up
ara

Anestezi

- Awake (2007)

Anestezi Konusu ve Özeti

Anestezi
Açık kalp ameliyatı sırasında verilen anestezi ilacı vücudunu uyutsa da bilinci açık kalan Clay, bütün konuşulanları, olanları ve arkasından dönen işleri anlar. Kendisinin duymadığını düşünen yakınları Clay'in hayatıyla ilgili kararlar vermek zorunda kalır.
Süre: 84 dk
Yapım: 2007 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Joby Harold
Clay (Christensen), geçirdiği açık kalp ameliyatı sırasında 'anestezik fakındalık' adı verilen durumu yaşamaktadır. Yani olup bitenin tamamen farkında olacak şekilde uyanıktır, operasyonu tüm acısıyla hissedebiliyordur ancak yine anestezinin etkisiyle vücudu hiçbir şeye tepki gösteremeyecek şekilde paralize olduğundan, ameliyat ekibinin bundan haberi yoktur. Clay'in genç karısı Sam (Alba), ameliyat sırasında hayati kararlar vermek zorunda kalırken, Clay'de kendi zihni içinde tekinsiz bir yolculuğa çıkar. İlk kez yönetmen koltuğuna oturan Joby Haroldun imzasını taşıyan bu gerçeküstü psikolojik gerilim; şimdiden Memento ve Sixth Sense ile karşılaştırılıyor.
Anestezi filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri listesinde yer almaktadır.
Noname

Noname

@noname13

Bir anne oğlu için ne kadar fedakarlık yapabilir? Bu sorunun cevabı olabilecek nitelikte bir yapım. Film güzel kurgulanmış ve "Anestezik Bilinçlilik" adı verilen korkunç durumu konu almış. İzlenebilir ve hayata dair dersler çıkartılabilir. İyi seyirler..
Anestezi
8.3 (165 oy)
0 yorum
Kumral Ada

Kumral Ada

@kumralada

Değişik bir filmdi yahu umarım gerçeği olmaz :D Düşünsene seni ameliyat ediyorlar, kesiyorlar biçiyorlar sen duyuyorsun.. Ay hayatta ameliyat olmazdı estetik ve burnunda et olan eti aldırmazdı :D Neyse ki uyutuluyoruz bunun gerçeği kabir azabı olabilir... Film güzeldi tabi hayal kırıklığı yaşadım o güzelim kızdan nasıl kötü biri çıktı.. Aşkın böyle yalanı olur mu hiç?Anneye de yazık oldu, anneler böyledir işte kendi canını kıyar evladına verir.. Neyse izleyin görün tavsiye edilir
Anestezi
8.3 (165 oy)
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Düşünün, hayatınız süper,şahane, çok mutlusunuz fakat bir sebepten ameliyat olmanız gerekiyor. Ameliyat zamanı gelince sizi bayıltıyorlar fakat milyonda bir ihtimal size çıkıyor ve anestezi işe yaramıyor. Yani bedeniniz uyuyor ama bilinciniz açık. Ve her şeyi duyabiliyorsunuz. Ve aslında hayatınızın bir yalandan ibaret olduğunu o halde farkediyorsunu ama hiçbir şey yapamıyorsunuz...
Ne kadar iğrenç bir durum değil mi?
Anestezi
8.3 (165 oy)
0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Clay ameliyat olurken, anestezik farkındalık (bedeninin uyuyup zihninin açık olması) adı verilen durumu yaşayarak, hayatının aslında yalandan ibaret olduğunu ve insanların aslında ne kadar şeytan olabileceğini anlayacaktır. Anlayacaktır ama sesini duyurabilecek ve hayatta kalabilecek midir ? Ona izleyip siz karar verin.
Film kimlere hitap ediyor?: Herkese bilakis psikolojik gerilim sevenlere
Anestezi
8.3 (165 oy)
0 yorum
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Anestezi farkındalığını konu almış bu filmde anestezi farkındalığından çok, entrikaları izledim açıkçası. Ayrıca anestezi farkındalığı dörde ayrılır, (1-hasta uyanık, hareket ediyor acı hissetmiyor, 2- hasta uyanık hareket edemiyor acı hissetmiyor, 3- hasta uyanık, hareket ediyor, acı hissediyor, 4- hasta uyanık, hareket edemiyor acı hissediyor) Şimdi filmde gördüğümüz bunun hangi türüydü? Görülen o ki 4. olan. Adamın göğsünü kesiyorlar, kaburgasını ayırıyorlar ve bu olay yaşanırken de kırılan bir kaburgası var ve adam kaçıp Sam'in yanına falan gidiyor. Tamam, yaşamadım bilemem. Ama şu kadarını söyleyeyim, elime iğne batsa kalbim orada atar. Göğsüm ayrılırken, düşüneceğim tek şey ölüyor muyum falan olmam. Filmi de kötülemiyorum farklı bir lezzeti vardı, oyuncuları da severim, sürprizleri olan filmdi. Ama anestezi farkındalığının küçümsenmiş ya da yanlış işlenilmiş olduğunu düşünüyorum. Bu durumda Clay ya, uyanık, hareket edemiyor ve acı hissediyor olup tamamen o acıyı hissedecek, o psikoloji direkt yansıtacaklardı (çünkü bunu gerçekten yaşayıp anlatanlar var, ölmek için yalvardıklarını söylüyorlar) ya da uyanık, hareket edemiyor ve acı hissetmiyor olacak tamamen duyduklarının dehşetini yaşayacaktı. Bana kalırsa senaryo zaten 2. olana daha yatkın. Kılları tıraşlanırken bile, 'ayy, bir köpük tıraşınız yok muydu' diyen birinin kaburgası ayrılırken kendini sahillere vurması biraz tuhaftı sadece.
Anestezi
8.3 (165 oy)
0 yorum
121
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri
Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken, ufuk açıcı en iyi ve en etkileyici bilim kurgu filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Se...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
183
FİLM
İzleyicide Büyük Bir Hayranlık Uyandıran Yerli ve Yabancı Filmler
İzlerken büyülendiğimiz, büyük bir hayranlık duyduğumuz en iyi yerli ve yabancı filmleri bu listede paylaşıyoruz. Sen de izle...
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

Haftanın Filmi paylaşım fotoğrafı
Bu paylaşım altında film hakkında konuşacağımız için filmi izlemeyenler, filmin gidişatı ve sonu hakkında bilgi almak istemeyenlerin yorumları okumaması önerilir!!!
@canae , @sc, @ebru-g-, @lotus, @nisf, @psikollojik, @ilkan, @kumralada, @daktilokiz, @unutgitsin, @nill @hakani
Anestezi
8.3 (165 oy)
33 yorum
EL_NINO (@elnino)
.
17.03.17 beğen cevap
EL_NINO (@elnino)
,
17.03.17 beğen cevap
EL_NINO (@elnino)
!!!
17.03.17 beğen cevap
8.3/10
165 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2000
1996
1972
1996