up
ara

Enigma

Yapay Oyun - The Imitation Game (2014)

Enigma Konusu ve Özeti

Enigma
Matematikçi Alan Turing ordu tarafından görevlendirilip İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler'in kullandığı şifreleme sistemi olan enigma kodunu kırmaya çalışıyor.
Süre: 114 dk
Yapım: 2014 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Graham Moore
  • Andrew Hodges
Tom Jericho son derece zeki bir şifre çözücü olarak, İngiltere'nin Almanya ile savaşta ihtiyaç duyduğu dahilerden biridir, bu sebeple gelen teklif üzerine Tom, Müttefik donanmasına saldırmadan önce Enigma şifrelerini çözmek için zamanla yarışan ekibe katılma kararı alır. Günden güne çalışmalarda ters giden bir şeyler sezer. Çok sevdiği sevgilisi Claire’in ortadan kaybolması da durumu daha gizemli bir hale getirir. Tom, Claire’in ev arkadaşı Hester ile iş birliği yapıp Claire’i bulmaya karar verir, amacı entrikayı ortaya çıkarmak, ve tabii Enigma’yı çözmeye çalışmaktır. Alman Nazilerin şifreleri yeniden değiştirmeleri işleri bozarken, çok yakınında bir casus oduğunun da farkında değildir!
Enigma filmi Dahice Kurgulanmış Matematik Temalı En Başarılı Filmler listesinde yer almaktadır.
Anna K.

Anna K.

@meftunekadin - Mersin

The Imitation Game / Yapay Oyun
Alan Turing'in hayatını anlatan biyografik bir film. Bir matematik dahisi, 24 yaşında profesör olmuş ve bunu vasatlık olarak tanımlıyor. Hitler'in enigma adlı iletişim aracının şifresini kırması için bir makine tasarlıyor ve biz bu makinelere bilgisayar diyoruz. 2. Dünya Savaşı'nın 2 yıl daha erken bitmesini ve 14 milyona yakın insanın hayatını kurtarıyor fakat homoseksüel olduğu için İngiltere'de ahlaksızlıkla suçlanıp kimyasal hadım tedavisine mecbur ediliyor. Bu tedavi başladıktan 1 yıl sonra intihar ediyor. Gerçekten izlediğimde müthiş etkilendiğim bir film. Tavsiye ederim.
Enigma
filme puan vermedi
0 yorum
Fatih Kırıkçı

Fatih Kırıkçı

@fatihkrkc - İstanbul

İzleyeceğinize pişman olmayacağınız bir film . Filmin başından itibaren sonu belli bunun gibi aklınızda bir düşünce oluşuyor fakat filmin içindeki olaylar sizi o konudan bu konuya götürüyor . Gizemli matematiksel bir film düşünüyorsanız kaçırmayın derim.
Enigma
filme 8 verdi
0 yorum
Etkinlik Rehberi

Etkinlik Rehberi

@etkinlikrehberi - İstanbul

Antik Yunan düşüncesinden temel ile “gizem” ve “gizemin kendini açması” olup-biten şeyleri anlama noktasında çok önemlidir. “Giz, kendini açmayı sever” onunla hemhal olan ve uğraşana. Kendini açığa çıkarmak için bekleyen -gizem- insan tecrübesi içerisinde evrildi, teknoloji ile başka bir konuma geldi ve pratik anlamda kullanılmaya başladı.

Enigma; böylesi bir değişimle Nazi Almanyası tarafından kullanıldı ve yıkıcılığını tecrübe ettik. The Imitation Game filmine bu açıdan bakarsak oldukça derinlikli bir açı kazandırmış oluruz. Gereği var mı bilmiyorum ama böylesi bir izleme ile yorumlamak daha keyif verici.

http://www.etkinliklerin.com/the-imitation-game-enigma/

Filmin anahtar kelimeleri: Kriptoloji, gizemli kodlar, kodları çözen adam, devlet meseleleri ve insan
Filmin özeti: Adamın biri Nazi gizemini çözmek için uğraşır ve başına türlü işler gelir.
Enigma
filme 8 verdi
0 yorum
Kadir Berk Işık

