up
ara

Limonata

(2015)

Limonata Konusu ve Özeti

Limonata
Limonata filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 101 dk
Yapım: 2015 Türkiye
Yönetmen:
Senaryo:
  • Ali Atay
  • Ertan Saban
Limonata filmi Başrollerinde Kardeşlerin Yer Aldığı Filmler listesinde yer almaktadır.
ahmet-samsa

ahmet-samsa

@samsa

blood is not lemonade
Serkan Keskin yine o güzel, samimi oyunculuğunu sergilemiş. Ertan Saban özellikle söz konusu balkanlar olunca kendisi de yaşıyor oynadığını bize de yaşatıyor zaten hep yaptığı gibi. Senaryoda da Ertan Saban'ın etkisi büyüktür muhakkak. Zira balkanların gerçeklerini es geçmemişler. Teknik anlamda filmde sıkıntılar olsa da oyunculuk ve konu olarak gayet güzel bir film Limonata.
Limonata
filme 10 verdi
0 yorum
Fatih Kural

Fatih Kural

@byukalaa

serkan keskin :)
sevmezler bunu samimi bu :) samimi film bu sevmezler işte :) :) ben bu kadar doğal bir film izlememiştim arkadaş.
Limonata
filme 9 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Güzeldi, eğlenceli ama bence burada en büyük alkışı Ertan Saban hak ediyor. Çok samimi geliyor bana ya :D
Limonata
filme 8 verdi
0 yorum
Kadir Durukan

Kadir Durukan

@kadirdurukan

Serkan Keskin varsa güzeldir.
Ne izlesem diye bakınırken Serkan abiyi gördüm. Serkan abi Leyla ile Mecnun'daki karakteri ile sevdirmişti kendini ama asıl gönlümü fethettiği film İtirazım Var filmi ile olmuştu. Bu filmde de beklediğim kişiliği gösterdi.

Ertan Saban da yine çok güzel bi oyunculuk sergilemiş. Onun da oynadığı karakterler psikopat birisi olmadıkça gerçekten izlemesi çok zevkli hale geliyor.

Filmin konusuna gelecek olursak hikaye gerçekten de etkileyici. Ancak açıklamada yazan "Suat imam nikahı ile evlendiği..." yazısına rağmen filmde Selim sonlara doğru farklı bir ifade konuşuyordu. Yani kendisinin gayri meşru bi evlilik sonucu olduğuna dair.

İkinci kısım ise Selim otobüsten kendisini yolcu eden kız için inmişti ama sonunu getirmediler. Eğer ikinci film çıkarsa o konu üzerinden gidilir yada Selim orada bir antrenör falan olur o kızla da evli olur. Beklentim bu yönte.
Limonata
filme 8 verdi
0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Ciddi SPOILER içerir;

Ali Altay' ın Ertan Saban ile birlikte yazdığı ve tek başına yönettiği, pek bilinmeyen ama bilen herkesin de çok övdüğü bir film Limonata. Bir yol filmi denebilir sanırım, sonuçta üçte birlik kısım yolda geçiyor.

Filmi İstanbul, yol ve Makedonya olarak üç bölüme ayırabiliriz. İstanbul ve yol çok komik, Makedonya' ya geçildiğinde ise her şey bir anda değişiyor. Bir arkadaşımla konuşurken türk sinemasının en büyük sıkıntılarından biri olarak bunu göstermişti; film değil skeç çekiyorlar, sahneler arasında devamlılık yok demişti. Filmi neden komik olmaktan çıkıp hüzünlü bir hale geldi diye eleştirmiyorum ama adeta başka bir filme geçtik bir anda. Biraz daha yavaş ve dengeli bir geçiş olabilirdi. Çünkü film boyunca o dakikaya kadar güldüğümüz iki karakter varken bir anda ekran kararıyor, görüntü geliyor ve cenaze evinin önündeyiz. Bunun haricinde iki şey daha çok rahatsız etti beni. İlki, sürekli hareket halineki kamera. Ali Altay el kamerasıyla çekmiş sanıyorum filmi. İkincisi ise bazı replikler anlaşılmıyor. Tamam, şiveye lafımız yok da gerekirse altyazı konabilirdi o bölümler için.

