up
ara

12 Yıllık Esaret

- 12 Years A Slave (2013)

12 Yıllık Esaret Konusu ve Özeti

12 Yıllık Esaret
1840'lı yıllarda New York'ta müzisyen olan Solomon Northup, özgür ve mutlu bir hayat sürdürmektedir. Bir gün iki adam yüzünden tuzağa düşer ve kaçırılarak bir çiftliğe köle olarak satılır. Özgür yaşamaya alışmış olan Solomon'un hayatı bir anda altüst olur. Sevdiklerine kavuşmak ve özgürlüğünü geri kazanmak için elinden geleni yapacaktır.
Süre: 134 dk
Yapım: 2013 ABD, YeniZelanda
Yönetmen:
Senaryo:
  • Solomon Northup
  • John Ridley
Solomon Northup’ın 1853 yılında yazdığı ve kendi hikayesini anlattığı romanından uyarlanan filmde Northup, ABD’nin kuzeyinde yaşayan özgür bir insan, tanınmış bir keman virtüözüyken kaçırılarak köle yapılması ve geçirdiği kölelik yılları anlatılmaktadır.

İngiliz sinemacı Steve McQueen'in yönetmenliğini ve John Ridley ile birlikte senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Michael Fassbender'ın yanı sıra Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi yıldızlar da yer alıyor.

Film, En İyi Film dalında Oscar Ödülü kazanırken, Lupita Nyong'o da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı'nı kazandı.
12 Yıllık Esaret filmi 2013 Yılının En İyi Sinema Filmleri listesinde yer almaktadır.
OkurDüşünür

OkurDüşünür

@okurdusunur

Beyazların siyahileri nasıl ezdiğini, köle sisteminin ne kadar sert olduğunu anlatan bir film. İnsanların dinleri, ırkları, renklerinin nasıl olur da birbirinden üstün olduğu düşünülebilir.Öyle ki film de zencileri köle saydıkları için okuma yazma dahi öğrenmeleri istemiyorlar.Tüm yaşamlarını elinden alıp fazlasını bilmelerini istemiyorlar, kaçmalarından korktukları için. Sağlık sosyoloji dersinden hatırladığıma göre 19.yy da Abd'de sadece zencilerde görülen kaçma hastalığı adında bir hastalık varmış ve bu hastalığın tedavisi de kırpaç cezasıymış! Beyazlar kendi yaptıklarını meşru göstermek için tıp ile el ele verip hastalık üretmiş. Filmi izledikten sonra daha iyi anladım. Herkesin izleyip bir şeyler öğrenebileceği bir film.
12 Yıllık Esaret
filme 9 verdi
0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

1841’de New York’ta özgürce yaşayan, kendini müziğe adamış, evli, çocuklu, kendi halinde bir adam Solomon. Birilerinin, bu adamın özgür yaşamasını sindiremeyişi yüzünden, Solomon Northup’ın hayatı altüst oluyor. Solomon’ın hikayesi gerçek. Gerçek olduğu için insanın üzerinde daha ağır bir etki bırakıyor film.12 yıllık esaretinden sonra yazdığı kitabın uyarlamasını izliyoruz esasında.

Kaybettikleri arkadaşlarını toprağa verirken hep beraber söyledikleri Roll Jordan Roll, içlerindeki isyanı, dışarıya bırakışlarını seyretmek unutulmaz sahneler arasına kolayca giriyor.
12 Yıllık Esaret
filme 8 verdi
0 yorum
İZLENECEK FİLMLERDEN
" Ben hayatta kalmak istemiyorum. Ben yaşamak istiyorum. "

