up
ara

Pan'ın Labirenti

- El laberinto del fauno (2006)

Pan'ın Labirenti Konusu ve Özeti

Pan'ın Labirenti
Pan'ın Labirenti filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 118 dk
Yapım: 2006 Meksika, İspanya
Yönetmen:
Senaryo:
  • Guillermo del Toro
Pan'ın Labirenti filmi Mitoloji Konulu Filmler listesinde yer almaktadır.
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Sert Bir Yetişkin Masalı
"Zalimlerin saltanatı ölümle sona erer,
Şehitlerin saltanatı ise ölümle başlar"
-Søren Kierkegaard

Fantastik bir peri masalı izleyeceğini düşünenleri hayal kırıklığına uğratıyor. Del Toro bir peri masalından inanılmaz politik bir altmetin çıkarmış. Yönetmen, hayal ile gerçek arasında gidip geliyor, ama hiçbir zaman arafta kalmıyor, hep hayal dünyasını acımasız gerçeklere tercih ediyor. Bu tarza "büyülü gerçekçilik" (magical realism) diyorlar. Marquez bu tarzı şöyle ifade eder: "Gerçekliğin aynı zamanda sıradan insanların mitlerinde yattığını anladım; gerçeklik onların inançları, efsaneleridir; gerçeklik onların günlük hayatıdır ve gerçeklik onların hezimetleri ve zaferleridir."

"-Gerçekler sizi sardığında, tek sığınağınız hayal gücünüzdür."

Hayal dünyasında pembe kanatlı mor renkli periler yerine o ürkütücü Faun'ları ve korkunç Pan'ı yaratabilecek ve ona sarılabilecek kadar sevgiye ve merhamete muhtaç bırakan 1944 yılı İspanya'sında geçen iç savaşın yaydığı korku ve endişe dolu gerçek dünyasından, kitapların fantastik ve büyülü dünyasına kaçan Ophelia'yı ana eksen edinen yönetmen, müthiş görsel bir şölen ziyafeti sunmuş.

Harper Lee'nin "Bülbülü Öldürmek" isimli romanı nasıl ki çocuk gözünden acımasız kötülüğü anlatıyorsa, "Pan'ın Labirenti" de bunu bize sert bir yetişkin masalı olarak sunuyor.
Kederi, Picasso'nun "Guernica" tablosu gibi sürrealist bir tavırla harmanlamış. Militarist zihniyete sahip tek adam rejimlerinde kişilere yetki verildiğinde nasıl canileştiklerini çok güzel anlatıyor.

Filmin başında görülen harabe kent, Aragón eyaletindeki Zaragoza'nın Belchite kasabasıdır, ve bu kasaba Cumhuriyetçilerle(Halk) Falanjistler(ordu-polis) arasında yapılan iç savaş esnasında Naziler-Faşistler-Falanjistler'in ortak operasyonu sonucu aynı Guernica kasabası gibi yerle yeksân edilmiş ve bu yıkımı her daim hatırlatması amacıyla da tekrardan inşa edilmemiştir. Batı'da bu tip tavırlar gelenektir.

Filmdeki rollerin sembollerine gelirsek; Falanjist rejimin Komutanı Yüzbaşı Vidal, Franco iktidarının kötülüğünü; Ophelia, umuda rağmen kaybeden halkı; Mercedes, direnişçi ruhu; Ophelia’nın annesi Carmen, savaşın yıkımlarını üzerinde taşıyan ülkeyi; Ophelia'nın terzi olan ölmüş babası, Cumhuriyetçileri/Komünistleri temsil ediyor. Filmin neredeyse her karesi bir sembole denk geliyor. Uygun bir zamanda bunları da açıklamayı umuyorum.

Bu sert masal masum bir çocuğun yüreğinin kaldıramayacağı kadar çok hüzün içeriyor. Yönetmen Guillermo del Toro filminin finalinde Ophelia'nın davranışı üzerinden bağladığı “bir masumun kanı yerine kendi kanını akıtmayı tercih etti” fikri ile politik mesajını da veriyor.

