up
ara

I Origins

(2014)

I Origins Konusu ve Özeti

I Origins
Başrollünde oyuncu Archie Panjabi yer aldığı, yönetmenliğini Mike Cahill üstlendiği film
Bilim Kurgu türünde izleyicisini bekliyor. Beyaz perdede Bilim Kurgu, Evrim türlerinde sinema filmlerinden
hoşlanan izleyicilere hitap eden I Origins isimli filmi izlediyseniz inceleme ve replik eklemenizi unutmayın. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Süre: 113 dk
Yapım: 2014 ABD
Yönetmen:
Senaryo:
  • Mike Cahill
I Origins filmi Bilim İnsanlarını Konu Alan Filmler listesinde yer almaktadır.
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

Bilim ve evrim ile başlayıp nasıl reenkarnasyona bağlayıp aniden bitiverdiğini anlayamadığım film.

Film gözlerin evrimi üzerine çalışmalar yapan bir moleküler biyologun, bir partide yüzü maskeli (ve elbette sadece gözleri görünen :) bir kızla tanışması ondan etkilenmesi, sonrasında sadece gözlerini tanıdığı kızı, bir dizi rastlantı sonucu metroda tanıyıp ona aşık olması ile başlıyor. ( O kadar keskin sınırları olan bir bilim adamının; nasıl oluyor da işaretlere, rastlantılara o kadar ilgisi oluyor, burası bir çelişki) Yaşadıkları kısa süreli aşkın ardından kızın ölmesiyle birlikte; çok mantıklı bilim adamımız hemen o gün, daha kız arkadaşının öldüğü gün, asistanına aşık oluyor ve evlenip çoluk çocuğa karışıyor. Çocuğunun gözleriyle yapılan bir deneyden sonra eski aşkının izlerini aramaya Hindistana gidiyor vs. Asistanını öptüğü sahnede tüüü size diye bi kapatmak istedim ama konu hatrına yapmadım, iyi ki de yapmamışım. Film konusu itibariyle, verilen bilimsel detaylarla, seyirciye sorduğu sorularla ,müzikleriyle oldukça başarılı çünkü.

Gelelim filmdeki çelişkilere..
Film aşk ekseni etrafında bilim ile dini savaştırmaya çalışmış ve neredeyse sonuna kadar da bilimi, evrimi savunacak, haklı çıkaracak unsurlarla bezemiş. Buna rağmen sonunda pat diye reenkarnasyona bağlayınca insan bu neydi gıız? diyor ister istemez. Bilimle girdi, mistik bir havaya büründü, romantik aşk , ahanda tam gerçeklik derken, bir masal havasında bitiyor olması filmin kalitesini düşürmüş bence. . Aslında reenkarnasyona değil de paralel verenlere bağlasaydı sonunu, gayet başarılı bir film olabilirdi. Bir bilimkurgu filmi için çok gereksiz uzatılmış aşk sahneleri olmasa, arada durağanlaşıp sıkmasa, kendi içinde bu kadar çelişmese , sağ gösterip sol vurarak seyirciyi ters köşe yaptırdım sanırken güvenini sarsmasa ve böyle aniden bitivermese bu enfes konuyla bol ödüllü bir film olabilirdi. ( Sinema otoritesi konuştu evet. :)
Bir de “Belki de gözler ruhun penceresidir” çıkarımını yaparak , kocası duygusuz İan’a göre gerçeğe daha çok yaklaşmış olan Brit Marling den bahsetmek istiyorum. Bu senaryonun yazılışında yönetmen Mike Cahill ‘e yardım etmiş. Aynı yönetmenin diğer filmi Another eart’de de oynamıştı. Tamam Brit 'ciğim böyle diyorsun da insan bu kadar mı duygusuz oynar, bu kadar mı ruhsuz olur.? Senin ruhun nerede o zaman? Ruh kavramının sorgulandığı bu filmde Sofi ile Karen’i yan yana görmek bile cevabı bulmak için yeterliydi bence. :))

Filmde en sevdiğim repliklerden biriyle ve bittiğinde kafamda dünden beri dönüp duran şu soruyla bitirmek istiyorum.

"Şansa inanmam. Birbirimizi sonsuzluktan beri tanıdığımıza inanıyorum. Nasıl biliyor musun? Büyük patlama olduğunda evrendeki bir araya gelip sıkışmış bütün atomlar tek noktadan dışarıya doğru patladı. Benim atomlarım ve senin atomların kesinlikle birlikteydi. Kim bilir, 13.7 milyar yıl içinde kaç defa daha bir araya gelmişlerdir. Benim atomlarım senin atomlarını tanıyor. Atomlarım atomlarını hep sevdi."

Ya bizler dünya dediğimiz şu küçücük gezegende, çok fazla şey gördüğünü sanan ama aslında kör bir solucandan farkı olmayan canlılarsak ?? ( Bu mümkün, çünkü sadece 5 duyumuz var ve bunlar var olanla kıyasla çok sınırlı kapasiteleri olan duyular.) ???

