up
ara

Skyfall

(2012)

Skyfall Konusu ve Özeti

Skyfall
Bond'un geçmişiyle yüzleşen M'e karşı sadakati teste tabi kalır. MI6 merkezine yapılan terörist saldırı sonucunda Bond her ne pahasına olursa olsun suçluların peşinden gidecektir.
Süre: 143 dk
Yapım: 2012 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Ian Fleming
  • John Logan
  • Neal Purvis
  • Robert Wade
Bond’un M’e karşı sadakati sınanacaktır, çünkü M geçmişiyle yüzleşmeye başlar. MI6 saldırıya uğrayınca, kişisel bedeli ne olursa olsun 007’nin tehdidi bulup yok etmesi gerekecektir.

İngilizce Açıklama
When Bond's latest assignment goes gravely wrong and agents around the world are exposed, MI6 is attacked forcing M to relocate the agency. These events cause her authority and position to be challenged by Gareth Mallory (Ralph Fiennes), the new Chairman of the Intelligence and Security Committee. With MI6 now compromised from both inside and out, M is left with one ally she can trust: Bond. 007 takes to the shadows - aided only by field agent, Eve (Naomie Harris) - following a trail to the mysterious Silva (Javier Bardem), whose lethal and hidden motives have yet to reveal themselves.
Skyfall filmi Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri listesinde yer almaktadır.
Hakan

Hakan

@alvarez

Haliç'in dibindeki altınları çıkarsaz var ya ohoo
O Adele’e bülbül öte.

Bu filmi yorumlamaya bunu yazmadan başlasam bir şeyler eksik kalırdı. Yazdım. Devam ediyorum.

Bond filmlerinin hastasıyım, hepsini izledim, hepsi de bende var, zaman zaman canımın sıkkın olduğunda çıkarıp izlerim. Bazen Dr. No olur, bazen Golden Eye, bazen de o adını bile hatırlamak istemediğim Bond’un tek filmlik macerası. Hatta Peter Sellers’ın Bond’u oynadığı film bile süperseldir. Bond’un kızları, müziği, maceraları candır. (İngiliz ajanı bu, yakalım!)

Skyfall, enteresan bir Bond filmi. Bir kısmı Türkiye’de çekildi, malum. (Adam sanki sınavda sorulan soruya ne yazacağını bilemiyor da lafı dolandırıyor gibi gelmedi mi sana da abi?) Höyt! Yok öyle bir şey. Bir şeye değinmeye çalışıyoruz burada şıpoyler vermeden, iblis! Öncelikle İstanbul'da çekilen ilk Bond filmi bu değil, cahil pislik. Çok uzun zaman önce, soğuk savaş döneminde hakiki Ceymiz Abimiz Şan Kanıri gelmişti bu coğrafyaya. From Russia With Love.

Neyse.

Adamlar Daniel Craig’ten ve asıl ekipten önce gelip deneme çekimleri yaptılar. Milyon dolar bütçeleri duyardık hep, tamam da bu paralar nerelere nasıl harcanıyor bilmezdik. Böyle mi harcanıyormuş o paralar? Adamlar Kapalıçarşı’nın tepesinde, Sirkeci garında deneme çekimi yaptı ya la. “Hmm ışık oradan olsa daha iyi, Denyıl abimiz akşam güneşinde daha bir sarı pipi görünümü verir” falan, bildiğin çöpe gitmelik film çektiler burada dublörlerle.

Sonra hakiki Ceymis Bond geldi tabi. Nasıl hakikiyse. Bu sarışın Bond’a alışamadım ben. James Bond’un sarışın olması Daniel Craig’le başladı, ileride belki zenci de olabilir, kim bilir? (Irkçı pislik köpek!)

Bu arada M’in kadın olması da Pierce Brosnan dönemindeydi, sonra bozmadılar bu geleneği. Judi Dench gibi bir aktrist bulsam ben de bozmazdım zaten. Kadınlar kadınlarımız. Evet. Devam edelim.

Film güzel. Bond filmleri niye kötü adam olarak o dönem Avrupa’nın sivrilmiş aktörlerini seçiyor acaba? Javier Bardem, Mads Mikkelsen, Christoph Waltz, Mathieu Amalric. Nereye kadar sömüreceksin Evropa sinemasını sayın Bond? Kınıyoruz seni!

Özetle filme yer kalmadı, iyi bir inceleme çok uzamayan ve de çabuk biten bir incelemedir şiarına uygun olarak incelememizi burada keserken, yapımda yayında emeği geçen herkeşlere teşekkür eder, bir sonraki incelememizde buluşmak üzere esenlikler dileriz.
Skyfall
filme puan vermedi
1 yorum
Nil (@nill)
Benim de şarkısını en çok beğendiğim ceymis bond filmi bu oldu sayın yazar. Gerçi ben Bond filmlerinin sadece şarkılarını beğendim he :) Adele'in önlenemez yükselişinde benim için büyük bir şarkıdır bu skyfall şarkısı da. Onun da linkini ben paylaşayım bari :) https://www.youtube.com/watch?v=q-gLRp5bSpw
08.03.17 beğen cevap
Psikolog : Aklına gelen ilk kelimeyi söyle. Mesela ben gün diyeceğim ve sen de…
James Bond: …boşa geçti.
P: Pekala. Silah.
J: Vurmak.
P: Ajan.
J: Provokatör.
P: Kadın.
J: Kışkırtıcı.
P: Kalp.
J: Hedef.
P: Kuş.
J Gökyüzü.
P: M.
J: Kaltak.
P: Güneş ışığı.
J Yüzmek.
P Ay ışığı.
J: Dans.
P: Cinayet.
J: İşim.
P: Ülke.
J: İngiltere.
P: Skyfall… [Bond duraksar] Skyfall..?
J: Tamamdır.
Skyfall
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Q: Walther PPK/S, 9mm kısa namlulu. Kabzasında deri temaslı bir mikro sensör var. Avuç içi izine göre şifrelendi. Sadece sen ateşleyebilirsin. Rastgele bir ölüm makinasından çok şahsi bir duruşu simgeliyor.
Skyfall
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kincade: Kiminle savaşıyoruz?
James Bond: Biz diye bir şey yok Kincade. Bu senin savaşın değil.
Kincade: Beni durdurmaya çalışsana seni kendini beğenmiş velet.
Skyfall
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Raoul Silva: Senin hazır olmadığını ve muhtemelen de öleceğini bilerek bana yollamış. Annecik çok kötüymüş.
Skyfall
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Raoul Silva: Her şeyin bir ilki vardır. Evet.
James Bond: İlk defa başıma geldiğini nereden biliyorsun?
Skyfall
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
256
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Seri Filmler
Birden fazla filmden oluşan, yeni filminin çıkmasını dört gözle beklediğimiz, hepsi olmasa da birçoğu kitap uyarlaması olan e...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
41
FİLM
Türkiye'de Çekilmiş Yabancı Filmler
Bir veya birden fazla sahnesinin Türkiye'nin şehirlerinden birinde çekilmiş olan yabancı filmleri bu listede paylaşıyoruz....
8.2/10
116 oy
Sence kaç puan almalı?
0