolojik Filmler
Konularıyla, oyunculuklarıyla ve şaşırtıcı sonlarıyla izleyenleri dumura uğratan en iyi psikolojik filmler listelenmektedir. ...
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
87
FİLM
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler
Bir sürü film tavsiyesinin arasında kaybolup gidiyor ve hangisini izleyeceğinize karar veremiyorsanız bu listeye bir göz atın...
25
FİLM
Bu Filmleri İzlemeyeni Dövüyorlar
Adı geçtiğinde "izlemedim" demeye çekineceğiniz, mutlaka izlemeniz gereken kült filmler listelenmektedir....
furkan polat

furkan polat

@mrpolat

Oldeuboi
Gülersen, bütün dünya seninle birlikte güler. Ağlarsan tek başına ağlarsın..
İhtiyar Delikanlı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.5/10
162 oy
Sence kaç puan almalı?
0