up
ara
‹ Özgürlük Yolu

Özgürlük Yolu Filmi İncelemeleri

Delfin Eyla

Delfin Eyla

@delfineyla

Hepimizin hayatında en az bir kez düşündüğü o düşünceye hayat vermişti McCandless, o doğaydı, doğa oydu artık. Tüm ilkel benliğiyle yaşamayı tercih etmişti, 21.yüzyılın getirilerine karşı. Paranın hayatında daha da değer biçmesine, kariyer planlamalarının hayatının rotasını çizmesine izin vermeden, sadece gerçeklerle yaşamayı tercih etti. Başta demiştim ya, o doğa , doğa oydu artık diye, ölümünü ona doğa bahşetti, kendi elleriyle öldü bir bakıma, herhangi kötü bir şekilde ya da acizlikten ölmektense, yeryüzündeki evinde öldü. Ve ölürken gözleriyle son bir kez baktı gökyüzüne. Çünkü oradı geldiği yerdi, yıldız tozları..
Özgürlük Yolu
filme puan vermedi
7 beğen · 0 yorum
Berna AVCI

Berna AVCI

@bernaavci

Gerçek ve yaşanmış bir hikayeden uyarlanmış harika ve sanatsal diyebileceğim bir yapım. Hukuk fakültesinden mezun olan Christopher aynı zamanda bir atlettir.Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Amacı Alaska’ya gitmektir. Ve bunun için farklı yerlerde kamplar kurar,hayatını etkileyecek yeni insanlarla tanışır ve yoluna devam eder.

Christopher, uzun yolculuğu boyunca sayısız macera ve her türden insan ile karşılaşıyor. Grand Canyon'da river rafting yapıyor, doğayı kendine ev ediniyor, orta yaşlı bir hippi çift ve özellikle yaşlı yanlız bir adamla unutulmaz birer ilişki kuruyor. Fakat McCandless'ın bu muhteşem yolculuğunun yanında geride bıraktığı ailesinin çektiği acı hakkında bir kaç küçük sahne haricinde pek bir bilgiye sahip olmuyoruz. Christopher, iki yıllık yolculuğu boyunca bir kez bile ebeveynleri ve en önemlisi her şeyden çok sevdiğine inandığımız kız kardeşi ile haberleşmiyor.


Artık filmin son kısımlarında ise bilgeliği konu alırken , karıştırdığı bir bitkiyi yemesi üzerine ölüyor. İzledikten sonra ağlamadım diyen benim için Ya yalancıdır ya da duygusuzdur :) ağlayın rahat rahat ağlayın. Ve izleyin çünkü bu kapitalist sisteme en iyi baş kaldırıştır. Keyifli seyirler
Özgürlük Yolu
filme 10 verdi
11 beğen · 5 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
İnceleme güzel olmuş ama keşke spoiler vermeseydin.
31.07.18 beğen 2 cevap
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Dünyanın sonuna kadar izle cin yapimi 2018
31.07.18 beğen 1 cevap
Alcyone

Alcyone

@alperckm

Bir gun kendinizi daglara,bayirlara vurmak istiyorsaniz once izlemelisiniz
Film universiteden yeni mezun olmus bir bireyin baş kaldırışını konu alıyor.Macera-Dram filmi. Her üniversitelinin aklından en az bir kere geçen insanlardan uzaklaşıp sessız sedasız yaşama fikri bu fılmde hayat bulmuş.Son derece çılgınca gördüğüm olaylar silsilesi bana göre delilik, başkaları için hayatın anlamı olabilir.Izlemenızı TAVSIYE EDERIM.Izledıkten sonra bu hevesınızın geçtiğini göreceksiniz.Geçmezse sizin de filminizi çeksinler,harika senaryo çıkar.
Filme icin baya olumlu yorum,ovgu yapilmis.Ben ovmem lakin guzel bir film.Bir de fazla uzun suresi kisa olsa iyi olurdu.

