up
ara

Amelie

- Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain (2001)

Amelie Konusu ve Özeti

Amelie
Amelie, Paris'te yaşayan saf ve masum bir kızdır. Kendini başkalarına yardım etmeye adayan Amelie, bir gün aşkı keşfeder.
Süre: 122 dk
Yapım: 2001 Fransa, Almanya
Yönetmen:
Senaryo:
  • Jean Pierre Jeunet
  • Guillaume Laurant
Paris'te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır Amelie. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir.

Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda bıçak gibi kesiliverir... Amelie aşık olmuştur.
Amelie filmi En İyi Fransız Yönetmenler ve En Ünlü Fransız Filmleri listesinde yer almaktadır.
Ece

Ece

@tahtabavul

Fazla Abartılmış
Her yerde mutlaka izleyin,harika bir film vb.yorumlarını görüp izledim. Bence sevimli baş rol ,müzikler ve Fransızca'nın güzelliğine kapılıp abartılıyor.Aman aman bir sahnesini hatırlamıyorum. İzleyecekseniz izleyin.Ama beklentiye girmeyin sevimli bir cumartesi akşamı filmi olduğunu düşünüyorum
Amelie
filme 6 verdi
0 yorum
Fuat

Fuat

@amedcan - Diyarbakır

Ah! Amélie... Böyle bir başlangıç herhal yeteri kadar açıklayıcıdır ama olsun yine de devam edeyim. Aşk... İşte bu filmde o var. Hem gerçek. Tuhaf! İlk defa sinemada bir kadına aşık oldum. Evet evet aşk bu. Ah.. Tanrım! derdim kendime... Yaşadığım ülkede Audrey Tautou gibi bir kadın var mıdır ki? Olsun, lütfen... Öyle etkilenmişimdir. Kısaca filmin konusu, yönetmenliğine hiç girmeden sadece Tautou'nin insanı öldüren oyunculuğuyla izlemek bile başlı başına bir sebeptir. Ayrıca Yann Tiersen'nin o muhteşem enstrümanlarıyla, Amélie'nin bize yaşattığı, insanı eriten o masum aşk duyguları... Hâlâ izlemediyseniz yazık derim.
Amelie
filme 10 verdi
1 yorum
TC Filiz Yenisu Çiçek (@filizcicek94695)
Çok etkilendim saf duygular .Doğal ve müzikler müthiş
24.08.15 beğen cevap
Lotus

Lotus

@lotus - Ankara

İzlenesi...
Tekrarını hatta bir tekrarını daha izleyeceğim filmlerden biri oldu. Çok hoşuma gitti, bilmiyorum gerçekte öyle olabilir mi insan. Toplumdan o şekilde soyutlanarak yetişince nasıl bir özgüvenle insanların arasında dolaşabilir bilmiyorum... Aşmam gereken çok sorun var sanırım
Roman ve hikâyeleri okurken anlatım dillerine bakarım. Genelde olayların üçüncü bir şahsın anlatması çok hoşuma gitmez ama bu durum amelie ile farklı oldu...
İzlenesi, izletilesi filmlerden...
Amelie
filme 8 verdi
0 yorum
Nur Özler

Nur Özler

@nurozler - Kocaeli / İzmit

Ne zaman içim sıkılsa açtığım filmdir. Evet,film sizin büyük beklentilerinize cevap veremeyebilir çünkü bu film ufak şeylerde büyük mutluluğu yakalamak isteyenlerin filmidir. Hayal dünyalarını sınırlandırmayan, bir kalıba sokmayan insanların filmidir. Ufak durumlardan yola çıkarak büyük ve güzel olaylar yaratan insanların filmidir.
Amelie
filme 10 verdi
1 yorum
Feyzanur (@vareste)
Ve suanda tam bu filmi izlerken gelen inceleme :)
09.03.18 beğen 1 cevap
Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem - Gaziantep

