up
ara

Not Defteri

- The Notebook (2004)

Not Defteri Konusu ve Özeti

Not Defteri
Carolina'nın Seabrook Adası'nda fakir bir gençle, zengin ve varlıklı bir ailenin kızı arasında tutkulu bir aşk başlar. Bu büyük aşk iki gencin sınıfsal ve ekonomik farklılıkları yüzünden büyük bir sınavdan geçer.
Süre: 123 dk
Yapım: 2004 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Nicholas Sparks
  • Jan Sardi
  • Jeremy Leven
Not Defteri -The Notebook Filmi Hakkında Genel Bilgiler
Not Defteri, Nicholas Sparks'ın aynı adlı romanından 2004 yılında sinemaya uyarlanan duygusal - romantik filmdir. Büyük bir aşk üzerine kurulu olan filmde, birbirine aşık çifti Ryan Gosling ve Rachel McAdams canlandırıyor.

Not Defteri -The Notebook Filminin Konusu
Film, 1940'larda yaşanan büyük ve imkansız bir aşkı konu alıyor. Bu büyük aşk, yıllar sonra sararmış bir not defterinden okunarak yeniden canlanıyor.

Not Defteri -The Notebook Film Özeti
Film, bir huzurevinde başlıyor. Huzurevinin sevilen isimlerinden biri olan Duke adlı ihtiyar adamın, aynı huzurevinde kalmakta olan yaşlı bir kadına sararmış bir defterdeki aşk hikayesini okumaya başlamasıyla 1940'lara gidiyoruz.

17 yaşında bir genç ve güzel bir kız olan Allie Hamilton, ailesiyle birlikte yazı geçirmek üzere Güney Carolina'nın Seabrook Adası'na gelir. Noah, bu adada babasıyla birlikte yaşayan genç bir adamdır. Allie ile Noah arasında sınıfsal farklılıklar vardır. Hamilton ailesinin oldukça varlıklı bir aile olmasına karşılık Noah, dar gelirli bir adamdır. Aralarındaki bu ekonomik farklılıklara rağmen Allie ve Noah birbirlerine aşık olurlar.

Allie'nin ailesi bu durumu fark edince kızlarını da yanlarına alarak adadan ayrılırlar. Noah, Allie'ye bir sürü mektup yazar ama annesi bu mektupların hepsini kızından saklar.

Aradan yıllar geçer, Allie başka bir adamla nişanlanır. Noah ise aşkından hiç vazgeçmez ve Allie'nin bir gün geri döneceği umuduyla, adadayken ona söz verdiği eski evi satın alıp onarır. Eski evin onarılması, gazetede haber olur. Bu haberi gören Allie'nin zor bir karar vermesi gerekecektir.
Not Defteri filmi Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri listesinde yer almaktadır.
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik - Sakarya

Yine bir zengin kız - fakir oğlan filmi. Baştan itibaren izlemeden bile olayların nasıl gelişebileceğini biliyorsunuz. Hiçbir tahmininiz boşa çıkmıyor. Bıkkınlık getiren saçma sapan ergen aşkları çekmekten bıkmadı bu yönetmenler. Sonuna kadar izlemek için, kapatmamak için zor dayandım. Kötü anne, mektupların ulaşmaması, zengin babanın para coşkusu, fakir oğlanın çalışmadan geçinebilmesi, yıllar sonraki kavuşma heyecanı, sen niye aramadınlar, sen niye mektup yazmadın saçmalıkları... Gerçek aşk bu mu sanıyor gençlerimiz? Arkadaşlar sakın ola ki aşkı filmlerden öğreneyim demeyin. Seven insan gider alır, sevgisinin arkasında durur, arar, sorar, uğruna her şeyi göze alır. Evde oturup da karşı tarafın aramasını, sormasını beklemez.
Romantizm kasacağız diye yapış yapış senaryo yazmaktan bıkmayan senaristler, biraz da mantıklı senaryolar yazın. Gerçek sinema izleyicisine fenalık bastırmayın.
Not Defteri
filme 3 verdi
5 yorum
Batuuu (@batuuu)
film izlettiriyorfu kendisini sanki. ingilz hasta diye bir film vardi. onu izledinz mi aşk filmiydi ama fena degldi
08.11.18 beğen cevap
ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam - Sakarya

Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün The Notebook yani Türkçe adıyla Not Defteri filmi incelemesi yapacağım. Eğer bu aralar film arayışındaysanız izlemeniz gereken filmdir Not Defteri filmi. Filmin süresi 2 saat 4 dakikadır. Her dakikasını dikkatle izleyeceğiniz ve her sahnesinde sizlere ayrı ayrı duygular yaşatacak bir film. Bu inceleme spoiler içerir eğer izlemediyseniz, okumadan önce bir kere daha düşünün derim. ?

