up
ara

Zindan Adası

Shutter Island (2010)

Zindan Adası Konusu ve Özeti

Zindan Adası
Suç işlemiş akıl hastalarının kaldığı bir adadaki hapishaneden kaçan bir suçlunun araştırılması için, adaya giden bir görevlinin aklın ve mantığın sınırlarını zorlayan olaylar görmesi ve bunları çözmeye çalışırken kendi aklını kaybetmeye yaklaşmasını anlatır.
Süre: 138 dk
Yapım: 2010 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Dennis Lehane
  • Laeta Kalogridis
“Departed-Köstebek” ile Oscar ödülü kazanan yönetmen Martin Scorsese’in yönettiği “Shutter Island-Zindan Adası”nda, Massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) adlı iki polisin baş döndüren hikayesi konu ediliyor.
Zindan Adası filmi Mutlaka Yeniden İzlemek İsteyeceğiniz Filmler listesinde yer almaktadır.
RUST

RUST

@wowowow

İzlenilmesi Gereken Bir Film
Film gerçekten harika. Oyunculuklar harika, senaryo harika. Film hakkında uzun uzun konuşmak isterim ama spoiler vermek istemiyorum. Bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. İsteyen olursa film hakkında konuşabiliriz bu arada.
Zindan Adası
filme 10 verdi
4 yorum
Esra Çalman (@esracalman)
Yıllar önce izlemistim arkadaşlarımla.gercekten çok güzeldi ama sonu konusunda bir yargıya varamamıştık hala da düşünüp dururum hangisi gerçek??
13.09.18 beğen 1 cevap
Hayrat-ı Süvari (@yldrmerk4n)
Bu filmi izlediğim günden beri bende sonunu merak ediyorum. Sigarayı içerken söylediği filmin bitişindeki o son söz herşeyi değiştiriyor. Delimiydi yoksa bir Dedektif mi???
13.09.18 beğen 1 cevap
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

Bir film düşünün Leonarda ve Mark oynuyor.
Oyunculuk mükemmel, senaryo, kurgu mükemmel
Sonra da oturun Zindan Adası'nı seyredin.

Son zamanlarda sonu şaşırtan filmlere merak sarıp sürekli o tarz izlediğimden midir bilinmez sonunda şok olmadım, ekrana da bakıp kalmadım
Makul bir şekilde iki türlüsünü de kabullenmeye çalıştım.
Bir filmle iki senaryo... Pek de söze gerek yok aslında
Zindan Adası
filme 9 verdi
0 yorum
Büşra Bilge

Büşra Bilge

@busrabilge

Bol Spoi İçerir, İzlemediyseniz Okumayın (Ama İzleyin)
Filmi yaklaşık on dakika önce bitirdim ve hala kara kara düşünüyorum. Aklımda deli sorular...

Şimdi şöyle bir durum var ki bir film izliyorsunuz ama iki film izlemiş gibi oluyorsunuz. Resmen iki tane senaryo çıkar bu filmin içinden. Her sahne iki yöne de çekilebiliyor.

İlk bahsetmem gereken son sahne. Leonardo'nun o son sözleri "Canavar olarak yaşamak veya iyi bir insan olarak ölmek". Bunu ilk başta dedektif bu numarayı yutmadı, buradan çıkamayacağını anladı ve buradan çıkamayacaksam eğer bunu bilsinler ve iyi bir adam olarak öleyim dedi diye düşündüm. Hatta bu düşüncemi dedektif salak mı canım yani Chuck'ın da onlardan yana olduğunu biliyor, böyle onurlu bir seçim yapacağını ona açıkladı işte yoksa neden desin diye destekledim. Ve hatta bu düşüncelerimi bir de adam vicdan azabı da çekebilen, gayet sevebilen, bağlanabilen iyi bir adam tam ona göre bir seçimdi diye baya baya destekledim. Fakat sonra oturup bir daha düşününce dedim ki ya bunun tam tersi olması çok olası değil mi. Çünkü bunun oyun olduğunu gerçekten anlamış ve bunun vicdan azabıyla yaşayamayacağına kanaat getirmiş ve canavar olarak yaşamak istememiştir ve yaptıklarını aslında kötü bir niyetle yapmadığını için ölmeyi seçmiştir. Böylelikle hem canavar olarak yaşamamış hem de iyi bir adam olarak ölmüştür. Diye düşündüm... Hem her halükarda iki şekilde de adam net bir şekilde zeki, demek ki orada doktora Chuck diye seslenerek bu ölümün gerçekleşmesini sağlamış.

