up
ara

Başkalarının Hayatı

Das Leben der Anderen (2006)

Başkalarının Hayatı Konusu ve Özeti

Başkalarının Hayatı
Başkalarının Hayatı filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 137 dk
Yapım: 2006 Almanya
Senaryo:
  • Florian Henckel von Donnersmarck
Başkalarının Hayatı filmi IMDB Top 250 listesinde yer almaktadır.
Hakan

Hakan

@hakani

Film, Berlin Duvarı'nın henüz yıkılmadığı bir dönemin Almanya'sına götürüyor bizi. Her şey yolundaymış gibi yapıldığı, herkesin mutluymuş gibi yaşadığı sosyalist bir Doğu Almanya. Ama işin iç yüzü hiçbir zaman öyle olmamıştır tabii ki. Ve herkesin farkında olduğu bu durumun en çok da gizli servis farkındadır.

Film rejimin tehlikede olduğunu düşünerek başkalarının hayatını dinleyen Alman gizli servisini eleştirel bir gözle konu ediniyor. Buradaki eleştiri gizli serviste çalışan bir yüzbaşının yaptıklarına yansıtılmış durumda. Bu filmde kişisel hesaplaşmaları, dönem hakkındaki eleştiri ve betimlemeleri rahatça görebileceksiniz.
Başkalarının Hayatı
filme 7 verdi
0 yorum
Fade Out

Fade Out

@fadeout

HGW ve Ulrich Mühe Üzerine
Film için çok şey söylenebilir ama ben sadece Ulrich Mühe için yazmak istedim. Film bitti ve HGW rolündeki o güzel mavi gözlü beyefendi hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla internete girdiğimde Ulrich Mühe'nin 2007 yılında mide kanseri sebebiyle vefat ettiğini öğrendim. Aklıma direk Beethoven dinlerken ağlaması geldi, o muhteşem gözleriyle iyi bir insan olduğundan emin olduğum o an. Bir de filmin sonunda o çok ama çok hafif bir gülümseme sahnesi vardı ama yine gözlerinde o vakur sevincini görebiliyorduk. Filmi izlerken ne biliyim ne diğer insanlara ne de altyazıya Mühe'nin gözlerine odaklandığım kadar odaklanmadım çünkü o bakışlarda filmdeki tüm repliklerden daha çok anlam vardı. Ne diyebilirim ki çok üzgünüm be Ulrich amca huzur içinde yat.

Not1:Ağlaması ve çok hafif gülümsemesi ile ilgili anın ekran görüntüsünü filmin galerisine attım.
Not2:Kendisini bile satan insana güvenmek nasıl bir mallıktır ki sana da ihanet eder bunun hiç bir açıklaması yok salaklıktır sonra da acısını çekersin zamanında mantığını kalbinin önüne koyman gerektiğinde koyacaksın yoksa her türlü acı çeken sen olursun be yazar kardeş.
Başkalarının Hayatı
filme 10 verdi
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

''En iyi yabancı film '' Oscarı da dahil olmak üzere çeşitli yarışma ve festivallerde filme 58 ödül alan film, Berlin Duvarı'nın yıkılmasından önceki 5 yılı anlatır. Doğu Almanya Cumhuriyetinde rejim aleyhtarlarına soluk aldırmamak üzere kurulmuş olan gizli polis örgütü Stasi, hayatları denetim ve kayıt almakla görevlidir; sadece parklar yada açık alanlar gibi dinlenemeyecek ortamlarda bir araya gelmeyi güvenli bulurlar.Devlet, bütün baskı rejimlerinde olduğu gibi, zihinlere el koyup dillere kilit vurmanın peşindedir. Stasi adlı gizli polis servisine bağlı binlerce muhbirin yaptığı ihbarlar sonucunda 17 milyon nüfuslu ülkede 200 bin kişi fişlenerek dosyası tutulmuştur. Hükümetin ve Stasi’nin hedefi, “başkalarının hayatları” hakkında her şeyi bilmektir.

