up
ara

Batman v Superman: Adaletin Şafağı

- Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

Batman v Superman: Adaletin Şafağı Konusu ve Özeti

Batman v Superman: Adaletin Şafağı
Metropolis'in çelik adamı Süperman ile Gotham'ın suçlularla savaşan kahramanı Batman'in mücadelesi ve ortak düşmanlarına karşı savaşı konu ediliyor. Süperman gerçek bir kahraman mı yoksa sahte bir tanrı mı?
Yapım: 2016 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Bob Kane
  • David S. Goyer
  • Joe Shuster
  • Chris Terrio
  • Jerry Siegel
Batman v Superman: Adaletin Şafağı Filmi Hakkında Genel Bilgiler

Çizgi roman yazarı olan Frank Miller'ın The Dark Knight Returns isimli kitabının bazı bölümlerinin uyarlanacağı Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmin yönetmenliğini Zack Snyder yaparken Batman karakterini Ben Affleck, Süperman rolünde ise Henry Cavill canlandırmıştır.filmin yapımcılığını ise Charles Roven üstlenmiştir.

Batman v Superman: Adaletin Şafağı Filminin Konusu

Bu filmde iki süper kahraman olan Batman ve Süperman karşı karşıya gelecek. Batman’in geri dönüşü ile olayların devamı oldukça aksiyon dolu olacak.
Hükümete karşı başlatılan bir savaş ve bu savaşın ortasında iki süper kahraman. Süperman ise bu filmde insanların bir bölümü tarafından kahraman olarak görülürken diğer bölümü tarafından tepki çeker. Bu yüzden Süperman’e düşman olabilecek insan sayısı artmaya başlar. İki süper kahramanın mücadelesini anlatan film 2016 yılının ilk aylarında vizyona giriyor.
Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi Kaçırılmaması Gereken En iyi 2016 filmleri listesinde yer almaktadır.
Güzel Görünen Bir Hayal Kırıklığı
Efektleri gayet güzel ancak neredeyse cazibesini yitirecek kadar çok patlama var.

Batmobil'in limandaki diğer araçları kovalama sahnesi en çok hoşuma giden bölüm oldu.

Jesse Eisenberg'in -epey hızlı konuşsa da- Lex Luthor tiplemesini beğendim, hatta bence filmdeki en iyi oyuncuydu.

Fakat senaryo öylesine dağınık ki iki buçuk saat içinde bile toparlanamıyor; karakterlerin derinliği ise maalesef göz ardı edilmiş.

İzleyicinin aklında bir sürü soru oluşturuyor ama sonrasında birçoğunu cevaplamıyor.

Dolayısıyla sadece güzel efektlerden oluşan bir film, işin içinde dünyanın en çok tanınan iki kahramanı bile olsa seyircinin canını sıkmaktan, bitse de gitsek durumundan kurtaramıyor. Güzel efektlerine rağmen aynı yönetmene ait Man of Steel'in yanında sıkıcı ve kafa karıştırıcı kalıyor; heyecan değil hayal kırıklığı yaratıyor.
0 yorum
Film İzle

Film İzle

@filmizle

Zayıf Senaryo, Bol Patlama Çatlama
Spoiler içerebilir. Eminim ki filmi beğenenleriniz çıkacaktır fakat eğer benim gibi bilimkurgu hayranı fakat fantastik filmlerden haz etmeyen birisi iseniz film için harcadığınız zamana yanarsınız. Filmde senaryoyu çok zayıf buldum. Batman Süperman'e neden ayar oldu? sorusu bence havada. Tam adamı öldürecekken analarımızın adı diye vazgeçmesi ise sadece komik. Süper Kadın mıdır nedir, o abla neden bu filmde? Girmesi neyi değiştirdi? Neden ihtiyaç vardı? Sondaki canavar ise tam bir fiyasko.
Filmin adına Batman Süperman'e karşı demişler ama 2 dakika tokatlaşıyorlar sonra kanka olup canavar dövüyorlar. Kavga sahnesini de uzatmak için elinde kriptonit olmasına rağmen önce tüm cephaneyi boşaltıyor Süperman'in üzerine. Tamamen gereksiz, sadece aksiyon için sahneler. Film öncesi yansıtılan bu bad ve dark hava bence senaryoda yok, tam bir teenage filmi olmuş.
Efektler ise bıktırdı artık. Tamam başarılı efektler ama sürekli bir patlama oluyor. Bence senaryo eksikliğini böyle kapatıyorlar.
Film gereksiz uzun. 2.5 saat. Sinemada reklamlarla beraber 3 saate uzuyor. Öyle ki flashbacklerle Batman'in ailesinin öldürüldüğü sahneyi 3 defa izledik. Sanki bilmediğimiz şey.
Filmde tek güzel olan şey sahnelerdeki kareler, pozlar. Hollywood bu işi çözmüş. Özellikle Superman'in kareleri çok iyi. Gözü tatmin ediyor.