Sempatik bir aşk hikayesi...
Jean-Pierre Jeunet'in yönettiği, Audrey Tautou'nın baş rolünde oynadığı fantastik bir romantik komedi filmi. 2001 yapımı olan bu filmde dönemin sinema teknolojisinin tüm imkanları kullanılmış, Amelie'nin ve çevresindekilerinin hayal dünyalarını yansıtırken başarılı animasyonlara yer verilmiş.
Amelie hayatın detaylarına inen, çevresindekilerin hayatlarına minik kelebek etkileriyle mutluluk aşımaya çalışan hayalci bir genç. Paris'in Montmarte mahallesinde eski tip bir apartmanda yaşayan Amelie'nin komşuları da en az Amelie kadar farklı ve ilgi çekici özelliklere sahip.
Filmin her sahnesinde hayatın detaylarına göndermeler yapılıyor, mutluluğa ulaşma yolunda farkındalığın ve arzuların öneminin altı çiziliyor. Ameli'nin en alt komşusu bir dul, çok sevdiği sevgilisinin iş yerinden biriyle kaçmasını aşamamış, hayatın sunduklarının çıkmazında tıkılıp kalmış bir kadın. Bir diğer komşusu ise yaşlı bir ressam. Kemiklerinin aşırı kırılganlığından dolayı hayatını izole etmiş, dekorasyonunu yumuşak maddelere odaklı dizayn etmiş, hayatı penceresinden izleyen bir ressam.Tabloları her ne kadar kendi yapıyor olsa da, çizimlerinin ruhları hakkında meraka düşmüş; ve onları anlamaya çalışan biri. Hayatın ortasından çekinip alınmış imgelerle doldurulmuş nice karakter mevcut bu filmde. Huysuz bir manav,manavın çırağı saf bir genç, Amelie'nin çalıştığı kafede yalnızlıklarıyla boğuşan umutsuz kadınlar ve içlerinden birinin eski sevgilisi olan saplantılı genç bir adam...
Bu filmin, sahneleri, mekanları, müzikleri, kostümleri, senaryosu, karakterlerin dizaynı ve etkileşimi; yani filmi bir araya getiren parçaların neredeyse hepsi mükemmel bir şekilde birleştirilmiş. Amelie'nin senaryosunu hazırlayanlar, kurgulama konusunda kendilerini aşmış ve Paris'in o bölgesinde yararlanılabilecek tüm unsurlardan yararlanmışlar.
Film evinde bulduğu gizli bir bölmedeki eski fotoğraflara hazine olarak bakan Amelie'nin sahibine ulaştırma adına giriştiği bir serüvenin olaylar dizisiyle, sizi içine çekmeye başlıyor. Çevresine yapmaya çalıştığı iyilikleri sahiplenmekten uzak durmaya çalışan Amelie'nin, nedenlerini film boyu çözümleyip, karakterlere dair ipuçlarından oluşmuş bir puzzle'ı çözümleyerek seyrinize devam ediyorsunuz.
Film;aldığı ödüller ve övgülerin yanı sıra birtakım eleştiriler de almış. Sahnelerde pek az gözüken zenci insanlar o bölgede yaygın olarak görülebilmekteymiş aslında. Filmin çekildiği bölgede,Amelie'nin çalıştığı işle kirasını ödeyebilmesi imkansızmış aslında.Filmde yaratılmaya çalışılan Post-Modern Paris mahalle yaşantısı abartıya kaçmışmış aslında.Gerçekten de film boyu, içinizde burası neresi, buralarda gidip bir yaşamak lazım soruları ve dürtüleri belirmiyor değil.Filmin fantastik bir film olduğunu ve kurgunun o mekanda gerçekleştirilmesinin nedeninin sadece filmden dolayı olduğunu aklınız bir köşesine not edin.

İzlemenizi tavsiye ederim.
Saygılarımla,
Mustafa KEREM.
Amelie
filme 10 verdi
4 yorum
(@)
Filmin en cok hoşuma giden kısmı muzikleri olmustu. Muzikleri cikarsak sanki geriye cok bir sey kalmayacak gibi geliyor :)
12.01.16 beğen cevap
Mustafa Kerem (@mustafakerem)
Filmin müzikleri gerçekten benim de hoşuma gitmişti. Sahnelerin ruhunu yansıtan müziklerle film daha da bi güzelleşmiş.
12.01.16 beğen cevap
Enes Tekin (@enestekin)
Çok güzel ve ayrıntılı bir eleştiri olmuş tebrik ederim :) müzikleriyle birlikte süslenen senaryo, oyunculuk ve mekan tasarımı filme çok güzel bir hava katmış. Görüntü kalitesinden bahsetmiyorum bile. Çok güzel bir filmdi. Aynı teknikle çekilmiş olan Cesaretin Var mı aşka'yı da öneririm.
12.01.16 beğen cevap
Mustafa Kerem (@mustafakerem)
Teşekkür ederim Enes Bey, tavsiyenizi ajandama not aldım. İnsallah en kisa zamanda izlemeyi planlıyorum.
12.01.16 beğen cevap
Hilal MURATOĞLU

