up
ara

Çanakkale 1915

(2012)

Çanakkale 1915 Konusu ve Özeti

Çanakkale 1915
Çanakkale 1915 filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 138 dk
Yapım: 2012 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
Çanakkale 1915 filmi Politika, Entrika ve Savaş Filmleri listesinde yer almaktadır.
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Türk sinema tarihinin Eşkiya'dan sonra çekilmiş en iyi filmidir. Tanıtımda Turgut yazılmış ancak bunun bir saygısızlık olduğunu düşünüyorum, düzeltilirse sevinirim. Turgut Özakman'ın kitabından uyarlanarak yapılan filmde Çanakkale, şu ana dek Türk yapımı ne kadar Çanakkale filmi varsa hepsinin üzerindedir. Seyit Ali Çabuk'u canlandıran Ufuk Bayraktar'ın, Bigalı Mehmet Çavuş'u canlandıran Şevket Çoruh'un oyunculukları görülmeye değerdir. Rutkay Aziz'den sonra çok başarılı bulduğum bir de Mustafa Kemal Paşa canlandırması var. Filmde dikkat ettiğim bir husus da, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal'in at sırtında, fonda Mehter Marşı çalarken görülmesidir. Askerlik şubesinde sıraya giren Anadolu insanının, Çanakkale'de bir destan yazıldığını duyarak kuyruğa girmesi, İstanbul'daki bir caminin mahyasında görülen "Çanakkale Geçilmez" yazısı film esnasında duygulandıran sahnelerdendir. Bir arkadaşım bu sahnelerden birinde ağlamamak için sinema salonunda ayağa kalkarak isyan etti.

Fetih 1453 gibi altından kalkamayacağı sahneleri çekme gayretine girişilmemiş. Öyle havada kalan bir sahne görmedim. Gören olursa da muhakkak okumak isterim.

Bir sahnesi için buradan buyurabilirsiniz; https://www.youtube.com/watch?v=anFxprnIWug
Çanakkale 1915
filme 10 verdi
0 yorum
26
FİLM
Politika, Entrika ve Savaş Filmleri
Politikanın, entrikaların ve savaş zamanlarının insan hayatı üzerinde bıraktıkları etkiyi yansıtan filmler listelenmektedir....
8.6/10
25 oy
Sence kaç puan almalı?
0