Cannes'da filmin bitmesiyle beraber Javier Navarrete'nin enfes müziği eşliğinde akan jenerik karşısında göz yaşları içerisinde ayağa kalkılıp kendisini 22 dakika boyunca alkışlatan filmdir.

https://youtu.be/19bBGxf5k6k

Bu film; Otomatik Portakal, Trainspotting, Donie Darko, Matrix, V for Vendetta, Sil Baştan, Dövüş Kulübü...vb. gibi zamanla klasikleşecek filmlerden. Savaşın acımasızlığına karşı sert masalı olan bir hayal dünyasını savunan film değerini arttırarak koruyacaktır.

Dipnot olarak vereyim;
Björk, bu filmi izledikten sonra aşırı etkilenip "Pneumonia" şarkısını yazmış. Müzikteki yağmur sesine dikkat edin lütfen!

https://youtu.be/BjphPNThy84
Pan'ın Labirenti
filme puan vermedi
14 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
[silindi]
09.01.19 beğen cevap
Acetlycoa (@acetlycoa)
İşte beklediğim inceleme. Teşekkür ederim. Harika olmuş! :)
09.01.19 beğen 1 cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
[silindi]
09.01.19 beğen cevap
Gülşah GC (@guher)
Çok çok beğendim, lütfen film incelemelerine daha fazla yer ayırın. Emeğinize sağlık.
09.01.19 beğen 2 cevap
Nigâr (@ludingirra)
Emeğinize sağlık 🧚🏻‍♀️🌸
10.01.19 beğen 1 cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
[silindi]
10.01.19 beğen cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
https://youtu.be/19bBGxf5k6k
10.01.19 beğen cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
https://youtu.be/BjphPNThy84
10.01.19 beğen cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
‘ Mutluluk masal, mutsuzluk ise öyküdür.’ / L. Tolstoy
10.01.19 beğen cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
[silindi]
19.01.19 beğen 1 cevap
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
#HerŞeyÇokGüzelOlacak
09.05.19 beğen cevap
Okuyan kız

Okuyan kız

@okuyankiz

Zaman kaybı
Küçük çocuklar için çok fazla şiddet sahnesi vardı. Büyükler içinde zaman kaybından başka bir işe yaradığını sanmıyorum. Yani ya ben verilmek istenen mesajı anlamadım yada ortada bir mesaj yoktu. Kimseye önermiyorum çok daha iyi filmler bulup izleyebilirsiniz.
Pan'ın Labirenti
filme 4 verdi
2 yorum
Dilara-Busman (@owlfox)
kesinlikle berbat saçma vakit kaybı verdigim 1 saate acıyorum
28.07.16 beğen cevap
Grotesk (@grotesk1)
Çocuklar için değil ama yetişkinler için daha ideal bir film. Üzgünüm ama "zaman kaybı" ifadesine katılamayacağım lakin çok fazla soyutlama var filmde ve biraz gayret gerekiyor anlamlandırmak için. Savaş, nefret ve sevgisizlikten bitap düşmüş insanların hayatından kaçış için kendine hayali arkadaşlar yaratan bir çocuğun hikayesidir film. Gerçekte çocuğun yaşadıklarının hiçbiri gerçek değil ama keşke olsaydı dedirten bir olay örgüsüne sahip. Olay örgüsünde de gerçek dünyasının acısının fantastik imgelerle dindirilmeye çallışdığına sık sık şahit oluyorsunuz zaten. Bu hikaye tarzına da "büyülü gerçekçilik" adı veriliyor.
29.10.17 beğen 1 cevap
Pelinsu

Pelinsu

@pelinsu480

İzlenmeli...
Konusuna ve kalitesine hayran kaldığım bir film.Bence bir şans vermelisiniz 👍
Pan'ın Labirenti
filme 10 verdi
0 yorum
Mert Çimşir

