up
ara

Marslı

The Martian (2015)

Marslı Konusu ve Özeti

Marslı
Mars görevi sırasında çıkan sorun sonucunda öldü sanılıp gezegende terkedilen Mark Watney'nin hayatta kalma mücadelesi konu alınıyor.
Süre: 141 dk
Yapım: 2015 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Andy Weir
  • Drew Goddard
Marslı (The Martian) Filmi Hakkında Genel Bilgiler
Film, yönetmen Ridley Scott tarafından Andy Weir'in çok satan romanı Marslı'dan beyazperdeye uyarlanmıştır.

2015 yılının en iyi bilimkurgu filmleri listesinde yer alan Marslı, bir yandan dramatik bir konuya sahipken bir yandan da esprili ve komik bir karakter olan Mark Watney sayesinde izleyiciyi eğlendirmeyi başarıyor.

Marslı Filminin Konusu
Astronot Mark Watney, bir görev için ekibiyle beraber Mars'a gider. Fakat çıkan bir fırtına sonucu ekip görevini yarıda bırakıp Dünya'ya geri dönmek zorunda kalır. Bu sırada Mark Watney fırtına yüzünden ekipten ayrı düşer. Mark'ın öldüğünü düşünen ekip onu geride bırakarak Dünya'ya dönerler. Fakat Mark hayattadır ve Mars'ta yalnız başına kalmıştır. Tek başına hayatta kalma mücadelesi vermeye başlayan Mark, bir yandan yetersiz kaynaklarıyla idare etmeye çalışırken bir yandan da Dünya'ya, yaşadığına dair bir sinyal gönderebilmenin yollarını arar. Bir sonraki göreve daha 3 yıl vardır, ancak Mark'ın yiyecek stoğu sadece 1 yıl yetecek kadar vardır.

Bu sorada Dünya'da Mars operasyonunun direktörü, ölmüş bile olsa Mark'ın bedenini dünyaya geri getirmek ister ve uydular aracılığıyla Mars'ın yüzeyini tararlar ve Mark'ın hayatta olduğunu fark ederler. Mark'ın hayatta kalma mücadelesi sürerken, miyonlarca mil ötede NASA ve uluslararası bilimadamları ekibi Mark'ı geri getirebilmek için bir kurtarma operasyonu başlatırlar. Bu inanılmaz cesaret hikayesi dün dünyada duyulur ve insanlar "Marslı"nın eve dönebilmesi için tek yürek olurlar.
Marslı filmi Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri listesinde yer almaktadır.
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

2 kez izlemek gerek
Son zamanlarda izlediğim Hollyood filmlerinde senaryo içine sıkıştırılmış birçok bilimsel bilgi paylaşılıyor. Bu çok hoş. Marslı filminde de ilk dakikadan itibaren bunu görmek mümkün. Fizik, botanik, uzayda seyahat gibi birçok konuda izleyicinin anlayacağı dilde bilgiler serpiştirilmiş senaryo boyunca.

Film 140 dakika. Biraz daha kısa olabilirmiş bence. 120 dakika gayet yeterli. Ancak olayı tam olarak anlayabilmek için en az 2 defa izlenmesi gerekiyor bence.

Matt Damon iyi oynamış. (SPOILER) Film sonuna kadar baya kilo vermiş. Takdire şayan.
Marslı
filme 8 verdi
10 beğen · 0 yorum
Azra Nur

Azra Nur

@sumeyraolgar

Kesinlikle muhteşem bir film.
Marslı
filme 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Buse Eylül Aktaş

Buse Eylül Aktaş

@buseeylulaktas

Uzayla ilgili en kaliteli film bu sanırım.Ufak tefek mantık hataları olsa da severek izlediğim bir filmdir kendisi.Şu an açsam tekrar sıkılmadan izlerim kendisini.
Marslı
filme puan vermedi
7 beğen · 2 yorum
Necdet (@necdet)
Bende en iyisi olduğunu düşünüyordum Yıldızlararasını izleyene kadar.
15.01.19 beğen cevap
Emre Şen (@senemre)
Marslı en iyisi değil film fazla abartıldı bence en iyisi bence de Insterstellar (Yıldızlararası) dır.
16.01.19 beğen cevap
Beraat

Beraat

@beraat

Marslı.. Marsın İlk Korsanı..
Merhaba.

Bu Filmi ilk olarak üniversite sınavına çalışırken görmüştüm iligimi çekmişti fakat izleyememiştim.Şimdi üniversitedeyim ve arkadaşımın hatırlatması ve önermesi üzerine izledim. Tek kelimeyle:Etkileyici..

Durup şunu düşündürüyor:Siz olsaydınız ne yapardınız? Bir başınıza kimsenin olmadığı bir diyarda aklınıza gelebilecek onca soru oluyor. Biri gelir mi? Suyu nasıl ayarlar? Tarımı nasıl yapacak? ve bir dahaki marsa yolculuk 4 yıl sonra. 4 yıla kadar nasıl yaşanılır?