Şunu da söylemeden geçemeyeeğim; Abi Batman'in Süperman'le kapışırken giydiği demir zırh da ne öyle ya. Nasıl tırstıysa 10 santim kalınlığında zırhın içine girmiş herif, şiştikçe şişmiş. Çok garipsedim, acıdım adama.

Son olarak zamanı olan, zeka parıltısı beklemeyen, süperman olsun da çamurdan olsun diyenler gidip izlesin. Afişlerine, fragmanlarına da aldanmasın. Daha cesur senaryoları bekliyoruz.
0 yorum
lilininkitapsepeti

lilininkitapsepeti

@lilininkitapsepeti

Eleştirmenlerin ne kadar haklı puan verdiklerini salonda geçirdiğim 3 saatte anladım. Bir DC hayranı ve çizgi romanların hepsini okumuş biri olarak yapıyorum yorumlarımı. DC'nin en kötü filmleri olarak değerlendirdiğim 2 film vardı Catwoman (Kedi Kadın) ve Green Lantern (Yeşil Fener). Green Lantern Batman v Superman'den iyiydi ve kötülükte Catwoman ile yarışabilir. Beğenmediğim o kadar çok şey vardı ki nereden başlasam bilemiyorum.
İlk olarak oyuncu seçimlerine değineceğim. Kimsenin beğenmediği Lex Luthor'u beğenmeyenler arasındayım bende. Smallvilledeki Lex bile daha iyiydi. Lex Luthor kimseden izin isteyen biri değil ki senatörden böyle bir plan için izin istedin. Karakter olarak çok yanlış yaratılmış filmde. Jokera benzetilmeye çalışılmış ama Lex, Joker gibi psikopat bir kötü karakter olmadığı için yanlışlığı kötü duruyor. Batmane gelirsek... Ben Affleck en iyi batman diyenler çok uzağa gitmeyip Christian Bale'in oynadığı Batman üçlemesini tekrar izlesinler. En iyi olmayabilir belki ama Ben Affleckten çok çok daha iyi olduğu kesin. Batman karakterine hakim olmayanlar için söylemiş olayım filmdeki gibi önüne geleni öldüren bir karakter değil Batman. Öldürmeme motifi olan bir kahraman. Supermani zaten sevmediğimden üzerine yorum yapmayacağım ama onun da yanlışları bol. Doomsday deseniz bir kere General Zod'un diriltilmesi gibi birşey çıkış öyküsünün yakınından geçmiyor. Antik Kryptonda yer altında yaşayan bir canavar kendileri. Öldürdüğü kişinin güçlerine sahip olan bir karakter.

(spoiler) Gerçekten Superman ve Batmanin barışmasına sebep olan şeyin annelerinin ismi olması kadar saçma bir şey olamaz. Konuyu basitleştirmekten ve gülünç olmaktan başka bir işe yaramamış. (spoiler bitti)

Filmin Injustice'in başlangıcı olacağını düşünüyordum ancak başarılamamış. Umarım bu filmi Justice League'in (Adalet Birliği) başlangıcı olarak kullanırlar ve bundan iyi bir film ortaya koyarlar. Beğendiğim tek yanı Wonder Woman oldu. Karakteri Injustice evreni hariç çok severim ve orijinaline bağlı kalınması beni mutlu etti.

Toparlarsak karakter seçimini ve kurguyu beğenmedim. Umutla gittim ancak büyük hayal kırıklığı ile ayrıldım.
0 yorum
ilkan

ilkan

@ilkann

Bu filme çıktığı ilk haftasonu izledim.
Öncelikle şunu söyleyebilirim ki beklentinin üstünde bir film beklemeyin lütfen
İlk başlarda konu biraz yavaş ilerliyor ama ilerleyen zamanlarda konuya hakim oluyorsunuz.
Christian Bale'den sonra Batman karakterini Ben Affleck'in canlandırmarmasını beğenmedim açıkcası kendisi bu filmde biraz yaşlı görünmüş gibi geldi bana
Özellikle Jesse Eisenberg'in performansını daha çok beğendim.
Dolasıyısıyla sadece güzel bir efektlerden oluşmuş bir film diyebilirim sizlere
0 yorum
Cerenis