Georg Dreyman ünlü bir yazardır ve oyuncu sevgilisi ile birlikte devletin suyuna gitmeye çalışarak sanatlarını icra ederler.Bu çiftin daha sonra rejim karşıtı olabileceğini düşünüp dinmeye alırlar. İşine gayet düşkün bir ajan Wiesler Dreyman'ı dinleme görevine getirilir.Wiesler Dreyman'ı dinledikçe görüşleri değişir.Dinleme raporları eksik yada değiştirerek vermeye başlar.

Ben bu filme ba-yıl-dım. Özellikle....yok yok spolier yok.İzleyin !
Başkalarının Hayatı
filme 10 verdi
0 yorum
Necdet

Necdet

@necdet

Bu Almanlarda zulüm çok olduğu için dram olarak kaliteli yapımlar çıkıyor. İzlemeden önce açıkçası pek sevebileceğim bir yapım gibi gelmedi ama film çok iyi sarıyor ve konusu da gayet güzel. Oyunculuklar da iyiydi.
Başkalarının Hayatı
filme 9 verdi
0 yorum
Camdan Kadın

Camdan Kadın

@bersucolak

"bu müziği bir kereliğine bile bütün kalbiyle dinleyen birisi artık kötü bir insan olamaz."
Başkalarının Hayatı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özge Gürbüz

Özge Gürbüz

@ozgeistanbul

-Nereye gideceğini biliyorum.
+Ne olur oraya gitme.. Ona ihtiyacın yok.
Başkalarının Hayatı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özge Gürbüz

Özge Gürbüz

@ozgeistanbul

Haklı olduğun çok şey var. Benimde değiştirmek istediğim çok şey..
Başkalarının Hayatı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

-hediye paketi mi olacak?

+hayır, bu benim için.
Başkalarının Hayatı
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Özge Gürbüz

Özge Gürbüz

@ozgeistanbul

"umut, en son ölür."
Başkalarının Hayatı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
63
FİLM
IMDB Top 250
IMDB puanlarına göre oluşturulmuş, tüm zamanların en iyi 250 filminin sıralandığı listedir. Listedeki filmlerin tamamı IMDB'n...
5
FİLM
En İyi Almanya Yapımı Filmler
Tüm dünyada izlenme rekorları kırmış, komedi, korku, dram, aksiyon gibi çeşitli türlerdeki en iyi Alman yapımı filmleri bu li...
Hakan

Hakan

@hakani

Haftanın Filmi: Başkalarının Hayatı paylaşım fotoğrafı
Haftanın Filmi: Başkalarının Hayatı
@elnino, @canae, @psikolojik, @kumralada, @ilkan, @sc, @vareste, eseflal, @burakguler, @the, @hempa, @kitapokumakhuzurverir, @eseflal, @gulcann, @gulsahsonmez, @ruhhassasi, @cortazar, @pote, iremsanti, @bersucolak, @daktilokiz, @ruhhassasi, @scott, @snrsz, @enron, @waldeinsamkeit, @bs, @necdet, @dunyaliperizan, @belkibirazflu... Haftanın filmi etkinliği nihayet başlıoyor.

Bu haftannı filmi Florian Henckel von Donnersmarck'in senaryosunu yazıp yönettiği 2007 yapımı Başkalarının Hayatı. Film hakkındaki hr türlü yorumunuzu bu paylaşımın altına bekliyorum. Ayrıca film hakkındaki inceleme ve repliklerinizi filmin aşağıda vereceğim sayfasına ekleyebilirsiniz. Ekleyin yani, bir şey kaybetmezsiniz :)))

Filmin sayfası: http://www.neokur.com/fil...alarinin-hayati

Benim film incelemem: http://www.neokur.com/fil...i&inc=10372

Yorumlarda görüşmek üzere.
Başkalarının Hayatı
filme 7 verdi, inceleme ekledi.
18 yorum
Hakan (@hakani)
Film hakkındaki ilk yorumu ben yapayım. Filmi çok severek izledim. İncelememe de ulaşabilirsiniz yukarıdaki linkten. Gönül isterdi ki Barış Özcan gibi film inceleyelim ancak benden de bu kadar çıkıyor.

