up
ara

Lorenzo'nun Yağı

- Lorenzo's Oil (1992)

Lorenzo'nun Yağı Konusu ve Özeti

Lorenzo'nun Yağı
Başrollünde oyuncu Peter Ustinov yer aldığı, yönetmenliğini George Miller üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, Aile Hayatı, Aile İlişkileri türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Lorenzo'nun Yağı isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 129 dk
Yapım: 1992 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • George Miller
Lorenzo'nun Yağı filmi Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler listesinde yer almaktadır.
Misafir

Misafir

@misafir000

Yaşamak Direnmektir!
Anneden genetik bozulma yoluyla çocuğa geçtiğinde erkek çocuklarında beyin sinir sistemine zarar veren ADL hastalığını ve bir aile mücadelesini işleyen gerçek yaşam öyküsünden uyarlanmış film...

Bilimin sorgulanması gerektiğini anlatıyor. Aile dogmatik pozitivizmin batağından çıkmaya çalışıyor. Çünkü bu düşünce tarzına göre herşey deney ve kanıta dayanır, gerisini reddeder.

Lorenzo'ya en çok 2 yıl ömür biçen doktor, hastalık o dönemde yeni olduğundan tedavi öneremez. Dernekler çocuğu denek gibi kullanmak için uğraşır. Bunu anlayan anne-baba eski bir doktor bulup bir diyet sonrası ihtiyaç olan yağ oranını çoğaltmayı başarırlar. Tabi bu başka sorunları getirmektedir. Baba ve anne tıpçılardan ve kaymak yiyen dernekçilerden umudu kesmiştir gece gündüz kütüphanede araştırmalar ve biyolojik zincirlerle uğraşmaktadır.

Bir kimyacıdan yasal olmadığı söylenen yağı temin edip uygularlar ve başarılı olurlar. Bu yağı ayrıştıran da çok yaşlı bir doktordur, son uğraşıdır bu. Hastaneye 'hoşçakalın' diyerek ayrılır.

Filmde Afrika'da oldukları zamandan kalan genç Omouri de vardır, onu Lorenzo'ya güç olması için davet ederler. Baba bir Müslüman'ı 'ırkçı Amerika'ya getirmekten korkmaktadır. Buradaki nüans 'ırkçılığa' olmuştur.

Lorenzo'nun son yağ denemesinde teyze kendini feda etmiştir, çünkü sonuçta o da bu rahatsızlığı taşımaktadır.Uzun uğraşlar sonucu Lorenzo artık göz kırparak ve en son da serçe parmağıyla cevap vererek umut ve azmin sonucunu bize göstermiştir. Ne var ki bu hastalık beyindeki Miyelin tabakasını inceltmektedir.Bunun için artık çalışılmalıdır..

Bilim ne için yapılır? Tıp neyle uğraşır? Filmin sonunda doktorla çalışmak isteyen babaya verilen cevap herşeyi göz önüne seriyor:

"Bilim insanları bencildir ve çözüme sadece kendileri ulaşmak isterler."
Lorenzo'nun Yağı
filme 8 verdi
4 beğen · 2 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
izlediğim yıllarda inanılmaz etkisinde kaldığım bir filmdi. o yıllarda dvd vcd bile pek yaygın olmadığından tekrar izleyebilmek yıllaaar sonrasında kısmet oldu. çok etkileyici, buyuleyici ve mutlaka izlenmesi gereken bir film..
09.03.16 beğen cevap
(@)
Beğeni ve yorumunuz için teşekkür ederim Ayşe Hanım; kesinlikle katılıyorum size..İnsanın umut ve mücadeleyi elden bırakmamasını ve biraz da bilim tayfasının yüzlerini anlatıyor. Selamlar.
09.03.16 beğen cevap
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

Ne kadar eski ve benim için o kadar özel bir filmdir.

Hiç unutmam ozaman tabi böyle elimizin altında bu kadar imkan yok televizyondan izlemiştim. Şimdi hayal meyal hatırlıyorum. Belki yeniden izlesem bu kadar keyif vermeyecek ama mükemmel bir filmdi diye hatırlıyorum.

Bence ne zaman izlesem verir.
Lorenzo'nun Yağı
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

7 yaşına kadar herhangi bir rahatsızlık belirtisi gostermeyen normal bir çocuğun ALD hastalığına yakalanması ve onu kurtarmak için uğraşan bir ailenin müthiş azmini anlatıyor.
Bu hastalık 1980lerde ortaya çıktığı için henüz belirli bir tedavi yöntemi bulunamamıştır ve doktorların uzun süreli arastirmalarini beklemeyen -ki zamanla yaristiklari icin bu normal- ebeveynler, kendi çabalarıyla bu hastaligi anlatan tüm kitapları okuyup her yontemi denemeye calismislardir.
Gercek bir hikaye olduğu için insan ister istemez etkileniyor ama filmi çok uzatmislar. Yani daha kısa bir sürede de vermek istedikleri her seyi verebilirlerdi seyirciye.Onun dışında izlemesini tavsiye edeceğim bir film.
Ayrıca oyuncuların üst düzey performanslarını da es gecmemek gerekiyor bence.
Lorenzo'nun Yağı
filme 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Ama…İngilizce bilmiyor. O bir müslüman. Bir Afrikalı. O’nu bu ırkçı ülkeye ikinci sınıf bir insan olsun diye getiremeyiz. Burası Washington, DC.
Lorenzo'nun Yağı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Hayat sadece mücadele ile anlam bulur. Zafer ve yenilgi sadece Tanrı’nın ellerindedir. Öyleyse yaşasın mücadele. (Shawili Savaşçı Şarkısı)
Lorenzo'nun Yağı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Eğer bunlar senin için çok zorsa, birtanem…gidebildiğin kadar çabuk İsa’nın yanına git.
Lorenzo'nun Yağı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
70
FİLM
Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler
Sernaryoları, gerçek hayatta yaşanan hikayelerden esinlenilerek yazılan, gerçek olaylarla kurgu karakterleri harmanlayan en i...
13 beğeni · 15 yorum beğen ikon
Semih (@sc)
Ben de şöyle bir şey paylaşacaktım ama kimse sonuna kadar dinlemez diyerek paylaşmaktan vazgeçtim! İyi cesaret!
26.08.17 beğen 2 cevap
zerdali (@zerdali)
6:00 sonrası içim ürperdi nedendir bilmem.. kelimelerin azizliği bile terkediyor şuan beni
26.08.17 beğen cevap
9.1/10
29 oy
Sence kaç puan almalı?
0