Al buradan hiçbir şekilde sonuç çıkaramadım diğer sahneleri bir tarayayım kafamda dedim ve onlardan da tek sonuç çıkaramadım. Mesela o doktorla mağarada karşılaştılar, yani bir senaryoya göre gerçek Rachel ile ve kadın ona bir sürü tıbbi terim söyledi o da bunları hapishane müdürü gibi görevi olan o adama karşı fenerdeyken bir delil olarak savundu, o zaman dedim işte buna bile karşıt tez üretmişler. Ama diğer bir yandan dedektif de bu terimleri çok iyi biliyordu zaten ve geçen ömründe de bilme olasılığı yüksek yani bunlar gerçekten delirmiş bir insanın geçmiş yaşantısındakilerle kurguladığı bir hayat olabilir.

Diğer bir yandan orada adamı vurduğunda kan görmesi hem deli olmasından olabilir, hem de aldığı ilaçların etkisi yüzünden halüsinasyon olabilir. Aynı Chuck'ı veya diğer bir deyişle doktoru uçurumdan aşağı düşmüş şekilde gördüğünde olduğu gibi.

İlk adaya geldiğinde polislerin gerginliği o dedektif olduğu ve bunu sorgulamak için olduğu için de olabilir, deli olduğu için korktuklarından da olabilir.

O ilk başta ona el sallayan deli kadın ona deliliğinden ötürü bir sonuç çıkmaksızın da el sallamış olabilir, tanıdığı için de olabilir.

Daha kafamda bir sürü çelişkiler var, örnekler çoğaltılabilir ama bırakıyorum. Düşün düşün bir yere varamadım çünkü senariste helal olsun her yana çekilebilir. ki filmin amacının da bu olduğunu düşünüyorum. Abi öyle olaylar koyalım ki hani hem o olabilsin hem o tadında yapılmış. Sanırım bir izlesinler de bunları düşünsünler heheh modunda yazılmış ama asıl zeki olan senarist yani helal olsun kafayı yedirten bir senaryo yazmış. Çelişkilerin böylesine çok ve sonunun ucu açık olması da filmi inanılmaz akılda kalıcı yapıyor yani sağlam bir helal olsun.

Eh, daha fazla kafa patlatmayacağım çünkü bence ikisi de doğru. Çünkü bence, gerçekten senarist yazarken de ikisi de olsun diye yazdı.

Buraya kadar okuduysanız bence size de helal olsun..
Zindan Adası
filme 10 verdi
4 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Teşekkürler, epeyce emek vermişsiniz, demek ki sadece ben ikilemde kalmamışım, filmin esas senaryosu hangisi konusunda... Böyle filmleri sevip sevmediğimi hala tam anlayamadım. Sonunda ters köşe olmak çok hoşuma gitmiyor aslında... Tekrar teşekkürler...
13.05.18 beğen 1 cevap
RUST (@wowowow)
Bence Leo abimiz gerçek bir polis çünkü bunlar bir kadını sorgularken kadın kağıda run yazıyor ama yanındakine göstermiyor ayrıca gördüğü halisülasyonlarıda adadaki insanların ona verdiği yemeklerden falan yediği için görüyor bir de kaçan kadının ayakkabılarının olmadığı farkediliyor ama tekrardan kadın geldiğinde hiçbir yerinde yara olmadığı görülüyor ama asıl gerçek kaçan kadının vücudunda yara izleri var zaten o kadın diyordu ona verdikleri şeylerden yiyip içtin mi diye ondan sonra halisülasyonlar, ellerinde titremeler var mı diye öyle söyleyince bizimki eline bakıp titrediğini falan görüyor. Bir de özellikle önceden travma yaşamış insanları falan kullanıyorlarmış. Bu yönden bakınca Leo abimizin aslında normal bir insan olduğu gerçeğine inandım.
13.09.18 beğen cevap
Necdet

Necdet

@necdet

Deli mi değil mi?
Ne izledim şimdi ben :)
Adaya ilk geldiğindeki gerginlik,
Kadının onu tanıyor gibi el sallaması,
Sorgu esnasında (Ortak-Doktor) su almaya gönderen kadının kağıda "kaç" yazması gibi sahnelere baktığımızda gerçekten hasta ve orada kalıcı bulunuyor olmasını destekliyor.

