up
ara
‹ Not Defteri

Not Defteri Filmi İncelemeleri

Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Yine bir zengin kız - fakir oğlan filmi. Baştan itibaren izlemeden bile olayların nasıl gelişebileceğini biliyorsunuz. Hiçbir tahmininiz boşa çıkmıyor. Bıkkınlık getiren saçma sapan ergen aşkları çekmekten bıkmadı bu yönetmenler. Sonuna kadar izlemek için, kapatmamak için zor dayandım. Kötü anne, mektupların ulaşmaması, zengin babanın para coşkusu, fakir oğlanın çalışmadan geçinebilmesi, yıllar sonraki kavuşma heyecanı, sen niye aramadınlar, sen niye mektup yazmadın saçmalıkları... Gerçek aşk bu mu sanıyor gençlerimiz? Arkadaşlar sakın ola ki aşkı filmlerden öğreneyim demeyin. Seven insan gider alır, sevgisinin arkasında durur, arar, sorar, uğruna her şeyi göze alır. Evde oturup da karşı tarafın aramasını, sormasını beklemez.
Romantizm kasacağız diye yapış yapış senaryo yazmaktan bıkmayan senaristler, biraz da mantıklı senaryolar yazın. Gerçek sinema izleyicisine fenalık bastırmayın.
Not Defteri
filme 3 verdi
11 beğen · 5 yorum
Batuuu (@batuuu)
film izlettiriyorfu kendisini sanki. ingilz hasta diye bir film vardi. onu izledinz mi aşk filmiydi ama fena degldi
08.11.18 beğen cevap
Alcyone

Alcyone

@alperckm

Harika bir duygusal ask filmi
FIlmi neokur`daki listelerden buldum.Ekte belirttigim istatistikler dahilinde kayda deger gordum,pisman degilim.
2004 yapimi 12 odullu bir dram-romantik film.Zengin kiz isci oglan gibi basliyor sonrasinda tutkulu bir aska donusup, dram seklinde ilerliyor oyleki duygusal moda girip vay be ne asklar var diyorsunuz.Belki gozunuzden birkac damla da yas duser.
Konsept olarak eski zamanlar olsa da konu zamandan bagimsiz oldugu icin keyif aliyorsunuz.
Oyunculuklar,yonetmen,vs. muhabbetine girmiyorum zaten harikalar.
Rotten tomatoes`de film elestirmenlerinin %52 si fresh(taze) demesine ragmen, rotten(curuk) diyenleri okudugumda ici bos elestiriler oldugunu gordum.Kriter olarak almadim.Filmin hakkini yemisler.

TAVSIYE EDERIM
EK 1
imdb:7.9/10 (439.000 kisi)
------------------------------
Rotten tomatoes:
Ort. Elestirmen Puani: 5.7/10
Toplam elestiri: 155
Fresh: 80
Rotten: 75
Ortalama seyirci puani: 3.6/5(31,656,187 kisi)
-------------------------------
Box office:
Budget:$29,000,000
Cumulative Worldwide Gross: $116,072,707 31.01.18
Not Defteri
filme 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün The Notebook yani Türkçe adıyla Not Defteri filmi incelemesi yapacağım. Eğer bu aralar film arayışındaysanız izlemeniz gereken filmdir Not Defteri filmi. Filmin süresi 2 saat 4 dakikadır. Her dakikasını dikkatle izleyeceğiniz ve her sahnesinde sizlere ayrı ayrı duygular yaşatacak bir film. Bu inceleme spoiler içerir eğer izlemediyseniz, okumadan önce bir kere daha düşünün derim. ?