Kadir Berk Işık

@kadirbeerk

kurtarıcı
ikinci dünya savaşında Almanların kullandığı enigma kod sistemini çözerek belki milyonlarca insanın ölmesini önleyen Alan Turing'in hayatı anlatılıyor. benedict'i ben sherlock'tan takip ettiğim için filminide seyretmek istedim. yaşanmış olaylara çekilen filmleride severim ayrıca. bence hikayesi çok başarılı anlatılmış. belki de tarihin akışını değiştiren şahsiyetlerden. yada bizim öyle düşünmemiz isteniyor :)
Enigma
filme puan vermedi
0 yorum
SweetHexe

SweetHexe

@glbn - Hatay / Antakya

Mükemmel bir biyografi filmiydi. 2. dünya savaşında Almanların şifreli haberleşme kodlarını çözerek savaşın 2 yıl erken bitmesini sağlamış ve böylece 14 milyon insanın hayatını kurtarmış olan Alan Turing'in gerçek hikayesi. O bir kahraman. Ancak maalesef onun bir homoseksüel oluşu bu kahramanlığı bir hiçe saymış ve Alan Turing savaşın perde arkasında kalan bir isim olmuş. Bu filmi izleyene kadar böyle birinin varlığından bihaberdim. Ayıp mı? Değil. En azından benim ayıbım değil. Kendi ülkesinde bile 50 sene boyunca devlet sırrı olarak saklanmış. 2.dünya savaşının aslında en büyük kahramanlarından biriyken o döneme ait o kadar film ve kitaplarda Alan Turing'ten hiç bahsedilmemiş oluşu ne kadar kötü. Oscar Schindler'den bahseden tarih bu adamı neden hiç anmamış anlamış değilim? Alan Turing kendi zehirlediği elmayı ısırarak intihar etmiş ve o ısırılmış elma Apple logosunun ilham kaynağı olmuş (rivayete göre). Ve bu kahramanımızın anlatıldığı Enigma filmi, gerek oyunculuk gerek o dönemin mekan ve kıyafetlerini yansıtma gerekse senaryosuyla çok başarılı olmuş. 8 dalda oscara aday gösterilmiş ve en iyi uyarlama senaryo dalında ödül almış bu filmin kesinlikle izlenmesini öneririm.
Enigma
filme 10 verdi
2 yorum
Andre Castro (@fotopati)
izlemicem
24.11.17 beğen 1 cevap
ipek

ipek

@ipekdemir

+Makineler insanlar gibi düşünebilir mi peki?
-Çoğu insan düşünemeyeceğini söylüyor.
+Siz çoğu insan değilsiniz.
-Mesele aptalca bir soru soruyor olmanız.
+Öyle mi?
Elbette makineler insanların yaptığı gibi düşünemezler. Makine insandan farklıdır, dolayısıyla farklı düşünürler.
-İlginç soru şu ki, bir şey yalnızca sizden farklı düşündüğü için bu düşünmediği anlamına mı gelir? İnsanlar için diğerlerinden ayıran bu gibi farklılıklara izin veriyoruz. Siz çilek seversiniz, ben buz pateninden nefret ederim, siz duygusal filmlerde ağlarsınız benim polene alerjim vardır. Beynimizin farklı çalıştığı, farklı düşündüğümüz anlamına gelmiyorsa farklı zevkler, farklı tercihlerdeki amaç nedir? Bir başkası için bunu söyleyebiliyorsak o halde aynı şeyi neden bakır, kablo ve çelikten yapılmış beyinler için söyleyemeyelim?
Enigma
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ipek

ipek

@ipekdemir

+Makineler insanlar gibi düşünebilir mi peki?
-Çoğu insan düşünemeyeceğini söylüyor.
+Siz çoğu insan değilsiniz.
-Mesele aptalca bir soru soruyor olmanız.
+Öyle mi?
Elbette makineler insanların yaptığı gibi düşünemezler. Makine insandan farklıdır, dolayısıyla farklı düşünürler.
-İlginç soru şu ki, bir şey yalnızca sizden farklı düşündüğü için bu düşünmediği anlamına mı gelir? İnsanlar için diğerlerinden ayıran bu gibi farklılıklara izin veriyoruz. Siz çilek seversiniz, ben buz pateninden nefret ederim, siz duygusal filmlerde ağlarsınız benim polene alerjim vardır. Beynimizin farklı çalıştığı, farklı düşündüğümüz anlamına gelmiyorsa farklı zevkler, farklı tercihlerdeki amaç nedir?
Enigma
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs - İstanbul

