up
ara

Kar Küreyici

- Snowpiercer (2013)

Kar Küreyici Konusu ve Özeti

Kar Küreyici
Ters giden bir iklim değişikliği deneyinden sonra dünyadaki hayat sona ermiştir. Şanslı olan bir avuç insan ise durmadan dünyayı dolaşan bir trende yaşamaktadır. Trende uygulanan sınıf ayrımı ise kısa süre sonra ayaklanmaya sebep olur.
Süre: 109 dk
Yapım: 2013 ABD, GüneyKore, Fransa
Yönetmen:
Senaryo:
  • Joon-ho Bong
  • Kelly Masterson
  • Jacques Lob
  • Benjamin Legrand
  • Jean-Marc Rochette
2031 yılında, küresel ısınmayı durdurmak üzere yapılan bir deney yanlış gitmiş ve dünya yeniden buzul çağına dönmüştür. Bu felaketten geride kalan az sayıda insan, Snowpiercer adı verilen bir trende yaşamak zorunda kalmıştır. Ancak trendeki insanlar yöneten ve yönetilen kesim olarak ikiye ayrılmıştır. Sürekli ezilen arka vagon halkı, artık bu duruma bir son vermek istemektedir.

Güney Koreli ünlü yönetmen Joon-ho Bong'un ilk İngilizce film denemesi olan Snowpiercer'da çok iyi bir oyuncu kadrosu bizleri bekliyor. Captain America filminden hatırladığımız Chris Evans'ın başrolde olduğu filmde Allison Pill ve Jamie Bell gibi genç oyuncuların yanı sıra, John Hurt, Tilda Swinton, Ed Harris gibi Hollywood'un usta isimleri de yer alıyor.

Filmin 2013 yılında ABD'de gösterime girmesi bekleniyor.
Kar Küreyici filmi İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri listesinde yer almaktadır.
Nil

Nil

@nill

Ayakkabılar ve şapkalar
Siz ayakkabısınız, ayaklara aitsiniz; onlar şapka, başlara ait. Sizin yeriniz en arka; onların yeri en ön. Onlar gerçek yemek yiyorlar; siz içindekileri öğrendiğinizde açlıktan ölmeye razı olacağınız bir yemek...

Aslında çok da yabancı bir senaryo değil değil mi? Dünya düzeninin tren versiyonu bu film. Durmaksızın seyahat halinde olan bir trende isyan çıkar. Dışarısı ise yine insanoğlu yüzünden buzul çağına dönmüştür. Film boyunca trende siz olsanız ne yapardınız diye düşüneceksiniz ve trende olmakla aslında ölü olmak arasında çok da bir fark olmadığını anlayacaksınız..

Tek mekanda geçen 2 saatlik ama hiç sıkmayan, aksine sinirlerinizi gerip sizi hayretlere düşürecek bir filmdir. Tavsiye ederim.
Kar Küreyici
filme 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Mihrimah Özlem K

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

Dün gece uyuyup,izlemek arasında kalıp kendini farkettirmeden izleten Go Ah Sung'un sevimli suratını mıncırmak isteye isteye bitirdiğim çok daha iyi olabilirmiş diye düşünüp hoşlaştığım film.

2031 yılında küresel ısınma yüzünden dünyadaki tüm ekosistem yok olmuş ve hayatta kalan insanlar devasa bir trende yaşamlarını sürdürmekteler. Fakat bu trende herkes eşit şartlarda değil,alt ve üst sınıflar var .Alt sınıfta yaşayanlar isyan başlatıyorlar ve filmimiz bu şekilde ilerliyor. Aslında kurgu olarak oldukça başarılı bir distopik film.Tilda Swinton için ayrı parantez açmak lazım harika iş çıkarmış.
Kar Küreyici
filme 7 verdi
3 beğen · 0 yorum
Aslıhan

Aslıhan

@aslismaslis

insanlık küreyici.
İzlemeden önce oldu ya bi gelip kim neler yazmış diye geldiniz.
Yolunuza devam edin ve izleyin azizim
Lokomotife kadar gidin.
Bazı filmler vardır, gerçekten olmayan bi' dünya da geçer ama bir de bazı filmler vardır başka bi' dünya da geçiyorum der ama sizin ciğerinizi anlatır. Farklı renge boyar belki hikayeyi ama aynı şeyi anlatır. Sizi sizden iyi tanır, gözlerinizi kapattığınız tüm gerçekleri yüzünüze yüzünüze çarpar.
Filmimiz Hollywood renklerinde bir Güney Kore filmi. Yönetmenimiz Bong Joon Ho isimli bir şahsiyet. Benim izlemek isteyişimin nedeni ise Park Chan-wook idi, yalan yok. Neysem.
Konusu yazmakta her yerde işte.
Küresel ısınma, geride kalanlar bir trende yaşıyor.
Belki de filmi en iyi anlatan, tüm sırları ifşa eden cümle şudur; Dünya bu tren. Biz de insan ırkıyız.
Bütün olay bu işte.
Kusurları olan bir film, yalan yok. Açıkları olan, tökezleyen bir hikaye. Ama bu da netice bi insan ürünü bunları kabul ediyo insan hele ki anlattığı şeyin yanında lafını bile açmak istemiyo.
Şahsım için hikayenin beni en çok sarstığı yerlerden biri ana karakterimiz Curtis'in sonda trene ilk bindiği zamanlarda nasıl hayatta kaldıklarını neler yaptıklarını anlatmasıydı.
Kahretmekte azizim.
Bu filmi sevmediniz mi? Gerçeklerden bu kadar korkmayın canım, hepsi biziz işte. Bundan kaçamayız.
Kabul etmeyişimiz bu hataları bizim olmaktan çıkarmaz.
Neyse, susayım.
Kar Küreyici
filme 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Sonuna kadar heyecanla izlediğim. Son sahnesinde ise " Abi böyle mi biter ya?" diye tepki verdiğim filmdir. Hz. Musa'nın gemisinden esinleme olduğunu düşünüyorum. 21. yüzyılı katarak ancak bu kadar güzel anlatırdı.
Kar Küreyici
filme 8 verdi
2 beğen · 1 yorum
ayşe (@abb)
Hz.Musanın gemisi mi? Hz.Nuhu kastettiniz heralde
20.11.16 beğen cevap
Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Küresel Isınma üzerine kurgulanmış distopik türde bir film.
Doğu ülkelerinden son beş senedir güzel senaryolar çıkıyor, Snowpiercer de bunun örneklerinden birisi. Özellikle Kore ve Hindistan sinemasındaki bazı türlerin dikkat çekmesi, aslında senaryoların kaliteli olmasından kaynaklıyor. Nitekim bu defa da karşımıza Kore - Amerikan ortaklığında güzel bir film çıkmış.

Filmin başrolünde Kaptan Amerika serisinden bildiğimiz Chris Evans var. Ben ilk defa bu adamı Kaptan Amerika dışında bir filmde izledim. Filmin başında anladığımız üzere Küresel Isınma, dünyayı esir almış vaziyette, her yer buzlarla kaplı. Geriye kalan insan türü ise, henüz dünya soğuğa teslim olmadan yapılmış olan devasa bir trende seyahat ediyor. Afetin etkilerinden olumsuz yönde etkilenmemeleri için de sürekli hareket halindeler. Trenin içindeyse tam anlamıyla bir kast sistemi var. Dip vagonda açlık ve sefalet varken, trenin ucuna doğru zevk ve eğlenceye rastlıyorsunuz. Ve tabi bunların hepsini kontrol eden de bir beyin mevcut. Aslında son okuduğum kitaplardan mıdır bilmem, trenin içerisindeki düzende George Orwell'in Okyanusya'sını görmek de mümkün.

İMDB'nin 2014 yılında çekilmiş, Fantastik filmleri sıralamasında ilk 5'te olan film, gelecek hakkında öngörülerde bulunan insanlar açısından oldukça düşündürücü. Böyle bir merakınız varsa muhakkak izlemelisiniz.
Kar Küreyici
filme 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Aslıhan

Aslıhan

@aslismaslis

Kendimden neden nefret ettiğimi biliyor musun? İnsan eti tadı nasıldır biliyorum. Bebeklerin tadı en iyisidir.
Kar Küreyici
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Aslıhan

Aslıhan

@aslismaslis

Hayatı devam ettirmek için yeterli seviyede endişe ve korku duymalıyız. Eğer yoksa bunu icat etmemiz gerekir.
Kar Küreyici
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Aslıhan

Aslıhan

@aslismaslis

Dünya bu tren. Biz de insan ırkıyız.
Kar Küreyici
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
14
FİLM
İdeal Toplumlar Üzerine Kurgulanmış En İyi Ütopya Filmleri
Ütopya filmleri, gerçekte var olmayan ve günümüzde gerçekleşmesi mümkün olamayacak kadar ideal ve kusursuz olan hayali toplum...
427
FİLM
Aksiyon Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Aksiyon Filmleri
Aksiyon film tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerini bu listede topluyoruz. Sen de e...
21
FİLM
Tek Mekanda Geçen ama İzleyiciyi Bunaltmayan Etkileyici Filmler
Sadece bir mekanda çekilmesine rağmen zekice kurgulanmış olan senaryoları sayesinde izleyiciyi sıkıp bunaltmayan sürükleyici ...
27
FİLM
Kış Mevsiminde Geçen Filmler
Kış mevsimine ayrı bir sevgi besleyen izleyicilerin mutlaka izlemesi gereken, bembeyaz karların eşlik ettiği kış filmleri bu ...
23
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Chris Evans filmleri
Daha çok aksiyon filmlerinde rol alan, Captain America, The Avengers, Thor gibi pek çok ünlü filmin başarılı oyuncularından o...
7.6/10
68 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
2006
2009
1998
1974