Filmin başında kim olduğunu bilmediğimiz, ancak filmin sonralarına doğru anladığımız bir adam, hastanede Alzheimer hastası Allie Hamilton’a bir defterden bir hikaye okumaya başlar. Hikaye şöyledir kısaca ve kabaca anlatırsak: yaz tatili için, kasabadaki villalarına gelen 17 yaşındaki Allie, Noah isimli 17 yaşında bir çocuğun dikkatini çeker. Çocuk dediklerime bakmayın baya büyük gözüküyorlar filmde. Noah, Allie’nin yanına gidip dans teklifi eder, fakat Allie gülerek, sevgilisi ile birlikte dönme dolaba biner. Noah’ın aklına bir fikir gelir ve dönme dolap çalışırken, onların arasına atlar, dönme dolabın sahibi, dönme dolabı onlar tepedeyken durdurur. Kıza tekrar çıkma teklifi eder, fakat Allie kabul etmez. Bu sefer aralarından kalkıp, dönme dolabın demirlerine tutunarak sarkar, atlayacağından korkan Allie, çıkma teklifini kabul eder. Daha sonra inkar eder, vazgeçtim der fakat Noah pes etmeyecektir. Arkadaşının yardımıyla; arkadaşı, arkadaşının sevgilisi ve Allie ile sinemaya giderler. Sinema çıkışı Noah, Allie’ye yürüyerek gitmeyi teklif eder. Allie kabul eder ve giderler, yolda gerek konuşmasıyla gerek hareketleriyle Allie’nin dikkatini çeker ve çıkmaya başlarlar. Birlikte yaz boyunca çokça güzel vakit geçirirler. Bir gece eve gelmediği için Allie’nin babası ve annesi merak eder ve polise söyler, herkes Allie’yi ararken, Noah’nın arkadaşının haber vermesiyle eve giderler. Noah’ta içerdedir, Allie’nin annesinin Noah için ettiği bütün hakaretleri Noah içerden dinler ve kalkıp giderken, Allie gelir ve tartışırlar, Noah arabaya biner ve gider. Allie gittikten sonra 365’günün her günü Allie’ye mektup atar fakat Allie’nin annesi mektupları alır ve saklar, Allie’ye vermez. Noah askere yazılır, askerlik yapar. Allie ise bir askerle nişanlanır. Gelinlik provasındayken, Noah’ın gazete de resmini görür ve bayılır. Noah ona yıllar önce verdiği sözü tutup, eski olan evi tamir etmiştir. Allie nişanlısına bahane üreterek Kasabaya Noah’ın yanına gider. Burada birlikte bir süre vakit geçirirler, birbirlerine tekrar alışırlar fakat Allie’nin kafası karışık olduğundan bir gün nişanlısın yanına gitmesi gerektiğini, onunla evleneceğini söyler. Dünya, Noah’ın başına bir kez daha yıkılır. Bir gün sonra sabah, Noah uyurken bir araba sesi duyar ve balkona çıktığında, Allie’yi görür, ellerinde bavullarla ona gelmiştir.

Filmin sonunda bu hikaye Alzheimer hastası Allie Hamilton’un Not Defterinde olduğunu görüyoruz ve ona bu hikayeyi anlatan Noah’tır. Hatırlaması için her gün gelip bu hikayeyi karısına anlatıyordur Noah.

Eğer filmi izlemeyip, bu yazıyı okuduysanız, yine de gidip filmi izleyin çünkü çoğu ayrıntıyı yazmadım. Filmi izleyince göreceksiniz ki benim anlattığımın daha fazlası var filmde. şimdiden iyi seyirler.

Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
Benim için değerlisin (bu mesaj sadece iyi insanlar içindir) EleştirmenAdam
Not Defteri
filme puan vermedi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

En güzel romantik filmlerden. Rachel McAdams'ı bu filmle tanımıştım. Biz imkansızlıkları aşabilen sevgileri daha çok beğeniyoruz galiba :)
Not Defteri
filme 10 verdi
0 yorum
Alcyone

Alcyone

@alperckm - Ankara

Harika bir duygusal ask filmi
FIlmi neokur`daki listelerden buldum.Ekte belirttigim istatistikler dahilinde kayda deger gordum,pisman degilim.
2004 yapimi 12 odullu bir dram-romantik film.Zengin kiz isci oglan gibi basliyor sonrasinda tutkulu bir aska donusup, dram seklinde ilerliyor oyleki duygusal moda girip vay be ne asklar var diyorsunuz.Belki gozunuzden birkac damla da yas duser.
Konsept olarak eski zamanlar olsa da konu zamandan bagimsiz oldugu icin keyif aliyorsunuz.
Oyunculuklar,yonetmen,vs. muhabbetine girmiyorum zaten harikalar.
Rotten tomatoes`de film elestirmenlerinin %52 si fresh(taze) demesine ragmen, rotten(curuk) diyenleri okudugumda ici bos elestiriler oldugunu gordum.Kriter olarak almadim.Filmin hakkini yemisler.

