up
ara

The Fifth Wave

5. Dalga - The 5th Wave (2016)

The Fifth Wave Konusu ve Özeti

The Fifth Wave
Uzaylıların dünyaya saldırısından sonra, bu saldırılan sağ kurtulan bir ablanın ve kaybolan kardeşini uzaylı olabileceği ihtimali olan başka bir çocuk ile aramasının hikayesi anlatmaktadır.
Süre: 112 dk
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Rick Yancey
  • Akiva Goldsman
  • Susannah Grant
  • Jeff Pinkner
The Fifth Wave Filmi Hakkında Genel Bilgiler

Rick Yancey’in The 5th Wave isimli bilim kurgu kitabından beyazperdeye uyarlanan The Fifth Wave filminin yönetmenliğini Britanya Bağımsız Film Ödülü adaylığı olan J Blakeson yapmıştır. Oyuncular arasında ise 2004 yılında film kariyerine başlayan Chloë Grace Moretz, Alex Roe gibi isimlerde yer alıyor.

The Fifth Wave Filminin Konusu

Bir gün dünya Others olarak adlandırılan uzaylılar tarafından 5 dalgalık bir saldırı düzenlenmiştir.
İlk dört dalga dünyayı yerle bir etmiştir. Birinci dalga saldırısında tüm dünyanın elektrikleri kesilmiştir. İkinci büyük dalga ile tsunamiler gerçekleşerek dünya yok olmaya devam etmiştir. Üçüncü büyük dalga ise hastalıklarla beraber gelmiştir. Salgın hastalıklarla mücadele başlamasından sonra insan ölümleri devam etmiştir.
Dördüncü dalga ile uzaylılar yer yüzüne inmeye başlamıştır. Yalnız uzaylılar yeryüzünde insan gibi görünerek iniyordur. Bu yaratıklar ise geride kalan insanları bir bir yok etmek için yeryüzündedir. Yaşamak için mücadele eden insanların bu varlıklar yüzünden, karşılarındakilerine güvenmeleri olanaksız hale gelmiştir.
On altı yaşında genç bir kız olan Cassie bu dalgalardan sağ kurtulmayı başarmıştır. Yalnız bir sorunu vardır. Kardeşi Sammy, bu dalgaların arasında kaybolmuştur. Cassie ise kardeşini bulmak ve kurtarmak için çabalamaktadır. Kardeşini ararken Evan ile tanışır. Evan’ın uzaylı olup olmadığından emin değildir. Yine de kardeşini kurtarmak için ona güvenmek zorundadır.
The Fifth Wave filmi Kaçırılmaması Gereken En iyi 2016 filmleri listesinde yer almaktadır.
Lola

Lola

@lola

Hepsi aynı
Artık şu tarz film çekmekten vazgeçmeliler. Yine dünyanın sonu yine olaya amerikalılar el atıyor vs. şeyler. Yani sinema da izlemeye değmez. Evinizin konforunda izlemeniz daha mantıklı.
The Fifth Wave
filme puan vermedi
5 beğen · 0 yorum
Kitabını okumadım bilemem fakat filmi pek beğenemedim, sanırım kitabı işlemeye çalışırken konudan konuya zıpladılar ve her şey bir anda oldu. Film de konunun yarısında bitti zaten. Eğer evde gerçekten çok sıkılır da dünya üzerinde izlenecek başka film kalmazsa izlenebilecek bir film :)
The Fifth Wave
filme puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
gokhan akciyer

gokhan akciyer

@gokhanakciyer

olmuyorsa zorlamayın
düşük bütçeli uzaylı filmi aslında uzaylı yok hepsi dünyalı eee zaten biz de uzaylıyız konu sıfır bütçe sıfır
The Fifth Wave
filme 4 verdi
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Gerek Yok
İzlemeye değmez, gereksiz bir film. Klasik dünyanın sonu ve Amerika'lılar tarafından kurtuluşu ve amerikan milliyetçiliği vs.
The Fifth Wave
filme puan vermedi
1 beğen · 2 yorum
aybike dönmez (@aybikedonmez)
Filmi izlediniz mi bilmiyorum ama kurtaran bir taraf yok :) Hele kurtulan hiç yok :) Ayrıca filmde ciddi bir ırkçılık ve militarizm ve şiddet karşıtlığıvar tabii kitaplarında bu çok bariz.Karakter Cassie birini öldürdüğü için filmin başında suçluluk duyuyor.Çocukların asker yetiştirilip beyinleri yıkanarak asker olarak kendi halkını öldürmeleri isteniyor.Askeri erki ana karakter Cassie,Ben düşman olarak görüyor. Ve filmin sonunda da sadece kahramanımız kardeşini kurtarabiliyor.Bir sürü çocuk uçakla bilinmeyen bir yere götürülüyor.Ben burada Amarikan milliyetçiliği ve dünyayı kurtaran birilerini göremedim :)
05.05.16 beğen cevap
Cerenis (@defacto)
Amerikan filmlerinde Amerikayı kurtarmak dünyayı kurtarmakla aynı anlama gelir.
05.05.16 beğen cevap
aybike dönmez

aybike dönmez

@aybikedonmez

Böyle mükemmel bir kitaba nasıl bu kadar duygusuz ruhsuz bir film çekebildiler anlamıyorum.Vasat bir macera filmi havasında.Başroldek kızımızın aman güzelliği bozulmasın diye film boyunca parıl parıl saçlarla koşturdu durduYüzüne arada biraz kara yaptılar o kadar.Dünya batmış bitmiş temiz su bulmak mucize ama karakterimiz pırıl pırıl :).Kitaptaki esas karizmatik karakterlerden biri olan Hileci 'yi burada yine başroldeki kızdan rol çalmasın diye (kitapta özellikle 2. kitap da ana karakterden bile ön planda) o kadar çirkin bir kız koymuşlar ki şok oldum.Hele filmin başlarında Uzay gemisinin gökte ilk görüldüğü sahnede resmen güldüm.Cassie'nin mahallesi kadar minnacıcık :) Bence kitabın ruhuna resmen hakaret olan bir filmdi hem de her yönüyle.Daha değinmediğim neler var :)
The Fifth Wave
filme 5 verdi
1 beğen · 0 yorum
28
FİLM
Kaçırılmaması Gereken En iyi 2016 filmleri
En beğendiğimiz ve herkes izlemeli dediğimiz 2016 filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece 2016'da vizyona giren fil...
6.5/10
45 oy
Sence kaç puan almalı?
0