Berlin Duvarı her zaman ilgi odağı olan bir konu olmuştur. Üçe bölünen bir Almanya'da sosyalist bir düzenin sürdüğü Doğu Almanyayı ele alıyor film. Herkes gizli servis tarafından gizleniyor, herkes bunun farkında ve herkes normal gibi yaşıyor. Dikkatimi en çok çeken şey buydu. Bunun dışında Yüzbaşı karakteri çok başarıyla kurgulanmıştı bence. Yüzüne baktığınızda izleyiciye yansıtmak istediği duyguyu kolayca anlayabiliyorsunuz. Şimdilik bu kadarı yeterli. Diğer yorumlarla konuşuruz üzerinde.
29.06.18 beğen 5 cevap
Camdan Kadın (@bersucolak)
Oyunculuklar olağanüstüydü. Yalnızca beni tek düşüren nokta çok büyük boşlukların olmasıydı. Bu film zaten gece uyuduğunda bile anlamlandırmaya çalışacağım bir filimken, büyük boşluklara ihtiyacım yoktu. Özellikle son beş dakikayı ağlayarak geçirdim. Filmde yönetim her şeyi bilmek isterken, şu an herkes her şeyi bilmek istiyor. Hem yakın hem de uzağız. Tavsiye için çok teşekkür ederim . Beyin açan bir film oldu benim için.
29.06.18 beğen 5 cevap
Kenan (@enron)
6-7 yıl önce izlediğim ve bu etkinlik vesilesiyle bugün tekrar izlediğim bol ödüllü Alman filmi. En iyi 10 filmimden biridir, ki imdb'de de üst sıralardadır. Dönem filmi olması itibariyle dönemi şekilsel olarak mükemmel yansıtmıştır. Yüzbaşının oyunculuğu, değişimi çok iyi. Film, ideolojiden ziyade bir totaliter rejim eleştirisidir. Başroldeki kadın, bana kadının fiziksel tanımı gibi geliyor. Onu çekici yapan ne bilmiyorum:)
"eylülde mavi bir gündü
genç bir erik ağacının altında sessiz
sardım onu, solgun bir aşktı
kollarımda tatlı bir düş
ve üstümüzde güzel yaz göğü
bir bulut vardı uzakta
öylesine beyaz ve öylesine yukarıda
sonra baktım, sanki hiç yoktu"
29.06.18 beğen 2 cevap
Hakan

Hakan

@hakani

Haftanın Filmini İzlediniz mi?
@ebru-g-, @elnino, @canae, @psikolojik, @kumralada, @ilkan, @sc, @vareste, eseflal, @burakguler, @the, @hempa, @kitapokumakhuzurverir, @eseflal, @gulcann, @gulsahsonmez, @ruhhassasi, @cortazar, @pote, iremsanti, @bersucolak, @daktilokiz, @ruhhassasi, scott, @snrsz, @enron, @waldeinsamkeit, @bs, @necdet, @dunyaliperizan... Haftanın filmini izlediniz mi?

Haberi olanlar için hatırlatma, olmayanlar için ise haber verme amacıyla yapıyorum bu paylaşımı. Bu haftanın filmi Florian Henckel von Donnersmarck'in senaryosunu yazıp yönettiği 2007 yapımı Başkalarının Hayatı.

Filmi Cuma günü yapacağım paylaşımın altında değerlendireceğiz.

İyi seyirler.
Başkalarının Hayatı
filme 7 verdi, inceleme ekledi.
65 yorum
Gülcan (@gulcann)
İnternetim yok ?
27.06.18 beğen 1 cevap
EL_NINO (@elnino)
Haftanın filmi mi varmış ?. Bir hevesle başlanıyor ama gerisi gelmiyor maalesef, bu haftayı pas geçeyim ben önümüzdeki haftalarda katılmaya çalışırım?
27.06.18 beğen cevap
Merve (@hempa)
Yarın izleyeceğimi umuyorum ben ?
27.06.18 beğen cevap

@

 paylaşım fotoğrafı
Başkalarının Hayatı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.6/10
40 oy
Sence kaç puan almalı?
0