up
ara

Schindler'in Listesi

Schindler's List (1993)

Schindler'in Listesi Konusu ve Özeti

Schindler'in Listesi
İkinci Dünya Savaşı'nın sürdüğü yıllarda Oskar Schindler adında zengin bir Alman iş adamı, Polonya'da bir fabrika kurar. Bu fabrikada Yahudileri çalıştırmaya başlar. Bir süre sonra Yahudilerin çektikleri zulümlere ve ölüme gönderilmelerine sessiz kalamayan Oskar Schindler, onları kurtarmanın yollarını arar.
Süre: 195 dk
Yapım: 1993 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Thomas Keneally
  • Steven Zaillian
2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler'in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.
Schindler'in Listesi filmi IMDB Top 250 listesinde yer almaktadır.
Kayra

Kayra

@kayra180

Yine mi bu Naziler
Evet artık sinemada resmen Nazi adlı kategori oluştu değil mi?(Tıpkı korku,komedi,aksiyon gibi) bu filmde onlardan 1945’te resmi olarak bu propaganda bitmiş olsa da şu an filmlerde hala gösteriliyor.Bu film de Nazi döneminden bir adamımızı anlatıyor.Bu adam bir iş adamı,saf ve güçlü bir Almanya için devletine bazı ürünler imal ediyor.Bunu geliştirmek ve devletine hizmeti en iyi seviyede yapmak için üretimi ve niteliği arttırmak istiyor ancak maaliyetten de kaçınıyor bu yüzde aklına gelen ilk çözüm (ki o zamanlarda en akıllıcası gerçetken) maaliyetsiz ve istediği kadar çalıştırabileceği yahudileri işe alıyor.Yahudiler bu şirket için çalışırken bir yandan işkence de görüyor diyebiliriz ancak ne hikmetse adamımız Schindler vicdana mı geliyor ne yapıyor ne hikmetse kendine bir liste hazırlıyor ve bu listeye kurtarmak istediği yahudileri yazıyor.Film gerçekten çok güzel ve izlenmesi gereken içinde tarih dram gerilim gibi birçok konu barındıran mükemmel bir film.
Schindler'in Listesi
filme 8 verdi
9 beğen · 1 yorum
Mrve (@kitaptansamanlk)
Harika bir film 👏
05.12.18 beğen 2 cevap
Pınarr

Pınarr

@pinarr

Dram,hayatta kalma savaşı...
Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarması.
Schindler'in Listesi
filme 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Kırmızı Paltolu Kız
gettoda sslerden saklanmaya çalışan, bu sırada merdivenlerden çıkıp bir yatağın altına saklandığını gördüğümüz, daha sonra sslerin bütün gettoyu taraması sırasında öldüğünü düşündüğümüz, filmin sonlarına doğru yahudiler gömüldükleri mezarlardan çıkarılıp yakıldığında, yakılan cesetler yığınına götürülürken görüp ağladığımız küçük kız.


1993 yapımı filmde,Oscar Schindler'in yahudileri olarak adlandırılan,yaklaşık 1200 yahudiyi günün şartlarını hiçe sayarak kurtarmasını anlatılıyor.Bu sahne filmde renkli olarak gösterilen 3 sahneden biridir.Filmde okunan şiirin türkçe tercümesi şu şekildedir;

İnan sobamızdaki ateş, geçen saatlerin ardından közleşir.
Buhar,küçüklere öğrenmeleri gerekeni öğretir.
Ne olur yavrularım, hatırlayın yavrularım, sakın unutmayın!
Ezberleyin, sonra okuyun, sonra bir daha okuyun!

Ardarda sobamızdaki ateş, geçen saatlerin ardından közleşir.
Duman,küçüklere öğrenmeleri gerekeni öğretir.
Minik yavrularım, hatırlayın yavrularım, sakın unutmayın!
İyi ezberleyin, sonra okuyun, sonra bir daha okuyun.
Ne olur yavrularım, hatırlayın yavrularım, sakın unutmayın!
Schindler'in Listesi
filme 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
renin kılıç

