up
ara

Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi

- Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014)

Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi Konusu ve Özeti

Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi
Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi filmini izlediyseniz inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur film hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Süre: 119 dk
Yapım: 2014 ABD
Senaryo:
  • Nicolás Giacobone
Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi filmi En İyi Film Dalında Oscar Ödülü Alan Tüm Filmler listesinde yer almaktadır.
Baba Vanga

Baba Vanga

@nietzscheninkizi

Film de öyle güzel göndermeler öyle uygun ifade edilmiş ki bazı replikleri tekrar tekrar dinledim. Harikaydı! Bu zamana kadar izlememiş olmama üzüldüm. Felsefeden, sorgulamadan hoşlanan herkese tavsiyemdir bu film. Hem gerçek hem hayal ile harmanlanmış film beni zaman ve mekândan soyutladı. Bu filmi herkes sevmez. Seven de çok sever bence.
Film kimlere hitap ediyor?: Hayalden gerçeğe geçmeyi bilenler izlemeli.
En iyi sahnesi: Birdman ile eşinin doğum hakkında konuşmaları.
0 yorum
Fahri Seyrek

Fahri Seyrek

@tylerdurden

Aldığı ödülleri fazlasıyla hakkeden bir film.Oyuncu kadrosu ve oyunculuklar mükemmel.Yönetmen iyi olduğu için film de iyi oluyor.Sevdiğim filmler arasındadır.Konusuda çok iyi ve herkesin izlemesini tavsiye ederim.
0 yorum
Bomboşadam

Bomboşadam

@bombos

Ortaya varoluşçuluk felsefesini oturtmuş, insana hayatta ne yapmak istediğini sorgulatan şahane film. Senaryonun yanına böyle iyi oyunculuklar ve tek plandan yapılan çekim filmi dadından yenmez hale getirmiş. 10 nümera 5 yıldız
0 yorum
Cem Ertem

Cem Ertem

@cemertem

Modern sinema içerisinde oldukça yaratıcı fikirlerle, hamlelerle ve zekici kurgularla karşımıza çıkan 21 Grams ve Babel filmlerinin yönetmeni Inarritu'nun nefes kesici bir deneyimi bizlerle buluşturduğu film. Senaryodan hareketle gidersek şaşalı günlerinin ardından işi bitmiş sönük bir yıldızın hayatta var olma amacı ve azmi anlatılıyor. Dövüş Kulübü filmindeki gibi bir alter ego olayı kullanılmış. Karakter ve onun alter egosu arasındaki çekişme ve nihayetindeki kabulleniş izlenmeye değerdi. Görüntü yönetiminde her zamanki gibi Emmanuel harikalar yaratmış. Kendisini Cuaron'ın filmlerinden tanıyoruz ki muhteşem bir görüntü yönetmenidir. Burada da yine görüntülerin yönetiminde sanki tek kameradan çekilmiş gibi her bir sahnenin ustaca hiç göze batmaksızın harmanlanması karşısında saygıyla eğilmek istedim. Film alt metinde gerek sinemaya gerekse tiyatroya da bir saygı duruşunda bulunuyor. Oyunculuklarda Keaton'ı ve Nortan'ı karakter oyunculuğu konusunda aşmış buldum. Ama Inarritu öyle bir film çekmiş ki teknik konuşmuş, oyuncular arkada kalmış. Komediyi pek iyi hissedemedim ama mizahı ve dramın iyi karıştırıldığını belirteyim. Film teknik manada yönetmenin en iyi işi olmakla birlikte çekim tekniklerine bir kez daha hayran kaldığımı da ekleyeyim. Film sanki tek planmış gibi hiçbir kesme görüntü olmadığından kurgu da bir şey yokmuş gibi algılanmasın, son derece seyirlik bir kurgusu var. Her bir sahne ve olay örgüsü ustaca kuruluyor ve bir sonraki sahnenin etkisini de iyiden iyiye hissedebiliyorsunuz. Hele o finaldeki kurguya bayıldım. Sonunu Life of Pi filmindeki gibi seyirciye bırakmaları, ana karakterin akıbetinin ne olacağına ilişkin ucu açık kısım çok isabetli olmuş. Sinema sektörü açısından taşlama niteliğinde de görülebilecek bir yapım çıkmış ortaya. Çekim ve kurgu tekniği açısından eşsiz. Sahnelerdeki karanlık noktalar üzerinden görüntü yönetmeni kamerayı da bu karanlık yerlere sürükleyip oralardan çıkarıyor oldukça hoş bir yanılsama ile plan sekans yapmışlar. Yönetmen ve görüntü yönetmeni açısından takdire şayan.
1 yorum
Çizmeli Kedi (@cizmelikedi)
önce bir alkış emojisi koyayım şuraya_sonrasında ise; hocam neden bahsettiğini çok anlamasam da güzel şeyler yazdığın hissi uyandırdın_düzgün incelemeye (bkz: hiç bir şey söylemediği halde kendini inceleme sayan tek satırlık paranoyak cümleye ne denir?) hasret kalmış bir bünye olarak önünde saygıyla eğilmesem de elinden sıkıyorum_
07.08.19 beğen 1 cevap
Baba Vanga

