up
ara

Bir Ayrılık

- Jodaeiye Nader az Simin (2011)

Bir Ayrılık Konusu ve Özeti

Bir Ayrılık
Bir Ayrılık filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 123 dk
Yapım: 2011 İran
Yönetmen:
Senaryo:
  • Asghar Farhadi
Bir Ayrılık filmi İran Sinemasının En Çok İzlenen Filmleri listesinde yer almaktadır.
POST_MORTEM

POST_MORTEM

@postmortem

P.M.
Film, 2012 yılında "En İyi Yabancı Film" Oscar'ını almış. İlk sahneden itibaren anlaşılacağı üzere öyle kaliteli çekimlere falan sahip değil, bütçesi düşük. Fakat bu açığını konusuyla kapatmayı başarabilmiş bir yapım.
Bir Ayrılık, adından da anlaşılacağı üzere bir ayrılık, daha doğrusu bir boşanma hikayesi üzerinden başlıyor lakin boşanma, filmde anlatılan olaylar için sadece fitili ateşleyecek bir kibrit hükmünde. Simin, ülkedeki durumu bahane ederek yurt dışında yaşamayı planlıyor ve vize alıyor. Ailesini de götürmek istiyor ve kızının geleceğini düşünüyor gibi görünüyor fakat kafasındaki fikri hayata geçirebilmesinin önünde bir engel mevcut: eşi Nader'in Alzheimerlı babası. Kızının geleceğini düşünüyor gibi görünüyor dedim, çünkü kadını filmin başından sonuna kadar fazlasıyla bencil bir düşünce tarzında gördüm. Nader ise, babasına bakmakla yükümlü olduğu gerçeğini gözardı etmiyor ve yurt dışına çıkıp kendini kurtarma derdine düşmek yerine, kalıp babasına bakmayı tercih ediyor. Bu tip durumlarda sıklıkla gördüğümüz üzere, ortada kalan da çocukları Terme oluyor. Karısı evi terk eden Nader de, kendisi işteyken babasına bakacak birisini aramaya koyuluyor ve filmin esas malzemesini ortaya çıkaracak olaylar bundan sonra başlıyor.
Detaylara girmeden fikrimi belirtmek isterim ki, işe giren kadın ve ailesi, mağduriyetlerine acınamayacak derecede itici bir tavır sergilediler bence. Bunda korku, baskı kültürü vs. gibi parametrelerin de etkisini gözardı etmek olmaz tabii ama, inanç ve Allah korkusu faktörü de durumu kurtarmasa neler olacaktı kim bilir...
Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki, Simin'in yakındığı o toplum düzeni, filmde çok da fazla göze çarpmadı. Ya konunun önüne geçmemesi için çokça değinilmeyip sadece konuya paralel düzeyde işlendi ya da Türkiye'de yaşadığımız için bana pek kasvetli bir tablo gibi gözükmedi ülkedeki kadının durumu. Öte yandan Nader de, kızını gündelik hayata katılmak, gerektiğinde hakkını savunmak ve doğru insan olmak konusunda yüreklendirdiği için iyi bir baba profili çizdi. Tek falsosu oldu, onu da çok görmemek gerek.
Not: Sahi, paraya ne oldu :)
Bir Ayrılık
filme 7 verdi
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih

Seyrettiğim iyi filmlerden birisidir. Bazen bazı kitapları yada filmlerin konularını anlatmanız gerekir. . fikirlerimizi beyan etmek için. Ama ben bunu yapmayacağım çünkü büyüsünün bozulmasını istemiyorum. Film bir mahkemede ,karı kocanın ayrılık sahnesi ile başlamakta .. Ayrılık iki çiftin ayrılığından çok, bir çok ayrılığı içinde barındırdığı için Yönetmen ve senarist( Asghar Farhadi) bu ismi vermiş olsa gerek. Şerri hükümler çerçevesinde adalet sağlanmakta. Şerri hükümlerin İran'da islam devriminden sonra sosyal hayatta etkisi görünmektedir. Kadınlar peçeli ve kapalı.. Eşlerinin izinleri olmadan genelde hareket etmeyen kişiler.. Film sosyolojik açıdan, sınıfsal açıdan, İdeolojik açıdan ve insani yönü itibari ile de hak adalet ve vicdani yanımızı sorğulayabileceğimiz nitelikler barındırmakta. Bu yönü ile film bence oldukça nitelikli unsurlar barındırıyor. İç duygularınızın ve fikirlerinizin harekete geçtiği bu film seyirciye bazı şeyleri bırakarak mesaj vermeden ziyade hayatın küçük bir kesiti ile başlayıp,bir çok sorgulamayı kişiye bıraktığı için başarılı. Küçük bir bütçeyle insanlığın evrensel değerlerini sorguya çeken bu filmin yönetmenini saygıyla selamlıyorum.
Bir Ayrılık
filme puan vermedi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Yine tavsiye uzerine izlediğim Iran yapımı bir film. Baştan sona merakla izlediğim bir film oldu.Alzheimer hastasi bir baba ,ayrilmanin esiginde evli bir cift ve sonrasinda eve bakici olarak gelen kadinin hastaya bakmasiyla başlar olaylar.Sonrası izleyiciyi kendisine zaten bağlıyor.Filmin sonunun daha farklı bitmesini isterdim ve son sahnede tam agliyordum bitti inanamadim devam edecek sandim ama bitmisti .Boyle bir his ile kalakaldim 😊
Pek çok ödül almış bu filmi izlemek isteyenlere tavsiye ederim.
Bir Ayrılık
filme 9 verdi
4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Öyle kalakaldın demek Nilgün! Argoda senin o durumuna,Sap gibi kalmak,deniyor ya nedense benim aklıma,Herkes kaşık yapar ama sapını ortaya getiremez,atasözü geldi! Çok İran filmi izledim,bunu izlemem artık!
11.01.19 beğen 1 cevap
Misafir

Misafir

@misafir000

Güzel filmdir.
Bir ayrılık” mutlaka seyredilmesi gereken bir film. Sinema dili açısından, anlatımın sadeliğinden, temizliğinden, mükemmel oyunculuk performanslarından dolayı. Herkesin hayatını anlatır yönetmen. Herkesin fıtratını. Bunu da hiç kasmadan, bombalar patlatmadan, kan fışkırtmadan, hız manyağı yapmadan, edepli edepli anlatır. Sorular sordurur cevaplar vermez. Bize bırakır cevapları. Bilir ki herkesin cevabı yine kendince. Bilir ki farklı kültür, farklı coğrafya da olsa kadın/ erkek ilişkileri her yerde hep aynı.
Bir Ayrılık
filme 10 verdi
2 yorum
Erbuğ Kaya (@erbugkaya)
Sonunda bu kadar tarafsız kaldığım bir film olmamıştı. Yönetmen için, helal olsun, helal olsun, diye kalktım filmin başından.
25.03.16 beğen cevap
(@)
@erbug-kaya ; aynen ben de öyle hissettim.
25.03.16 beğen cevap
Betül Uludoğan

Betül Uludoğan

@betululudogan

BİR AYRILIK
Konfüçyüs: ‘‘Devletin hazinesi adalettir.’’
Epiktetus: ‘‘Adaleti seven bir insan için her yer emindir.

‘A Separation’ 2011 yılı, İran yapımı dram tadında bir filmdir. Asgar Ferhadi’ nin yönetmenliğini üstlendiği filmin orijinal adının Türkçe karşılığı ‘Nadir ile Simin, Bir Ayrılık’ tır. İran sinemasında en iyi film dalında Altın Ay’ı kazanan ilk filmdir.
Başkent Tahran’ nda ikamet eden, ekonomik düzeyi orta halli diyebileceğimiz, 14 yıllık evli ve bir kız çocuğu sahibi çiftin evlilik hayatlarının sallantıda, boşanmanın eşiğinde olduğu dönemi, her iki yönden ele alan film, Nadir ile Simin’ in uzlaşamadıkları bir konuda arada kalmışlığı konu edinir. Simin, kızı Terme’nin daha iyi bir eğitim alması için elindeki tüm imkanlarını kullanarak, yurt dışına taşınmak ister; fakat eşi Nadir buna karşı çıkmak mecburiyetinde kalır. Çünkü bakıma muhtaç bir Alzheimer hastası babası vardır. Şahsi, aile içi meselelerini veya sorunlarını kendi aralarında halledemeyen çift, kurtuluşu çeşitli kurumlarda arar, onlardan medet umarlar. Çünkü insanlar, karşılıklı olarak sağlayamadıkları adalet anlayışını, Aristo’nun da belirttiği gibi devletten beklerler. ‘Adalet önce devletten gelir.’ Çıkan bu anlaşmazlıktan dolayı boşanmak için mahkemeye başvururlar, ama hakim sunulan gerekçeyi geçersiz gördüğü için davanın reddine karar verir.
Evi terk edip, kendi anne-babasının evine dönen Simin, kızını da yanına almak ister ama Terme, babasıyla kalır. Simin her ne kadar kızıp gitse de hala eşine aşıktır. Ancak sorun, Simin’ in eşine karşı sergilediği anlayışsız tutum değildir. Her ikisinin de haklı olduğu yönleri elbette vardır. Ama asıl kargaşanın ortaya çıkmasının nedeni kimsenin alttan almamasıdır. Nadir eli mahkum bir şekilde, babasına bakmakla mükellef olacak bakıcı arar; dindar, maddi durumu kötü, ihtiyacı olan, Raziye adında bir kadın bulur. Bu da yine eşi Simin tarafından önerilir. Görüldüğü gibi kadının aklı yine evinde, eşinde ve çocuğundadır. Ayrıca Simin kayınbabasıyla da iyi bir şekilde ilgilenmiş, hatta kimsenin özellikle de Nadir’ in onu dinlemediği zamanlarda sığındığı, derdini paylaştığı tek insan eşinin hasta olan babasıdır.
Simin’ in yaptıkları, aslında filmin gidişatını tetikleyen bir yan ürün, ara yoldur. Olay asıl Nadir’ in etrafında cereyan eder. Nadir’ in tarafında durumlar çok daha hareketlidir. Çünkü o, gerek kızına ve babasına bakma gerekse işyerindeki ve evdeki işleriyle uğraşma noktasında verdiği mücadelen mesuldür. Hayat meşgalesinde yoğun emek sarf eden, yaşamın kendisinden gelen, bir adamın filmidir, bu izlediğimiz. Sıradan insanların karşılaştıkları durumlardan, yaşantılardan hareketle gerçeklikten bir kesit sunduğu için film, çok başarılıdır. Oyuncular da sundukları sade, gösterişsiz, asude hayatla onun altında derin manalar bırakan bir zeminde, rol yapmıyormuşçasına sahici, mükemmel bir oyunculuk sergilemişler ve büründükleri karakterlerin hakkını vermişlerdir. Olaylar o kadar canlıdır ki, sanki herhangi birinin evine, vitrine kamera yerleştirilmiş de onu izliyormuşuz gibi yakın bir hal içerisindedir.
***
Nihayetinde Nadir ile Raziye arasında da bir yanlış anlaşılma olmuş ve bir anlık öfkeyle bu anlaşmazlık kötü sonuçların doğmasına sebebiyet vermiştir. Nadir, bakıcı kadını verdiği emanetle yani babasıyla iyi ilgilenmediğini ve çekmedeki bir miktar parayı onun çaldığını düşünür. O sebepten iftiraya maruz kalan Raziye bunu kendi gururuna yediremeyip hakkını savunmaya çalışınca, tüm olayların sahihliğinden haberi olmayan Nadir, ona kaba kuvvet uygular. Terme babasının bu denli sinirli olduğunu görünce şaşırır; bakıcının kızı ise annesini merdivenlerde bulunca üzülür. Seyirci ise o yürek burkan sahnede çocuklarla birlikte gözyaşı döker. Neticede, hiç yakışmadığı halde en çok şiddete maruz kalan çocuklardır.
Filmin bir diğer başarısı, konular arasındaki ilişkinin ele alınması bakımından geniş bir yelpaze sunmasıdır. İnancın, dinin, hukukun, adaletin, aile içi sorunların, eğitimin, ekonominin, sınıfsal farklılıkların, toplumdaki statünün, babanın, çocuğun, İran’da kadın olmanın, bulunduğu zaman ve mekanın sosyal- kültürel yapısının, mahkemenin soğukluğunun ve katılığının düzgün, uygun ve güzel bir şekilde ele alındığını gördük. Evrensel bir dünya sorununu teşkil etmesi, içinde birtakım içsel vicdani sorgulama ve hesaplaşmaları, tercihleri, geleneksel ve modern yaşam arasındaki dilemmadan sıyrılıp doğruya ulaşabilmesi açısından film, oldukça etkili bir düzeydedir. Aile sıcaklığını pek fazla tadamadık ama gördük ki sadece göz temasıyla kurulan bir ilişkide, karşılıklı iletişim çok daha anlamlı bir hal alabilmektedir.
‘Bir Ayrılık’ sadece nicelik olarak bir ayrılık değil; nitelik olarak bir sıfattır. Yani yalnızca bir çiftin ayrılığıyla başlayan, bir silsile gibi devam eden farklı aileleri de etkileyen bir ayrılık zinciridir. Hamile olan Raziye düşük yapınca, bebeğinin katilini Nadir olarak tayin eder. Oldukça kıskanç ve sert mizaca sahip bir eşi olan bakıcının durumu ispatlayamaması ve bir yandan da hakkını araması onu tehlikeli yollara sevk etmiştir. Sonuçta bu durumu kanıtlayamadığı için kendisi de eşiyle ayrılmanın kurbanı olmuştur. Gerçek şu ki her iki anne figürü de (Simin ve Raziye) çocuklarını koruyup kollamak için çeşitli mücadeleler vermiştir.
Film, mahkemede hakimin karşısında başlayıp yine bir mahkeme salonunda hakimin karşısında son kararı vermek üzere bitmiş ve böylece güzel bir süreç izleyerek, seyirci filmden kopmamıştır. Yönetmen, Terme’nin kiminle kalmak istediği kararı verme esnasında filmi bitirerek seyircinin vicdanını devreye sokmuştur. İzleyen herkes ‘ben olsam şunu veya bunu seçerdim’ diye bir tercih yapmaya gitmiştir. Bence Terme, her ne kadar babasına karşı bir yerde güvensizlik hissedip, dürüstlük noktasında zedelendiğini görse de yine tercihini babasından yana kullanmıştır.
Necip Fazıl’ın vicdan muhasebesi için söylemiş olduğu şu söz çok manidardır:
‘Müftüler verse de fetvayı,
Kalbine danış sen, davayı!’
Halit Ziya Uşaklıgil ise bu konuya şöyle açıklık getirmiştir: ‘İnsanlar tuhaftır! Fena bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa, mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar.’
Bir Ayrılık
filme puan vermedi
0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus

"Kilosunu yirmiden satıyor. Hergünde 270 kilo satıyor. 270 i oraya yazarmısın lütfen...Tamam. O halde bir günde ne kadar kar elde eder. bunu nasıl çözersin ?.."
"Yalan mı söylüyorsun..."
" Ne !"
"Yalan mı söylüyorsun?..."
"Hangi konuda?..."
" Onun hamile olduğunu bilmediğin konusunda baba."
"Neden sordun"
"Çünkü bayan kahre ile raziyenin konuştuğunu duymadığını söyledin"
"evet.."
O zaman bayan kahrenin ona numarayı verdiğini nerden biliyordun. O nuda ozaman söylemedi mi ?.."
"Pekala eger karı hesaplamak istiyorsak...... Evet biliyordum, annen haklıydı Onlar koridorda konuşurken ben mutfaktan herşeyi duydum...
Bir Ayrılık
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Müge

Müge

@myuge

- o olaydan sonra hiç konuşmamaya başladı..
- ":" ama nadir, baban zaten çok az konuşabiliyordu..
- olsun onun söylediği birkaç kelime beni mutlu ediyordu :(
Bir Ayrılık
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus

"onu temizlemek zorunda olduğumu söylemediniz"
"nasıl temizlemek"
"Babanız bugün altına yaptı...Benim onu temizlemem doğru değil."
Bir Ayrılık
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Lotus

Lotus

@lotus

"Biliyor musunuz annemin karnını tekmeliyordu"
"çünkü dışarı çıkmak istiyor"
"benimle oynamak için"...
Bir Ayrılık
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
a

a

@ahminelmevt

Bir Ayrılık
— Annenle baban kimle yaşayacağını tercih etme hakkını sana bıraktı.

— Babanla mı, annenle mi?
Bir Ayrılık
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
27
FİLM
İran Sinemasının En Çok İzlenen Filmleri
İran sinemasının en önemli yapımları olan ve tüm dünyada beğenilerek izlenen en iyi İran yapımı filmleri bu listede topluyoru...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
8.4/10
55 oy
Sence kaç puan almalı?
0