Bu filmi izlemekle kalmayacak uzayı birnevi görmüş olacaksınız ve dışkının bile işe yaradığı bilgiler öğrenebilirsiniz

Film dediğin de öyle olmalı,izlediğinde zevk vermeli,sıkmamalı ve birşey öğretmeli..
Marslı
filme 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Esra

Esra

@esra12

Gerçekten çok güzel bir filmdi .Böylesine heyecanla yaşam mücadelesini veren birinin nasil bir ruh halinde olduğu ,nasıl bu kadar sakin ve soğuk kanlilgiyla pes etmeden ve sonunda bir ihtimalin de ölüm olacağını bile bile yaşamak gerçekten çok farklı bir duygu gerçekten :)ben çok beğendim tavsiye ediyorum izlenmesi gerekilen bir filim
Marslı
filme 10 verdi
5 beğen · 2 yorum
selman bulut (@selmanbulut)
filmi açken mi izledin? :)
22.02.16 beğen cevap
Esra (@esra12)
Neden ?
22.02.16 beğen cevap
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Kumandan Lewis, benim için bir şey yapmanı istiyorum. Ölürsem ailemle görüşmeni istiyorum. Mars'da yaşadığımız her şeyi duymak isteyeceklerdir. Berbat bir durum olduğunun farkındayım. Ölmüş oğulları ile ilgili olarak bir anne baba ile konuşmak zor olacak. İstediğim şey çok fazla. Bu yüzden de senden istiyorum.

Pes ettiğim yok. Sadece her türlü akıbete hazırlıklı olmalıyım. Lütfen onlara söyle. Yaptığım işi sevdiğimi ve bu işte çok iyi olduğumu söyle. Benden daha yüce, daha büyük ve daha güzel bir şey için öldüğümü söyle.
Marslı
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
katilinellerinde

katilinellerinde

@katilinellerinde

Marslı
“Tuhaf bir his gerçekten. Nereye gitsem, ilkim. Araçtan dışarı mı çıktım? Oraya gelen ilk kişi benim! Bir tepeye mi tırmandım? O tepeye tırmanan ilk kişi benim! Bir taşı mı tekmeledim? O taş bir milyon yıldır yerinden kımıldamamıştı!
Mars‟ta uzun yolculuğa çıkan ilk kişi benim. Mars‟ta otuz bir soldan fazla zaman geçiren ilk kişi benim. Mars‟ta mahsul yetiştiren ilk kişi benim. İlk, ilk, ilk!”
Marslı
filme 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Büşra Rümeysa

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

“Tuhaf bir his gerçekten. Nereye gitsem, ilkim. Araçtan dışarı mı çıktım? Oraya gelen ilk kişi benim! Bir tepeye mi tırmandım? O tepeye tırmanan ilk kişi benim! Bir taşı mı tekmeledim? O taş bir milyon yıldır yerinden kımıldamamıştı!
Mars‟ta uzun yolculuğa çıkan ilk kişi benim. Mars‟ta otuz bir soldan fazla zaman geçiren ilk kişi benim. Mars‟ta mahsul yetiştiren ilk kişi benim. İlk, ilk, ilk!”
Marslı
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Sıradan Biri

Sıradan Biri

@mrcyldz41

"Gittiğim her yeri ilk gören benim. Bu çok tuhaf bir duygu. Rower' dan dışarı çıkıyorsun. Oradaki ilk insan sensin. Bir tepe tırmanıyorsun. Bunu ilk yapan sensin. 4.5 milyar yıl boyunca burada kimse yoktu. Ama şimdi ben varım. Koca bir gezegende tek başına kalmış ilk insan benim."
Marslı
filme 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Merkezi zaman dilimi ile gündüz yaklaşık 4:30 sularında uydularımız Mars'taki Ares 3 görev bölgesine yaklaşmakta olan bir fırtına tespit etti. Saat 6:45 fırtınanın şiddeti artmış ve görevi iptal etmekten başka çaremiz kalmamıştır.
Marslı
filme 8 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
121
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Etkileyici Bilim Kurgu Filmleri
Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken, ufuk açıcı en iyi ve en etkileyici bilim kurgu filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Se...
50
FİLM
2015'te Vizyona Giren En İyi Filmler
2015 yılında vizyona giren ve büyük gişe başarıları elde ederek dikkatleri üzerine çeken 2015'in en iyi vizyon filmleri liste...
19
FİLM
2015'in En İyi Bilim Kurgu Filmleri
2015 yılında vizyona girmiş olan mutlaka izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri listelenmektedir. Lütfen sadece 2015 b...
12
FİLM
2015'in En Çok İzlenen Yabancı Filmleri
2015'te vizyona giren ve büyük gişe başarıları elde etmiş olan en iyi 2015 filmleri listelenmektedir. Lütfen sadece en popüle...
28
FİLM
En İyi 2015 Macera Filmleri
2015'in vizyon filmlerinden olan ve vizyona girdiği ülkelerde çok izlenen filmler arasına girmeyi başaran en iyi 2015 macera ...
hasan kasap

hasan kasap

@hsk1

 paylaşım fotoğrafı
Düşünsenize 1 yıl belki 1 yıldan daha fazla marsta tek basinasiniz psikolojik yönümüz nasıl ordu? Bozulmaz miydi ? olumlu yönü de insan tek olduğu zaman imkansızı bile başarabilir .Ben merak etim psikolojiniz nasıl olurdu? ☺
Marslı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum
Paylaşım kuraldışına alınmıştır: Paylaşımlar kompozisyon, kompozisyonlar kitap içermelidir.
Topluluk kurallarını incelemek istersen yardım bölümünde detaylı bilgi alabilirsin.
Hakan

Hakan

@hakani

 paylaşım fotoğrafı
@elnino gemiyle götürmezsen ben de böyle giderim. Haydi görüşürüz.
Marslı
filme puan vermedi, inceleme ekledi.
4 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Hakan (@hakani)
Bak adam mars toprağına insan gübresi katıp patates yetiştirdi.
09.02.19 beğen cevap
8.8/10
561 oy
Sence kaç puan almalı?
0