Son olarak buradan Mike Cahill’ e selam eder ona Kıraç’tan şu şarkıyı armağan etmek isterim. :)) Sen daha gözler beynin anahtarı mı, ruhun kapısı mı penceresi mi diye sorgula dur. Biz cevabı biliyoruz: gözler kalbin aynasıdır.


https://youtu.be/hvx66NvLjds
I Origins
filme 9 verdi
19 beğen · 7 yorum
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Hani spoilersız yazıyordun Ayşeee 😢😅 Olsun yine de izleyeceğim, göz dedin beni benden aldın 😍
16.08.18 beğen 2 cevap
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Ya artık filmleri senin incelemelerini okuyabilmek için izleyeceğim :) Yine tam senlik bir şekilde yorumlamışsın <3 Bahsettiğin diğer filmi de izleyecektim zaten, öne alayım biraz :)
16.08.18 beğen 1 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Hakkaten ya nasıl kaptırmışsam kendimi. :)) Mesai bitimine yakın yazmışımdır kesin. Ama yazdıklarımdan çok daha fazlası vardı filmde, begendiğine sevindim @asliseloglu ;)
23.08.18 beğen 2 cevap
Çetin Arzu (@cetinarzu)
adam belki yasadigi travmadan sonra bilim, inanc ve gerceklik uzerine yaklasimini degistiriyordur. into the wildda da mesela bir yere kadar medeniyetten uzak, kendi basina yaban hayati tatli gelirken beklenmedik bir sonla karsilasiyoruz. i originsi izleyeli cok oldu, yersiz bir yorum da olabilir benimki. emin degilim.
23.08.18 beğen cevap
ayse gülce (@aysegulce)
İnto the wild'la uzaktan yakından alakası yok @çetinarzu. Hayatın anlamı vs umurunda değildi, katı gerçeklerle yaşamaya alışmış, bilimin sınırlı çizgisinin dışına çıkmayan, duygusuz bilim adamımız İan'ın :) Sadece istatistiki sonuçlar ve evrim önemliydi onun için ama bir kalbi olduğunu anladığı o an, o hintli çocuğun ağlayarak ona sarıldığı o an, sanırım gerçeğin farkına vardı.
23.08.18 beğen cevap
Elif Bağcı (@elifbagci)
Dün izlediğim filme böyle bir inceleme görmek beni mutlu etti. teşekkürler ayşe gülce. :)
12.05.19 beğen cevap
Şevval Uysal

Şevval Uysal

@sevvaluysalll

Film bilmin ve inancın harmanlanması.Dikkatli izleyen biri derin anlamlar çıkarabilir.Ben biraz dikkatsiz kaldım sanırım.Ama izlerseniz pişman olacağınızı sanmıyorum.Beni gerçekten etkileyen bir film oldu.
I Origins
filme puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
Miss Nobody

Miss Nobody

@blackbird

Köklerin de ruhu var...
Filmi akıntısı çok olan bir denize benzettim.O kadar akıntılı ki aynı anda farklı hızlarla birçok yaklaşıma,çağrışıma bürünüyor insan.Metafizikten bertaraf edemeyeceğimiz hayatlarımızı bilimin,aklın gerçekliğiyle yarıştırıyoruz sanki...Bir tarafta bilinemeyenlerin dünyası,bir tarafta bilinebileceklerin...Hangisi gerçek,hangisi kurgu?Ruhların dünyasına kendini adamış bir insanla,kendini bilimin ihtimal üzerine kurulu kollarına hapsetmiş bir insan?Hangisi özgür?Hangisi huzurlu?Kafamda deli sorular...Yerinde dersler veren olağanüstü bir filmdi.Muhteşemdi...İzleyin mutlakaaaaa....
I Origins
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Oldukça etkileyici. Kurgusal olarak değerlendirilmeli, fazlasıyla mantık ararsak çıkamıyoruz işin içinden :D
I Origins
filme 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
mahfice

mahfice

@mahfice

I Origins
-Bence tanrıyı oynamak tehlikeli
-Sofi ben kanıtlara inanırım. Üstümüzde, yukarıda yaşayan, görünmez bir tür sihirli ruhani varlığın kanıtı yok.
-Solucanların kaç duyusu var?
-2 tane. Koklamak ve hissetmek. Neden?
-Yani, görmeden ya da ışığın ne demek olduğunu bile bilmeden yaşayabiliyorlar değil mi? Işık kavramı onlar için düşünülemez.
-Evet.
-Ama biz insanlar ışığın varlığını her yerde olduğunu üzerimizde olduğunu biliyoruz. Onlar hissedemiyorlar ama küçücük bir mutasyonla bunu başarabiliyorlar değil mi?
-Doğru.
-Pekala, Doktor Göz, belki de bazı insanlar, çok nadir insanlar, başka bir duyu için mutasyon geçirmişlerdir.
Ruhani duygular... Bunun üzerimizde olduğunu, her yerde olduğunu algılayabiliyoruzdur. Tıpkı solucanların üstündeki ışık gibi...
I Origins
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 7 yorum
Elif Bağcı (@elifbagci)
Biraz önce izlediğim filme rastlamak ne güzel :)
11.05.19 beğen cevap
Elif Bağcı (@elifbagci)
Belkı de birçok insan var olan birçok duyguyu hissedemiyor, belki bu da bir mutasyon.
11.05.19 beğen cevap
Elif Bağcı (@elifbagci)
Zülfü Livaneli Kardeşimin hikayesinde buna benzer bir şey der. duygularımız olmasaydı hayat daha kolay olurdu minvalinde bir şey. Kitabın kahramanıda duydularını hatta bir duyusunu kaybetmiş bir insan. ben de onu tavsiye ederim.
12.05.19 beğen 1 cevap
Gizem G

