up
ara

Karayip Korsanları 5 - Salazar'ın İntikamı

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales (2017)

Karayip Korsanları 5 - Salazar'ın İntikamı Konusu ve Özeti

Karayip Korsanları 5 - Salazar'ın İntikamı
Karayip Korsanları serisinin 2017'de vizyona giren beşinci filmi Salazar'ın İntikamı'nda acımasız Kaptan Salazar, Şeytan Üçgeni’nden kaçmayı başararak Jack Sparrow'un peşine düşer. Jack, Salazar'dan kurtulabilmek için efsanevi Poseidon Asası'nı bulmaya karar verir ve tehlikelerle dolu bir yolculuğa yelken açar.
Yapım: 2017 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Ted Elliott
Çılgın maceraları ile bilinen, kaptanların şahı ama bir o kadar talihsiz Jack Sparrow, yelken açtığı sularda yaklaşan kötü rüzgarları hisseder. Korkunç Kaptan Salazar'ın yönetimindeki ölümcül hayalet korsanlar, denizdeki tüm korsanları öldürerek Şeytan Üçgeni’nden kaçmayı başarmıştır; hayatta kalan tek korsan kaptan ise Jack'tir. Jack, Salazar'ın gazabından ve intikamından kurtulmak için Poseidon Asası’nın peşine düşer. Bu efsanevi asayı bulmak içinse güzel ve zeki gökbilimci Carina Smyth ve Kraliyet Donanması'ndan dik başlı, genç bir denizci olan Henry ile zorlu bir anlaşma yapar. Küçük ve külüstür gemisi Dying Gull’un dümenindeki Jack Sparrow, hem kötü kaderini tersine çevirmenin hem de şimdiye dek karşına çıkan en dişli ve korkunç düşmandan kurtulmanın yollarını arayacaktır.

Filmin yönetmen koltuğunda Espen Sandberg ve Joachim Rønning ikilisi otururken, senaryo Jeff Nathanson’a emanet. Oyuncu kadrosunda ise Johnny Depp ve Javier Bardem başı çekerken kendilerine Brenton Thwaites, Kevin R. McNally, Kaya Scodelario, Golshifteh Farahani, Stephen Graham, David Wenham ve Geoffrey Rush eşlik ediyor.
Karayip Korsanları 5 - Salazar'ın İntikamı filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler listesinde yer almaktadır.
RETA

RETA

@duyguuu

Sparrow!..
Johnny Depp'i sevdiğim için sanırsam bu seriye çok ısındım. İlk dördünü severek izlemiştim bunu da aynı şekilde. Yalnız bir husus var ki, şu son filmde adamımız biraz arka planda kalmış gibi. Kız onu sevmeliydi onların aşkı olmalıydı :) Sadece o da değil ben Jack'i çok göremedim yani hasret gideremedim desem yalan olmaz heralde.
Şu genç çocuğun etrafında toplanmıştı her şey. Onun babası onun aşkı onun annesi.
Aksiyonu bol bir filmdi evet ama daha iyi bir film bekliyordum açıkçası yani daha iyi olabilirdi o kadar zamandan sonra.
Bi kere söylediğini neden bi daha söylüyorsun diyeceksiniz şimdi de, Sparrow'u özleyen bir kitle var o yüzden onu bize daha çok gösterselerdi keşke.

Dip not: Baba konusunda, bir nebze de olsa Türk filmine benzetmemişler miydi sizce de? Tek eksiği "Baba, babacığım!" diye bağırıp sarılmaması.
4 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Bu filmin bir şansı bir de şanssızlığı vardı. İlk filmin hatta ilk üç filmin çok iyi olması neticesinde her halükarda onlarla kıyaslanıp yetersiz görülme olasılığı şansızlığıydı ama diğer yandan seriye o kadar yakışmayan bir 4. film yapılmıştı ki olayı biraz toparlayabilseler bile seyirci mutlu olacaktı. Bu şans iyi kullanılmış işte bana göre. Çok az devam filmi ilk film kadar beğenilir hatta çok çok azı ilk filmin de üzerine çıkabilir. Tabii maddi konulardan bahsetmiyorum, o ayrı bir mevzuu.

