up
ara

Kelebeğin Rüyası

(2013)

Kelebeğin Rüyası Konusu ve Özeti

Kelebeğin Rüyası
Kelebeğin Rüyası, gerçekte yaşanmış bir hikayeden yola çıkarak, Zonguldak'ta yaşayan ve verem hastalığı ile mücadele eden iki genç şairin hayatını anlatmaktadır.
Süre: 138 dk
Yapım: 2013 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Yılmaz Erdoğan
(bkz:532)’ın gerçekte yaşanmış bir hikayeden yola çıkarak kurguladığı filmde iki yakın arkadaş olan Muzaffer Tayyip Uslu’yu Kıvanç Tatlıtuğ, Rüştü Onur’u ise Mert Fırat canlandırmaktadır.

Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, Zonguldak’ta yaşayan edebiyata ve şiire ilgi duyan iki genç arkadaştır. Belediye Başkanının kızı Suzan Zonguldak’a gelip Rüştü ve Muzaffer ile arkadaş olur. 1940’lı yıllarda salgın olan verem hastalığına yakalanan iki arkadaşı zor günler beklemektedir.

Çekimleri Zonguldak ve İstanbul'da yapılan (bkz:1538)'nın yapımcılığı BKM'ye ait.

“Bir güzele güzelliğini hatırlatmak isterdim, aynalardan evvel…” dizesiyle bilinen Muzaffer Tayyip Uslu kimdir?

Muzaffer Tayyip Uslu, 1922’de İstanbul’da doğdu. Zonguldak’ta devam ettiği lisede Behçet Necatigil’in öğrencisi oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni kazandı, fakat fakirlik ve verem hastalığından dolayı üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kaldı. 1946 yılında vereme yenik düşerek hayatını kaybetti.

İtiraf adlı şiiri ile akıllarda kalan Rüştü Onur kimdir?

Rüştü Onur, 1920 yılında Devrek’te doğdu. Babası bir köy öğretmenidir. Lise eğitimini arkadaşı Muzaffer ile aynı okulda tamamladı. Ereğli Kömür İşletmeleri’nde Maliye Varidat Memuru olarak çalıştı. Verem hastalığı kötüye gidince tedavi amacıyla Heybeliada’daki Senatoryum’a götürüldü. Orada tifo tedavisi gören Mediha ile nişanlandı. 1942 yılında nişanlısını kaybeden şair aynı yıl verem hastalığından dolayı yaşamını yitirdi.
Kelebeğin Rüyası filmi Arkadaşlık - Dostluk Temalı Filmler listesinde yer almaktadır.
zeliha bozkurt

zeliha bozkurt

@zelihabozkurt

Mert Fırat'ın oyunculuğunu konuşturduğu, Belçin Bilgin'in ise bir o kadar eğreti durduğu filmdir. Belçin Bilgin'in oyuncluğuna rağmen güzel bir filmdi. Beklentiniz çok yüksek olmasın gene de.
Kelebeğin Rüyası
filme 7 verdi
10 beğen · 0 yorum
Kübra Aygün

Kübra Aygün

@kubraaygun

Türklerin yaptığı sayılı güzel çalışmadan diyebilirim. Kaybolan sanatçılarımızı anmak ve güzel kalemlerle tanışmamızı sağlamak için ortaya konmuş enfes film. Kıvanç Tatlıtuğ'un performansı harika. Bir saniye olsun bu filmin gerçekten yaşanmış olduğunu düşününce insanın tüyleri ürperiyor. İnce bir yürekten çıkan sağlam yapıt. Muzaffer, Rüştü ve Behçet'e tekrar tekrar hayran bırakıyor insanı. Filmin sonunda dilinizde bir sürü küfür yuva yapıyor, dışarı atamıyorsunuz bir türlü. Aynı şu dizelerdeki gibi;
Önce öksürüverdim
öksürüverdim hafiften,
derken ağzımdan kan geldi
bir ikindi üstü durup dururken.

Meseleyi o saat anladım
anladım ama, iş işten geçmiş ola
şöyle bir etrafıma baktım
baktım ki, yaşamak güzeldi hâlâ.

Mesela gökyüzü
maviydi alabildiğine
insanlar dalıp gitmişti
kendi âlemine


Muzaffer Tayyip Uslu
Kelebeğin Rüyası
filme 10 verdi
10 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

MUHTEŞEM
Duygu seli yaşadığım, aynı zamanda da etkisinden çıkamayıp filmin etkileyici senaryosunu düşünerek geçmişti tam bir haftam. Oyuncu kadrosu uyumluydu ve rolleri oldukça gerçekçi bir biçimde yansıtmışlardı oyuncular izleyicilere. Tekrar tekrar izlesem bile doyamayacağım bir duygu yüküne sahip sayılı filmlerden. Halen izlemeyip de izlemek isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Duygu seline kapılacaksınız kesinlikle... Şimdiden iyi seyirler. :) Filmde emeği geçen oyunculara, senariste, yönetmene ve daha unuttuğum bütün emek sarf edenlere sonsuz teşekkürler...
Kelebeğin Rüyası
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Ahmet Sağlam

Ahmet Sağlam

@ahmetsaglam

Şiir gibiydi
Kelebeğin Rüyası!
Şiir gibi bir şey. Bir filmlik zamanda insanın içinden onlarca şiir geçer mi? Birazcık şair olaydım, birazcık aşık olaydım, birazcık verem olaydım, birazcık... diyesi geliyor insanın.
Yılmaz Erdoğan komediyi bıraksın. Bunun gibi birkaç film daha çekse kaybedeceklerimize değer.
Kelebeğin Rüyası
filme puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967

