up
ara
‹ Tüm Not Defteri İncelemeleri

Not Defteri Filmi İncelemeleri

ElestirmenAdam

ElestirmenAdam

@elestirmenadam

Merhaba, ben EleştirmenAdam. Bugün The Notebook yani Türkçe adıyla Not Defteri filmi incelemesi yapacağım. Eğer bu aralar film arayışındaysanız izlemeniz gereken filmdir Not Defteri filmi. Filmin süresi 2 saat 4 dakikadır. Her dakikasını dikkatle izleyeceğiniz ve her sahnesinde sizlere ayrı ayrı duygular yaşatacak bir film. Bu inceleme spoiler içerir eğer izlemediyseniz, okumadan önce bir kere daha düşünün derim. ?

Filmin başında kim olduğunu bilmediğimiz, ancak filmin sonralarına doğru anladığımız bir adam, hastanede Alzheimer hastası Allie Hamilton’a bir defterden bir hikaye okumaya başlar. Hikaye şöyledir kısaca ve kabaca anlatırsak: yaz tatili için, kasabadaki villalarına gelen 17 yaşındaki Allie, Noah isimli 17 yaşında bir çocuğun dikkatini çeker. Çocuk dediklerime bakmayın baya büyük gözüküyorlar filmde. Noah, Allie’nin yanına gidip dans teklifi eder, fakat Allie gülerek, sevgilisi ile birlikte dönme dolaba biner. Noah’ın aklına bir fikir gelir ve dönme dolap çalışırken, onların arasına atlar, dönme dolabın sahibi, dönme dolabı onlar tepedeyken durdurur. Kıza tekrar çıkma teklifi eder, fakat Allie kabul etmez. Bu sefer aralarından kalkıp, dönme dolabın demirlerine tutunarak sarkar, atlayacağından korkan Allie, çıkma teklifini kabul eder. Daha sonra inkar eder, vazgeçtim der fakat Noah pes etmeyecektir. Arkadaşının yardımıyla; arkadaşı, arkadaşının sevgilisi ve Allie ile sinemaya giderler. Sinema çıkışı Noah, Allie’ye yürüyerek gitmeyi teklif eder. Allie kabul eder ve giderler, yolda gerek konuşmasıyla gerek hareketleriyle Allie’nin dikkatini çeker ve çıkmaya başlarlar. Birlikte yaz boyunca çokça güzel vakit geçirirler. Bir gece eve gelmediği için Allie’nin babası ve annesi merak eder ve polise söyler, herkes Allie’yi ararken, Noah’nın arkadaşının haber vermesiyle eve giderler. Noah’ta içerdedir, Allie’nin annesinin Noah için ettiği bütün hakaretleri Noah içerden dinler ve kalkıp giderken, Allie gelir ve tartışırlar, Noah arabaya biner ve gider. Allie gittikten sonra 365’günün her günü Allie’ye mektup atar fakat Allie’nin annesi mektupları alır ve saklar, Allie’ye vermez. Noah askere yazılır, askerlik yapar. Allie ise bir askerle nişanlanır. Gelinlik provasındayken, Noah’ın gazete de resmini görür ve bayılır. Noah ona yıllar önce verdiği sözü tutup, eski olan evi tamir etmiştir. Allie nişanlısına bahane üreterek Kasabaya Noah’ın yanına gider. Burada birlikte bir süre vakit geçirirler, birbirlerine tekrar alışırlar fakat Allie’nin kafası karışık olduğundan bir gün nişanlısın yanına gitmesi gerektiğini, onunla evleneceğini söyler. Dünya, Noah’ın başına bir kez daha yıkılır. Bir gün sonra sabah, Noah uyurken bir araba sesi duyar ve balkona çıktığında, Allie’yi görür, ellerinde bavullarla ona gelmiştir.

Filmin sonunda bu hikaye Alzheimer hastası Allie Hamilton’un Not Defterinde olduğunu görüyoruz ve ona bu hikayeyi anlatan Noah’tır. Hatırlaması için her gün gelip bu hikayeyi karısına anlatıyordur Noah.

Eğer filmi izlemeyip, bu yazıyı okuduysanız, yine de gidip filmi izleyin çünkü çoğu ayrıntıyı yazmadım. Filmi izleyince göreceksiniz ki benim anlattığımın daha fazlası var filmde. şimdiden iyi seyirler.

Okuduğun için teşekkürler, kendine iyi bak.
Benim için değerlisin (bu mesaj sadece iyi insanlar içindir) EleştirmenAdam
Not Defteri
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum