up
ara

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children (2016)

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları Konusu ve Özeti

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
Çocukluğunun büyük bir bölümünü dedesiyle geçiren Jacob Portman, dedesinin anlattığı tuhaf hikayelerle büyür. Bu hikayeler çoğunlukla gizemli bir adadaki garip bir yetimhaneyle ilgilidir. Jacob, dedesi öldükten sonra bu adayı bulmaya karar verir. Adaya ulaştığında dedesinin anlattığı hikayelerin gerçek olduğunu anlar. Burada sıradışı üstün güçlere sahip öksüz çocuklarla karşılaşır ve aralarına katılarak peşlerindeki korkunç yaratıklara karşı verdikleri savaşta onlara yardım etmeye karar verir.
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Jane Goldmann
16 yaşındaki Jacob Portman (Asa Butterfield) kendini gizemli bir adada bulduğunda, burada yaşayan kendisi gibi tuhaf ama gizemli güçlerle donanmış genç öksüzlerle karşılaşır. Bu çocuklar, Bayan Peregrine'in (Eva Green) koruması altında yaşamlarını sürdürmektedir. Bu çocukların peşinde korkunç yaratıklar vardır ve Jacob da olanca "tuhaflığıyla" onları korumaya çalışacaktır.

Fantastik filmin yönetmenliğini Tim Burton üstleniyor. Ransom Riggs'in Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları romanından uyarlanan filmin başrollerinde ise Eva Green, Asa Butterfield, Samuel L. Jackson, Allison Janney, Chris O'Dowd gibi isimler yer alıyor.

Film, Ransom Riggs'in 2011'de çıkan aynı adlı romanından uyarlandı ve 30 Eylül 2016'da Türkiye'de gösterime girecek.
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Kitabını okumadığım, ama fragmanı dikkatimi çektiği için izlemeye karar verdiğim bir filmdi, ancak bir miktar hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Kıyafetler, makyajlar, Eva Green filan muhteşemdi, lakin öyle eksik bir içeriğe ve yerine oturmayan sahnelere, pek etkileyici olmayan son derece tipik bir sona sahipti ki... İzlerken bunlardan rahatsız olmadım elbet, hatta eğlenmiş dahi olabilirim ya da rahatlamış, fakat olmamış, beklentilerimin çok altındaydı.

Yine de, haftanın yorgunluğunu atmak üzere hoşça vakit geçirmek için izlenebilecek türden bir filmdi. Böyle şeylere zamanım var, diyorsanız izleyin derim, tabii yirmi-yirmi bir yaş üstüne hitap etmeyeceğini de göz önünde bulundurarak. Keyifli seyirler.
0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

idare eder
Filmi bugün izledim.İlk iki kitabını okuyan biri olarak biraz hayal kırıklığına uğradım.Filmin makyajı,kostümleri ve müzikleri çok iyiydi.Özellikle bombalar düşerken çalan ''Run Rabbit'' ikinci dünya şarkısı çok etkileyiciydi. Film de sahneler görsel olarak iyi olsa da hikaye de çok boşluklar vardı. Sanırım 3 kitabı bir filme sıkıştırmaya çalıştıkları için böyle olmuş. Her kitap için ayrı bir film yapsalardı kanımca daha iyi olurdu.

Ayrıca kitap da ki karakterlere film de sadık kalınmamış. Mesela kitap da ki ana karakter Jacop Portman film de Jack olarak geçiyor. Emma ile Olive'nin güçleri yer değiştirmiş. Bu hoş olmamış. Kitap da Emma'nın güçleri ön plandaydı (elleriyle ateş yakma) film de yetenek Olive verildiği için es geçilmiş. Browny kitap da diğer çocukları koruyucu abla/ anne portresi çizerken film de çocukların en küçüklerinden biriydi. Bunun gibi bir çok farklılıklar var. Filmin sonunu güzel yapmışlar. Eva Green'in oyunculuğu muhteşemdi. Sırf onun hatırına 10/6. İyi seyirler dilerim.
Film kimlere hitap ediyor?: 12-20 yaş aralığına hitap ediyor
Nerede, ne zaman, kimle: 07.09.2016 tarihinde kızılay büyülü fener de tek başıma izledim
Senaryo üzerine: çok boşluklar vardı.
Oyuncular: Eva Green muhteşemdi
Sanat yönetimi: kostüm,dekor, makyaj çok iyiydi.
En iyi sahnesi: Bombalar düşerken Run Rabbit'in çaldığı sahne çok etkileyiciydi.
Film hataları: Filmde ki karakterler kitap dan farklıydı.
0 yorum
Hayâlet

Hayâlet

@suveydaa

Biraz Narnia günlüklerini andırıyor.. Ama Narnia günlükleri daha güzel..
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Eva Green
Bu filmi neden mi izledim; Sadece Eva Green için! Bir de Samuel Jackson'ın kokuşmuş suratını görmek için :)
0 yorum
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc

Acaba?
Herhalde önce kitabını okuyup sonra filmini izlediğimden yapımlar arasında en beğenmediğim buydu. Kendi başına güzel bir film olabilir ama bazı yerleri kitaptan öyle alakasızdı ki... Oyuncu performansları başarılıydı özellikle Eva Green'in. Kostümler falan da güzel olmuştu. İşin garip tarafı filmle aynı adı taşıyan kitap, olayların yarısında bitiyor. Ama film de final yapmışlar, ben bölüm bölüm yapacaklarını düşünüyordum, kitap gibi. İşte bu yüzden acaba spoiler mı yedim diye endişeleniyorum :'( İnşallah öyle bir şey olmamıştır :)
0 yorum
8/10
92 oy
Sence kaç puan almalı?
0