up
ara

Kış Uykusu

- Kış Uykusu (2014)

Kış Uykusu Konusu ve Özeti

Kış Uykusu
Başrollünde oyuncu Tamer Levent yer aldığı, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan üstlendiği film
Dram türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Dram, Tiyatro türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden Kış Uykusu isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 196 dk
Yapım: 2014 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Anton Çehov
  • Ebru Ceylan
  • Nuri Bilge Ceylan
Kış Uykusu filmi Dikkatleri Üzerine Çeken 2014 Yapımı Yerli Filmler listesinde yer almaktadır.
virane

virane

@kabaktadi

Film gerek senaryo gerek oyuncu, görüntü, mekan daha sayılabilecek bir çok yönü ile mükemmel. İzlerken yer yer altını çizdiğim yerler vardı kafamda fakat yine kötü hafızanın bedelini ödüyorum zorlanıyorum şuan. Keşke yer yer not alsaydım dedi isem de film sessiz bir çığlık gibi. O aynı ses tonuyla yaşanan konuşmalar, bir zaman sonra fikirden çok kişiye edilen eleştiriler, hatta yer yer iki yüzlülükler.. Film tam bir sanat filmi kalın bir roman bitirmişim gibi hissettim bitince. İçinde bir mana bulamayacağınız, ya da ne bileyim sahte, samimiyetsiz bir sahne bile yok. Hatta filmin sonuna kadar genç kadının kocasını aldattığını düşünüp onu beklerken, o klişeliğe düşmeden bitişi, varın gerisini siz düşünün. Tam yiyip içip yatarken, filozof olmak Allahın emri olduğu bir dönemde biraz da kendimi izledim çok iyi gitti .
Kış Uykusu
filme 8 verdi
10 beğen · 0 yorum
Emre Şen

Emre Şen

@senemre

3 Saat 16 Dakikalık Şölen
Daha önceden izlemek istemiş ama onun öncesinde filme yapılan yorumlara bakıp vazgeçmiştim. Yapılan yorumlar ise şunlardı; "zaman kaybı", "3 saatim boşa gitti", "bu ne bir de ödül almış", "berbat", her insanın farklı zevkleri vardır misal ben western ve korku filmlerinden hoşlanmıyorum ve çok da izlemiyorum. -"İyi, Kötü ve Çirkin", "6. His" gibi kaliteli yapımlar hariç- "Kış Uykusu" tarzındaki filmlere de "sanat filmi", "festival filmi" deniliyor. Daha çok yavaş ilerleyen, uzun, bol anlam içeren filmler bunlar. Daha çok çoğunluğu ucuz olan vurdulu kırdılı ve komedi filmlerini "muhteşem bir film" diye niteleyen insanlar bir zahmet şu filmlere denk gelip izleme zahmetinde bulunmasınlar ve altına da gelip bozuk Türkçeleriyle yorum yazmasınlar da biz de bu güzelim filmlerden mahrum kalmayalım.

Filme gelince Nuri Bilge Ceylan'ın "İklimler" hariç tüm filmlerini izledim. Yönetmen ilk çektiği kısa filmden bu yana birikimli bir şekilde yükselmiş ve daha "Ahlat Ağacı"nı izlemediğim için diyebilirim ki "Kış Uykusu" NBC'nin bana göre en başarılı filmi. 3 saat 16 dakika olmasına rağmen sıkılmadan izledim. Kurgu,mekan, oyuncu kadrosu,oyunculuklar,diyaloglar muhteşem. Haluk Bilginer'in karizmatik sesi bile filmi izlemek için sebep.

Cannes Film Festivali'nde 15 dakika boyunca ayakta alkışlanıp, göğsümüzü kabartan "Ahlat Ağacı"nı da sabırsızlıkla bekliyoruz. Bir düşünsenize bir işe atılıyorsunuz, büyük emekler sonucu ortaya bir film çıkarıyorsunuz, en büyük film festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali'nde filminiz gösterime giriyor ve film bitince tüm salon ayağa kalkıyor, tüm gözler size dönüyor ve dakikalarca ayakta alkışlanıyorsunuz. Nuri Bilge Ceylan için ne muhteşem bir an olmuştur gerçekten. ?
Kış Uykusu
filme 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Gerçeklerimizle mesafelerimiz.
Modern insanın en büyük sorunlarını işliyor Kış Uykusu. Tembellik, iletişimsizlik, ego, bencillik, taviz vermemek, tahammülsüzlük vurgularıyla günümüz insan halini bize sunuyor.

Filmin müziği Schubert-Piano Sonato İn A Major. Bol diyalog, hızlı kurgu, farklı kadrajlar vardır. Karakterler alt-orta ve üst sınıfı temsil etse de, kameranın duruşu herkese eşittir.

