up
ara

Başkanın Bütün Adamları

- All The President's Men (1976)

Başkanın Bütün Adamları Konusu ve Özeti

Başkanın Bütün Adamları
Başrollünde oyuncu F. Murray Abraham yer aldığı, yönetmenliğini Alan J. Pakula üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor.Dram, türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Başkanın Bütün Adamları isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 138 dk
Yapım: 1976 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • William Goldman
Cemile

Cemile

@guher

Seçimleri kazanan kim: Demokrasi mi Manipülasyon mu?
Film, ABD politik tarihinde önemli bir yere sahip olan Watergate skandalının ortaya çıkarılma sürecini anlatıyor. Skandal; dönemin ABD başkanı Cumhuriyet Partili Richard Nixon’un yeniden seçilmesi için kurulan bir konseyin (Başkanın Yeniden Seçilmesi Konseyi-BYSK) seçim kampanyalarında kullanılmak üzere oluşturulan bir mali fonu “rüşvet fonu” olarak kullanması ve seçim kampanyasından sorumlu Cumhuriyetçi Partili 5 görevlinin Haziran 1972’de Demokrat Parti’nin Watergate’de bulunan binasına gizlice girip yakalanması ile başlıyor. Basit hırsızlık faili olarak yakalanan 5 kişinin amacının, Demokratik Partinin gizli belgelerini fotoğraflamak ve ofise dinleme cihazı yerleştirmek olduğu ortaya çıkıyor. Washington Post Gazetesi’nden Bob Woodward ve Carl Bernstein’ın olaya dahil olması ile soruşturma derinlik kazanmaya başlıyor. Kademe kademe Beyaz Saraya doğru ilerleyen rüşvet ve dinleme ağının ortaya çıkarılmasıyla Başkan Nixon 1974’de görevinden istifa etmek zorunda kalıyor.

Bernstein ve Woodward’un yukarıdaki süreci anlattıkları “Başkanın Bütün Adamları” kitabından uyarlanan film gazeteciğin inceliklerini gözler önüne seriyor. Filmin başrollerinde Robert Redford (gazeteci Bob Woodward) ve Dustin Hoffman (gazeteci Carl Bernstein) var. Her ikisi de mesleğe tutkuyla bağlı, olayların üstüne gitmekten çekinmeyen neredeyse korkusuz gazeteciler. Olay, Woodward’ın Demokrat Parti binasında meydana gelen soygunda yakalanan kişilerle ilgili haber yapmak için adliyeye gitmesiyle başlıyor. Duruşmada; Demokrat parti binasında yakalanan hırsızları savunan ünlü ve pahalı avukatları gören Woodward, bunun basit bir hırsızlık olmadığını fark ediyor ve bir av köpeği içgüdüsüyle olayın peşine düşüyor. Editörlerinin de desteğiyle Woodward ve Bernstein; pek çok gizli tanık (ki en ünlüsü filmde adı sıklıkla geçen Deep Throat (Derin Boğaz)), muhbir ve BSYK çalışanı ile görüşmeler yaparak Amerikan tarihinin en büyük siyasi skandalının, özenle gizlenen perde arkasını gün yüzüne çıkarıyorlar.

Oyuncular Robert Redford, Dustin Hoffman'ın ve özellikler editör Ben Bradlee rolündeki Jason Robards çok inandırıcı karakterler yaratmışlar, sık sık “gerçek gazetecilik bu olmalı” diyorsunuz. Diyaloglar her ne kadar uzun olsa da senaryo ve kurgudaki zeka ve arka planda sürekli varlığını hissettiren merak duygusu nefes almadan izlemenize neden oluyor. Medyanın gücünün ve politik manipülasyonun etkisinin en etkili şekilde anlatıldığı filmlerden biri belki de birincisi.

Oyunculuk, senaryo, kurgu, görüntüler, sesler gerçekten etkileyici, bir başyapıt. İyi bir politik gerilim nasıl olur diye merak edenler bu önemli filmi mutlaka izlemeli.
5 beğen · 0 yorum
Cemile

Cemile

@guher

Başkanın Bütün Adamları
- Bir keresinde bir partideydim ve Liddy elini bir mumun üzerine koydu ve öylece tuttu ta ki eli yanana kadar elini alevin üzerinde öylece tuttu. Birisi "Bu işin inceliği nedir?" diye sordu. Liddy de "Bu işin inceliği umursamamaktır." dedi.
Başkanın Bütün Adamları
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Cemile

Cemile

@guher

Başkanın Bütün Adamları
- Filipinlerde 31 gündür devam eden yağmurların sebebi bir İsa heykelinin çalınmasına bağlandı.
- Bizde de bir keresinde böyle bir şey olmuştu.
(Gülüşmeler)
- Gülün beyler, bu herkesin okuyacağı bir hikayedir.
Başkanın Bütün Adamları
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Cemile

Cemile

@guher

Başkanın Bütün Adamları
(Mekan: ABD Başkanlık Sarayı Kütüphanesi)

Bernstein: Sempatik birini bulmamız lazım.
Woodward: Burada öyle birini bulamayacağız.
Başkanın Bütün Adamları
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
8.7/10
3 oy
Sence kaç puan almalı?
0