Cerenis

@defacto

Salt Aksiyon Yerine, Felsefeyle Sunulması Kalitesini Çok Artırmış
Genel olarak beklentiyi karşılamamış olmasının temel sebebi 'sadece' fantastik aksiyon değil, biraz da felsefi olması. Nasıl ki Deadpool'da aksiyonun yanına komedi serpiştirilmiş, bu filmde de mesajlar vardı diye düşünüyorum. 'Bu dünyada hiç kimse temiz kalmaz' diyen bir superman gördük, 'Çok güçlüysen merhametli olamazsın, ya da merhametliysen çok güçlü kalamazsın' gibi. Her şeyin dışında 'uzaylı' superman'in bile, egosuna yenik düşebildiğini, 'en güçlü'nün bile arzularının, zayıf yanlarının olduğunu dolayısıyla yönlendirmeye müsait olduğunu, en güçlünün bile her şeyden güçlü olmadığını gördük. İki süper kahraman bile olsa iş egoya gelince çatışmalar yaşanabileceğini gördük. Hepsinden önemlisi bugün Türkiye'mizde sıkca gördüğümüz gibi insanların güce taptığına şahit olduk, ama aynı insanların o taptıkları nesneyi çok çabuk gözden çıkarabilecek kadar da vefasız olduğunu gördük. Tabiki bu bir dram veya düşünce filmi fln değil ama bu gibi konuların işlenmiş olması onun aksiyonunu biraz ağırlaştırmış, yine de sonlarda oldukça yüklenmişler aksiyona. Ben gayet beğendim, aksiyon türüne böyle filmler de lazım, umarım devamı gelir. NOT: filmin saçma olan yeri Superman'in öyle bir kezbana aşık olması, sen superman'sin ya hiç mi zevk yok.
2 yorum
Sevda Sen (@sevdasen)
yoruma katıldığım gibi not kısmında (kezban) koptum :) ama onada katılıyorum hani daha genç ve hoş bir hatun olabilirdi wonder woman bile daha iyiydi. ve film bence dolu doluydu hiç sıkıldığım bi an olmadı..
06.04.16 beğen cevap
Cerenis (@defacto)
Aynen kezban konusunda bir ben mi böyle düşünüyorum diye şüpheye düştüğüm olmuştu, aynı fikirde olduğunu görmek güzel :)
07.04.16 beğen cevap
Arno Yıldız

Arno Yıldız

@onurarno

Sanırım yukarıda bir sorunumuz var!
Dünyada ki kötülük ve mutlak erdem sorunu; Senin de sorunun bu, çünkü her şeyin üzerindesin. Çünkü tanrı böyledir. Horus, Apollo, Yehova, Kal-el, Clark Kent... Neye tanrı dediğimiz kabilemize göre değişiyor. Çünkü tanrı kabileye aittir. Tanrı taraf tutar...
Batman v Superman: Adaletin Şafağı
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Batuhan Kahraman

Batuhan Kahraman

@kahramanbatu

Batman vs Superman filminde fragmanında duyulduğu andan itibaren kulaklardan düşmeyen repliktir;
Batsy-Tell me do you bleed ? (Sen kanar mısın ?)
Batsy-Yes YOU CAN (Kanayacaksın)
0 yorum
Ceren Sayar

Ceren Sayar

@cerensayar

Batman v Superman: Adaletin Şafağı
Amerika’daki en eski yalanı biliyor musunuz Senatör? Gücün masum olabileceği.
http://www.altyazilifilm....2016-filmi.html
Batman v Superman: Adaletin Şafağı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erdem öztürk

Erdem öztürk

@erdemozturk

Belki de içimdeki Gotham Şehri yüzündendir. Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var.
Batman v Superman: Adaletin Şafağı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erdem öztürk

Erdem öztürk

@erdemozturk

Dünya tarihindeki en büyük Gladyatör karşılaşması. Kripton’un oğlu, Gotham’ın yarasasına karşı.
Batman v Superman: Adaletin Şafağı
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
28
FİLM
Kaçırılmaması Gereken En iyi 2016 filmleri
En beğendiğimiz ve herkes izlemeli dediğimiz 2016 filmlerini bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece 2016'da vizyona giren fil...
413
FİLM
Şiddetle Tavsiye Ettiğimiz Filmler
İzledikten sonra iyi ki izlemişim dediğimiz ve herkese izletmek istediğimiz, şiddetle önerdiğimiz filmleri bu listede paylaşı...
9
FİLM
En İyi 2016 Macera Filmleri
Diriliş, Denizin Ortasında, Zor Saatler ve daha fazlası... Türkiye'de 2016 yılında vizyona giren en iyi 2016 macera filmlerin...
12
FİLM
En iyi 2016 Aksiyon Filmleri
Jason Bourne, Ip Man 3, Kod Adı: Londra ve daha fazlası... Türkiye'de 2016 yılında vizyona giren en iyi aksiyon filmleri bu l...
57
FİLM
DC Comics'in En Çok İzlenen Filmleri
Amerikalı çizgi roman yayıncısı DC Comics'in sevilen çizgi roman serilerinden sinemaya uyarlanan en iyi filmleri bu listede p...
7.5/10
156 oy
Sence kaç puan almalı?
0