Gerçeklerle aramızdaki mesafeyi ne kadar kapatıyoruz? Sorumluluk almamak sadece bizi mi etkiler? Kendimizi ne kadar tanıyıp eleştirebiliyoruz? Saplantılarımız egolarımız ne durumda? Geçmişin acıları bugünümüzü gölgeliyor mu?

'Kim haklı?' sorusunun anlamsızlığının farkına varıyoruz filmle...
Kış Uykusu
filme 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Araf Araz

Araf Araz

@arafaraz

KIŞ UKUSU
''Acı Çekmemek için kendini KANDIR'mayı tercih ediyorsunuz''

#26032014
Kış Uykusu
filme puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Rue

Rue

@rue

Altın Palmiye Ödülü
Senaryonun Nuri Bilge Ceylan ve eşi Ebru Ceylan tarafından hazırlandığını bilmeyen yoktur sanırım. Otuz ya da otuz iki (tam emin değilim) yıldan sonra 2014 yapımı olan Kış Uykusu ile ülkemize Altın Palmiye Ödülü'nü kazandırmışlardır. Ortaya çıkan her karaktere oyuncular ayrı ayrı benliklerinden katmışlar.
Aydın, Necla, Nihal, bu üç karakter arasında olay dönüp duruyor gibi görünse de bence öyle değil. Filmi izlerken bölümlere ayırabilirsiniz. Necla ve Nihal ilişkisi ve Aydın ile Nihal’in ilişkisi olarak. Filmi beğenerek izledim. Tavsiye ediyorum.
Kış Uykusu
filme 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Nur Özdemir

Nur Özdemir

@nuro

İnananlardan nefret ediyorsun; çünkü inanmak sana göre az gelişmişlik, kara cahillik belirtisi. Öte yandan herhangi bir inanç, ideal taşımıyorlar diye inanmayanlardan da nefret ediyorsun.
Yaşlıları geri kalmışlıkları, tutuculukları, özgür düşünemedikleri için; gençleri ise özgür düşünceleri yüzünden, geleneklerden kopuk oldukları için beğenmiyorsun.
Halkın, ülkenin çıkarlarının en önde olması gerektiğini söyler durursun ama her karşına çıkandan hırsızmış, soyguncuymuş gibi kuşkulandığın için halktan da nefret ediyorsun.
Nefret etmediğin insan yok neredeyse...
Kış Uykusu
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
a

a

@ahminelmevt

Kış Uykusu
İnananlardan nefret ediyorsun; çünkü inanmak sana göre az gelişmişlik, kara cahillik belirtisi. Öte yandan herhangi bir inanç, ideal taşımıyorlar diye inanmayanlardan da nefret ediyorsun. Yaşlıları geri kalmışlıkları, tutuculukları, özgür düşünemedikleri için; gençleri ise özgür düşünceleri yüzünden, geleneklerden kopuk oldukları için beğenmiyorsun. Halkın, ülkenin çıkarlarının en önde olması gerektiğini söyler durursun ama her karşına çıkandan hırsızmış, soyguncuymuş gibi kuşkulandığın için halktan da nefret ediyorsun. Nefret etmediğin insan yok neredeyse...
Kış Uykusu
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Zuhal

Zuhal

@zuhalz

Bilmeni isterim ki senden başka yakınım yok.Seni her dakika her saniye özlüyorum. ama gururum elvermediği için hiçbir zaman söyleyemiyorum. Senden ayrılmanın benim için ne derece korkunç, hatta olanaksız olduğunu çok iyi biliyorum tıpkı artık beni sevmediğini bildiğim gibi.
Biliyorum artık eski günlere dönemeyiz, gerek de yok buna. Beni bir uşağın gibi bir kölen gibi yanına al ve hayatımıza senin istediğin gibi de olsa devam etmemize izin ver.
Kış Uykusu
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Nur Özdemir

Nur Özdemir

@nuro

Valla ben evim, odam, kitaplarım neredeyse kendimi oralı hissederim; başka bir yere de ihtiyaç duymam. Ya bu insanın kendine bir dünya yaratabilme, kendini oyalayabilme yeteneği ile ilgili bir şey. Sıkılmak ne demekmiş ya? Sıkılmak için hiç bir zaman bir saniye vaktim olmadı benim. Ayrıca sıkılmak denen duygunun son derece lüks bir duygu olduğunu düşünüyorum bugünkü şartlar altında.
Kış Uykusu
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
fctuner