Şiire Bulanmış Drama
İçinde Rüştü Onur'un olduğu bir filmi izleme şerefine yeni nail oldum. Bunun temel sebebi, hayranlıkla takip ettiğim (üstelik garip akımını içselleştirememiş birinin hayranlığıyla) bir şairin, zihnimdeki ideal koşullardan arındırılıp bana sunulacak olmasıydı. Nitekim film, tam da bunu yaptı. Ancak bunu yaparken Rüştü Onur'a ve Muzaffer Uslu'ya duyulan saygı duruşu, filmin bana hitab etmesini sağlayan yegane unsur oldu. İki şairin dram dolu hayatına atılan kısacık bir bakış bile, bendeki şiir sevdasını okşamayı başardı. Gönlüm bu filmin, Andrey Tarkovski gibi şiirsel bir üslupla aktarılabilmesinden yana olsa da kabul edelim ne Yılmaz Erdoğan'ın yönetmenlik becerisi bu kadar gelişmiş ne de Türkiye sinema anlayışı bu kadar derin. Bu demek değil ki filmin yönetmenliği kötü. Aksine Yılmaz Erdoğan'dan beklemediğim ölçüde derin. Filmin görüntü yönetmenliğini kim yapmış bilmiyorum ama çok güzel bir iş ortaya koymuş. Hikayenin anlatılış biçmi, filmin temposu, drama/mizah dengesi çok iyi oturtulmuş. Bazı noktalarda diyaloglar pek iç açıcı gelmediyse de bana, genele baktığımda gayet iyiydi. Film hakkımda en ufak bir inceleme/eleştri takip etmediğim ve sinemanın teknik diline hakim olmadığım için hepsi benim öznel yorumlarım. Kim bilir belki de film Türk dinema tarihinin en kötü filmiydi ama benim Rüştü Onur sevdam gözümü kör etti. Artık kararı izleyenler versin.
Kelebeğin Rüyası
filme 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
İmge Derin

İmge Derin

@belkibirazflu

Yetişir ki insan ölmesin, akşamları uyuyup sabahları uyansın. Ve saçları dağılsın rüzgârda, yetişir. Kapalı duran penceremden odama giren sabah güneşi günaydın diyor. Sandalyenin sırtında ceketim, dün gece olup bitenleri unutmuş uzun etme diyor işte. Peşinden lafa karışıyor pencere günaydın Muzaffer Bey diyor, sokaklar seni bekliyor. Sokaklar beni bekliyormuş, günaydın.
Kelebeğin Rüyası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Kız şiirden anlıyorsa beni şeçer.
Anlamıyorsa zaten senin olur.

Rüştü Onur
Kelebeğin Rüyası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Furkan Karakaş

Furkan Karakaş

@furkankarakas19

Diyecekler ki arkamdan
Ben öldükten sonra
O, yalnız şiir yazardı
Ve yağmurlu gecelerde
Elleri cebinde gezerdi
Yazık diyecek
Hatıra defterimi okuyan
Ne talihsiz adammış
İmanı gevremiş parasızlıktan…
Kelebeğin Rüyası
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Mehmet Hamzakadı

Mehmet Hamzakadı

@mehmethamzakadi

Suzan: Maden nasıl bir yer indiniz mi hiç?
Rüştü: Ben orada çalışıyorum.
Suzan: O kadar çok görmek istiyorum ki orayı.
Muzaffer: Kızlara göre bir yer değil... Daha doğrusu insana göre bir yer değil.
Kelebeğin Rüyası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
S.

S.

@siiravcisi

"Günün birinde ermiş, rüyasında kelebek olduğunu görmüş. Uyandığında kafası karışmış. Kendi kendine şöyle demiş: ‘Ben mi rüyamda kelebek olduğumu gördüm yoksa kelebek mi rüyasında ben olduğunu gördü?"
Kelebeğin Rüyası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
34
FİLM
Arkadaşlık - Dostluk Temalı Filmler
İzlerken en yakın arkadaşınızı anacağınız ve onun da izlemesini isteyeceğiniz en iyi arkadaşlık - dostluk temalı filmler list...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
159
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, bazen güldüren bazen hüzünlendiren, hafızalarımıza kazınmış unutulmaz Türk filmleri listel...
42
FİLM
İzlediğinize Pişman Olacağınız Ömürden Çalan Filmler
İzledikten sonra kendinize hiçbir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir filme ayırsaydım demenize sebep olan...
70
FİLM
Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler
Sernaryoları, gerçek hayatta yaşanan hikayelerden esinlenilerek yazılan, gerçek olaylarla kurgu karakterleri harmanlayan en i...
Murat Özcan

Murat Özcan

@muratozcann

 paylaşım fotoğrafı
- Neden kötü davrandın?
+ İnsanoğlu hocam, iyi davranınca çabuk unutuyor.

(Kelebeğin Rüyası, 2013)
Kelebeğin Rüyası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Mustafa

Mustafa

@mustafac

Sen çok güzelsin, sebepsiz de gülebilirsin..  paylaşım fotoğrafı
Sen çok güzelsin, sebepsiz de gülebilirsin..
Bir ermiş bir gün rüyasında bir kelebek olduğunu görmüş. Uyanınca kafası çok karışmış. Ben mi rüyamda kelebek oldum, yoksa bir kelebek şu anda rüyasında ben olduğunu mu görüyor diye düşünmüş..
Kelebeğin Rüyası
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon

@

 paylaşım fotoğrafı
Kelebeğin Rüyası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon

@

 paylaşım fotoğrafı
EK 1
Bir sevda siiri - M.Tayyip Uslu 27.05.18
Kelebeğin Rüyası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.1/10
408 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
1976
1982
1970
2010
2012