Ama diğer taraftan son sahnede söyledikleri ve seçiminden dolayı ise gerçekten görevli olarak gelip oradan çıkmasının imkansız olduğunu düşünerek deli olarak yaftalanmak yerine ölümü tercih etti.

Çok soru işareti barındıran film olmuş.
Akıcı bir şekilde izlettiriyor kendisi, çok başarılı film olmuş.
Zindan Adası
filme 10 verdi
3 yorum
Necdet (@necdet)
Bu arada sözde ortağının adaya girişte silahı teslim ettiği sahnede acemi olması ve silahı çıkaramaması da bizim elemanın gerçekten deli olduğu ve bir oyun oynadıklarının kanıtlarından birisi.
26.01.19 beğen cevap
Halil Sancar (@halilsancar)
Zaten adam başından beri dedektif rolü yaparak doktorları hasta olduğuna inandırıp ölmek istiyor.Aslında o başından beri ona bir oyun oynadıklarının farkında.Karısının ve çocuklarının ölümüne sebep olduğu gerçeğiyle yaşayamayacağını bildiği için hasta rolü yapıp doktorların ona son çare olarak lobotomi uygulamasını istiyor..
26.01.19 beğen 1 cevap
Tubb

Tubb

@ttt

Kıymeti pek bilinmeyen harika film
Başlıkta da belirttiğim gibi kıymeti pek bilinmeyen harika bir film olduğunu düşünüyorum. Leonardo Di Caprio'nun üst düzey oyunculuğu, filmi üst noktalara taşımış. Tabii ki yönetmenin ve diğer oyuncuların başarısı yadsınamaz.

İzlediğim en iyi psikolojik gerilim filmlerindendi. Memento'dan beri böylesini görmemiştim.

Hala izlemeyen varsa çok şey kaçırıyor. Ne yapıp edip, bir ara izleyin derim.
Zindan Adası
filme 10 verdi
0 yorum
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

"Bir kere deli damgası yediğinde
yaptıgın her şey o deliliğin bir damgası addedilir.
Mantıklı itirazların veya inkarların, haklı korkularin paronayadır.
Hayatta kalma içgüdülerin savunma mekanızmasıdır."
Zindan Adası
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Meryem Poslu

Meryem Poslu

@meryemposlu

Bir kere deli damgası yediğinde, yaptığın her şey o deliliğin bir parçası olarak addedilir. Mantıklı itirazların veya inkarların haklı korkuların paranoyadır.
Zindan Adası
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

Dolares bana dedi ki;
Beyninin içinde yaşayan bir böcek varmış
Kafatasında hareket ettiğini hissedebiliyormuş
Sırf eğlencesine lifleri çekişitiriyormuş.
Zindan Adası
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Arzu ettiğin şeyler, beklemekten vazgeçtiğin anda gerçekleşir. Bu; hayatın ‘sen bakarken soyunamıyorum’ deme şeklidir
(Zindan Adası, 2010)
Zindan Adası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

"Bu adadayken bir şeyi düşünmeden edemiyorum
Hangisi daha kötü olurdu;
Bir canavar olarak yaşamak mı?
Yoksa iyi bir insan olarak ölmek mi?"
Zindan Adası
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
70
FİLM
Mutlaka Yeniden İzlemek İsteyeceğiniz Filmler
Bir kere izlemekle yetinemediğimiz, tekrar tekrar izlemek istediğimiz, en sevdiğimiz filmleri bu listede paylaşıyoruz. ...
23
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Leonardo DiCaprio Filmleri
1990'ların başında oyunculuğa başlayan ve Titanic filminde rol almasının ardından büyük bir hayran kitlesi edinen Oscar ödüll...
34
FİLM
Asla Unutmak İstemediğimiz Filmler
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici filmleri bu listede paylaşıyoruz....
19
FİLM
Sürpriz Sonuyla Şaşırtacak Filmler
Tahmin ettiğimiz şekilde devam ederken bir anda ters köşe yaparak gözlerimizin fal taşı gibi açılmasına sebep olan sürpriz so...
13
FİLM
Tüm Zamanların En Ürkütücü Filmleri
Gerilim ve korku filmi düşkünlerinin mutlaka izlemesi gereken, tüm zamanların en ürkütücü filmleri bu listede. ...

@

 paylaşım fotoğrafı
EK 1: Leonardo Dicaprio 08.05.18
Zindan Adası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum

@

 paylaşım fotoğrafı
EK 1: İronik...! 25.04.18
Zindan Adası
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
8.9/10
502 oy
Sence kaç puan almalı?
0