Filmin başında kim olduğunu bilmediğimiz, ancak filmin sonralarına doğru anladığımız bir adam, hastanede Alzheimer hastası Allie Hamilton’a bir defterden bir hikaye okumaya başlar. Hikaye şöyledir kısaca ve kabaca anlatırsak: yaz tatili için, kasabadaki villalarına gelen 17 yaşındaki Allie, Noah isimli 17 yaşında bir çocuğun dikkatini çeker. Çocuk dediklerime bakmayın baya büyük gözüküyorlar filmde. Noah, Allie’nin yanına gidip dans teklifi eder, fakat Allie gülerek, sevgilisi ile birlikte dönme dolaba biner. Noah’ın aklına bir fikir gelir ve dönme dolap çalışırken, onların arasına atlar, dönme dolabın sahibi, dönme dolabı onlar tepedeyken durdurur. Kıza tekrar çıkma teklifi eder, fakat Allie kabul etmez. Bu sefer aralarından kalkıp, dönme dolabın demirlerine tutunarak sarkar, atlayacağından korkan Allie, çıkma teklifini kabul eder. Daha sonra inkar eder, vazgeçtim der fakat Noah pes etmeyecektir. Arkadaşının yardımıyla; arkadaşı, arkadaşının sevgilisi ve Allie ile sinemaya giderler. Sinema çıkışı Noah, Allie’ye yürüyerek gitmeyi teklif eder. Allie kabul eder ve giderler, yolda gerek konuşmasıyla gerek hareketleriyle Allie’nin dikkatini çeker ve çıkmaya başlarlar. Birlikte yaz boyunca çokça güzel vakit geçirirler. Bir gece eve gelmediği için Allie’nin babası ve annesi merak eder ve polise söyler, herkes Allie’yi ararken, Noah’nın arkadaşının haber vermesiyle eve giderler. Noah’ta içerdedir, Allie’nin annesinin Noah için ettiği bütün hakaretleri Noah içerden dinler ve kalkıp giderken, Allie gelir ve tartışırlar, Noah arabaya biner ve gider. Allie gittikten sonra 365’günün her günü Allie’ye mektup atar fakat Allie’nin annesi mektupları alır ve saklar, Allie’ye vermez. Noah askere yazılır, askerlik yapar. Allie ise bir askerle nişanlanır. Gelinlik provasındayken, Noah’ın gazete de resmini görür ve bayılır. Noah ona yıllar önce verdiği sözü tutup, eski olan evi tamir etmiştir. Allie nişanlısına bahane üreterek Kasabaya Noah’ın yanına gider. Burada birlikte bir süre vakit geçirirler, birbirlerine tekrar alışırlar fakat Allie’nin kafası karışık olduğundan bir gün nişanlısın yanına gitmesi gerektiğini, onunla evleneceğini söyler. Dünya, Noah’ın başına bir kez daha yıkılır. Bir gün sonra sabah, Noah uyurken bir araba sesi duyar ve balkona çıktığında, Allie’yi görür, ellerinde bavullarla ona gelmiştir.

Filmin sonunda bu hikaye Alzheimer hastası Allie Hamilton’un Not Defterinde olduğunu görüyoruz ve ona bu hikayeyi anlatan Noah’tır. Hatırlaması için her gün gelip bu hikayeyi karısına anlatıyordur Noah.

Eğer filmi izlemeyip, bu yazıyı okuduysanız, yine de gidip filmi izleyin çünkü çoğu ayrıntıyı yazmadım. Filmi izleyince göreceksiniz ki benim anlattığımın daha fazlası var filmde. şimdiden iyi seyirler.

Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
Benim için değerlisin (bu mesaj sadece iyi insanlar içindir) EleştirmenAdam
Not Defteri
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Bütün bayıklığına rağmen güzel bir aşk filmi.Beni daha çok yaşlı çiftin durumu etkilemiştir her izlediğimde.
Not Defteri
filme 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
Akide

Akide

@mihribana

Filmin sonunda bir damla göz yaşım kolumu ıslatmıştı.
Her zaman aklımda ve kalbimde olacak bir film
Ve özel bir anısı var........
Not Defteri
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Merve sude

Merve sude

@mervesude0

Her zaman aşkın var oldugunu anlatan çoo mukemmel bir film .
Not Defteri
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
melissa

melissa

@kubramelisa


Film kimlere hitap ediyor?: Kesinlikle romantizmi sevenler izlemeli.
Nerede, ne zaman, kimle: Evde akşam tek başıma izledim
En iyi sahnesi: Çoğu sahne güzeldi
Not Defteri
filme 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Rachel McAdams dönem filmlerine en yakışan oyunculardan birisi bana göre bu filmden sonra. 3 kez izledim, filmin çok dokunaklı ve romantik bir olay örgüsü var. İnsanı sürükleyen, eğlendiren, etkileyen.. Vefa aşkı tamamlayan en güzel duygu diye düşünüyorum, bu filmde de örneğini gördüğümüz gibi.
Oyunculuk performansları, sevdiğim bir dönemde geçmesi, konusu ve günümüzle geçmişin birleşimini sırıtmadan gerçekleştirdikleri için çok sevdim ben. Sevgiliyle de güzelce izlenebilecek romantiklikte. Tavsiye ederim.
Not Defteri
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

En güzel romantik filmlerden. Rachel McAdams'ı bu filmle tanımıştım. Biz imkansızlıkları aşabilen sevgileri daha çok beğeniyoruz galiba :)
Not Defteri
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum