up
ara
‹ Tüm Kar Küreyici İncelemeleri

Kar Küreyici Filmi İncelemeleri

Harun Bora Tunç

Harun Bora Tunç

@sadaktakipusat

Küresel Isınma üzerine kurgulanmış distopik türde bir film.
Doğu ülkelerinden son beş senedir güzel senaryolar çıkıyor, Snowpiercer de bunun örneklerinden birisi. Özellikle Kore ve Hindistan sinemasındaki bazı türlerin dikkat çekmesi, aslında senaryoların kaliteli olmasından kaynaklıyor. Nitekim bu defa da karşımıza Kore - Amerikan ortaklığında güzel bir film çıkmış.

Filmin başrolünde Kaptan Amerika serisinden bildiğimiz Chris Evans var. Ben ilk defa bu adamı Kaptan Amerika dışında bir filmde izledim. Filmin başında anladığımız üzere Küresel Isınma, dünyayı esir almış vaziyette, her yer buzlarla kaplı. Geriye kalan insan türü ise, henüz dünya soğuğa teslim olmadan yapılmış olan devasa bir trende seyahat ediyor. Afetin etkilerinden olumsuz yönde etkilenmemeleri için de sürekli hareket halindeler. Trenin içindeyse tam anlamıyla bir kast sistemi var. Dip vagonda açlık ve sefalet varken, trenin ucuna doğru zevk ve eğlenceye rastlıyorsunuz. Ve tabi bunların hepsini kontrol eden de bir beyin mevcut. Aslında son okuduğum kitaplardan mıdır bilmem, trenin içerisindeki düzende George Orwell'in Okyanusya'sını görmek de mümkün.

İMDB'nin 2014 yılında çekilmiş, Fantastik filmleri sıralamasında ilk 5'te olan film, gelecek hakkında öngörülerde bulunan insanlar açısından oldukça düşündürücü. Böyle bir merakınız varsa muhakkak izlemelisiniz.
Kar Küreyici
filme 7 verdi
1 beğen · 0 yorum