up
ara

Amelie Filmi İncelemeleri

Mustafa Kerem

Mustafa Kerem

@mustafakerem

Sempatik bir aşk hikayesi...
Jean-Pierre Jeunet'in yönettiği, Audrey Tautou'nın baş rolünde oynadığı fantastik bir romantik komedi filmi. 2001 yapımı olan bu filmde dönemin sinema teknolojisinin tüm imkanları kullanılmış, Amelie'nin ve çevresindekilerinin hayal dünyalarını yansıtırken başarılı animasyonlara yer verilmiş.
Amelie hayatın detaylarına inen, çevresindekilerin hayatlarına minik kelebek etkileriyle mutluluk aşımaya çalışan hayalci bir genç. Paris'in Montmarte mahallesinde eski tip bir apartmanda yaşayan Amelie'nin komşuları da en az Amelie kadar farklı ve ilgi çekici özelliklere sahip.
Filmin her sahnesinde hayatın detaylarına göndermeler yapılıyor, mutluluğa ulaşma yolunda farkındalığın ve arzuların öneminin altı çiziliyor. Ameli'nin en alt komşusu bir dul, çok sevdiği sevgilisinin iş yerinden biriyle kaçmasını aşamamış, hayatın sunduklarının çıkmazında tıkılıp kalmış bir kadın. Bir diğer komşusu ise yaşlı bir ressam. Kemiklerinin aşırı kırılganlığından dolayı hayatını izole etmiş, dekorasyonunu yumuşak maddelere odaklı dizayn etmiş, hayatı penceresinden izleyen bir ressam.Tabloları her ne kadar kendi yapıyor olsa da, çizimlerinin ruhları hakkında meraka düşmüş; ve onları anlamaya çalışan biri. Hayatın ortasından çekinip alınmış imgelerle doldurulmuş nice karakter mevcut bu filmde. Huysuz bir manav,manavın çırağı saf bir genç, Amelie'nin çalıştığı kafede yalnızlıklarıyla boğuşan umutsuz kadınlar ve içlerinden birinin eski sevgilisi olan saplantılı genç bir adam...
Bu filmin, sahneleri, mekanları, müzikleri, kostümleri, senaryosu, karakterlerin dizaynı ve etkileşimi; yani filmi bir araya getiren parçaların neredeyse hepsi mükemmel bir şekilde birleştirilmiş. Amelie'nin senaryosunu hazırlayanlar, kurgulama konusunda kendilerini aşmış ve Paris'in o bölgesinde yararlanılabilecek tüm unsurlardan yararlanmışlar.
Film evinde bulduğu gizli bir bölmedeki eski fotoğraflara hazine olarak bakan Amelie'nin sahibine ulaştırma adına giriştiği bir serüvenin olaylar dizisiyle, sizi içine çekmeye başlıyor. Çevresine yapmaya çalıştığı iyilikleri sahiplenmekten uzak durmaya çalışan Amelie'nin, nedenlerini film boyu çözümleyip, karakterlere dair ipuçlarından oluşmuş bir puzzle'ı çözümleyerek seyrinize devam ediyorsunuz.
Film;aldığı ödüller ve övgülerin yanı sıra birtakım eleştiriler de almış. Sahnelerde pek az gözüken zenci insanlar o bölgede yaygın olarak görülebilmekteymiş aslında. Filmin çekildiği bölgede,Amelie'nin çalıştığı işle kirasını ödeyebilmesi imkansızmış aslında.Filmde yaratılmaya çalışılan Post-Modern Paris mahalle yaşantısı abartıya kaçmışmış aslında.Gerçekten de film boyu, içinizde burası neresi, buralarda gidip bir yaşamak lazım soruları ve dürtüleri belirmiyor değil.Filmin fantastik bir film olduğunu ve kurgunun o mekanda gerçekleştirilmesinin nedeninin sadece filmden dolayı olduğunu aklınız bir köşesine not edin.

İzlemenizi tavsiye ederim.
Saygılarımla,
Mustafa KEREM.
Amelie
filme 10 verdi
4 yorum
(@)
Filmin en cok hoşuma giden kısmı muzikleri olmustu. Muzikleri cikarsak sanki geriye cok bir sey kalmayacak gibi geliyor :)
12.01.16 beğen cevap
Mustafa Kerem (@mustafakerem)
Filmin müzikleri gerçekten benim de hoşuma gitmişti. Sahnelerin ruhunu yansıtan müziklerle film daha da bi güzelleşmiş.
12.01.16 beğen cevap
Enes Tekin (@enestekin)
Çok güzel ve ayrıntılı bir eleştiri olmuş tebrik ederim :) müzikleriyle birlikte süslenen senaryo, oyunculuk ve mekan tasarımı filme çok güzel bir hava katmış. Görüntü kalitesinden bahsetmiyorum bile. Çok güzel bir filmdi. Aynı teknikle çekilmiş olan Cesaretin Var mı aşka'yı da öneririm.
12.01.16 beğen cevap
Mustafa Kerem (@mustafakerem)
Teşekkür ederim Enes Bey, tavsiyenizi ajandama not aldım. İnsallah en kisa zamanda izlemeyi planlıyorum.
12.01.16 beğen cevap