Baba Vanga

@nietzscheninkizi

"Yarın sonra yine yarın yarın diyerek küçük adımlarla ömrün son hecesine kadar ilerleyecektir zaman. Ölüm yolunda ilerlerken bütün dünlerimiz ve geçmiş günlerimiz sersemlere ışık tuttu. Sön cılız kandil. Ömür, bir yürür gölge. Zavallı bir kukla ki sahnede salınıp çırpınarak saatini dolduruyor. Sonra bir daha da adı duyulmuyor. Bir aptalın anlattığı bir masal bu. Sırf gürültü, patırtı."
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Yarın sonra yine yarın yarın diyerek küçük adımlarla ömrün son hecesine kadar ilerleyecektir zaman. Ölüm yolunda ilerlerken bütün dünlerimiz ve geçmiş günlerimiz sersemlere ışık tuttu. Sön cılız kandil. Ömür, bir yürür gölge. Zavallı bir kukla ki sahnede salınıp çırpınarak saatini dolduruyor. Sonra bir daha da adı duyulmuyor. Bir aptalın anlattığı bir masal bu. Sırf gürültü, patırtı.
0 yorum
merve yazıcı

merve yazıcı

@merveyazici

‘’Hayat dediğin nedir ki;

Yürüyen bir gölge bir zavallı bu sahnede.

Bir saat boy gösterip boyun kırıp gidecek.

Bir daha da duyulmayacak artık sesi.

Bir aptalın anlattığı bir masal bu:

Kuru gürültüler, deli saçmalarıyla dolu.’’
0 yorum
merve yazıcı

merve yazıcı

@merveyazici

– Korkmasaydın bana neler yapmak isterdin?
+ Gözlerini oyup…
– Çok hoşmuş.
+ ..kendi kafama yerleştirir ve bu sokağı senin yaşında olduğum gibi göreyim diye etrafa bakardım.
0 yorum
Baba Vanga

Baba Vanga

@nietzscheninkizi

"-Keşke Sam’in doğumunu kaydetmeseydim.
- Neden?
- Çünkü o anı kaçırmış oldum.
Olmadı öyle…
İkinizin yanında olmam gerekirdi.
Sadece üçümüz."
0 yorum
79
FİLM
En İyi Film Dalında Oscar Ödülü Alan Tüm Filmler
1928'den bugüne en iyi film dalında Oscar ödülü kazanmış filmler listelenmektedir. Lütfen diğer dallarda Oscar kazanan filmle...
12
FİLM
2015 Oscar Ödülü Kazanan Filmler
2015 yılında 87.si düzenlenen Akademi Ödülleri'nde çeşitli kategorilerde Oscar Ödülü kazanan tüm filmler listelenmektedir. ...
8.1/10
75 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Filmler
1989
2009
2013