fctuner

@fcetintunrr

Valla ben evim, odam, kitaplarım neredeyse kendimi oralı hissederim; başka bir yere de ihtiyaç duymam. Ya bu insanın kendine bir dünya yaratabilme, kendini oyalayabilme yeteneği ile ilgili bir şey. Sıkılmak ne demekmiş ya? Sıkılmak için hiç bir zaman bir saniye vaktim olmadı benim. Ayrıca sıkılmak denen duygunun son derece lüks bir duygu olduğunu düşünüyorum bugünkü şartlar altında.
Kış Uykusu
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
9
FİLM
Dikkatleri Üzerine Çeken 2014 Yapımı Yerli Filmler
2014'te vizyona giren ve büyük gişe başarısı elde eden 2014 yapımı en iyi yerli filmler listelenmektedir. ...
529
FİLM
Mutlaka izlenmesi gereken filmler
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, izlediği filmler arşivinde bulunması gereken filmler listelenmektedir....
159
FİLM
Mutlaka İzlenmesi Gereken Unutulmaz Türk Filmleri
Herkesin mutlaka izlemesi gereken, bazen güldüren bazen hüzünlendiren, hafızalarımıza kazınmış unutulmaz Türk filmleri listel...
4
FİLM
Ünlü Türk Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmleri
Yönetmen, senarist, oyuncu ve fotoğrafçı Nuri Bilge Ceylan'ın mutlaka izlenmesi gereken en iyi filmleri listelenmektedir....
102
FİLM
100. yılında Türk sinemasının en iyi 100 filmi (1914-2014)
2014 yılında 100. yaşını kutlayan Türk Sineması'nın Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen en iyi 100 filmi listelenmektedir....
aslı seloğlu

aslı seloğlu

@asliseloglu

Bu film; tabi ki önce kendi nefsime, sonra etrafımdaki küçük bir azınlığa ve buradaki bir çok kişiye tokat niteliğinde. Biz 'Aydın'lara. Gerçekten okuyan yazan insan çok az, ama onların niceliğini değil niteliğini konu alan bu film kendini sorgulamaya itiyor insanı. Özellikle ben, bundan tam üç ay öncesine kadar, gerçek anlamda okuyan ve sorgulayan insandan zarar gelmez mantığında bir saftirik olduğum için ve bunun aksini yaşayarak çok güzel öğrendiğim için bu filmi benimsemem daha kolay oldu. Ne diyordu Nihal, Aydın kocasına; "Vicdan, ahlak, ideal, ilkeli olmak, yaşamın amacı. Bu sözler ağzından hiç eksilmedi. Birini küçük düşürmek, incitmek, karalamak istediğin zaman hep böyle sözler söylersin. Ama bence, bir insan bu kelimeleri bu kadar fazla kullanıyorsa, esas ondan şüphe etmek lazım." İşte tam da bu sözleri suratına haykırmak istediğim insanlar var. Tabii ki ancak rüyamda yaparım bunu. ^.^ Bir de filmdeki ata binip karda kışta Kapadokya'yı gezesim geldi. Ama bunu rüyayla geçiştirmeye hiç niyetim yok! :)
Kış Uykusu
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
21 beğeni · 14 yorum beğen ikon
Anorun Ateşi (@yunussakar)
İlke, vicdan, hakkaniyet vs vs.. Bunlar çok önemli kavramlar. Günümüzde çokça hırpalanmış olması, olması gerekeni söylerken sözü sakınmak anlamına gelmiyor elbette. Bütün bu kavramlar bir karaktere işaret eder. Oturmuşsa sorun yok, oturmamışsa japonya’yı bekleyen atom bombası. Kimin ne için kullandığıyla alakalı. İyi bayramlar, sevgiler.
21.08.18 beğen 1 cevap
Filinta (@filintaa)
Gitmedim, gidemedim.
Artık yaşlandım mı, kafayı mı oynattım yoksa başka bir adam mı oldum, nasıl istersen öyle düşün.
Bilemiyorum.
Ama birkaç gündür içime yerleşen yeni adam gitmeme izin vermiyor.
Ne olur sende gitmemi isteme.
Anladım ki artık beni İstanbul’a çağıran bir şey yok.
Her yerde olduğu gibi orada da her şey yabancı bana.
Bilmeni isterim ki senden başka yakınım yok.
Seni her dakika, her saniye özlüyorum.
Ama gururum elvermediği için hiçbir zaman söyleyemiyorum.
Senden ayrılmanın benim için ne derece korkunç hatta olanaksız olduğunu çok iyi biliyorum.
Tıpkı artık beni sevmediğini bildiğim gibi.
Biliyorum eski günlere dönemeyiz.
Gerekte yok buna.
Beni bir uşağın gibi bit kölen yanına al.
Ve hayatımıza senin istediğin gibi de olsa devam etmemize izin ver.
21.08.18 beğen 2 cevap
Filinta (@filintaa)
Bu filmi izlemek kitap okumak gibi. Kış gelsin tekrar izlemeyi düşünüyorum üstelik kapadokyaya gidip kışı orda bir butik otelde geçirerek tabi bunları bir rüyayla geçiştirmeye hiç niyetim yok. :) @asliseloglu
21.08.18 beğen 1 cevap

@

 paylaşım fotoğrafı
Kış Uykusu
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.9/10
115 oy
Sence kaç puan almalı?
0