Gizem G

@gizemg

-Sofi ben kanıtlara inanırım. Üstümüzde, yukarıda yaşayan, görünmez bir tür sihirli ruhani varlığın kanıtı yok.
-Solucanların kaç duyusu var?
-2 tane. Koklamak ve hissetmek. Neden?
-Yani, görmeden ya da ışığın ne demek olduğunu bile bilmeden yaşayabiliyorlar değil mi? Işık kavramı onlar için düşünülemez.
-Evet.
-Ama biz insanlar ışığın varlığını biliyoruz. Ama onlar ışık tam üstlerinde bile olsa bunu bilemiyorlar. Ama küçücük bir mutasyonla bunu başarabiliyorlar değil mi?
-Doğru.
-Pekala, Doktor Göz, belki de bazı insanlar, çok nadir insanlar, başka bir duyu için mutasyon geçirmişlerdir.
I Origins
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 1 yorum
Adem Tepe (@ademtepe)
Aklımdan çıkmayan bir sahnedir...
02.09.17 beğen cevap
Gole Gandom

Gole Gandom

@buseozlu

Sofi : Phasianidae (Sülüngiller) hakkındaki hikayeleri biliyor musun?
Ian : Ne? Hayır.
Sofi : Bir kuş çeşidi; bütün zamanını tek bir ana sığdırabilen bir kuş. Ve sürekli aşkın ve nefretin ve korkunun ve mutluluğun ve üzüntünün aynı anda şarkısını söyler. Hepsi birlikte muhteşem bir ses topluluğu oluşturur.
Ian : Sen nerelisin?
Sofi : Başka bir gezegenden. Ve bu kuş, hayatının aşkıyla tanıştığı zaman, hem üzgün hem de mutlu oluyor. Mutlu çünkü, her şeyin onun için yeni başladığını görüyor ve üzüntülü çünkü, her şeyin bittiğinin de farkında.
I Origins
filme 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Sabri Yurga

Sabri Yurga

@sabriyurga

I Origins
Şansa inanmam. Birbirimizi sonsuzluktan beri
tanıdığımıza inanıyorum. Nasıl biliyor musun? Büyük patlama olduğunda evrendeki bir araya gelip sıkışmış bütün atomlar tek noktadan dışarıya doğru patladı. Benim atomlarım ve senin atomların
kesinlikle birlikteydi. Kim bilir, 13.7 milyar yıl içinde kaç defa daha bir araya gelmişlerdir. Benim atomlarım senin atomlarını tanıyor. Atomlarım atomlarını hep sevdi.
I Origins
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
ayse gülce

ayse gülce

@aysegulce

- Gözlerle beyin bağlantılıdır.Gözün hücre yapısı kişiden kişiye yenileniyorsa belki beyindeki bir şey de devam ediyordur. Nörolojik bağ gibi. O zaman aslında belki de göz ruhun penceresidir.
I Origins
filme 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
9
FİLM
Bilim İnsanlarını Konu Alan Filmler
Bilim insanlarını konu edinen, kimisi gerçek yaşam öyküsü kimisi ise kurgu olan filmler listelenmektedir. Bilim insanlarıyla ...
13
FİLM
Seyircileri Derinden Etkileyen Duygu Yüklü Filmler
İzlerken yoğun duygulara kapılacağınız, bazen gülümseyip bazen hüzünleneceğiniz, kendinizi film karakterlerinin yerinde gibi ...
33
FİLM
Kafa Yakan Filmler
İlk izleyişte anlamakta zorlanacağımız, izlerken adeta beyin jimnastiği yaptıran kafa yakan filmler listelenmektedir....
Emir Taşdan

Emir Taşdan

@emirtasdan

 paylaşım fotoğrafı
Benim atomlarım her zaman senin atomlarını sevdi.
I Origins
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon

@

 paylaşım fotoğrafı
I Origins
filme puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
shade_m

shade_m

@shade

 paylaşım fotoğrafı
Bizi mutlu hissetdiren insanlarla mutsuz yaşamaya da hazır olmalıyız.
I Origins
filme 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.4/10
88 oy
Sence kaç puan almalı?
0