Hilal MURATOĞLU

@hilalmuratoglu - Ankara

" İşte,Küçük Amelie... Sizin kemikleriniz camdan değil. Hayattan darbe alabilirsin. Ama bu şansı kaçırırsan senin kalbin benim iskeletim kadar kuru ve kırılgan hale gelecek.Haydii...Ne bekliyorsun,Tanrı aşkına??? "
KRİSTAL ADAM
Amelie
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nyx Styx

Nyx Styx

@nyxstyx

-Diğer çocuklarla oynayamayan ve sinirli annesiyle,babasının mesafeli davranışları arasında kalan Amelie,kendi yarattığı dünyasına çekiliyordu.Bu dünyada plaklar tıpkı krepler gibi yapılıyordu.Aylardır komada olan yan komşusunun karısı aslında bütün uykularını bir seferde uyuma kararı almıştı.
Amelie
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hilal MURATOĞLU

Hilal MURATOĞLU

@hilalmuratoglu - Ankara

" Hayat çok garip :) Çocukken zaman çok yavaş geçer. Sonra bir de bakmışsın 40 yaşına gelmişsin ve çocukluğundan ne kaldıysa geriye bir kutuya sığmıştır, tozlu bir kutuya.... :) "
Dominique BRETODEAU
Amelie
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu - Bursa

Madeleine Wallace: Benim adım Madeleine Wallace. Bir deyim vardır Medline gibi ağlamak, öyle denir değil mi?
Amelie: Evet.
Madeleine Wallace: Bir yer var Wallace Çeşmeleri. Görüyorsun gözyaşları benim kaderim.
Amelie
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Amelie
Hayat çok tuhaf. Çocukken zaman çok yavaş geçer. Sonra bir de bakmışsın 50 yaşına gelmişsin ve çocukluğundan ne kaldıysa geriye bir kutuya sığmıştır, tozlu bir kutuya.
Amelie
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
28
FİLM
En İyi Fransız Yönetmenler ve En Ünlü Fransız Filmleri
Dünya sinemasına büyük katkılar sağlayan Fransız sinemasının en başarılı yönetmenlerinin imzasını taşıyan en çok izlenen Fran...
70
FİLM
Mutlaka Yeniden İzlemek İsteyeceğiniz Filmler
Bir kere izlemekle yetinemediğimiz, tekrar tekrar izlemek istediğimiz, en sevdiğimiz filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
29
FİLM
Dünya Sinemasının En İyi Filmleri
Dünya sinemasının gelmiş geçmiş en iyi filmleri bu listede. Film izlemeyi sevenlerin asla kaçırmaması gereken en iyi dünya si...
224
FİLM
Romantiklerin İzlemesi Gereken En İyi Aşk Filmleri
Duygusal romantiklerin mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmlerini bu listede topluyoruz....
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
zey hrmn

zey hrmn

@zeyhrmn - Şırnak

Amelie, cok seker sevimli, yardim sever normal insan seklinde bir super kahraman :)
Amelie
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kayipnotalar

kayipnotalar

@kayipnotalar

İnsan zamanı durdurmak istediği yere aittir.*
Amelie
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
iskoç (@iskoc)
Geliyor geçiyor zaman, dönüyor durmuyor dünya
02.02.19 beğen cevap
kader.cmln

kader.cmln

@naturmort - Malatya

°Oysa ki siz bayım, bir sebze bile olamazsınız çünkü enginarın bile bir kalbi var..°
Amelie
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır: Paylaştığınız şarkı/müzik/klip hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi mutlaka açıklayınız.
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
Murat Özcan

Murat Özcan

@muratozcann - Bolu

 paylaşım fotoğrafı
“İnsan zamanı durdurmak istediği yere aittir.”

Amélie (2001)
Amelie
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mr Potter

Mr Potter

@mrpotter - Ankara

Yann Tiersen - Monochrome
(Siyah Beyaz) Lyrics Türkçe Çeviri
Amelie
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
8.7/10
626 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2015
2011