Savaş tek başına iki koca yıl daha sürüp gitti ve her gün kanımıza bulanmış o hesapları yapıp durduk. Her gün kimin ölüp kimin yaşayacağına karar verip müttefiklere zafer kazanmaları için yardım ettik ama kimse bilmiyordu. Stalingrad... Ardenler Normandiya İşgali. Bütün zaferler sağladığımız istihbarat olmadan mümkün olamazdı. İnsanlar savaştan medeniyetler arasındaki "destansı savaş" diye bahsediyorlardı. Zulme karşı özgürlük, Nazizm'e karşı demokrasi! Toprağa akan milyonlarca askerin kanı, okyanusları ezen gemi filoları, gökyüzünden bomba bırakan uçaklar, ta ki güneş gökyüzünden çekilene kadar devam ediyordu. Savaş bizim için bu değildi. Bizler yalnızca İngiltere'nin güneyindeki küçük bir köyde yarım düzine bulmaca meraklısıydık.
Enigma
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
sena

sena

@senatasoz - Kayseri

Enigma
+ Biliyor musun, bu sabah sen olmasaydın; şu anda var olmayacak olan, şehrin birinden geçen bir trendeydim. Sen olmasaydın muhtemelen; ölmüş olacak bir adamdan bilet aldım. Tüm konularda bilimsel araştırma yapabiliyorsam, hepsi yalnızca senin sayende. Şimdi normal olabilmeyi istiyorsan ki emin ol ben istemezdim. Öyle olmadığın için dünya son derece iyi bir yer..
- Gerçekten böyle mi düşünüyorsun?
+ Bence; bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri, hayal edip yapabilen insanlar vardır.
Enigma
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
katilinellerinde

katilinellerinde

@katilinellerinde - İstanbul

– Ne okuyorsun sen?
+ Kriptografi hakkında bir şey.
– Gizli mesajlar gibi mi?
+ Gizli değil. Harika kısım da bu. Herkesin görebildiği mesajlar ama anahtarı yoksa kimse ne anlama geldiğini bilemez.
– Konuşmaktan ne kadar farklı? İnsanlar birbiriyle konuşurken ne demek istediklerini asla söylemezler. Başka bir şey söylerler ve senden yalnızca ne demek istediklerini anlaman beklenir. Ancak asla yapmam.
Enigma
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
7
FİLM
Dahice Kurgulanmış Matematik Temalı En Başarılı Filmler
Matematik tutkunuysanız ve şaşırtıcı derecede zekice kurgulanmış filmler izlemeye bayılıyorsanız bu liste tam size göre. Dahi...
6
FİLM
Meraklılarının Mutlaka İzlemesi Gereken En İyi Yapay Zeka Filmleri
Teknolojiye, bilime, robotlara ve yapay zekaya ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken en iyi yapay zeka filmlerini bu liste...
19
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Benedict Cumberbatch Filmleri
Sherlock Holmes karakteri ile özdeşleşen İngiliz oyuncu Benedict Timothy Carlton Cumberbatch'ın rol aldığı en iyi filmleri bu...
13
FİLM
Seyircileri Derinden Etkileyen Duygu Yüklü Filmler
İzlerken yoğun duygulara kapılacağınız, bazen gülümseyip bazen hüzünleneceğiniz, kendinizi film karakterlerinin yerinde gibi ...
70
FİLM
Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi Filmler
Sernaryoları, gerçek hayatta yaşanan hikayelerden esinlenilerek yazılan, gerçek olaylarla kurgu karakterleri harmanlayan en i...
8.9/10
247 oy
Sence kaç puan almalı?
0