Karayip Korsanları' nın ilk filmi dünyaya bir korsan fenomeni sunmuştu. Johnn Depp, korsanlar hakkındaki stereotipi yıkıp bambaşka bir korsan figürü yaratmıştı. Zaten bu performansı ona yıllardır dışlandığı Oscar adaylığını da getirdi ki biraz şanslı olsa Oscar' ı da alırdı. Şansızlığı, karşısında Sean Penn' in olmasıydı. Yılların Oscar klişesi olan ''en iyi oyuncu ödülleri komedi filmine gitmez'' detayını da atlamamak gerek tabii. Sonuçta Oscar' ı alamadı ama akadami tarafından artık kabullenildi ve bu ilk filmi izleyen 4 yıl içinde 2 Oscar adaylığı daha aldı kendisi. Jack Sparrow karakterin yaratılma sürecinde Johnny Depp olumsuz tepkiler de aldığını söylüyor. Karakteri fazla feminen gösterdiğini, bunun sevilmeyeceğini falan duymuş arkadaş çevresinden bile. Ne var ki başta kendisi çok sevmiş karakteri. Bu yüzden de bildiği gibi oynamaya devam etmiş ki zaten doğaçlama konusundaki yeteneğiyle de bilinen bir aktör. Bunun dışında korsan hikayelerini de hep severmiş ve ilk filmin sonundaki o güzel replik, okuduğu bir korsan hikayesinden alıntıymış ve röportajı doğru anımsıyorsam da senaryoda olmayıp Depp tarafından eklenen bir detaymış; ''bana o ufku getirin''

SPOİLER

Johnny Depp o kadar başarılı oldu, yarattığı karakter o kadar sevildi ki devam filmleri Jack Sparrow' un üzerine inşa edilmeye başlandı. İşte sanırım 4. film en çok bu yüzden sevilmedi. Çünkü artık hikayeyi falan bir kenara bırakıp Jack Sparrow üzerinden yürümeye kalktılar. Gerçi belki tersi olsa bu kez de ilk filmin ekmeğini yiyorlar hala denirdi. Bu filmde ise seyirciye istediği şey veriliyor ve neredeyse 4. film hiç olmamış varsayılıp ilk 3 filmle ciddi bağlantılar yapılıyor. Hatta yukarıda yazdığım, Depp tarafından bulunan o repliğe benzer bir replik bu filmde de var ki duyunca yüzüme bir tebessüm yerleşti. Yine bu filmde ''kaptan, kaptan Jack Sprarrow'' repliği yok, ancak Jack Sprarrow' a kaptan dendiğinde Jack' in o memnun halini görmek beni de memnun etti. Johnn Depp' i ayrıca kutlamak gerek bu detay için.

Film Jack Sparrow' un komik sahneleri üzerinden yürümüyor ama diğer yandan bazı eleştirilerin aksine bence Jack Sparrow da asla ihmal edilmiyor, sadece ilk filmdeki yerine getiriliyor. Bir senaryo var, olaylar, entrikalar var ve Jack Sparrow da tüm pazarlıkların merkezinde, tıpkı benim arzuladığım gibi. Ben tüm bunları çok sevdim. Üstelik filme de ciddi bir ön yargı ile gitmiştim ve daha film başlamadan seyirci kitlesini görüp yarısında çıkarım lan bunun düşüncesiyle salona girmiştim. Ama o unutulmaz müziği duyduğum anda da o salondan ne olursa olsun çıkamayacağımı anladım. Bu arada bu filmde Hanz Zimmer yok ancak olmadığını anlamıyorsunuz bile. Hiç maceraya girilmemiş, duymak istediğimiz şeyler verilmiş. Javier Bardem ile ilgili eleştiriler okudum ama ciddiye almadım. Belki ismin Bardem olmasından dolayı daha fazlasını bekleyenler vardı bilemiyorum, ben tatmin oldum.

Gelelim eleştirilere; 3D olayını sevmiyorum diyemem. Güzel bir yenilik, sinemada bir çığır ama her film de 3D olmak zorunda değil sanki. Abi 3D izlemeseydin o zaman meselesi değil bu. Film 3D çekildikten sonra senin nasıl izlediğin çok önem arz etmiyor. Çünkü sana o 3D olayını hissetirebilmek uğruna senaryoya illa ki belli başlı şeyler ekleniyor. Oysaki Karayip Korsanları' nı bu kadar popüler yapan, sevilir kılan şeylerden biri gerçekten iyi bir senaryoya sahip olması, fantastik unsurların o senaryo içerisinde bir anlam kazanması. Yoksa eminim ki hiç kimse ilk filmi ''harika dövüş sahneleri, harika savaş sahneleri'' vs. diye sevmedi, senaryo yüzünden sevdi. Keza 3D izlerken altyazıları takip etmek de zor oluyor bazen. Kapkaranlık ekran, okunamayan altyazı falan. Gerçi benim izlediğim salonun yetersizliğinden de böyle olmuş olabilir, IMAX' te de bir görmek gerek yorum yapmadan önce.