Imdb: 8.1/10(483.000 kisi)
-------------------------------------------------
Rotten Tomatoes:
Ortalama elestirmen puani: 7.5/10 %82 iyi veya otesi begenme orani
Toplam elestiri: 194
Fresh(Taze): 160
Rotten(Curuk): 34
Ortalama izleyici puani: 4.1/5( 178,875 kisi) %89 iyi veya otesi orani
Özgürlük Yolu
filme 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Ceren

Ceren

@cereny

"Ağlak" filmleri izlemekten olabildiğince kaçınan bir insanım (günlük hayatta kafayı takıp dert edebileceğimiz çok şey olduğu için gidip bir de milletin derdini keyif amaçlı izlemeyi tercih etmiyorum). İlk izlediğimde bu filmin ne biyografi olduğundan ne de ağlatacak bir film olduğundan haberim vardı. Yanlışlıkla hiç izlemediğim tarzda bir film izledim ve gerçekten en sevdiğim film oldu.

Film izlerken ana karakterimizle birlikte yaşıyorsunuz her şeyi. Duyguları izleyiciye bir film bu kadar iyi geçirebilir. Duyguları bu kadar etkili anlatmasında konunun herkesin hayatında en az bir kere yapmayı istediği bir şey olmasının da etkili olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda film huzur dolu ve sıcacık hissettiriyor.

Filmi hiç izlemediyseniz izlemenizi, izlediyseniz de sıcacık bir çay ya da kahveyle tekrar izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle de bu kış aylarında tam izlenecek filmdir.
Özgürlük Yolu
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
RETA