TAVSIYE EDERIM
EK 1
imdb:7.9/10 (439.000 kisi)
------------------------------
Rotten tomatoes:
Ort. Elestirmen Puani: 5.7/10
Toplam elestiri: 155
Fresh: 80
Rotten: 75
Ortalama seyirci puani: 3.6/5(31,656,187 kisi)
-------------------------------
Box office:
Budget:$29,000,000
Cumulative Worldwide Gross: $116,072,707 31.01.18
Not Defteri
filme 9 verdi
0 yorum
Merve sude

Merve sude

@mervesude0

Her zaman aşkın var oldugunu anlatan çoo mukemmel bir film .
Not Defteri
filme 10 verdi
0 yorum
Elif TAZEGÜL

Elif TAZEGÜL

@snowwhite

Dün gece uyuyamadım, çünkü aramızdakilerin bittiğini biliyorum. artık acı çekmiyorum çünkü aramızdakilerin ne kadar gerçek olduğunu biliyorum ve eğer ileride uzak bir yerlerde yeni hayatlarımızda birbirimizi görürsek sana neşeyle gülümseyeceğim. O yazı ağaçların altında nasıl geçirdiğimizi hatırlayacağım. birbirimizden öğrenerek ve sevgiyle büyüyerek. aşkların en güzeli ruhu uyandıran ve bizi daha fazlasına doğru uzandırandır. kalplerimize ateş ekip de, akıllarımıza huzur verendir. ve işte sen bana bunu verdin. ben de sana sonsuza dek bunu vermeyi umuyorum. seni seviyorum ve seni tekrar göreceğim.
-Noah
Not Defteri
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
S.

S.

@siiravcisi

"Benim için bir şey yapar mısın lütfen? Benim için hayatının 30-40 yıl sonrasını gözünün önüne getirmeye çalış lütfen. Eğer o adamla görüyorsan git! Seni bir kez kaybettim ve eğer gerçekten istediğin oysa sanırım tekrar kaybetmeye dayanabilirim. Ama sakın kolay yolu seçme!"
Not Defteri
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
S.

S.

@siiravcisi

"+ Neden bana yazmadın, neden.. Benim için bitmemişti seni tam yedi yıl bekledim.. ve artık çok geç.
- Sana 360 mektup yazdım, sana bir yıl boyunca her gün yazdım.
+ Yazdın mı?
- Evet bitmemişti, hala da bitmedi."
Not Defteri
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Leandros

Leandros

@leandros - İzmir

İstersen komik olabilirim, dalgın, zeki, batıl inançlı. Cesur ve ayaklarımın üstünde hafif olabilirim. Her ne istersen olabilirim. Sen sadece bana ne istediğini söyle, senin için o olurum.
Not Defteri
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Leandros

Leandros

@leandros - İzmir

Bu hesapta olmayan bir aşktı.
Oğlan bir taşra çocuğuydu.
Kız ise şehirli biriydi.
Dünya adeta kızın ayakları dibindeydi ama... çocuğun birbirini sürtecek 2 meteliği bile yoktu.
Not Defteri
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
39
FİLM
Romantizm Kokan En Romantik Filmler
Romantizm olmadan yaşayamayanların mutlaka izlemesi gereken, en romantik aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
11
FİLM
İzlerken Boğazınızın Düğümleneceği En Duygusal Filmler
Film izlerken ağlamam diyenleri bile ağlatabilecek kadar duygu yüklü en duygusal filmleri bu listede paylaşıyoruz....
13
FİLM
Gözyaşlarınızı Tutamayacağınız Ağlatan Filmler
Dramatik hikayeleriyle içinize işleyecek, boğazınızın düğümlenmesine ve gözyaşlarınızın akıp gitmesine sebep olacak en acıklı...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
Emre Vuranok

Emre Vuranok

@emrevuranok - Ankara

 paylaşım fotoğrafı
Özellikle Balık burcunun izlemesi gereken bir film. Çok eski olmasına rağmen hala ilk gün ki heyecanını verebilen bir başyapıt. İzleyen defalarca izleyebilir. Gününüz renkli olsun. :)
Not Defteri
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
glsubrk

glsubrk

@glsubrk - İstanbul

güzeldi :)
Not Defteri
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.4/10
497 oy
Sence kaç puan almalı?
0