Bir eleştirim de görsel efekt kullanımına. Yok, kötü olmuş demeyeceğim, zaten öyle çok ekstrem bir şey olmadığı sürece bunu söyleyebilecek bilgi birikimim de yok. Geldiğimiz noktada bir fantastik filmde neden bu kadar çok görsel efekt var da demeyeceğim ki gerçekten çok var o ayrı. Mesela jenerik kısmında yanlış görmediysem 3 farklı animasyon şirketinin çalışanlarının isimleri aktı durdu. En uzun kısım bunlardı jenerikte. Benim eleştirim şu; mademki yapabiliyoruz o zaman bokunu çıkaralım durumuna geldi artık olay. Patlatabiliyor muyuz? O zaman her şeyi patlatalım. Yarısı olmayan adamlar yapabiliyor muyuz? O zaman tüm adamları öyle yapalım. Denizi yarabiliyor muyuz? O zaman sonuna kadar yapalım gibi gibi. İşte bu kısmı, bu abartı durumu sevmiyorum ben.

Toparlamak gerekirse, 4. filmin bünyelerde yarattığı tahribatı yok etmesi, ilk 3 filmin gerçek anlamda devamı olabilmesi ve Will Turner ile Elizabeth' i tekrar bize göstermesiyle beni tatmin etti.

Bir not; kapanış jeneriğini izlemeden ayrılmayın salondan, ufak bir sürpriz var çünkü, tıpkı daha önceki 4 filmde de olduğu gibi.

Bu da sizi motive etsin; https://www.youtube.com/watch?v=__LU8E6dUsI

SPOİLER
4 beğen · 0 yorum
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

Tabi ki baya emek harcanmış, göz ardı edilemez. Ama fantastik filmlerden haz almadgımı bi kez daha anladım. Ben sıkılarak izledim
1 beğen · 0 yorum
esra

esra

@esrap107

Bence film ha-ri-kay-dı.Karayip Korsanları serisini oldum olası sevdim ve seveceğim de.
1 beğen · 0 yorum
sinemasever

sinemasever

@sinemasever

Bu aralar çok kaliteli filmler vizyona girdiği için bir süre ertelemiştim bu filmi en sonda izleyebildim sinemada.Bir önceki serisinden çok daha iyi ama serinin en iyi filmi diyemem.Hareketli film olmuş beklediğim gibiydi.Javier Bardem mükemmel bir oyunculuk sergilemiş hayran kaldım resmen izlerken.Zaman zaman Jack Sparrow'un esprileri ile güldüren aksiyonu yerinde film olmuş.Orlando Bloom ve Keira Knightley'in rolleri çok çok azdı daha uzun olsaydı süreleri daha renkli bir film olacağını düşünüyorum.Filmin 230 milyon dolar gişesi var ve şuana kadar 521 milyon dolar gişe yapmış bu rakam artacaktır ama diğer serilerin çok altında kalmış bir rakam.İzlenebilir bir film beklentimin ne üzerinde nede altındaydı güzeldi.
1 beğen · 0 yorum
Orkide Reçeli

Orkide Reçeli

@orkidereceli

Karayip Korsanları 5 - Salazarın İntikamı
nakadan da iğrenç bir manzara
Karayip Korsanları 5 - Salazar'ın İntikamı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
144
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Filmler
İzleyenleri herçek dünyadan koparıp hayali diyarlara sürükleyen, birbirinden etkileyici en iyi fantastik filmler listelenmekt...
23
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 2017 Filmleri
2017 boyunca izlediğimiz filmleri gözden geçirmemizin zamanı geldi. Yapım yılı 2017 olan ya da 2017'de vizyona giren filmlerd...
183
FİLM
İzleyicide Büyük Bir Hayranlık Uyandıran Yerli ve Yabancı Filmler
İzlerken büyülendiğimiz, büyük bir hayranlık duyduğumuz en iyi yerli ve yabancı filmleri bu listede paylaşıyoruz. Sen de izle...
412
FİLM
Şiddetle Tavsiye Ettiğimiz Filmler
İzledikten sonra iyi ki izlemişim dediğimiz ve herkese izletmek istediğimiz, şiddetle önerdiğimiz filmleri bu listede paylaşı...
59
FİLM
Hayali Diyarların Kapılarını Açan Fantastik Filmler
İzleyicileri gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fan...
8.1/10
100 oy
Sence kaç puan almalı?
0