RETA

@duyguuu

Belgesel tadında enfes bir filmdi. Belgesel sevmem çok sıkılırım diyen tiplerdenseniz eğer, size katılıyorum ben de sevmem ve çok sıkılırım, izlemeye mecbur bırakılırsam da uyurum heralde :)
Ama bu öyle değil. İnsanın izledikçe izleyesi geliyor, hatta işi gücü bırakıp dünyayı dolaşma isteği doğuyor diyebilirim. (Gerçi o istek her zaman var da neyse)
Ailesinin parasından pulundan, her şeyin en iyisini biz biliriz biz ne dersek o olur havalarından bıkan ve kendi istediği hayatı yaşamaya karar verip evi terk eden genç bir çocuğun özgürlük hikayesini anlatıyor film. Üstelik gerçek yaşanmış.
Filmin sonuyla ilgili herhangi bişey yazmamaya özen gösteriyorum ama baya bi etkisi altında kaldım. Hayal ettiğim gibi olmadı, o sonu ben yazmalıydım. Gerçekte yaşanmış olsa da. Neden bilmiyorum ama uzun bi süre düşündüm durdum , aklımdan çıkmadı bi türlü.
Ayrıca filmde üzüldüğüm tek kişi kız kardeşti. Onun suçu neydi ki? Tamam insan tabi ki gerektiği yerde bencil olmalı/sadece kendini düşünmeli, ona bişey demiyorum ama bir yere kadar. Bu noktada da duygusallık araya giriyor heralde bende fazlasıyla bulunan.
İki saatten fazla bu, çok uzun demeyin açın ve izleyin. Pişman olmayacaksınız.
EK 1
"Önemli olan güçlü olmak değil, kendini güçlü hissetmektir." 03.11.17
Özgürlük Yolu
filme 8 verdi
11 beğen · 0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Böyle sisteme başkaldıran ayrılıkçı bireylerin yüceltildiği filmleri severim. Saygıyı fazlasıyla hakettiklerini düşünürüm. Sorgulamaya başladığım ve gerçeği aramaya yöneldiğim varlığımın ilk dönemlerini hatırladım mesela ben bu filmde. Ölecek kadar bir fikirde ısrarcı olmak isterdim. İçinde bulunduğumuz yüzyılı bir insan vücuduna çevirebilseydik ve daha sonra da ortaya çıkan bu esere hallice bakabilseydik, görebildiğimiz manzaranın tek sahibi eli kanlı bir katilden başka bir şey olmazdı sanırım. Anarşist ruhlar için düzen öldürücüdür. Sabah saat kaçta kalkacaksın, o gün ne giyeceksin, gün boyu ne yapacaksın, toplum için hangi rolü üstleneceksin daha doğmadan karar verilmiştir. Ve o bir gün, hergündür. Çoktan şekillenmiş bir yapının içinde bir tek gün bile kendimiz olamıyoruz belki. Düzeni inşa edenler epeyce bir süre önce bir cep telefonu kullanmamıza, kravat takmamiza, ehliyet almamıza, banka hesabı açmamıza, nasıl bir gündem içerisinde varolmamiza vs. hüküm vermişlerdir. Omzumuza yüklenmiş ödevler, vatandaşlık borçları, sosyal sorumluluklar, ahlâk bilgisi iyiliğin vazgeçilmezleri değil de iyi hazırlanmış palavralardir belki. Farkına bile varamadan eriyip gidiyoruz. Her yerde de intihar gibi sınırlanmalar. Çizginin ötesine geçmek yasak. Zaten düşünce gücümüze ve mutluluk istencimize yetersiz gelen bir vücutta hayat buluyoruz. Uçamayan, maddeden öteye gidemeyen, yiyip içen sonra ansızın ölen... Doğa tarafından fiziksel yeteneğimiz kısıtlanmışken bir de kendimizi kendi elimizle yaptığımız para, kanun, nizam, gelenek göreneklerle kısıtlıyoruz. Sonuç kaçış, kendini arayış, saf doğada hilesiz kayboluş... Kendi adıma sırtıma çadır yüklenip evden kaçtığım ilk gençlik evrelerinden sonra hiç de umduğum gibi beni sarıp sarmalayan bir mutluluk çemberinin içinde bulamadım kendimi. Özgür olmak, dehlizden kurtulmak, soyutlanmak, toplumsal olandan bireysel olana koşulsuz geçmek, kayıtsız şartsız olmak, kimliksiz gezmek... Bunlar çekici düşünceler. Lakin gerçekçi değil, peşini bırakmazlar. Seni yakalarlar. Seni toplum düşmanı, seni zararlı kımıl yavrusu! Kurallara sıkı sıkıya bağlı olanlar içini dışına çıkartana kadar beynini kaşıklarlar. Pes edersen iyi yoksa tüketirler. Alacağını aldıktan sonra kendilerine yeni kurban ararlar. Mahalle baskısı korkunç bir şeydir. Toplum, olmadıkları insanlardan biri gibi görünmek zorunda kalan nice hayvanları içinde barındırır. İyisi var kötüsü var. Neyse, konuyu çok dağıtmadan bağlıyorum: "Bütün kötülüklerin büyük büyük anası toplumdur." der ve yola koyulursun. Sonra herkesten uzak bir yokluk ve yoksullukta kapana kısılır ve tüm beylik lafları yutar, kuyruğu kıstırıp eve dönersin. Uzun yıllar doğada gece gündüz açık hava tiyatrosu seyretmiş biri olarak şimdi diyorum ki "EV" gibisi yoktur ve bir kazığa bağlanmış olmak bazen iyidir. Kadehimi ait olmanın şerefine kaldırıyorum. Bu film izlenir. Ve benim gibi on kere yarım yamalak izleyeceğinize bir kere adam gibi izleyin. İyi seyirler.
Özgürlük Yolu
filme puan vermedi
12 beğen · 5 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Gerçekten de çekici düşünceler ama denemeden gerçekçi olmadığına karar vermek de büyük bir kayıp bence. Bu konuda herkes Amerika'yı yeniden keşfetmeli.
23.10.17 beğen 2 cevap
SweetHexe (@glbn)
çok güzel yazmışsın eline sağlık diyorum :) bu filmi bi kere izlemeye yeltendim ama cok sıkıldım, yarım bıraktım. Daha sonra ise filmin gerçekte yaşanmış olduğunu öğrendim ve asıl kahramanın (Christopher McCandless) hikayesini okudum. Sonunu öğrendiğim için de filmi tekrar izlemek istemedim :(
24.10.17 beğen 2 cevap
Red Red (@khaos)
Teşekkürler @glbn, bir miktar belgesel durağanlığı olduğu doğrudur :)
24.10.17 beğen 2 cevap
Yaser

Yaser

@yaserarslan

Bu filmi izledikten sonra yarım saat Eddie Vedder'ın ''Society'' şarkısına takılı kaldım... Hala takılıyım ve uzun süre de takılı kalacağım sanırım.
- Her şeyden uzaklaştıkça kendimizi buluyoruz. Ve kendimize biraz daha yaşam alanı açmak için sanırım hepimizin bir yolculuğa çıkması şart. En nihayetinde çıktığımız yolculuk varacağımız yerden daha önemli...
Özgürlük Yolu
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
virane

virane

@kabaktadi

İzlerken kıvrandım, boğuldum, böyle acı çeke çeke izledim ama ben ölmedim. Nedendir bilmem film böyle geçti. Sanki bir gün gibiydi ama değildi. Hele o otlardan zehirlendiğini anladığı, ölümünü beklemeye başladığı an, o yavaş yavaş akan göz yaşlarının hissi ... eşlik ettim. Sonrası asıl filmdi bana göre. He unutmadan o yaşlı amcayla olan ilişkisi en mükemmeliydi.
Kendimi dağa kaldırmak isteyen birisi olarak korktum. Anladım ki gidersem bir gün yanıma pırasa, ıspanak, maydanoz, marul, taze soğan tohumları da almalıyım. Teşekkürler.
Özgürlük Yolu
filme 8 verdi
11 beğen · 5 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Esas hikaye ve gerçekler 20 yıl sonra kız kardeşinin yazdığı "Yabani Gerçek" kitabında. Okumanızı tavsiye ederim. Çünkü kız kardeşi gerçekleri yazmaya ancak 20 sene sonra cesaret edebilmiş. Bu kitap hakkındaki incelememi de okuyabilirsiniz...
01.06.17 beğen cevap
virane (@kabaktadi)
İlk onu okusaydım daha da içinde hissederdim kuşkusuz. Daha çok ağlardım misal şimdi izledim ya ama gitti daha okuyamam muhtemelen heyecanı gitti kurmadan kurulmuşunu izledim elimde tutamam daha yani. İncelemenizi beğendim bir incelik yapmışsınız hem okumuş hem de yorum yapmışsınız teşekkür ederim ..@ergun-cil
01.06.17 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Olsun bence mutlaka okuyun. Yoksa hikaye çok eksik kalır. Lütfen okuyunca da bana yazarsanız sevinirim. Chris kadar olmasa da çok benzer koşulları ben de yaşadım.
01.06.17 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Herkesin buna benzer var bir hikayesi... Ben Chris gibi kendimi doğaya değil, Anadolu'ya ve halkın arasına attım... Şimdi geriye dönük olarak bakınca ben daha doğru yapmışım. Hem kendimi kurtardım hem de pek çok kişiye yararım dokundu. Demek ki kaçmak çözüm değil. Mücadele sahasını değiştirmek daha mantıklı...
01.06.17 beğen cevap
virane (@kabaktadi)
Mantıklı fakat bu düşünce biçimine koşullara göre değişiyor işte bana göre de en doğrusu okul okumamdı fakat okuyamadım acılardan sıyrılıp tutunamadım. Herkesi haklı buluyorum bu yüzden ney en doğru ondan emin olamıyorum. Madem bu kadar ısrar ettiniz kitapçıda bakacağım okuyunca size yazarım hocam.
02.06.17 beğen cevap
yerdeki1bulut