Mert Çimşir

@mertcmsr

Çok Başarılı Bir Film
Başarılı yönetmen Guillermo Del Toro'nun başarılı bir filmi. Hikayenin akışı, senaryonun özgünlüğü, alt metni ve verdiği mesaj açısından ilerici ve güzel bir çalışma olmuş. Oyunculuklarda çok başarılı ve karakterlerinin yaşantılarını yansıtıyorlar. Kesinlikle defalarca izlenebilecek bir film.
( Keza ben öyle yaptım. :D )
Film kimlere hitap ediyor?: Herkese
Filmin mesajı: Bir çocuğun gözünden İspanyol İç Savaşı'nın toplum üzerindeki etkisi
Rahatsız edici sahneler: Yok.
Senaryo üzerine: Özgün ve akıcı bir senaryosu vardı.
Sanat yönetimi: Başarılı
Pan'ın Labirenti
filme 9 verdi
0 yorum
Özgür

Özgür

@ozgur13

Gerçek ve Düş
Yönetmen fantastik dünya ve gerçek dünyayı o kadar güzel harmanlamış ki oldukça sürükleyici başarılı bir film ortaya çıkmış. İspanyol iç savaşı, despot yöneticiler ve bunların yanında bir çocuğun hayal dünyası oldukça güzel sahnelenmiştir. Her sene mutlaka izlediğim klasiklerim arasına girmiş muhteşem bir filmdir tavsiye ederim.
Pan'ın Labirenti
filme 10 verdi
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Evvel zaman içinde uzun çok uzun zaman önce 
hiç yalanın ve acının olmadığı bir yeraltı krallığında, insanların dünyasını düşleyen bir prenses yaşarmış.
Mavi gökyüzünü, hafif bir meltemi ve günışığını hayal edermiş.
Günün birinde muhafızları atlatan prenses saraydan kaçmış.
Fakat dışarı çıktığında güneşin parlaklığı onu kör etmiş ve geçmişine ait her kırıntıyı hafızasından silmiş.
Nereden geldiğini ve kim olduğunu unutmuş
vücudu soğuktan hastalıktan ve acıdan muzdarib olmuş.
Pan'ın Labirenti
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

“Evvel zaman içinde, kederli ve uzak bir ülkede, sert ve kara taşlardan oluşmuş kocaman bir dağ varmış. Günbatımında dağın tepesinde onu yerinden koparana ölümsüzlük veren bir gül açarmış. Ama kimse yanına dahi yaklaşmaya cesaret edemezmiş. Çünkü dikenleri ölümcül bir zehirle doluymuş. İnsanlar kendi aralarında ölüm korkusundan, acıdan söz eder ama vaat edilen ebedi yaşamdan kimse bahsetmezmiş. Böylece gül, mirasını kimseye bırakamadan her geçen gün solmaya devam etmiş. O soğuk, karanlık dağın tepesinde unutulup sonsuza dek yalnız kalmış…”
Pan'ın Labirenti
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Panın Labirenti
''O kadar çok adım oldu ki ve bunlarda yalnızca ağaçların ve rüzgarların söyleyebileceği isimler olmuştur. Ben dağım, orman ve rüzgarın ta kendisiyim. Ben deniz bir Pan'ım.''
Pan'ın Labirenti
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

"Artık sen de sıradan bir ölümlü olacaksın, yaşlanacaksın, öleceksin, hatıraların yavaş yavaş yok olacak ve biz de o hatıralarla birlikte yok olacağız".
Pan'ın Labirenti
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Panın Labirenti
''Büyüyorsun...Yakında hayatın peri masalına benzemediğini öğreneceksin.Dünya zalim bir yer zamanla öğreneceksin...İncinsen bile.''
Pan'ın Labirenti
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
11
FİLM
Mitoloji Konulu Filmler
Antik dönem mitolojik inanışlar, tanrılar, gelenekler, toplum üzerine etkileri gibi konuları ele alan mitoloji filmleri liste...
29
FİLM
Dünya Sinemasının En İyi Filmleri
Dünya sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmleri bu listede. Film izlemeyi sevenlerin asla kaçırmaması gereken en iyi dünya si...
12
FİLM
İspanyol Sinemasının Öne Çıkan Filmleri
İspanyol sinemasının en iyi yapımları olan ve sinema tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken en iyi İspanya yapımı filmleri bu...
7.9/10
89 oy
Sence kaç puan almalı?
0