Filmin unutamadığım repliklerindendir bu diyalog " Ben hayatta kalmak istemiyorum. Ben yaşamak istiyorum. " Film yaşanmış bir hikâyeden uyarlanmış. İnsan hayatının bir anda nasıl değişebileceği, esareti ve umudu etkileyici bir üslûb ile anlatan Kitap tadında bir film .. tavsiye ederim
12 Yıllık Esaret
filme 6 verdi
0 yorum
.. Bir zamanlar gerçekten de böyle şeyler yaşanmış olması çok çok üzücü.. Şu anda filmin ne kadar iyi çekildiği, başrol oyuncusunun ne kadar iyi oynadığı, filmin başarısı, oskarı hiç umrumda değil. Kaçmayı başaramayıp özgürlüklerini alamayanların, hayatı hiç yaşayamamış olması gerçekten utandırıcı.. Çok şükür artık ırkçı düşünen, daha doğrusu düşünmek istemeyen insanlar yok...
12 Yıllık Esaret
filme 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yeni Kelime ôğrenirsen 100 kamçı
Nasıl yanı? Abrahom Lincon 16.başkan bundan önce o 15 kişi nasıl insandı , bi ırk bi ırka nasıl üstün olabilir ayırıcı yanı ne? , o sırtlarındaki kırbaç izleri aklımdan gitmeyecek , 12 yıl boyunca ismini kullanmamış bir adam , değil ismini insan duygularını kaybeder , nasıl gerçekten nasıldı , anlamakta zorluk çekıyorum nasil bu kadar acımasız , vicdansız oluyorlar , Türkler katliam yapti diye (yapilmadiği halde) neden zencilerden kimse bahsetmiyor , hala kapatlmaya calisiliyor? Filmde replik yok , gerekte yoktu , böyle bir durumu hangi replik anlatabilir ki? Abraham Lincon sana selam olsun.
12 Yıllık Esaret
filme 8 verdi
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Platt, uyanık mısın?
+ Evet.
– Bir ricam var. Bir iyi niyet göstergesi. Hanımefendiden sakladım.
+ Geri ver.
– O senin Platt.
+ Ne için?
– Tek dileğim canımı alman. Beni bataklığın kenarına götürmeni sandalla götürüp beni suya daldırmanı istiyorum ta ki ruhum bedenimden ayrılana dek. Sonra beni ıssız bir yere göm.
+ Öyle bir şey yapmayacağım. Söylediğin o korkunç ayrıntılar…
– Bunların üstünde çok düşündüm.
+ Melankoliden başka bir şey değil bu. Böyle bir umutsuzluğa nasıl düşebilirsin?
– Nasıl olur da anlamazsın? Huzurum yok şu hayatımda. Sen bana merhamet etmezsen, yalvaracağım.
12 Yıllık Esaret
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mehmet Zeki Korkusuz

Mehmet Zeki Korkusuz

@mehmetzekikorkusuz

12 Yıllık Esaret
+Küçük kız ne kadar? Ona ihtiyacınız yok, o kadar küçük biri size kazanç sağlamaz zaten.
-Ah, hayır, hayır, hayır. Kızı satamam, ondan çok fazla para kazanabilirim. O eşsiz bir güzellik, ender rastlanacak türde biri. Burda senin o kalın dudaklı inatçı pamuk toplayan zencilerinden bulunmaz.
+Kız, o kadının çocuğu. Zerre kadar duygu yok mu sende?
-Benim duygusallığım paranın ne kadar olduğuna göre değişir.
12 Yıllık Esaret
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Pekâlâ yeni gelen zenciler, sizin göreviniz kesme işlemi olacak. Gayet basit! Bıçaklarınızı alıp kamışları tutacak ve onlara şarkı söylettireceksiniz. Onları keseceksiniz. Üstlerini kesecek, saplarını temizleyeceksiniz. Tekrar dikilmesi için de yığına atacaksınız. Bu kamışlar üzerinize atlayıp sizi ısırmaz, o yüzden korkak olmayın. İşe koyulun bakalım, hadi.
12 Yıllık Esaret
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

– Benim adım… Benim adım Solomon Northup. Ben özgür bir adamım. Saratoga, New York’ta yaşıyorum. Eşim ve çocuklarım da tıpkı benim gibi özgürler. Ve sizin beni bu şekilde alıkoymaya hakkınız yok.
+ Sen özgür falan değilsin.
– Size yemin ederim ki özgürlüğüm üzerine yemin ederim ki bu yanlışı size kanıtlayacağım.
12 Yıllık Esaret
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
katilinellerinde

katilinellerinde

@katilinellerinde

/ Daha birkaç gün önce ailemle birlikte evimdeydim. Şimdi bana bunların hepsini kaybettiğimi söylüyorsun.
- Hayatta kalmak istiyorsan kimseye kim olduğunu söyleme
/ "Ben hayatta kalmak istemiyorum. Ben yaşamak istiyorum."
12 Yıllık Esaret
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
6
FİLM
2013 Yılının En İyi Sinema Filmleri
Para Avcısı, 12 Yıllık Esaret, Muhteşem Gatsby, Zincirsiz ve daha fazlası... 2013 yılında vizyona giren en iyi 2013 filmleri ...
68
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Oscar Ödüllü Filmler
Akademi Ödülleri tarihi boyunca en iyi film dalında Oscar ödülü kazanmış olan, mutlaka izlenmesi gereken Oscar ödüllü filmler...
24
FİLM
Bol Ödüllü Filmler
Ödüllere doymayan, birçok ulusal ve evrensel ödüle layık görülmüş olan bol ödüllü filmler bu listede. Lütfen en az 2 ödül kaz...
17
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Brad Pitt Filmleri
Yakışıklı oyuncular listesinde zirveyi uzun süre kimseye kaptırmamış olan ve pek çok başarılı filmde rol alan ABD'li oyuncu B...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
Selim Akif

Selim Akif

@acupofcoffee

12 Yıllık Esaret. paylaşım fotoğrafı
12 Yıllık Esaret.
Bu dialog çok enteresan.
İnsanlar yaşıyor mu?
Yoksa hayatta mı kalıyor?
Çok düşündüm bu sahne için. Taşları yerine oturtan bir dialog.
12 Yıllık Esaret
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.9/10
234 oy
Sence kaç puan almalı?
0