Ertan Saban ve Serkan Keskin harikalar. Ben Serkan Keskin' i bir tiyatro oyununda da izledim, orada da çok beğenmiştim. Ertan Saban da iyi ama özellikle Serkan Keskin kendisine yazılan çok başarılı repliklerin de sayesinde o kadar doğal, o kadar gerçek bir karakter çıkartmış ki ortaya neredeyse mahalleden birine benzeteceğiz adamı. Daha görüldüğü ilk sahnede bir maç çıkışında elinde soda şişesi, sırtında çanta ile yürürken motor kullanan gençlere bir takılması var ki lan amatör çekim mi bu, her kenar mahallede bulursun bu adamdan bir tane diyorsun. Yine maç sırasında bir adama pas atıp da ''al lan yürü'' demesi, bu repliği söylerkenki doğallığı kusursuz. Şampiyonluk kutlamasında yemek masasında kulüp başkanına sitem ettiği sahnede konuya girişi kusursuz ki bence orayı oynamak çok zor bir iş. Değinmeden geçmek olmaz; Salim' in evindeki telefon sahnesi de efsane sahnelerden olmaya aday. Bu kadar iyi olabilirdi replikler ve doğallık.

Övüldüğü kadar iyi bir film olduğunu düşünmüyorum. Evet, Serkan Keskin ve Ertan Saban' ın doğal oyunculukları sayesinde çok samimi bir film ki zaten Onur Ünlü ve tayfası bu ekolden gelen, bunun üzerinden yürüyen insanlar. Bunun ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu bir tartışma konusu olabilir ama bu film özelinde ben o doğallığı sevdim. Komikti, Mahsun Kırmızıgül filmleri gibi ders vereceğim diye kamu spotuna döndürülmemesi güzeldi, ayar tutturulmuştu ama ekşi' de pek bilinmeyen şahaser filmler başlığında yer alıp da o kadar oy verilecek bir film de değil kesinlikle. Leyla ile Mecnun dizisi için şöyle bir şeyler yazmıştım;

''Nasıl ki ben izlediğim sahnelerden bazılarına güldüysem eminim benim izlemediğim ya da izlesem bile anlamadığım iyi sahneler vardır ancak türkiye gibi sinema gişe rekorunun Recep İvedik' te olduğu, birbirinin kopyası tabldot edebiyat(!) dergilerinin çok sattığı, Cemal Süreya, Can Yücel gibi adamların onlara ait olmayan uyduruk, ergen, ağlak dizeler sayesinde sevildiği ve daha buna benzer pek çok örnek verilebilecek bir ülkede, gençler arasında çok sevilen bir dizinin entelektüel seviyeyi gösterdiğini iddia edebilmek sadece tersten mümkündür. Yani Leyla ile Mecnun gibi ülke gençleri arasında çok popüler olan, çok sevilen bir diziye çok gülmek, bu diziyi çok sevmek entelektüel birikimin bir göstergesinden ziyade entelektüel eksikliğin bir göstergesi olabilir ancak.''

Keyifli bir film, yer yer hüzünlü bir film ama fazlası değil. Eşi öldüğünden beri parmağından yüzüğünü çıkarmıyormuş Ertan Saban, bu filmde de özellikle bir sahnede o yüzük gösteriliyor, güzel bir detay bu. Zaten filmin adandığı kişileren biri de Ertan Saban' ın rahmetli eşi İnci. Makedonya sahnelerinde Ciguli var ayrıca. Oldukça da komik sahneleri. Bir de Sepultura tsirtü gördük ki gereğinden fazla anlam yükleyip de anlamşızlaştırmak istemem ama çok hoş bir detaydı benim için.
Limonata
filme 7 verdi
0 yorum
14
FİLM
Başrollerinde Kardeşlerin Yer Aldığı Filmler
Eğer bir kardeşiniz varsa bu filmler tam size göre. Başrollerinde kardeşlerin oynadığı, kardeşlik ve aile temalı en iyi filml...
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

film ve kahve paylaşım fotoğrafı
film ve kahve
Türk kahvesi kötüdür, iyi çekirdeklerden yapılan iyi kahveler için
Limonata
filme 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
8.3/10
72 oy
Sence kaç puan almalı?
0