yerdeki1bulut

@yerdeki1bulut

son...
Açıkçası bu filmi youtubeda bir konuşma videosuna karıştırılmış halde görmüştüm kyalıkların üzerine çıkıyor ve güneşe bakıyordu gözleri dolu doluydu o bakışından o kadar etkilenmiştim ki filmin adını araştırıp buldum gerçekten hayallerimizin peşine düşmemizi anlatan bir film ama ne yazık ki sonunda mantarla zehirleniyor ...
Özgürlük Yolu
filme puan vermedi
5 beğen · 1 yorum
Atakan Arslan (@atakanarslan)
Fiomlerin sonunu anlatmaman dilegiyle
19.04.17 beğen cevap
BeeKiwLes

BeeKiwLes

@beekiwles

Filmi izlerken bile size çevrenizi,nerede olduğunuzu,ne yaptığınızı,neden yaptığınızı belki de ne önemlisi kim olduğunuzu bile düşündürecek bir yapıt.
Özgürlük Yolu
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

özgürlük
Sunulan bütün imkanları bir yana bırakıp Alaska ya ulaşmaya çalışan kendisini doğanın kollarına atan genç yaptığı bir hata sonucu o çok sevdiği doğada tek başına artık öleceğini bilmektedir.
Film benim izlemek istediğimden daha durağan geldi ama izlenebilir
Özgürlük Yolu
filme 7 verdi
0 beğen · 2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Esas hikaye ve gerçekler 20 yıl sonra kız kardeşinin yazdığı "Yabani Gerçek" kitabında. Okumanızı tavsiye ederim. Çünkü kız kardeşi gerçekleri yazmaya ancak 20 sene sonra cesaret edebilmiş. Bu kitap hakkındaki incelememi de okuyabilirsiniz...
01.06.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Tavsiyenizi dikkate alacagim ve şimdi incelemenizi kontrol edeceğim.Teşekkür ederim @ergun-çok
01.06.17 beğen cevap
Alp y.

Alp y.

@alpy

aptallık mı ? cesaret mi ?
gerçek bir olayı anlatmasından dolayı gerçekten çok özel filmlerden ancak karakterin kahraman gibi gösterilmesi yaptığı hataların hayatına mal olduğu gerçeğini asla değiştirmemeli bir çoğumuzun hayali olduğu gerçeği de yadsınamaz ama aptallıkla cesaret arasında çok ince bir çizgi var bana en net hissettirdiği düşünce bu oldu filmin
Özgürlük Yolu
filme 9 verdi
7 beğen · 1 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Esas hikaye ve gerçekler 20 yıl sonra kız kardeşinin yazdığı "Yabani Gerçek" kitabında. Okumanızı tavsiye ederim. Çünkü kız kardeşi gerçekleri yazmaya ancak 20 sene sonra cesaret edebilmiş. Bu kitap hakkındaki incelememi de okuyabilirsiniz...
01.06.17 beğen cevap
Gamze

Gamze

@bayanshakespeare

Tam olarak yapmak istediğim bu, hayata karşı .Gerçekten başarılı bir filmdi.
Özgürlük Yolu
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Seçil Özüdoğru

Seçil Özüdoğru

@secilozudogru

Özgürlük...
Özgürlük paha biçilemez, satın alınamaz....
Gayet başarılı bir film, yapıt olmuş, insanda aklından çıkmayacak düşünceler bırakıyor özgürlüğümüz için vazgeçebileceğimiz ve vazgeçemeyeceğimiz şeylere dair...
İzlenesi film...
Özgürlük Yolu
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
İbrahim Yenici

İbrahim Yenici

@ibrahimyenici

Özgürlük yolu
Kendi kapasitenizin ölçmenize ilham verecek şekilde hazırlanmış birfilm , Ama bir anlık hata nelere yol açıyor göreceğiz ...
Özgürlük Yolu
filme 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 2