renin kılıç

@reninkilic

Sanrım o kırmızı paltolu kız gözümün önünde hiç gitmeyecek yani aklımın bir kenarında hep olacak.. Oscar Schinler'in yapılan zalimliği görerek Yahudi diye ayrıştırılan bin küsür insanı kurtarması ele alanıyor filmde. Uzun bir film ama sıkılmadan izleyebiliyorsunuz.Tabi bu tür dönem filmlerine ilgiliniz varsa. Savaşlar bitmek bilmeyen savaşlar yapılan işkenceler hiç son bulmamış.Diğer Nazi filmlerine göre farklı bir film. Filmin son sahnesi insanı çok etkiliyor. Ve Oscar Schindler köyüne 2 bavul para ile döneceğine 2 tren dolusu insanla dönüyor. Kurtarmış olduğu insanlarla..
Film kimlere hitap ediyor?: Bu tür dönem filmi seven herkesi
Rahatsız edici sahneler: yoktu
Oyuncular: başarılı
Sanat yönetimi: iyi
En iyi sahnesi: Filmin sonunda Oscar Schindler'in ağladığı sahne
Filmin sonu: güzeldi
Schindler'in Listesi
filme 9 verdi
2 beğen · 1 yorum
SweetHexe (@glbn)
çok daha önce izlemem gereken bir filmdi. belgesel niteliğinde bir filmdi. diğer Nazi katliamlarını anlatan filmlerden biraz aha farklıydı, çünkü Yahudileri kurtaran bir Nazi!!
22.10.16 beğen 1 cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Schindlerin Listesi
...Güç farklı bir şeydir.
Öldürme yetkisine sahip olupta öldürmüyorsan güçlüsündür...
Schindler'in Listesi
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Schinder: Kuvvetli bir iraden var. İrade güç demektir. Evet, işte buna güç denir, bu yüzden de bizden korkuyorlar. Onları istediğimiz gibi gebertebildiğimiz için korkuyorlar. Onları öldürme hakkına sahip olduğumuz için bizden korkuyorlar. Suç işleyen birini cezalandırabiliyoruz, adamı öldürüp kendimizi iyi hissedebiliyoruz. Aslında buna güç denmez adalet denir, güç farklı bir şeydir. Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.
Goeth: Demek sence güç bu?
Schindler: Evet güç bu Amon, güç buna denir.
Schindler'in Listesi
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Rıza U.

Rıza U.

@rzauludogan

Schinder: Kuvvetli bir iraden var. İrade güç demektir. Evet, işte buna güç denir, bu yüzden de bizden korkuyorlar. Onları istediğimiz gibi gebertebildiğimiz için korkuyorlar. Onları öldürme hakkına sahip olduğumuz için bizden korkuyorlar. Suç işleyen birini cezalandırabiliyoruz , adamı öldürüp kendimizi iyi hissedebiliyoruz. Aslında buna güç denmez adalet denir ,güç farklı birşeydir. Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.
Goeth: Demek sence güç bu ?
Schindler: Evet güç bu Amon, güç buna denir.
Schindler'in Listesi
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Kuvvetli bir iraden var. İrade güç demektir. Evet, işte buna güç denir, bu yüzden de bizden korkuyorlar. Onları istediğimiz gibi gebertebildiğimiz için korkuyorlar. Onları öldürme hakkına sahip olduğumuz için bizden korkuyorlar. Suç işleyen birini cezalandırabiliyoruz, adamı öldürüp kendimizi iyi hissedebiliyoruz. Aslında buna güç denmez adalet denir, güç farklı bir şeydir. Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür. (Schindler)
Schindler'in Listesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Burak

Burak

@burakinanli

Schindlerin Listesi
-Sizin için ne yapabilirim?
+Dediklerine göre burada kimse ölmüyormuş. Fabrikanız bir sığınakmış. Annem ve babam Plaszow'da yaşıyor. Chana ve Jakob Perlman. Yaşlı insanlardır ve şu anda Plaszow'da ne kadar yaşlı insan varsa öldürüyorlar. Yalvarırım onları geri getirin.
-Bunu yapmayacağım. Beni yanlış tanıyorsunuz. Benim için önemli olan sadece işçilerimin kalitesi. Sizin yüzünüzden başımı belaya sokamam!

-Perlman. Karı koca. Git ve onları getir.
Schindler'in Listesi
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
63
FİLM
IMDB Top 250
IMDB puanlarına göre oluşturulmuş, tüm zamanların en iyi 250 filminin sıralandığı listedir. Listedeki filmlerin tamamı IMDB'n...
40
FİLM
En Çok İzlenip Önerilen, Tüm Zamanların En İyi Filmleri
Film önerisi istendiğinde aklımıza ilk gelen ve hala izlememiş olanları gördüğümüzde şaşırdığımız, tüm zamanların en iyi film...
38
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Savaş Filmleri
Tarihin savaşlarla geçen yıllarını konu edinen, savaşların insan hayatı üzerinde bıraktığı etkileri gözler önüne seren, mutla...
12
FİLM
En İyi Dönem - Tarih Filmleri
Günümüzün modern dünyasından sıkılanlar için, tarihin belli bir döneminde geçen en iyi filmleri bu listede topluyoruz. Lütfen...
70
FİLM
Mutlaka Yeniden İzlemek İsteyeceğiniz Filmler
Bir kere izlemekle yetinemediğimiz, tekrar tekrar izlemek istediğimiz, en sevdiğimiz filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
Hannidex

Hannidex

@hannidex

 paylaşım fotoğrafı
Düşünün! Çünkü henüz yasaklanmadı...
Schindler'in Listesi
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 16 yorum beğen ikon
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
Çok beğendiğim bir Flim
22.04.18 beğen 1 cevap
Emin (@emin333)
Filmin adi ne?
22.04.18 beğen cevap
PİP! (@nusretk)
Ben neden bu paylaşımı gördüğümde düşünmediğimi düşündüm? ilginç
23.04.18 beğen 1 cevap
Luanna Josephina

Luanna Josephina

@luannajoseph

Luka Sulic - Theme from Schindler's List
Schindler'in Listesi
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
9.2/10
304 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2008
2004